Printer, email and PDF versions (7.x-1.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (22 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
hi: सूचिबद्ध पृष्ठों के अलावे हर पृष्ठ पर दिखायें।

en: Show on only the listed pages.
hi: सिर्फ़ सूचिबद्ध पृष्ठों पर ही दिखाये।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: Subject
hi: विषय

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Links
hi: लिंक

en: Link
hi: कड़ी

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Options
hi: विकल्प

en: Printer-friendly version
hi: मुद्रक-अनुकूल पाठान्तर

en: Hourly threshold
hi: प्रति घंटा की सीमा

en: Your name
hi: आपका नाम

en: Send e-mail
hi: ई-मेल भेजें

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
hi: अगर निम्नलिखित पी एच पी कोड<code>ट्रू</code>वापस करें तो दिखायें।

en: PDF
hi: पीडीएफ

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
hi: एक पॄष्ठ प्रति पंक्ति ड्रूपल पथों के रुप में डालें। '*' वर्ण एक वाईल्डकार्ड है। ब्लौग पॄष्ठ के लिये %blog और प्रत्येक व्यक्तिगत ब्लौग के लिये %blog-wildcard पथों के उदहरण है। %front मुख्य पृष्ठ है।

en: e-mail
hi: ईमेल

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
hi: अगर पी एच पी विधा चुना गया है तो पी एच पी कोड %php के बीच में डालें। ध्यान रखें कि गलत पी एच पी कोड को अमल करने पर आपका ड्रूपल साईट को क्रमभंग कर सकता है।

en: Print
hi: छापा

en: Post new comment
hi: नये कमेन्ट दर्ज करें

en: No link
hi: कोई लिंक नहीं

en: Thank You Message
hi: धन्यवाद सन्देश
