Printer, email and PDF versions (7.x-1.0-beta2) - en to sv translation catalogue (189 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
sv: Visa på alla sidor förutom de angivna sidorna.

en: Show on only the listed pages.
sv: Visa endast på de angivna sidorna.

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Content
sv: Innehåll

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Links
sv: Länkar

en: Link
sv: Länk

en: Settings
sv: Inställningar

en: Font Size
sv: Fontstorlek

en: Display a PDF version of this page.
sv: Visar en PDF-version för den här sidan.

en: Options
sv: Alternativ

en: Node
sv: Nod

en: Printer-friendly version
sv: Utskriftsvänlig version

en: Recipients
sv: Mottagare

en: Hourly threshold
sv: Tröskelvärde per timme

en: Your name
sv: Ditt namn

en: Send e-mail
sv: Skicka e-post

en: Source URL
sv: Källa till webbadress

en: Logo URL
sv: URL till logga

en: Link text
sv: Länktext

en: Robots META tags
sv: META-taggar för robotar

en: Add noindex
sv: Lägg till noindex (inget index)

en: Add nofollow
sv: Lägg till nofollow (följ inte efter)

en: Add noarchive
sv: Lägg till noarchive (inget arkiv)

en: Printer-friendly pages
sv: Utskriftsvänliga sidor

en: Message Subject
sv: Ämne för meddelande

en: Send to
sv: Skicka till

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
sv: Visa om följande PHP-kod returnerar <code>TRUE</code> (PHP-läge, bara för experter).

en: Your e-mail
sv: Din e-post

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Printer-friendly
sv: Utskriftsvänlig

en: Display a printer-friendly version of this page.
sv: Visa en utskriftsvänlig version av den här sidan.

en: Printer-friendly page link
sv: Utskriftsvänlig sidlänk

en: Printer-friendly URLs list
sv: Utskriftvänlig visning av webbadresser

en: Open the printer-friendly version in a new window
sv: Öppna den utskriftsvänliga versionen i ett nytt fönster.

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
sv: Används den här inställningen öppnas den utskriftsvänliga versionen i ett nytt fönster/flik.

en: Send to printer
sv: Skicka till skrivare

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
sv: Kalla automatiskt på webbläsarens utskriftsfunktion när den utskriftsvänliga versionen visas.

en: Display source URL
sv: Visa källans webbadress

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
sv: När det här alternativet är valt kommer webbadressen för originalsidan att visas längst ned på den utskriftvänliga versionen.

en: Add current time/date to the source URL
sv: Lägg till aktuell tid/datum till webbadressens källa.

en: Display the current date and time in the Source URL line.
sv: Visa det aktuella datumet och tiden i källan till webbadressen.

en: Force use of node ID in source URL
sv: Tvinga användning av nodens ID i webbadressen källa

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
sv: Drupal kommer att försöka använda sidans definierade alias om det finns något. Aktivera den här inställningen för att tvinga användandet av fastställd webbadress.

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
sv: Instruera robotar att inte indexera utskriftsvänliga sidor. Rekommenderas för att underlätta för sökmotorerna.

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
sv: Instruera robotar att inte följa utgående länkar på utskriftsvänliga sidor.

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
sv: Icke standardiserad tagg för att instruera sökmotorer att inte visa "cachade" länkar för dina utskriftsvänliga sidor. Känns igen av Googlebot.

en: The message that should be displayed.
sv: Meddelandet som skall visas.

en: Link style
sv: Stil på länk

en: e-mail
sv: e-post

en: Font Family
sv: Fontfamilj

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
sv: Om PHP är valt skriver du PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats när den körs.

en: From name
sv: Från namn

en: Print
sv: Utskrift

en: Your message
sv: Ditt meddelande

en: Text only
sv: Enbart text

en: Common Settings
sv: Gemensamma inställningar

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
sv: Om angiven kommer webbadressen för sidlänken att visas längst ned på sidan.

en: Include comments in printer-friendly version
sv: Inkludera kommentarer i utskriftsvänlig version.

