Printer, email and PDF versions (7.x-2.1) - en to da translation catalogue (152 entries)

en: Show on every page except the listed pages.
da: Vis på alle sider undtagen de nævnte.

en: Show on only the listed pages.
da: Vis kun på de nævnte sider.

en: Content
da: Indhold

en: Subject
da: Emne

en: Send email
da: Send e-mail

en: Cancel
da: Annullér

en: Message
da: Meddelelse

en: Settings
da: Indstillinger

en: Display a PDF version of this page.
da: Vis en PDF-udgave af denne side.

en: Options
da: Valg

en: Printer-friendly version
da: Printervenlig version

en: Active
da: Aktiv

en: Block
da: Blok

en: Recipients
da: Modtagere

en: Hourly threshold
da: Kontakter pr. time

en: Your name
da: Dit navn

en: Source URL
da: Kilde-URL

en: email
da: e-mail

en: Your email
da: Din e-mail

en: Add noindex
da: Tilføj noindex

en: Add nofollow
da: Tilføj nofollow

en: Add noarchive
da: Tilføj noarchive

en: Printer-friendly pages
da: Printervenlige sider

en: Send to
da: Send til

en: Show if the following PHP code returns <code>TRUE</code> (PHP-mode, experts only).
da: Vis hvis følgende PHP-kode returnerer <code>SAND</code> (PHP-tilstand, kun for eksperter).

en: Common settings
da: Fælles indstillinger

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Printer-friendly
da: Printervenlig

en: Display a printer-friendly version of this page.
da: Vis en printervenlig udgave af denne side.

en: Printer-friendly URLs list
da: Printervenlig URL-liste

en: Open the printer-friendly version in a new window
da: Åbn den printervenlige udgave i et nyt vindue

en: Setting this option will make the printer-friendly version open in a new window/tab.
da: Aktivér dette for at lade den printervenlige udgave åbne i et nyt vindue eller en ny fane.

en: Send to printer
da: Send til printer

en: Automatically calls the browser's print function when the printer-friendly version is displayed.
da: Kalder automatisk browserens print-funktion når den printervenlige udgave vises.

en: Display source URL
da: Vis kilde-URL

en: When this option is selected, the URL for the original page will be displayed at the bottom of the printer-friendly version.
da: Når dette er valgt vises den originale sides URL i bunden af den printervenlige udgave.

en: Add current time/date to the source URL
da: Tilføj tid/dato til kilde-URLen

en: Display the current date and time in the Source URL line.
da: Vis den aktuelle dato og tid i kilde-URL linjen.

en: Force use of node ID in source URL
da: Gennemtving brug af indholdselement ID i kilde-URL

en: Drupal will attempt to use the page's defined alias in case there is one. To force the use of the fixed URL, activate this option.
da: Drupal vil forsøge at bruge sidens alias hvis det findes. Aktivér dette for at gennemtvinge brugen af den faste URL.

en: Instruct robots to not index printer-friendly pages. Recommended for good search engine karma.
da: Fortæl robotter at de ikke skal indeksere printervenlige sider. Anbefalet for god søgemaskinekarma.

en: Instruct robots to not follow outgoing links on printer-friendly pages.
da: Fortæl robotter at de ikke skal følge udgående links på printervenlige sider.

en: Non-standard tag to instruct search engines to not show a "Cached" link for your printer-friendly pages. Recognized by Googlebot.
da: Ikke-standard tag som fortæller søgemaskiner at de ikke skal vise et "Cached"-link til dine printervenlige sider. Genkendes af Googlebot.

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Site information
da: Generel information

en: Link style
da: Udseende

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
da: Hvis PHP-tilstanden er valgt, kan du indtaste PHP-kode mellem %php. Bemærk at ugyldig PHP-kode kan få dit Drupal-site til at holde op med at virke.

en: From name
da: Afsendernavn

en: Print
da: Udskriv

en: Your message
da: Din besked

en: Text only
da: Kun tekst

en: Font family
da: Skriftfamilie

en: If set, a list of the destination URLs for the page links will be displayed at the bottom of the page.
da: Vis en liste af destinations-URLer for sidens link i bunden af siden.

en: Include comments in printer-friendly version
da: Medtag kommentarer i den printervenlige udgave

en: When this option is active, user comments are also included in the printer-friendly version. Requires the comment module.
da: Aktivér dette for at medtage brugerkommentarer i den printervenlige udgave. Afhænger af Comment-modulet.

