Privatemsg (7.x-1.1) - en to fi translation catalogue (176 entries)

en: Body
fi: Sisältö

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: delete
fi: poista

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Delete
fi: Poista

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Author
fi: Tekijä

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Public
fi: Julkinen

en: Enabled
fi: Käytössä

en: More
fi: Lisää

en: Action
fi: Toiminto

en: Last Updated
fi: Viimeksi päivitetty

en: new
fi: uudet

en: Tags
fi: Tagit

en: Yes
fi: Kyllä

en: Tag
fi: Tagi

en: Links
fi: Linkit

en: Reset
fi: Palauta

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Message
fi: Viesti

en: The configuration options have been saved.
fi: Asetusten muutokset tallennettu.

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Archive
fi: Arkisto

en: Display
fi: Näyttö

en: Mail
fi: Sähköposti

en: User
fi: Käyttäjä

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Block
fi: Lohko

en: Privatemsg
fi: Yksityisviesti

en: Read message
fi: Lue viesti

en: Private messages
fi: Yksityisviestit

en: Private message settings
fi: Yksityisviestiasetukset

en: To
fi: Osoitteeseen

en: Preview message
fi: Esikatsele

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Filter
fi: Suodatus

en: Fields
fi: Kentät

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: Role
fi: Rooli

en: Messaging
fi: Yksityisviestit

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Private message
fi: Yksityisviesti

en: Messages
fi: Viestit

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: You
fi: Sinä

en: you
fi: sinä

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: Date created
fi: Luontipäivämäärä

en: Limits
fi: Rajat

en: Participants
fi: Vastaanottajat

en: Reply
fi: Vastaa

en: Usage
fi: Käyttö

en: Execute
fi: Suorita

en: Mark as read
fi: Merkitse luetuksi

en: Mark as unread
fi: Merkitse lukemattomaksi

en: Are you sure you want to delete this message?
fi: Oletko varma että haluat poistaa viestin?

en: Allow private messages between users.
fi: Salli yksityisviestit käyttäjien välillä.

en: Send message
fi: Lähetä viesti

en: Add new rule
fi: Lisää uusi sääntö

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: Started
fi: Aloitettu

en: Message body
fi: Viestin sisältö

en: User account
fi: Käyttäjätili

en: Message subject
fi: Viestin otsikko

en: Finished with an error.
fi: Valmistui virheen kanssa.

en: No messages available.
fi: Viestejä ei saatavilla.

en: Block a user
fi: Estä käyttäjä

en: @interval ago
fi: @interval sitten

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Sinun täytyy lisätä useampia kenttiä tähän näkymään, ennen kuin voit käyttää tätä kenttää. Näillä kentillä voi olla <em>Piilota tämä kenttä</em> -valinta päällä. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Seuraavat vaihdettavat muuttujat on käytettävissä tässä näkymässä. Käytä vasemmalla esitettyä muuttujaa näyttääksesi oikealla esitetyn arvon. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: Private message display template
fi: Yksityisviestien näkyminen

en: Choose the number of conversations that should be listed per page.
fi: Viestien enimmäismäärä joka näytetään yhdellä sivulla.

en: Inform the user about new messages on login
fi: Ilmoita käyttäjille sisäänkirjauduttaessa uusista viesteistä.

en: This option can safely be disabled if the "New message indication" block is used instead.
fi: Tämä ilmoitus ei ole ehkä tarpeen jos "Uusien yksityisviestien ilmoitus"-lohko on käytössä.

en: Configure fields
fi: Säädä kenttien asetuksia

en: Select which columns/fields should be displayed in the message listings. Subject and Last updated cannot be disabled.
fi: Valitse sarakkeet/kentät jotka näytetään viestiluetteloissa. Aihetta ja viimeisintä päivitystä ei voi kytkeä pois näkyvistä.

en: Write new message
fi: Kirjoita uusi viesti

en: Privatemsg links
fi: Yksityisviestilinkit

en: New message indication
fi: Uusien yksityisviestin ilmoitus

en: Configure private messaging settings.
fi: Säädä yksityisviestin asetuksia.

en: Subject of notification messages
fi: Ilmoitusviestin aihe

en: Body of notification messages
fi: Ilmoitusviestin sisältö

en: E-mail notify
fi: Sähköposti-ilmoitus

en: All messages
fi: Kaikki viestit

en: Flush deleted messages
fi: Poista viestit lopullisesti

en: Enable the flushing of deleted messages. Requires that cron is enabled
fi: Ota käyttöön viestin lopullinen poistaminen tietokannasta. Toiminto vaatii että cron-ajo on käytössä.

en: Flush messages after they have been deleted for more days than
fi: Poista viestit lopullisesti tietokannasta kun viestin poistamisesta on kulunut näin monta päivää

en: Maximum number of messages to flush per cron run
fi: Enimmäismäärä viestejä joita poistetaan yhdellä cron ajokerralla

en: Notify users of new private messages by default
fi: Ilmoita oletuksena uusista yksityisviesteistä sähköpostilla

en: Receive email notification for incoming private messages
fi: Vastaanota sähköposti-ilmoitus sinulle lähetetyistä yksityisviesteistä

en: @argument title
fi: @argument otsikko

en: @argument input
fi: @argument syöte

en: Blocked users
fi: Estetyt käyttäjät

en: By default, deleted messages are only hidden from the user but still stored in the database. These settings control if and when messages should be removed.
fi: Oletuksena poistetut viestit ainoastaan piiloitetaan käyttäjältä mutta ne säilyvät tietokannassa. Näillä asetuksilla voidaan säätää kuinka viestejä säilytetään tai lopullisesti poistetaan.

