Printer, email and PDF versions (7.x-1.0-beta1) - en to id translation catalogue (27 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
id: Tampilkan pada semua halaman kecuali halaman berikut.

en: Show on only the listed pages.
id: Tampilkan hanya pada halaman berikut.

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: Content
id: Konten

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Links
id: Tautan-tautan

en: Link
id: Tautan

en: Settings
id: Pengaturan

en: Options
id: Opsi

en: Printer-friendly version
id: Versi mudah dicetak

en: Recipients
id: Penerima

en: Hourly threshold
id: Ambang pengiriman dalam satu jam

en: Your name
id: Nama anda

en: Send e-mail
id: Kirim email

en: Link text
id: Teks tautan

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
id: Tampilkan jika kode PHP berikut menghasilkan <code>TRUE</code> (mode-PHP, hanya untuk yang mengerti).

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
id: Masukkan satu halaman per baris sebagai path Drupal. Karakter '*' digunakan untuk kecocokan sembaran. Misalnya path untuk blog adalah %blog dan %blog-wildcard untuk semua blog pribadi. %front adalah untuk halaman depan.

en: e-mail
id: email

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
id: Jika mode-PHP dipilih, masukkan kode PHP anda di antara %php. Memasukkan kode PHP yang tidak benar bisa merusak situs Drupal anda.

en: Print
id: Cetak

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
id: Jika anda tidak mempunyai file logo pada server, anda bisa menggunakan isian ini untuk mengunggah logo anda.

en: Link class
id: Tautkan kelas

en: Post new comment
id: Kirim komentar

en: No link
id: TIdak ada tautan.

en: Sender name
id: Nama pengirim

en: File not found
id: File tidak ditemukan
