Privatemsg (7.x-1.3) - en to hi translation catalogue (54 entries)

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: delete
hi: मिटाएँ

en: E-mail
hi: ई-मेल

en: Delete
hi: मिटायें

en: Operations
hi: कार्यवाही

en: Username
hi: प्रयोक्ता का नाम

en: Author
hi: लेखक

en: List
hi: सूची

en: Subject
hi: विषय

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Public
hi: सार्वजनिक

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: More
hi: अधिक

en: Action
hi: कार्रवाई

en: Last Updated
hi: आखरी अपडेट

en: new
hi: नवीन

en: Tags
hi: उपनाम

en: Yes
hi: हाँ

en: Tag
hi: अंकितक

en: Links
hi: लिंक

en: Reset
hi: दोबारा से स्थापित करें|

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: Message
hi: संदेश

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Name
hi: नाम

en: edit
hi: संपादन करें

en: Label
hi: लेबल

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Archive
hi: पुरालेख

en: URL
hi: यूआरएल

en: Display
hi: प्रदर्शन

en: Mail
hi: मेल

en: User
hi: प्रयोक्ता

en: The subject of the message.
hi: संदेश का विषय है।

en: Block
hi: ब्लॉक

en: To
hi: को

en: Roles
hi: भूमिका

en: Filter
hi: फिल्टर

en: Fields
hi: क्षेत्र

en: Unlimited
hi: अनिश्चित

en: Recipient
hi: प्राप्तकर्ता

en: Role
hi: भूमिका

en: Messages
hi: संदेश

en: Clear
hi: साफ़ करें

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Date created
hi: निर्माण की तिथि

en: Reply
hi: जवाब दें

en: Tags:
hi: उपनाम :

en: User account
hi: सदस्य खाता

en: Message subject
hi: संदेश का विषय

en: @argument title
hi: @argument शीर्षक

en: Add tag
hi: उपनाम जोड़े

en: Status message
hi: स्थिति संदेश