en: New window method
da: Vinduesmetode

en: Use HTML target (does not validate as XHTML Strict)
da: Brug HTML target (validerer ikke som XHTML Strict)

en: Use Javascript (requires browser support)
da: Brug Javascript (kræver browserunderstøttelse)

en: Choose the method used to open pages in a new window/tab.
da: Vælg metoden som bruges til at åbne sider i et nyt vindue eller en ny fane.

en: Logo options
da: Logo-valg

en: Logo type
da: Logo-type

en: None (Disabled)
da: Ingen (deaktiveret)

en: Current theme's logo
da: Aktuelle temas logo

en: User-specified
da: Brugerdefineret

en: Select the type of logo to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified location, insert the path or URL below.
da: Vælg typen af logo som vises på den printervenlige udgave. Hvis logoet er brugerdefineret indtastes stien eller URLen herunder.

en: If you don't have direct file access to the server, use this field to upload your logo.
da: Har du ikke direkte adgang til serveren kan du bruge dette felt til at uploade dit logo.

en: Footer options
da: Indstillinger for sidefod

en: Footer type
da: Sidefodstype

en: Site's footer
da: Sitets sidefod

en: Select the type of footer to display on the printer-friendly version. In case of a user-specified footer, insert it below.
da: Vælg typen af sidefod som vises på den printervenlige udgave. Indtast en brugerdefineret sidefod herunder.

en: Web page options
da: Indstillinger for side

en: Links area
da: Linkområde

en: Content corner
da: Hjørne

en: Advanced link options
da: Avancerede indstillinger for link

en: Icon only
da: Kun ikon

en: Icon and Text
da: Ikon og tekst

en: Select the visual style of the link.
da: Vælg linkets visuelle stil.

en: Link class
da: Linkklasse

en: This can be used by themers to change the link style or by jQuery modules to open in a new window (e.g. greybox or thickbox). Multiple classes can be specified, separated by spaces.
da: Kan bruges af themere til at ændre linkets udseende eller af jQuery-moduler til at åbne i et nyt vindue (f.eks. greybox eller thickbox). Flere klasser kan angives, adskilt af mellemrum.

en: Show link in system (non-content) pages
da: Vis link på systemsider (ikke-indhold)

en: Published on %site_name
da: Udgivet på %site_name

en: Adds a printer-friendly version link to content and administrative pages.
da: Tilføjer et link til en printervenlig udgave af indhold og administrationssider.

en: Web page
da: Webside

en: Printer-friendly Page settings are available under !link
da: Indstillinger for printervenlige sider er tilgængelige på !link

en: Landscape
da: Landskab

en: Portrait
da: Portræt

en: No link
da: Intet link

en: Link options
da: Link-muligheder

en: Note that you can enable/disable the URL list for each content type individually from the !url.
da: Bemærk at du kan aktivere/deaktivere URL-listen for hver indholdstype individuelt på !url.

en: Content Types page
da: Indholdstypesiden

en: Use URL alias instead of node ID
da: Brug URL alias i stedet for indholdselement ID

en: Enabling this will create the link using the URL alias instead of the node ID.
da: Opretter et link med URL aliaset i stedet for indeholdselement ID.

en: Link in book hierarchy nodes
da: Link i boghierarki-indholdselementer

en: Current page and sub-pages
da: Aktuelle side og undersider

en: Current page only
da: Kun aktuelle side

en: Text used in the link to the printer-friendly version.
da: Tekst som bruges i linket til den printervenlige udgave.

en: Most printed
da: Mest udskrevne

en: Show link
da: Vis link

en: Show link in individual comments
da: Vis link i individuelle kommentarer

en: Show Printer-friendly URLs list
da: Vis printervenlig URL-liste

en: Send only the teaser
da: Send kun resuméet

en: If selected, the default choice will be to send only the node's teaser instead of the full content.
da: Standardvalget vil være kun at sende indholdselementets resumé i stedet for det fulde indhold.

en: Enable teaser/full mode choice
da: Aktivér valg mellem resumé/fuldt indhold

en: If checked, the user will be able to choose between sending the full content or only the teaser at send time.
da: Brugeren kan vælge mellem at sende det fulde indhold eller resuméet ved afsendelsen.

