Printer, email and PDF versions (7.x-1.0-alpha1) - en to it translation catalogue (28 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
it: Mostra su ogni pagina eccetto quelle elencate.

en: Show on only the listed pages.
it: Mostra solo sulle pagine elencate.

en: Reset to defaults
it: Ripristina le impostazioni predefinite

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Links
it: Collegamenti

en: Settings
it: Impostazioni

en: Font Size
it: Dimensione carattere

en: Options
it: Opzioni

en: Printer-friendly version
it: Versione stampabile

en: Hourly threshold
it: Limite orario.

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Send e-mail
it: Invia e-mail

en: Source URL
it: URL Sorgente

en: Link text
it: Testo del collegamento

en: Send to
it: Invia a

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
it: Mostra se il seguente codice PHP restituisce <code>TRUE</code> (modalità PHP, solo esperti).

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
it: Se viene scelta la modalità PHP, inserisci codice PHP tra %php. Tieni presente che eseguire codice PHP non corretto può danneggiare il tuo sito Drupal.

en: Print
it: Stampa

en: Common Settings
it: Impostazioni comuni

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
it: Se non hai accesso diretto ai file del server, utilizza questo campo per caricare il tuo logo.

en: Link class
it: Classe del link

en: Post new comment
it: Invia nuovo commento

en: No link
it: Nessun link

en: PDF version
it: Versione PDF

en: Access the PDF version
it: Accedi alla versione PDF

en: TCPDF directory
it: Percorso TCPDF
