Google Code Prettify (7.x-1.0-beta1) - en to it translation catalogue (18 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Pages
it: Pagine

en: Yes
it: Sì

en: Default
it: Predefinito

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: All
it: Tutti

en: Header
it: Intestazione

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: Features
it: Funzionalità

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
it: Se viene scelta la modalità PHP, inserisci codice PHP tra %php. Tieni presente che eseguire codice PHP non corretto può danneggiare il tuo sito Drupal.

en: Print
it: Stampa

en: About
it: Informazioni

en: Load on every page except the listed pages.
it: Carica su tutte le pagine eccetto quelle elencate.

en: Example:
it: Esempio:

en: Define CSS
it: CSS personalizzato

en: Styles
it: Stili
