Printer, email and PDF versions (7.x-1.2) - en to ja translation catalogue (43 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
ja: リストに記載したページ以外のすべてのページに表示する

en: Show on only the listed pages.
ja: リストに記載したページにのみ表示する

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Content
ja: コンテンツ

en: Subject
ja: 件名

en: Send email
ja: メール送信

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Links
ja: リンク

en: Message
ja: メッセージ

en: Link
ja: リンク

en: Settings
ja: 設定

en: Options
ja: オプション

en: Printer-friendly version
ja: 印刷用ページ

en: Active
ja: アクティブ

en: Block
ja: ブロック

en: Recipients
ja: 受信者

en: Hourly threshold
ja: 時間単位のしきい値

en: Your name
ja: 名前

en: email
ja: メール

en: Link text
ja: リンクテキスト

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
ja: 以下のPHPコードが <code>TRUE</code> を返したら表示する（PHPモード － PHPに精通した方専用)

en: Common settings
ja: 共通設定

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ja: １行に１ベージとして、パスを入力してください。 <b>*</b> はワイルドカードとして使えます。 例えばブログページのパスを指定するには <b>%blog</b>、ユーザー別のブログは <b>%blog-wildcard</b> と入力してください。 また、フロントページを指定するには <b>%front</b> と入力してください。

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Site information
ja: サイト情報

en: Link style
ja: リンクスタイル

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
ja: PHPモードを選択した場合、%php の間にPHPコードを記入してください。正しくないコードを実行した場合、このDrupalサイトが正常に動作しなくなる可能性があるので注意してください。

en: From name
ja: 送信者名

en: Print
ja: 印刷

en: Your message
ja: あなたのメッセージ

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
ja: 独自のロゴをアップロードしたい場合は、ローカルの画像ファイルへのパスを入力してください。

en: Link class
ja: リンクのクラス

en: Landscape
ja: 風景

en: Portrait
ja: 顔写真

en: Message subject
ja: メッセージの件名

en: No link
ja: リンクなし

en: Show link
ja: リンクを表示

en: Show link in individual comments
ja: コメント毎にリンクを表示

en: Show Printer-friendly URLs list
ja: 印刷に適したURLのリストを表示

en: Sender name
ja: 差出人名

en: Sender email
ja: 差出人メールアドレス

en: Printer, email and PDF versions
ja: プリンタとeメール、PDFバージョン
