Private (7.x-1.2) - en to fr translation catalogue (17 entries)

en: Content
fr: Contenu

en: Private
fr: Privé

en: Allows users to mark content as private, and hide that content from visitors.
fr: Permet aux utilisateurs de marquer le contenu comme privé et, ainsi, de le cacher aux visiteurs.

en: Access control
fr: Contrôle d'accès

en: Privacy
fr: Confidentialité

en: Whether or not the node is private.
fr: Si ce nœud est privé ou non.

en: Make this post private
fr: Rendre ce contenu privé

en: When checked, only users with proper access permissions will be able to see this post.
fr: Si cette case est cochée, seuls les utilisateurs avec les droits d'accès adaptés pourront voir ce contenu.

en: Disabled (always public)
fr: Désactivé (toujours public)

en: Enabled (public by default)
fr: Activé (public par défaut)

en: Enabled (private by default)
fr: Activé (privé par défaut)

en: Hidden (always private)
fr: Caché (toujours privé)

en: Make post private
fr: Rendre ce contenu privé

en: Make post public
fr: Rendre ce contenu public

en: Mark as private
fr: Marquer comme privé

en: Mark as public
fr: Marquer comme public

en: Edit private content
fr: Modifier le contenu privé
