Google Code Prettify (7.x-1.0-beta1) - en to hu translation catalogue (22 entries)

en: User interface
hu: Felhasználói felület

en: Pages
hu: Oldalak

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Advanced settings
hu: Haladó beállítások

en: All
hu: Mind

en: Header
hu: Fejléc

en: Footer
hu: Lábléc

en: Global settings
hu: Általános beállítások

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hu: Soronként egy Drupal elérési útvonalat kell megadni. A „*” használható speciális helyettesítőként. Példák: „%blog” a blogok főoldalához és „%blog-wildcard” a személyes blogok főoldalaihoz. „%front” a címlapot jelenti.

en: Features
hu: Jellemzők

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
hu: Ha a PHP-mód lett kiválasztva, akkor a PHP kód megadható %php jelölések között. Hibásan megadott PHP kód működésképtelenné teheti a webhelyet!

en: Screen
hu: Képernyő

en: Print
hu: Nyomtatás

en: About
hu: Leírás

en: Credits
hu: Akit még köszönet illet

en: Load on every page except the listed pages.
hu: Betöltés mindenhol a felsorolt oldalakat kivéve.

en: Example:
hu: Példa:

en: Define CSS
hu: CSS megadása

en: Styles
hu: Stílusok

en: Show line numbers
hu: Sorok számának mutatása
