Translation template extractor (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (63 entries)

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: Language independent template
sv: Språkoberonde mall

en: Template file for !langname translations
sv: Filmall för !langname översättningar

en: Template language
sv: Mallens språk

en: Export a language independent or language dependent (plural forms, language team name, etc.) template.
sv: Exportera en språkoberoende eller språkberoende (pluralformer, gruppens namn, etcetera) mall.

en: Include translations
sv: Inkludera översättningar

en: Include translations of strings in the file generated. Not applicable for language independent templates.
sv: Inkludera översättningar av strängar i filen som genereras. Ej lämpligt för mallar som är språkoberoende.

en: Extract
sv: Extrahera

en: Generates output from all files found in this directory.
sv: Genererar utmatning från alla filer som hittas i den här katalogen.

en: Translation template extractor
sv: Extraherare för översättningsmallar

en: Provides a web interface and an API to extract translatable text from the sources of installed components.
sv: Erbjuder ett webbgränssnitt och ett API för att extrahera översättningsbar text från källorna av installerade komponenter.

en: This page allows you to generate translation templates for module and theme files. Select the module or theme you wish to generate a template file for. A single Gettext Portable Object (Template) file is generated, so you can easily save it and start translation.
sv: Den här sidan låter dig generera översättningsmallar för moduler och temafiler. Välj den modul eller tema du vill generera en filmall för. En enstaka fil av typen Gettext Portable Object (Template) genereras så du enkelt kan spara den och starta översättningen.

en: You should select a component to export.
sv: Du måste välja en komponent att exportera.

en: Extract from %name in the %directory directory
sv: Extrahera från %name i katalogen %directory

en: Extract from all in directory "@directory"
sv: Extrahera från alla i katalogen "@directory"

en: To extract from a single component in this directory, choose the desired entry in the fieldset below.
sv: Välj komponentens post i formuläret nedan för att extrahera från en enstaka komponent i den här katalogen.

en: Directory "@directory"
sv: Katalogen "@directory"

en: Extract from %name
sv: Extrahera från %name

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
sv: Extrahera från filer namgivna %pattern i katalogen %directory.

en: Interface text translatability
sv: Gränssnitt för möjlighet att översätta text.

en: PHP tokenizer for Translation template extractor
sv: PHP tokenizer för extraherare till översättningsmallar

en: The <a href="@tokenizer">PHP tokenizer functions</a> are required.
sv: Funktionen <a href="@tokenizer">PHP tokenizer</a> krävs.

en: Multilanguage
sv: Fler språk

en: Dates
sv: Datum

en: Read the documentation
sv: Läs dokumenteringen

en: Special
    characters
sv: Specialtecken

en: Special\ncharacters
sv: Specialtecken

en: Embedded $variable
sv: Inbäddad $variabel

en: more $special characters
sv: fler $specialtecken

en: even more \$special characters
sv: ännu fler \$specialtecken

en: Mixed 'quote' "marks"
sv: Blandade 'citat' "tecken"

en: Mixed "quote" 'marks'
sv: Blandade "citat" 'tecken'

en: Help called
sv: Hjälp anropad

en: This is some help
sv: Det här är en hjälp

en: Empty string attempted to be localized. Please do not leave test code for localization in your source.
sv: Tom sträng försökte språkanpassas. Var vänlig lämna inte testkod för språkanpassning i din källkod.

en: Double quoted test string
sv: Dubbelciterad teststräng

en: Test string with %variable
sv: Teststräng med %variable

en: variable replacement
sv: ersättning av variabel

en: Single qouted test string
sv: Enkelciterad teststräng

en: Some repeating text
sv: En upprepande text

en: Test string with @complex %variables !smile
sv: Teststräng med @complex %variables !smile

en: variables
sv: variabler

en: one day | @count days
sv[0]: en dag
sv[1]: @count dagar

en: At %excerpt in %file on line %line.
sv: På %excerpt i %file på rad %line.

en: In %file on line %line.
sv: I %file på rad %line.

en: At %excerpt in %file.
sv: På %excerpt i %file.

en: In %file.
sv: I %file.

en: Read more at @url
sv: Läs mer på @url

en: Read more at <a href="@url">@url</a>
sv: Läs mer på <a href="@url">@url</a>

en: The first parameter to @function() should be a literal string. There should be no variables, concatenation, constants or other non-literal strings there.
sv: Den första parametern till @function() skall vara en bokstavlig sträng. Det skall inte finnas några variabler, avkortningar, konstanter eller andra strängar som inte innehåller bokstäver.

en: The first two watchdog() parameters should be literal strings. There should be no variables, concatenation, constants or even a t() call there.
sv: De två första parametrarna för watchdog() skall vara bokstavliga strängar. Det skall inte finnas några variabler, avkortningar, konstanter eller till och med anrop av typ t() där.

en: In format_plural(), the singular and plural strings should be literal strings. There should be no variables, concatenation, constants or even a t() call there.
sv: I format_plurarl() skall strängarna för singular och plural vara bokstavliga strängar. Det skall inte några variabler, avkortningar, konstanter eller till och med anrop av typ t() där.

en: %hook should have an array of literal string permission names.
sv: %hook skall ha en array av bokstavliga strängnamn för behörighet.

en: The context element in the options array argument to @function() should be a literal string. There should be no variables, concatenation, constants or other non-literal strings there.
sv: Sammanhangselementet i alternativen  för arrayargumentet till @function() skall vara en bokstavlig sträng. Det får inte finnas några variabler, avkortningar, konstanter eller andra strängar som inte innehåller bokstäver.

en: Invalid menu %element definition found in %hook. Title and description keys of the menu array should be literal strings.
sv: Ogiltig menydefinition %element funnen i %hook. Titel och beskrivningsnycklar för arrayen av menyn skall vara bokstavliga stringar.

en: Drupal.t() calls should have a single literal string as their first parameter.
sv: Anrop av typ Drupal.t() skall ha en enstaka bokstavlig sträng som sin första parameter.

en: The singular and plural string parameters on Drupal.formatPlural() calls should be literal strings, plural containing a @count placeholder.
sv: Stringparametrar för singular och plural på anrop av typ Drupal.formatPlural() skall vara bokstavliga strängar och plural skall innehålla en platshållare för @count.

[ctx: Context 'support]
en: Test context
sv: Testsammanhang

[ctx: Context support]
en: Test context
sv: Testsammanhang

en: Test context
sv: Testsammanhang

[ctx: Test strings]
en: Test string with @complex %variables !smile
sv: Teststräng med @complex %variables !smile

en: Test strings
sv: Teststrängar

[ctx: Dates]
en: one day | @count days
sv[0]: en dag
sv[1]: @count dagar
