Privatemsg (7.x-1.0-beta1) - en to ja translation catalogue (186 entries)

en: Body
ja: 本文

en: Save configuration
ja: 設定を保存

en: delete
ja: 削除

en: E-mail
ja: メール

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: Username
ja: ユーザー名

en: Author
ja: 投稿者

en: List
ja: リスト

en: Subject
ja: 件名

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Public
ja: パブリック

en: Enabled
ja: 有効

en: More
ja: 続き

en: Action
ja: アクション

en: Last Updated
ja: 最終更新

en: new
ja: 新規

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: Tag
ja: タグ

en: Reset
ja: リセット

en: Display settings
ja: 表示設定

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Message
ja: メッセージ

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Name
ja: 名前

en: edit
ja: 編集

en: Label
ja: ラベル

en: Preview
ja: プレビュー

en: Mail
ja: メール

en: User
ja: ユーザー

en: The subject of the message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Block
ja: ブロック

en: Privatemsg
ja: プラベートメッセージ

en: Read message
ja: メッセージを読む

en: Private messages
ja: プライベートメッセージ

en: Inbox
ja: 受信トレイ

en: To
ja: 宛先

en: Send private message
ja: プライベートメッセージを送信

en: Preview message
ja: メッセージをプレビュー

en: Roles
ja: 役割

en: Filter
ja: フィルター

en: Fields
ja: フィールド

en: Unlimited
ja: 無制限

en: Recipient
ja: 受信者

en: Role
ja: 役割

en: Messaging
ja: メッセージング

en: Arguments
ja: 引数

en: UID
ja: ユーザーID

en: Private message
ja: プライベートメッセージ

en: Send this user a message
ja: このユーザーにメッセージを送信

en: Messages
ja: メッセージ

en: Clear
ja: クリアー

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Date created
ja: 作成日時

en: Participants
ja: 参加者

en: Reply
ja: 返信

en: Usage
ja: 使用方法

en: Execute
ja: 実行

en: Mark as read
ja: 既読にする

en: Mark as unread
ja: 未読にする

en: Separate multiple names with commas.
ja: 複数の名前はカンマで区切って下さい。

en: Are you sure you want to delete this message?
ja: 本当にこのメッセージを削除してもよろしいですか?

en: Allow private messages between users.
ja: ユーザー間のプライベートメッセージを許可します。

en: Send message
ja: メッセージを送信

en: E-mail notification settings
ja: メール通知設定

en: Add new rule
ja: ルールを追加

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Started
ja: 開始済

en: Message body
ja: メッセージ本文

en: User account
ja: ユーザーアカウント

en: Message subject
ja: メッセージの件名

en: No messages available.
ja: 利用可能なメッセージがありません。

en: Block a user
ja: ユーザーをブロック

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
ja: スタイルが必要としている場合に、エンドユーザーに表示するこのフィールドのラベル。

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このフィールドを使用する前にこのディスプレイにいくつかの付加的なフィールドを追加する必要があります。これらのフィールドは、状況に応じて<em>表示から除外する</em>ことも可能です。また、レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ja: <p>このディスプレイでは、以下の置換パターンが使用できます。左側に表示されたパターンを使用することで、右側に示された値を表示することができます。レンダリングの順序がこのフィールドよりも後に位置しているフィールドは置換パターンとして使用できないため、リストに表示されていないフィールドを使用したい場合には、フィールドを再構成する必要があることに注意して下さい。</p>

en:  and others
ja:  その他

en: Private message display template
ja: プライベートメッセージの表示テンプレート

en: Choose the number of conversations that should be listed per page.
ja: 1ページに表示される会話の数を選択して下さい。

en: Inform the user about new messages on login
ja: ログイン時に新着メッセージをユーザーに通知

en: This option can safely be disabled if the "New message indication" block is used instead.
ja: "新着メッセージを表示"ブロックが代わりに使用される場合、このオプションは安全のために無効になっています。

en: Configure listings
ja: リストの構成

en: Configure fields
ja: フィールドの構成

en: Select which columns/fields should be displayed in the message listings. Subject and Last updated cannot be disabled.
ja: どの列/行がメッセージ一覧に表示されるかを選択してください。件名および最終更新は無効にできません。

en: Delete message
ja: メッセージを削除

en: Write new message
ja: メッセージを書く

en: A message has been sent to !recipients.
ja: メッセージは!recipientsに送信されました。

en: Privatemsg links
ja: プライベートメッセージリンク

en: New message indication
ja: 新着メッセージを表示

en: Thread %thread_id not found, unable to answer
ja: スレッド%thread_idが見つからないので回答できません。

en: Query function %function does not exist
ja: クエリー関数 %function は存在しません

en: Messages (1 new) | Messages (@count new)
ja[0]: メッセージ(新規 1件)
ja[1]: メッセージ(新規 @count件)

en: New message | New messages
ja[0]: 新規メッセージ
ja[1]: 新規メッセージ

en: Configure private messaging settings.
ja: プライベートメッセージの設定を構成します。

en: Undo last thread action
ja: 最後のスレッドアクションをやり直す

en: You have previously blocked "@author" from sending you any more messages. Are you sure you want to unblock this user?
ja: 以前"@author"へのメッセージ送信をブロックしています。このユーザーのブロックを解除してもよろしいですか?

