Prediction game (7.x-1.0) - en to pl translation catalogue (65 entries)

en: Administer
pl: Administruj

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Overview
pl: Przegląd

en: Edit
pl: Edytuj

en: Date
pl: Data

en: None
pl: Brak

en: Name
pl: Nazwa

en: Save
pl: Zapisz

en: Time
pl: Czas

en: View
pl: Widok

en: 1 hour
pl: 1 godzina

en: User
pl: Użytkownik

en: Points
pl: Punkty

en: 1 day
pl: 1 dzień

en: Details
pl: Szczegóły

en: Other
pl: Inne

en: Save changes
pl: Zapisz zmiany

en: Position
pl: Pozycja

en: Result
pl: Wynik

en: Scores
pl: Wyniki

en: Teams
pl: Drużyny

en: New
pl: Nowy

en: @count minutes
pl: @count minut

en: Identifier
pl: Identyfikator

en: Matches
pl: Pasuje

en: Deadline
pl: Ostateczny termin

en: Home team
pl: Drużyna u siebie

en: Away team
pl: Drużyna na wyjeździe

en: Winner
pl: Zwycięzca

en: Difference
pl: Różnica

en: Bet
pl: Zakład

en: Enter a name for the competition—e.g., "NFL 2011".
pl: Wprowadź nazwę zawodów—np. "Euro 2012".

en: Enter a short identifier for the competition, used for URLs—e.g., "nfl2011".
pl: Wprowadź krótki identyfikator dla zawodów używane do URLi—np. "euro2012".

en: Select the teams participating in this competition.
pl: Wybierz drużyny biorące udział w zawodach.

en: Select the time before the start of a match until which bets are accepted.
pl: Wybierz czas przed rozpoczęciem meczu do kiedy przyjmowane są zakłady.

en: Until match start
pl: Do rozpoczęcia meczu

en: Automatic (one round)
pl: Automatycznie (jedna runda)

en: Points for correctly guessing the match winner.
pl: Punkty za poprawne wytypowanie zwycięzcy.

en: Points for correctly guessing the match winner and the score difference.
pl: Punkty za poprawne wytypowanie zwycięscy i różnicy punktów.

en: Points for correctly guessing the exact result.
pl: Punkty za poprawne wytypowanie wyniku.

en: Jump to round
pl: Przejdź do rundy

en: There are no matches defined yet for this competition.
pl: Nie zdefiniowano jeszcze meczy dla tych zawodów.

en: Bets
pl: Zakłady

en: There are currently no matches defined for this competition.
pl: W tej chwili brak zdefiniowanych meczy dla tych zawodów.

en: There haven't been any matches yet in this competition.
pl: W tych zawodach nie odbyły się jeszcze żadne mecze.

en: Bets can be submitted until @timespan before the match starts.
pl: Zakłady mogą być obstawiane przed rozpoczęciem meczu do @timespan.

en: View data about the competition.
pl: Przeglądanie danych o zawodach.

en: View the ranking of all usesrs.
pl: Zobacz ranking wszystkich użytkowników.

en: View the matches of a competition.
pl: Zobacz mecze w zawodach.

en: Administer the competition.
pl: Administruj zawodami.

en: Prediction games
pl: Gry i zakłady

en: View administration data about prediction games.
pl: Przeglądanie danych administracyjnych o grach i zakładach.

en: Add competition
pl: Dodaj zawody

en: Add a new competition for which a prediction game will be offered.
pl: Dodaj nowe zawody, dla których będzie możliwe obstawianie wyników.

en: View and edit the defined teams.
pl: Przeglądanie i edycja zdefiniowanych drużyn.

en: View administration data about a competition.
pl: Przeglądaj dane administracyjne dotyczące zawodów.

en: Edit a competition.
pl: Edytuj zawody.

en: View user frontend of the competition.
pl: Przeglądaj stronę użytkownika dla zawodów.

en: Add matches
pl: Dodaj mecze

en: Add matches to a competition.
pl: Dodaj mecze do zawodów.

en: Delete a competition.
pl: Usuń zawody.

en: View match
pl: Przeglądaj mecz

en: View information about a match.
pl: Zobacz informacje o meczu.
