Google Code Prettify (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (17 entries)

en: User interface
id: Antarmuka pengguna

en: Pages
id: Halaman-halaman

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Default
id: Bawaan

en: Advanced settings
id: Pengaturan lanjutan

en: All
id: Semua

en: Footer
id: Catatan kaki

en: Global settings
id: Pengaturan global

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: Features
id: Fitur

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
id: Jika mode-PHP dipilih, masukkan kode PHP anda di antara %php. Memasukkan kode PHP yang tidak benar bisa merusak situs Drupal anda.

en: Print
id: Cetak

en: About
id: Tentang

en: Example:
id: Contoh:

en: Define CSS
id: Tentukan CSS

en: Styles
id: Gaya