en: Unblock @author
ja: @author のブロックを解除

en: Are you sure you want to block "@author" from sending you any more messages?
ja: "@author"からのメッセージを今後完全にブロックしますが、本当によろしいですか?

en: Block @author
ja: @author をブロック

en: @author has been blocked from sending you any further messages.
ja: @authorさんからのメッセージを今後一切拒否します。

en: @author is now allowed to send you new messages.
ja: @authorさんからのメッセージは受信できるようになりました。

en: Block user messages
ja: ユーザーのメッセージをブロック

en: Allows users to block other users from sending them messages.
ja: 他ユーザーから送信されたメッセージをブロックすることをユーザーに許可します。

en: Subject of notification messages
ja: 通知メッセージの件名

en: Body of notification messages
ja: 通知メッセージの本文

en: E-mail notify
ja: メール通知

en: Privatemsg Email Notification
ja: プライベートメッセージのメール通知

en: Notifies users about new Private Messages via Email.
ja: 新着プライベートメッセージがあった時ユーザーにメールで通知します。

en: Search message body
ja: メッセージ本文を検索

en: WARNING: turning on this feature will slow down search performance by a large factor. Gets worse as your messages database increases.
ja: 警告: この機能をオンにすると検索の性能が遅くなる大きな要因となります。メッセージデータベースの増加などで悪化をもたらします。

en: Position of the tagging textfield
ja: タグのテキストフィールドの位置

en: Use higher values to push the form lower down the page, lower or negative values to raise it higher.
ja: 数値が高いほどページの下の方に表示され、数値が低いまたは負であるほどページの上部に表示されます。

en: Tags for this conversation
ja: この会話のタグ

en: Tag this conversation
ja: この会話にタグを付ける

en: Tag %tag was ignored because you do not have permission to create new tags.
ja: タグの作成権限がないので、タグ %tag は無視されます。

en: Configure filter settings.
ja: フィルター設定を構成します。

en: All messages
ja: 全てのメッセージ

en: Privatemsg filter
ja: プライベートメッセージフィルター

en: Allow users to filter messages using tags or other criteria.
ja: タグまたはその他の条件を使用するメッセージフィルターの使用をユーザーに許可します。

en: Create tag
ja: タグを作成

en: (1 new) | (@count new)
ja[0]: (1件の新着)
ja[1]: (@count件の新着)

en: Flush deleted messages
ja: ゴミ箱を空にする

en: Enable the flushing of deleted messages. Requires that cron is enabled
ja: ゴミ箱を空にするを有効にします。cronが有効になっていることが必要です

en: Flush messages after they have been deleted for more days than
ja: 何日後にゴミ箱を空にする

en: Maximum number of messages to flush per cron run
ja: cron実行毎に完全消去するメッセージの最大数

en: The previous action can be <a href="!undo">undone</a>.
ja: 直前の動作は<a href="!undo">元に戻す</a>ことができます。

en: Marked 1 thread as unread. | Marked @count threads as unread.
ja[0]: 1個のスレッドを未読にしました。
ja[1]: @count個のスレッドを未読にしました。

en: Marked 1 thread as read. | Marked @count threads as read.
ja[0]: 1個のスレッドを既読にしました。
ja[1]: @count個のスレッドを既読にしました。

en: Deleted 1 thread. | Deleted @count threads.
ja[0]: 1個のスレッドを削除しました。
ja[1]: @count個のスレッドを削除しました。

en: Restored 1 thread. | Restored @count threads.
ja[0]: 1個のスレッドを復元しました。
ja[1]: @count個のスレッドを復元しました。

en: This area is used to define user blocking rules for the Privatemsg module. Rules allow control of who may block messages from whom. By default all users are allowed to block messages from anyone else. However, a site may have groups of users that need to contact or get information to others, for example: the site may have administrative staff or be a forum with moderators. Groups of users are defined by roles, which can be managed on the <a href="@roles">roles configuration page</a>.
ja: この領域はプライベートメッセージモジュールにおけるユーザーのブロックルールの定義に使用されます。ルールは誰が誰からのメッセージをブロックできるかの制御を許可します。デフォルトでは、全てのユーザーが誰からのメッセージでもブロックすることを許可されます。但し、サイトは連絡を取らなくてはいけない、あるいは他の情報を得なくてはいけないユーザーのグループを持つことがあります。例えば: サイトは管理スタッフあるいは承認者を持つフォーラムを持つことができます。ユーザーのグループは<a href="@roles">役割の設定ページ</a>で管理される役割により定義されます。