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
sv: När det här alternativet är aktiverat så är även kommentarer inkluderade i den utskriftsvänliga versionen. Kräver modulen Comment.

en: New window method
sv: Metod för att öppna nytt fönster

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
sv: Använd HTML som riktmärke (valideras inte som XHTML Strict)

en: Use Javascript (requires browser support)
sv: Använd JavaScript (kräver stöd av webbläsaren)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
sv: Välj metod som skall användas för att öppna sidor i ett nytt fönster/flik.

en: Logo options
sv: Alternativ för logga

en: Logo type
sv: Typ av logga

en: None (Disabled)
sv: Ingen (inaktiverad)

en: Current theme's logo
sv: Nuvarande logga för temat

en: User-specified
sv: Angiven av användare

en: Select the type of logo to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified location, insert the path or URL below.
sv: Välj den typ av logga som skall visas på den utskriftsvänliga versionen. Ange sökvägen eller URL:en nedan om det är en plats angiven av användare.

en: Upload logo
sv: Ladda upp logga

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
sv: Använd detta fält för att ladda upp din logotyp om du inte har direkt tillgång till filerna på servern.

en: Footer options
sv: Alternativ för sidfot

en: Footer type
sv: Typ av sidfot

en: Site's footer
sv: Webbplatsens sidfot

en: Select the type of footer to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified footer, insert it below.
sv: Välj vilken typ av sidfot som skall visas på den utskriftsvänliga versionen. Ange sidfot nedan om den skall anges av användare.

en: Web page options
sv: Alternativ för webbsida

en: Links area
sv: Länkfält

en: Content corner
sv: Hörn för innehåll

en: Choose the location of the link(s) to the printer-friendly page. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the print version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
sv: Välj plats för länk(ar) till den utskriftsvänliga sidan. Länkfältet är vanligtvis nedanför nodinnehåll, och hörn för innehåll är placerat i det övre högra hörnet för nodens innehåll. Avbocka alla alternativ för att inaktivera länken. Även om länken är inaktiverad så kan du fortfarande visa den utskriftsvänliga versionen av en nod genom att gå till !path/nid där nid är det numeriska ID-numret för en nod.

en: Advanced link options
sv: Utökade inställningar för länkar

en: Icon only
sv: Enbart ikon

en: Icon and Text
sv: Ikon och text

en: Select the visual style of the link.
sv: Välj den visuella stilen för länken.

en: Link visibility
sv: Synlighet för länk

en: Link class
sv: Klass för länk

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
sv: Detta kan användas av temautvecklare för att ändra stil på länken eller av modulen jQuery för att öppna i ett nytt fönster (till exempel Greybox eller Thickbox). Flera klasser kan anges separerade av mellanslag.

en: Show link in system (non-content) pages
sv: Visa länk i systemsidor (icke innehåll)

en: Setting this option will add a printer-friendly version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
sv: Genom att välja det här alternativet läggs en länk till på en utskriftsvänlig sidversion på de sidor som skapats av Drupal eller de aktiverade modulerna.

en: Published on %site_name
sv: Publicerad på %site_name

en: retrieved on %date
sv: erhållen %date

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
sv: Lägger till en länk för utskriftsvänlig version av innehåll och administrativa sidor.

en: Web page
sv: Webbsida

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
sv: Inställningar för utskriftsvänliga sida finns på !link

en: Landscape
sv: Liggande

en: Portrait
sv: Stående

en: Message Content
sv: Innehåll för meddelande

en: No link
sv: Ingen länk

en: Send to friend
sv: Skicka till vän

en: Note that you can enable/disable the URL list for each content type individually from the !url.
sv: Observera att du individuellt kan aktivera/inaktivera URL-listan för varje innehållstyp från !url.

en: Content Types page
sv: Sidan för innehållstyper

en: Use URL alias instead of node ID
sv: Använd URL-alias istället för ID för nod

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
sv: Aktiveras detta så kommer en länk skapas genom att använda URL-alias istället för ID för noden.

en: Link in book hierarchy nodes
sv: Länk i bokhierarkiska noder

en: Book module link not modified
sv: Länk för modulen Book är inte ändrad

en: Current page and sub-pages
sv: Nuvarande sida och undersidor

en: Current page only
sv: Enbart nuvarande sida

en: Saving these strings will disable their translation via Drupal's language system. Use the reset button to return them to the original state.
sv: Sparas dessa strängar så inaktiveras deras översättning genom Drupals översättningssystem. Använd återställningsknappen för att återställa dem till deras ursprungliga läge.

en: Text strings
sv: Textsträng

en: Text used in the link to the printer-friendly version.
sv: Text som används för länken till den utskriftsvänliga versionen.

