Privatemsg (7.x-1.3) - en to da translation catalogue (93 entries)

en: Body
da: Brødtekst

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Username
da: Brugernavn

en: Author
da: Forfatter

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Cancel
da: Annullér

en: Public
da: Offentlig

en: Enabled
da: Aktiveret

en: More
da: Mere

en: Action
da: Handling

en: Last Updated
da: Sidst opdateret

en: new
da: ny

en: Yes
da: Ja

en: Reset
da: Gendan

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Message
da: Meddelelse

en: The configuration options have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Archive
da: Arkiv

en: Mail
da: E-mail

en: User
da: Bruger

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Block
da: Blok

en: Read message
da: Læs besked

en: Private messages
da: Private beskeder

en: Private message settings
da: Indstillinger for private beskeder

en: Inbox
da: Indbakke

en: To
da: Til

en: Preview message
da: Gennemse besked

en: Roles
da: Roller

en: Fields
da: Felter

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Recipient
da: Modtager

en: Role
da: Rolle

en: Messaging
da: Beskeder

en: Arguments
da: Parametre

en: Private message
da: Privat meddelelse

en: Messages
da: Beskeder

en: Clear
da: Ryd

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Limits
da: Begrænsninger

en: Participants
da: Deltagere

en: Reply
da: Svar

en: Usage
da: Brug

en: Execute
da: Kør

en: Mark as read
da: Markér som læst

en: Mark as unread
da: Markér som ulæst

en: Separate multiple names with commas.
da: Adskil navne med kommaer.

en: Allow private messages between users.
da: Tillad private beskeder mellem brugere.

en: Send message
da: Send besked

en: Add new rule
da: Tilføj ny regel

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Started
da: Startet

en: Message body
da: Meddelelsesbrødtekst

en: User account
da: Brugerkonto

en: Message subject
da: Beskedemne

en: Finished with an error.
da: Afsluttet med en fejl.

en: Block a user
da: Blokér en bruger

en: @interval ago
da: @interval siden

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
da: Dette felts mærkat som vises til slutbrugeren hvis udseendet kræver det.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>Du skal tilføje yderligere felter til denne visning før dette felt kan bruges. Disse felter kan markeres som <em>Ekskludér fra visning</em> hvis du ønsker det. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>De følgende erstatningsmøsntre er tilgængelige for denne visning. Brug mønstret til venstre for at vise værdien til højre. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: From !last
da: Fra !last

en: Private message display template
da: Skabelon til visning af private beskeder

en: Choose the number of conversations that should be listed per page.
da: Vælg antallet af samtaler som skal vises pr. side.

en: Delete message
da: Slet besked

en: Write new message
da: Skriv ny besked

en: Configure private messaging settings.
da: Indstillinger for private beskeder

en: You have previously blocked "@author" from sending you any more messages. Are you sure you want to unblock this user?
da: Du har tidligere blokeret "@author" fra at sende dig flere beskeder. Er du sikker på at du ønsker at fjerne blokeringen af denne bruger?

en: Unblock @author
da: Fjern blokering fra @author

en: Are you sure you want to block "@author" from sending you any more messages?
da: Ønsker du at blokere "@author" fra at sende dig flere beskeder?

en: Block @author
da: Blokér @author

en: @author has been blocked from sending you any further messages.
da: @author er blevet blokeret fra at sende dig flere beskeder.

en: @author is now allowed to send you new messages.
da: @author har nu lov til at sende dig nye beskeder.

en: Block user messages
da: Blokér brugerbeskeder

en: Allows users to block other users from sending them messages.
da: Tillad brugerne at blokere andre brugere fra at sende dem beskeder.

en: Filter Messages
da: Filtrér beskeder

en: Filter Messages (Active)
da: Filtrér beskeder (aktiv)

en: All messages
da: Alle beskeder

en: Allow users to filter messages using tags or other criteria.
da: Tillad brugerne at filtrere beskeder ved hjælp af tags eller andre kriterier.

en: Receive email notification for incoming private messages
da: Send e-mail når der kommer nye personlige beskeder

en: @argument title
da: @argument titel

en: Blocked users
da: Blokerede brugere

en: !previous_link Displaying messages @from - @to of @total !newer_link
da: !previous_link Viser beskeder @from - @to af @total !newer_link

en: Status message
da: Statusmeddelelse