en: Disallow blocking author
ja: 送信者のブロックを許可しない

en: Disallow sending message
ja: メッセージの送信を許可しない

en: Remove rule
ja: 削除ルール

en: If the author has the role
ja: 送信者が役割を持つ場合

en: And the recipient has the role
ja: かつ受信者が役割を持つ

en: No rules have been added. All users may block private messages from each other. To limit which users may be blocked, click 'Add new rule'.
ja: ルールは何も追加されませんでした。全てのユーザーがお互いにプライベートメッセージをブロックできます。どのユーザーがブロックされるか制限するには、'ルールを追加'をクリックします。

en: User blocking rules
ja: ユーザーブロックのルール

en: Configure rules for which users may block each other.
ja: ユーザーがお互いにブロックするためのルールを構成します。

en: Notify users of new private messages by default
ja: デフォルトでは新しいプライベートメッセージのユーザーに通知します

en: Receive email notification for incoming private messages
ja: 新着プライベートメッセージがあるとメール通知を受け取ります

en: No tags available.
ja: 利用可能なタグがありません。

en: Edit @tag
ja: @tag を編集

en: Public tags are visible for all users, private tags are only visible if they use them.
ja: 公開タグは全てのユーザーに表示され、プライベートタグはそれを使う場合にのみ表示されます。

en: Save tag
ja: タグを保存

en: Tag already exists, choose a different name.
ja: タグは既に存在するので違う名前にして下さい。

en: Tag updated.
ja: タグを更新しました。

en: Tag created.
ja: タグを作成しました。

en: Are you sure you want to delete?
ja: 本当に削除してもよろしいですか?

en: Tag has been deleted
ja: タグは削除されました。

en: Choose the default list option
ja: デフォルト一覧オプションを選択

en: Choose which of the two lists are shown by default when following the messages link.
ja: 以下のメッセージがリンクする時、2つの一覧のどちらがデフォルトで表示されるかを選択します。

en: Apply Tag
ja: タグを適用

en: Remove Tag...
ja: タグを削除中...

en: Remove Tag
ja: タグを削除

en: The selected conversations have been tagged.
ja: 選択した会話にタグが付けられました。

en: The tag has been removed from the selected conversations.
ja: タグは選択された会話から削除されました。

en: Configure tags.
ja: タグを構成します。

en: By default, deleted messages are only hidden from the user but still stored in the database. These settings control if and when messages should be removed.
ja: デフォルトでは、削除されたメッセージはユーザーには非表示になるだけででーたべーには保存されたままです。これらの設定はもしかついつメッセージが削除されるべきかを制御します。

en: Threads per page
ja: ページ毎のスレッド

en: Number of messages on thread pages
ja: スレッドページ毎のメッセージ数

en: Threads will not show more than this number of messages on a single page.
ja: スレッドは1ページにこのメッセージ数以上表示しません。

en: Display different amount of messages on first thread page
ja: 最初のスレッドページに異なるメッセージ数を表示

en: By default, the first thread page shows the maximally allowed amount of messages. Enable this checkbox to set a different value.
ja: デフォルトでは、最初のスレッドページは許可されたメッセージの最大数表示します。異なる値を設定するにはこのチェックボックスを有効にします。

en: Number of messages on first thread page
ja: 最初のスレッドページのメッセージ数

en: The number of messages to be displayed on first thread page. Displays the newest messages.
ja: 最初のスレッドページに表示されるメッセージ数です。最新のメッセージを表示します。

en: Display older messages
ja: 古いメッセージを表示

en: Display newer messages
ja: 新しいメッセージを表示

en: !previous_link Displaying messages @from - @to of @total !newer_link
ja: !previous_link メッセージを表示中 @total の @from から @to まで !newer_link

en: Delete this message for all users?
ja: 全てのユーザーからこのメッセージを削除しますか?

en: Tick the box to delete the message for all users.
ja: 全てのユーザーからメッセージを削除するにはボックスをチェックします。

en: Message has been deleted for all users.
ja: メッセージは全てのユーザーから削除されました。

en: Message has been deleted.
ja: メッセージは削除されました。

en: Javascript block actions form
ja: Javascriptブロックアクションフォーム

en: Save filter
ja: フィルターを保存

en: Send Privatemsg link
ja: プライベートメッセージを送るリンク

en: Displays a link to send a private message to a user.
ja: ユーザーにプライベートメッセージを送るためのリンクを表示します。

en: Define the text to use for the link title. You can use replacement tokens to insert any existing field output.
ja: リンクタイトルに使用するテキストを定義します。任意の既存フィールド出力に挿入するために置換トークンを使用できます。

en: Pre-filled subject
ja: 事前に設定される件名

en: Define the subject that will be pre-filled in the send message form. You can use replacement tokens to insert any existing field output.
ja: メッセージ送信フォームに事前に設定される件名を定義します。任意の既存フィールド出力に挿入するために置換トークンを使用できます。

en: Return to view after message was sent.
ja: メッセージ送信後、表示に戻ります。

en: Should the user be redirected back to the current view when the message was sent.
ja: メッセージが送信された時に最新の表示にユーザーがリダイレクトされる必要があります。

en: Status message
ja: ステータスメッセージ

en: The body of the message.
ja: メッセージの本文。

en: The date the message was sent.
ja: メッセージが送信された日。