en: Printer, e-mail and PDF versions
sv: Utskrifts, e-post- och PDF-versioner

en: Most printed
sv: Flest gånger utskriven

en: Show link
sv: Visa länk

en: Show link in individual comments
sv: Visa länk i varje individuell kommentar

en: Show Printer-friendly URLs list
sv: Visa utskriftsvänlig sida för URL:er

en: Send by e-mail options
sv: Alternativ för att skicka per e-post

en: Send by e-mail link
sv: Länk för att skicka per e-post

en: Choose the location of the link(s) to the send by e-mail page. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still send a node by e-mail by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
sv: Välj plats för länk(ar) till att skicka sidan per e-post. Länkfältet är vanligtvis nedanför nodinnehåll, och hörn för innehåll är placerat i det övre högra hörnet för nodens innehåll. Avbocka alla alternativ för att inaktivera länken. Även om länken är inaktiverad så kan du fortfarande skicka en nod per e-post genom att gå till !path/nid där nid är det numeriska ID-numret för en nod.

en: Setting this option will add a send by e-mail link on pages created by Drupal or the enabled modules.
sv: Anges denna inställning så läggs en länk till för att "skicka per e-post" på sidor skapade av Drupal eller av aktiverade moduler.

en: The maximum number of e-mails a user can send per hour.
sv: Största antal e-postmeddelanden en användare kan skicka per timme.

en: Send only the teaser
sv: Skicka enbart förhandstitt

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
sv: Om valt så kommer det förvalda alternativet vara att enbart skicka nodens förhandstitt istället för det fullständiga innehållet.

en: Enable teaser/full mode choice
sv: Aktivera valet förhands/fullständig version

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
sv: Om valt så kommer användaren kunna välja mellan att skicka det fullständiga innehållet eller enbart en förhandstitt vid skickandet.

en: Send e-mails using Job Queue
sv: Skicka e-post genom att använda Job Queue

en: Selecting this option, e-mail delivery will be performed by the Job Queue module during each cron run. Leaving this unselected, the e-mail will be sent immediately, but the site will take slightly longer to reply to the user.
sv: Väljs denna inställning så kommer e-postleverans att genomföras av modulen Job Queue under varje körning av schemalagda aktiviteter. Lämnas detta ej valt så kommer e-post att skickas omedelbart, men webbplatsen kommer att reagera lite långsammare för att svara användaren.

en: Text used in the link to the send by-email form.
sv: Text som används i länken för att skicka formulär per e-post

en: !user has sent you a message from !site
sv: !user har skickat ett meddelande till dig från !site

en: e-mail subject line. The sender's name will appear in place of !user in the subject. The web site name will be inserted in place of !site. The page title replaces !title.
sv: Rubrik för e-post. Avsändarens namn kommer att visas istället för !user i rubriken. Webbplatsens namn kommer att visas istället för !site. Sidtiteln ersätter !title.

en: Message Preamble
sv: Inledande meddelande

en: Message from sender
sv: Meddelande från avsändare

en: e-mail message preamble. The sender will be able to add their own message after this.
sv: Inledande meddelande i e-post. Avsändaren kommer att kunna lägga till sitt eget meddelande efter detta.

en: Set the default contents of the message.
sv: Ange det förvalda innehållet för meddelandet.

en: Thank You Message
sv: Tackmeddelande

en: Thank you for spreading the word about !site.
sv: Tack för att du sprider informationen om !site.

en: This message will be displayed after the user successfully submits the form.
sv: Detta meddelande kommer att visas efter att användaren skickat formuläret.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
sv: Ange flera adresser separerade med komma och/eller olika rader.

en: Page to be sent
sv: Sida att skicka

en: View page
sv: Visa sida

en: Clear form
sv: Rensa formulär

en: Someone
sv: Någon

en: an interesting site
sv: en intressant sida

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please reduce the number of recipients.
sv: Du kan inte skicka fler än %number meddelanden per timme. Var vänlig minska antalet mottagare.

en: print_mail: From %from
sv: print_mail: Från %from

en: %name [%from] sent %page to [%to]
sv: %name [%from] skickade %page till [%to]

en: us
sv: oss

en: Send page by e-mail
sv: Skicka sida per e-post

en: Most emailed
sv: Flest gånger e-postad

en: Send by e-mail
sv: Skicka per e-post

en: Send this page by e-mail.
sv: Skicka den här sidan per e-post

en: Provides the capability to send the web page by e-mail
sv: Tillhandahåller möjligheten att skicka webbsidan per e-post

en: PDF options
sv: Alternativ för PDF

en: PDF generation tool
sv: Verktyg för generering av PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
sv: Detta alternativ väljer vertyg för generering av PDF som används av den här modulen för att skapa PDF-versionen.

