Google Code Prettify (7.x-1.0-beta1) - en to pt translation catalogue (21 entries)

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Pages
pt: Páginas

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Default
pt: Padrão

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: All
pt: Tudo

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Footer
pt: Rodapé

en: Global settings
pt: Configurações globais

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Digite uma URL do Drupal por linha. O asterisco (*) serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
pt: Se você selecionar o modo PHP, escreva o código PHP entre %php. Note que executar código PHP inválido ou errado pode danificar o seu site Drupal.

en: Print
pt: Imprimir

en: About
pt: Sobre

en: Example:
pt: Exemplo:

en: Page specific activation settings
pt: Configurações de ativação para página específica

en: Define CSS
pt: Definir CSS

en: Styles
pt: Estilos

en: Show line numbers
pt: Mostrar números de linhas

en: Markup for code blocks
pt: Marcação para blocos de código

en: Turn on line numbering by default.
pt: Tornar numeração de linha por padrão.