en: Threads per page
fi: Viestiketjuja per sivu

en: Number of messages on thread pages
fi: Yksittäisten viestien määrä viestiketjusivuilla

en: Threads will not show more than this number of messages on a single page.
fi: Viestien enimmäismäärä per viestiketju yksittäisellä sivulla.

en: Display different amount of messages on first thread page
fi: Näytä eri määrä viestejä ensimmäisellä sivulla

en: By default, the first thread page shows the maximally allowed amount of messages. Enable this checkbox to set a different value.
fi: Oletuksena ensimmäinen sivu näyttää enimmäismäärän viestejä. Valitse tämä kohta jos haluat asettaa muun määrän viestejä näkymään.

en: Number of messages on first thread page
fi: Viestien enimmäismäärä ensimmäisellä viestiketjusivulla

en: The number of messages to be displayed on first thread page. Displays the newest messages.
fi: Viestien enimmäismäärä ensimmäisellä viestiketjusivulla. Näytetään uusimmat viestit.

en: Send Privatemsg link
fi: Lähetä yksityisviesti -linkki

en: Displays a link to send a private message to a user.
fi: Näyttää yksityisviestilinkin lähettämisen käyttäjälle.

en: Status message
fi: Tilanneviesti

en: You have <a href="@messages">1 unread message</a>. | You have <a href="@messages">@count unread messages</a>
fi[0]: Sinulla on <a href="@messages">yksi lukematon viesti</a>.
fi[1]: Sinulla on <a href="@messages">@count lukematonta viestiä</a>.

en: Inform the user on /messages pages that he can not write new messages when privatemsg is disabled.
fi: Ilmoita käyttäjille /messages eli viestisivuilla että he eivät voi lähettää uusia viestejä jos yksityisviestit on kytketty heiltä pois päältä.

en: Users can (if given the permission) disable Privatemsg which disallows writing messages to them and they can not write messages themself. If enabled, those users are informed on the relevant pages why they are not allowed to write messages.
fi: Käyttäjät (jos annettu oikeus) tai ylläpito voivat kytkeä yksityisviestit pois käytöstä. He eivät voi vastaanottaa eivätkä kirjoittaa viestejä. Kun tämä kohta on valittu, näille käyttäjille ilmoitetaan tarvittavissa kohdin miksi he eivät voi kirjoittaa viestejä.

en: Default redirection URL
fi: Oletus uudelleenohjausosoite (URL)

en: Defines to which page users are sent after sending a new message. &lt;front&gt; can be used for the defined front page and &lt;new-message&gt; to redirect to the new message. Leave empty to disable the redirect.
fi: Määrittää mikä sivu avataan kun käyttäjä on lähettänyt uuden viestin. &lt;front&gt; avaa etusivun ja &lt;new-message&gt; avaa uuden viestin. Tyhjänä ei tapahdu mitään uudelleenohjausta.

en: Redirect replies too
fi: Uudelleenohjaa myös vastauksien jälkeen

en: Also redirect to the defined page when replying.
fi: Siirrytään määritellylle sivulle myös vastattaessa viestiin.

en: Show preview button on compose form
fi: Näytä esikatselupainike kirjoitettaessa viestiä

en: If checked, displays a preview button when sending new messages.
fi: Näyttää esikatselupainikkeen uutta viestiä kirjoitettaessa.

en: Display "Send this user a message" links for themself
fi: Näytä "Lähetä käyttäjälle yksityisviesti sivuston sisällä" linkki käyttäjän omassa profiilissa

en: If enabled, each users sees that link on their own profile, comments and similiar places.
fi: Näytetään linkki käyttäjän omassa profiilissa, kommenteissa ja muissa samanlaisissa paikoissa.

en: Display link on profile pages.
fi: Näytä linkki käyttäjän profiilisivulla.

en: If this setting is enabled, a link to send a private message will be displayed.
fi: Näytetään linkki mahdollisuudesta lähettää yksityisviesti.

en: Display link on the selected content types
fi: Näytä linkki seuraavissa sisältötyypeissä

en: Select which content types should display a link to send a private message to the author. By default, the link is not displayed below teasers.
fi: Valitse sisältötyypit, joiden yhteydessä näytetään yksityisviestin lähetyslinkki sisällön kirjoittajalle. Oletusarvona on ettei linkkiä näytetä.

en: Display link on teasers of the selected content types.
fi: Näytä linkki valittujen sisältötyyppien alapuolella.

en: Display links on comments of selected content types.
fi: Näytä linkki valittujen sisältötyyppien kommenteissa.