en: !user has sent you a message from !site
da: !user har sendt dig en besked fra !site

en: Message from sender
da: Besked fra afsender

en: Thank you for spreading the word about !site.
da: Tak fordi du fortæller andre om !site.

en: Enter multiple addresses separated by commas and/or different lines.
da: Indtast flere adresser adskilt af kommaer og eller på separate linjer.

en: Page to be sent
da: Side som skal sendes

en: View page
da: Vis side

en: Someone
da: Nogen

en: an interesting site
da: et interessant site

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please reduce the number of recipients.
da: Du kan ikke sende mere end %number beskeder pr. time. Nedsæt venligst antallet af modtagere.

en: %name [%from] sent %page to [%to]
da: %name [%from] sendte %page til [%to]

en: us
da: os

en: Most emailed
da: Mest sendte

en: PDF options
da: PDF Valg

en: PDF generation tool
da: Værktøj til oprettelse af PDF

en: This option selects the PDF generation tool being used by this module to create the PDF version.
da: Vælger hvilket værktøj modulet bruger til at oprette PDF-udgaven.

en: Open PDF in
da: Åbn PDF i

en: Same browser window
da: Samme browser-vindue

en: New browser window
da: Nyt browser-vindue

en: Save dialog
da: Gem-dialog

en: Select the desired method for opening the PDF in the user's browser.
da: Vælg den ønskede metode til åbning af PDFen i brugerens browser.

en: Paper size
da: Papirstørrelse

en: Choose the paper size of the generated PDF.
da: Vælg den genererede PDFs papirstørrelse.

en: Page orientation
da: Sideretning

en: Choose the page orientation of the generated PDF.
da: Vælg sideorienteringen i den genererede PDF.

en: CAUTION: TCPDF embeds the complete font in the generated PDF. If you're not using Unicode, then helvetica or times are safe choices that will keep the PDF small. Unicode fonts can increase the size of the PDF to the 1MB region.
da: ADVARSEL: TCPDF indlejrer hele skrifttypen i den genererede PDF. Hvis du ikke bruger Unicode er Helvetica og Times sikre valg som vil resultere i en lille PDF. Unicode-skrifter kan øge størrelsen af PDFen til omkring 1 MB.

en: wkhtmltopdf options
da: Indstillinger for wkhtmltopdf

en: If left empty the generated filename defaults to the node's path. Tokens may be used to build the filename (see following list). The .pdf extension will be appended automatically.
da: Hvis feltet er tomt genereres filnavnet fra indholdselementets sti. Filnavnet kan opbygges med symboler (se følgende liste). Endelsen .pdf tilføjes automatisk.

en: No PDF tool selected
da: Intet PDF-værtkøj valgt

en: Font size must be at least 1.
da: Skriftstørrelse skal mindst være 1.

en: PDF version
da: PDF udgave

en: Text used in the link to the PDF version.
da: Tekst i linket til PDF-udgaven.

en: Page !n of !total
da: Side !n af !total

en: Printer-friendly PDF
da: Printervenlig PDF

en: Most PDFd
da: Mest PDFede

en: Close window after sending to printer
da: Luk vinduet når siden er sendt til printeren

en: When the above options are enabled, this option will close the window after its contents are printed.
da: Når valgene ovenfor er aktiveret vil dette valg automatisk lukke vinduet når dets indhold er blevet udskrevet.

en: (wkhtmltopdf only) Set any additional options to be passed to the wkhtmltopdf executable. Tokens may be used in these options (see list below).
da: (kun wkhtmltopdf) Angiv yderligere argumenter som skal videregives til wkhtmltopdf-programmet. Der kan bruges symboler i disse argumenter (se listen nedenfor).

en: Sender name
da: Afsendernavn

en: Sender email
da: Afsenderadresse

en: Enabling this will display the link in teaser mode.
da: Hvis du slår dette til vil linket vises i teaser mode.

en: File not found
da: Fil ikke fundet

en: Printer, email and PDF versions
da: Printer-, e-mail og PDF-versioner

en: Send by email
da: Send via e-mail

en: Send this page by email.
da: Send denne side via e-mail.

en: Display a EPUB version of this page.
da: Vis en EPUB version af denne side.

en: Display link in teaser
da: Vis link i teaser

en: Help area
da: Hjælpe område

en: Directory @path was created
da: Folderen @path blev oprettet
