Private files download permission (7.x-1.3) - en to it translation catalogue (12 entries)

en: Access control
it: Controllo accessi

en: Download private files
it: Scarica file privati

en: Download files that are in private folders.
it: Scarica file che sono in cartelle private.

en: Administer Private files download permission
it: Amministra Private files download permission

en: Access module configuration.
it: Accedi alla configurazione del modulo.

en: You need to enable the private file system before you setup this module.
it: Devi abilitare il file system privato prima di configurare questo modulo.

en: Unprotected subfolder
it: Sottocartella non protetta

en: Choose which subfolder within the private file system should be unprotected (which allows to combine both "public" and private downloads).
it: Scegli quale sottocartella all'interno del file system privato deve essere non protetta (cosa che consente di far coesistere download pubblici e privati).

en: A simple permission to allow downloading of private files by role, plus the ability to combine both public and private downloads.
it: Semplice permesso per consentire di scaricare file privati in base al ruolo, oltre alla possibilità di far coesistere sia scaricamenti pubblici che privati.

en: Use a relative path and don't add leading or trailing slashes. Caution: private downloads filters will be bypassed for the above subfolder (making it "public")!
it: Usa un percorso relativo e non aggiungere barre iniziali o finali. Attenzione: i filtri per i download privati verranno bypassati per la sottocartella di cui sopra (rendendola pubblica)!

en: You cannot use leading slashes.
it: Non puoi usare barre iniziali.

en: You cannot use trailing slashes.
it: Non puoi usare barre finali.