en: PDF version link
sv: Länk till PDF-version

en: Choose the location of the link(s) to the PDF version. The Links area is usually below the node content, whereas the Content corner is placed in the upper-right corner of the node content. Unselect all options to disable the link. Even if the link is disabled, you can still view the PDF version of a node by going to !path/nid where nid is the numeric id of the node.
sv: Välj plats för länk(ar) till PDF-version. Länkfältet är vanligtvis nedanför nodinnehåll, och hörn för innehåll är placerat i det övre högra hörnet för nodens innehåll. Avbocka alla alternativ för att inaktivera länken. Även om länken är inaktiverad så kan du fortfarande visa PDF-versionen av en nod genom att gå till !path/nid där nid är det numeriska ID-numret för en nod.

en: Setting this option will add a PDF version page link on pages created by Drupal or the enabled modules.
sv: Genom att välja det här alternativet läggs en länk till på en PDF-version på de sidor som skapats av Drupal eller de aktiverade modulerna.

en: Open PDF in
sv: Öppna PDF i

en: Same browser window
sv: Samma webbläsarfönster

en: New browser window
sv: Nytt webbläsarfönster

en: Save dialog
sv: Sparande

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
sv: Välj önskad metod för öppnande av PDF i användarens webbläsare.

en: Paper size
sv: Pappersstorlek

en: Choose the paper size of the generated PDF.
sv: Välj pappersstorlek för den genererade PDF:en.

en: Page orientation
sv: Sidorientering

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
sv: Välj sidorienteringen för den genererade PDF:en.

en: (TCPDF only) Set the font family to be used. Examples: %examples.
sv: (enbart TCPDF) Ange fontfamilj som skall användas. Exempel %examples.

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
sv: OBSERVERA: TCPDF bäddar in den kompletta fonten i den genererade PDF:en. Om du inte använder Unicode så är Helvetica eller Times säkra val för att se till att PDF:en blir liten. Fonter i Unicode kan öka storleken på PDF:er i regionen runt 1 MB.

en: (TCPDF only) Set the font size to be used for normal text. This is the base value for the scaling applied to other text styles.
sv: (enbart TCPDF) Ange fontstorlek som skall användas för normal text. Detta är ursprungsvärdet för skalningen som gäller för andra textstilar.

en: wkhtmltopdf options
sv: alternativ för wkhtmltopdf

en: PDF File Name
sv: Filnamn för PDF

en: If left empty the generated filename defaults to the node's path. Tokens may be used to build the filename (see following list). The .pdf extension will be appended automatically.
sv: Om lämnat tomt så kommer det genererade filnamnet som standard att vara nodens sökväg. Ersättningstecken kan användas för att bygga filnamnet (se den följande listan. Filändelsen .pdf kommer att tillfogas automatiskt.

en: Replacement Patterns
sv: Ersättningsmönster

en: No PDF generation tool found! Please dowload a supported PHP PDF generation tool. Check this module's INSTALL.txt for more details.
sv: Inget verktyg för generering av PDF funnet! Var vänlig ladda ned ett genereringsverktyg som stöder PHP PDF. Titta i den här modulens INSTALL.txt för mer information.

en: No PDF tool selected
sv: Inget verktyg för PDF valt

en: Font size must be at least 1.
sv: Fontstorlek måste vara minst 1.

en: PDF version
sv: PDF-version

en: Text used in the link to the PDF version.
sv: Text som används i länken till PDF-versionen.

en: Page !n of !total
sv: Sida !n av !total

en: Printer-friendly PDF
sv: Utskriftsvänlig PDF

en: Most PDFd
sv: Flest gånger konverterad till PDF

en: Please configure it in the <a href="@url">PDF settings page</a>.
sv: Var vänlig konfigurera det på inställningssidan för <a href="@url">PDF</a>.

en: Adds the capability to export pages as PDF.
sv: Lägg till möjligheten att exportera sidor som PDF.

en: Close window after sending to printer
sv: Stäng fönster efter att ha skickat till skrivare

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
sv: När ovanstående inställning är aktiverad så kommer denna inställning att stänga fönstret efter att innehållet skrivits ut.

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the wkhtmltopdf executable. Tokens may be used in these options (see list below).
sv: (enbart wkhtmltopdf) Ange tillhörande alternativ som skall skickas till exekveringen av wkhtmltopdf. Ersätningstecken kan användas i dessa inställningar (se listan nedan).

en: Sender name
sv: Avsändarens namn

en: Sender e-mail
sv: E-postadress för avsändare
