Translation template extractor (7.x-3.0) - en to uk translation catalogue (34 entries)

en: Files
uk: Файли

en: Done
uk: Готово

en: Stats
uk: Статистика

en: Not available
uk: Недоступно

en: Multilingual
uk: Багатомовність

en: Strings
uk: Рядки

en: Available
uk: Доступно

en: Language independent template
uk: Шаблон, незалежний від мови

en: Template file for !langname translations
uk: Файл-шаблон для перекладу на мові !langname

en: Template language
uk: Шаблон мови

en: Export a language independent or language dependent (plural forms, language team name, etc.) template.
uk: Експортувати незалежний або залежний (форми множини, назва команди перекладачів тощо) від мови шаблон.

en: Include translations
uk: Вкласти переклад

en: Include translations of strings in the file generated. Not applicable for language independent templates.
uk: Долучити до генерованого файла переклади рядків. Не застосовується в випадку генерування шаблону, що не залежить від мови.

en: Extract
uk: Витягти

en: Generates output from all files found in this directory.
uk: Генерується результат з усіх файлів, знайдених в цьому каталозі.

en: Translation template extractor
uk: Витягувач шаблонів перекладу

en: Provides a web interface and an API to extract translatable text from the sources of installed components.
uk: Надає веб-інтерфейс та API для витягування доступного для перекладу тексту з вихідного коду встановлених компонент.

en: Errors
uk: Помилки

en: This page allows you to generate translation templates for module and theme files. Select the module or theme you wish to generate a template file for. A single Gettext Portable Object (Template) file is generated, so you can easily save it and start translation.
uk: Ця сторінка дозволяє Вам сформувати шаблони для перекладу тексту модулів та файлів тем. Оберіть модуль або тему, для якої бажаєте сформувати відповідний шаблон. В результаті отримаєте  Gettext Portable Object шаблон, який можете перекладати локально.

en: You should select a component to export.
uk: Потрібно обрати компонент для експорту.

en: Extract from %name in the %directory directory
uk: Вийняти з %name в каталозі %directory

en: Extract from all in directory "@directory"
uk: Вийняти з усіх в папці "@directory"

en: To extract from a single component in this directory, choose the desired entry in the fieldset below.
uk: Для витягування лише з одного компонента, оберіть його у списку нижче.

en: Directory "@directory"
uk: Каталог "@directory"

en: Extract from %name
uk: Вийняти з %name

en: Extract from files named %pattern in the %directory directory.
uk: Вийняти з файлів %pattern в каталозі %directory.

en: Interface text translatability
uk: Перекладуваність тексту інтерфейсу

en: PHP tokenizer for Translation template extractor
uk: PHP tokenizer для Translation template extractor

en: The <a href="@tokenizer">PHP tokenizer functions</a> are required.
uk: Необхідна <a href="@tokenizer">функція PHP tokenizer</a>

en: Read the documentation
uk: Читайте документацію

en: Warnings
uk: Попередження

en: Empty string attempted to be localized. Please do not leave test code for localization in your source.
uk: Спроба локалізувати порожній рядок. Будь ласка, не залишайте в вихідному коді тестові рядки для локалізації.

en: YAML parsing error on file @path: @error
uk: Помилка аналізу YAML у файлі @path: @error

en: YAML parseing error on file @path: @error
uk: Помилка аналізу YAML у файлі @path: @error