en: Also display a link to send a private message to the authors of the comments of the selected content types.
fi: Näyttää yksityisviestin lähetyslinkin kommentin kirjoittajalle valituissa sisältötyypeissä.

en: Write new message to @recipient
fi: Uuden viestin kirjoittaminen vastaanottajille @recipient

en: Enter the recipient, separate recipients with commas.
fi: Lisää käyttäjä, erota useammat käyttäjät pilkulla.

en: Administer privatemsg
fi: Yksityisviestien asetukset

en: Perform maintenance tasks for privatemsg
fi: Ylläpitotehtävien suorittaminen yksityisviestien osalta

en: Read private messages
fi: Yksityisviestien lukeminen

en: Read all private messages
fi: Kaikkien yksityisviestien lukeminen

en: Includes messages of other users
fi: Sisältää myös muiden käyttäjien viestit

en: Write new private messages
fi: Uusien yksityisviestien kirjoittaminen

en: Delete private messages
fi: Yksityisviestien poistaminen

en: Allow disabling private messages
fi: Yksityisviestien kytkeminen pois päältä

en: Reply to private messages
fi: Yksityisviesteihin vastaaminen

en: Allows to reply to private messages but not send new ones. Note that the write new private messages permission includes replies.
fi: Mahdollisuus vain vastata viestiin, ei lähettää uusia. Huomaa että yksityisten viestien kirjoittamisoikeus sisältää vastaamisen.

en: Select text format for private messages
fi: Mahdollisuus valita tekstimuoto yksityisviesteissä

en: Allows to choose the text format when sending private messages. Otherwise, the default is used.
fi: Yksityisviestin tekstimuodon valintamahdollisuus. Muutoin oletus.

en: Between !participants and !last
fi: !participants ja !last

en: Display block when there are no new messages
fi: Näytä lohko kun uusia viestejä ei ole

en: Enable this to have this block always displayed, even if there are no new messages
fi: Valittuna lohko näytetään aina vaikka uusia viestejä ei ole.

en: You must include a subject line with your message.
fi: Viestin täytyy sisältää aihe.

en: You must include a message in your reply.
fi: Vastauksessa täytyy olla viesti.

en: Enter a user name to write a message to a user.
fi: Lisää käyttäjien nimet, joille haluat lähettää sivuston sisällä viestin.

en: Recipient field
fi: Vastaanottajakenttä

en: Private message ID
fi: Yksityisviestin tunniste

en: Private message thread ID
fi: Yksityisviestiketjun tunniste

en: Private message subject
fi: Yksityisviestin aihe

en: Private message body
fi: Yksityisviestin sisältö

en: Private message sent date
fi: Yksityisviestin lähetyspäivämäärä

en: Block user
fi: Estä käyttäjä

en: Write private message to roles
fi: Yksityisviestien kirjoittaminen käyttäjärooleille

en: Allows to write messages to all users which belong to a specific role.
fi: Viestien kirjoittaminen kaikille käyttäjille jotka kuuluvat määrättyyn käyttäjärooliin.

en: View roles recipients
fi: Näytä käyttäjäroolien vastaanottajat

en: Ability to view roles recipients and the name of these roles.
fi: Roolien vastaanottajien ja roolien nimien näkeminen.

en: Enter the name of a role to write a message to all users which have that role. Example: authenticated user.
fi: Olemassa olevilla roolinimillä voi lähettää kaikille kyseiseen käyttäjärooliin kuuluville yhdellä kertaa viestin. Esimerkiksi: sisäänkirjautunut käyttäjä

en: [role]
fi: [rooli]

en: Allows to send message to all members of a role.
fi: Salli viestien lähettämien kaikille käyttäjäroon jäsenille.

en: Actions...
fi: Toiminnot...

en: Customize the email messages sent to users upon receipt of a new private message.
fi: Uudesta viestistä käyttäjälle lähetettävän sähköpostilmoituksen muokkaaminen

en: New private message at [site:name].
fi: Uusi yksityisviesti sivustossa [site:name].

en: Available variables are: !author, !author_uid, !pm_subject, !pm_body, !thread, !site, !login_url, !uri, !uri_brief, !message (URL) and !settings (URL).
fi: Käytettävät muuttujat: !author, !author_uid, !pm_subject, !pm_body, !thread, !site, !login_url, !uri, !uri_brief, !message (URL) ja !settings (URL).

en: Deleted messages
fi: Poistetut viestit

en: Message lists
fi: Viestiluettelot

en: Send this user a private message
fi: Lähetä käyttäjälle yksityisviesti sivuston sisällä

en: Privatemsg: Current day
fi: Yksityisviesti: Tämä päivä

en: Privatemsg: Current year
fi: Yksityisviesti: Nykyinen vuosi

en: Privatemsg: Other years
fi: Yksityisviesti: Muut vuodet

en: From e-mail address for notifications
fi: Ilmoituksen lähettäjän sähköpostiosoite

en: This is the e-mail address that notifications will come from. Leave blank to use the site default.
fi: Tämä sähköpostiosoite näkyy ilmoituksen lähettäjänä vastaanottajalla. Kentän ollessa tyhjä käytetään sivuston oletussähköpostiosoitetta.
