Privatemsg (7.x-1.3) - en to tr translation catalogue (179 entries)

en: Body
tr: Gövde

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: delete
tr: sil

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Operations
tr: İşlemler

en: Username
tr: Kullanıcı adı

en: Author
tr: Yazar

en: List
tr: Liste

en: Subject
tr: Konu

en: Cancel
tr: İptal

en: Public
tr: Açık

en: Enabled
tr: Etkin

en: More
tr: Devamı

en: Action
tr: Eylem

en: Last Updated
tr: Son Güncellenme

en: new
tr: yeni

en: Tags
tr: Etiketler

en: Yes
tr: Evet

en: Tag
tr: Etiket

en: Links
tr: Bağlantılar

en: Reset
tr: Sıfırla

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Message
tr: İleti

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Archive
tr: Arşiv

en: Display
tr: Gösterim

en: Mail
tr: Posta

en: User
tr: Kullanıcı

en: The subject of the message.
tr: İletinin konusu.

en: Block
tr: Blok

en: Privatemsg
tr: Özel-İleti (Privatemsg)

en: Read message
tr: Mesajı oku

en: Private messages
tr: Özel iletiler

en: Private message settings
tr: Özel ileti ayarları

en: Inbox
tr: Gelen kutusu

en: To
tr: Kime

en: Preview message
tr: Mesajı önizle

en: Roles
tr: Roller

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Fields
tr: Alanlar

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Recipient
tr: Alıcı

en: Role
tr: Rol

en: Messaging
tr: Mesajlaşma

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Private message
tr: Özel ileti

en: Messages
tr: İletiler

en: Clear
tr: Temizle

en: you
tr: siz

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Date created
tr: Oluşturulma tarihi

en: unblock
tr: Engeli kaldır

en: Limits
tr: Sınırlar

en: Participants
tr: Katılımcılar

en: Reply
tr: Yanıtla

en: Usage
tr: Kullanım

en: Execute
tr: Çalıştır

en: Mark as read
tr: Okunmuş olarak işaretle

en: Mark as unread
tr: Okunmadı olarak işaretle

en: Separate multiple names with commas.
tr: Birden çok ismi virgülle ayır.

en: Are you sure you want to delete this message?
tr: Bu mesajı silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Allow private messages between users.
tr: Kullanıcıların birbirlerine özel ileti göndermesine izin ver.

en: Send message
tr: İletiyi gönder

en: Tags:
tr: Etiketler:

en: Add new rule
tr: Yeni kural ekle

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Started
tr: Başladı

en: Message body
tr: İleti metni

en: User account
tr: Kullanıcı hesabı

en: Message subject
tr: İleti konusu

en: No messages available.
tr: Hiç ileti yok.

en: Block a user
tr: Bir kullanıcıyı engelle

en: @interval ago
tr: @interval önce

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
tr: <p> Bu alanı kullanmadan önce bu ekrana bazı ek alanlar eklemelisiniz. Tercih ederseniz, bu alanlar <em> Görüntüden çıkar </em> olarak işaretlenebilir. Oluşturma sırası nedeniyle, bu alandan sonra gelen alanları kullanamayacağınızı unutmayın; burada listelenmeyen bir alana ihtiyacınız varsa, alanlarınızı yeniden düzenleyin. </p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
tr: <p>Bu görünüm için aşağıdaki ikame kalıpları kullanılabilir. Sağdaki değeri görüntülemek için soldaki kalıbı kullanın. İşlem sırası nedeniyle, bu alandan sonra gelen alanları kullanamazsınız; eğer burada listelenmeyen bir alana gereksinim duyuyorsanız, alanlarınızı tekrar sıralayın.<p>

en: Send PM
tr: Özel İleti (PM) Gönder

en:  and others
tr:  ve diğerleri

en: From !last
tr: Kimden: !last

en: Private message display template
tr: Özel ileti görüntüleme şablonu

en: Choose the number of conversations that should be listed per page.
tr: Sayfa başına listelenecek görüşme sayısını seçiniz.

en: Inform the user about new messages on login
tr: Kullanıcıları girişte yeni ileti için uyarmak

en: Configure fields
tr: Alanları yapılandır

en: Delete message
tr: İletiyi sil

en: Write new message
tr: Yeni ileti yaz

en: A message has been sent to !recipients.
tr: !recipients kullanıcısına bir ileti gönderildi.

en: Privatemsg links
tr: Özel-İleti bağlantıları

en: New message indication
tr: Yeni ileti bildirimi

en: Messages (1 new) | Messages (@count new)
tr[0]: İletiler (@count yeni)

en: New message | New messages
tr[0]: Yeni ileti

en: Configure private messaging settings.
tr: Özel ileti ayarlarını yapılandır

en: Undo last thread action
tr: Son eylemi geri al

en: You have previously blocked "@author" from sending you any more messages. Are you sure you want to unblock this user?
tr: Daha önce "@author" kullanıcısının size ileti göndermesini engellemiştiniz. Bu kullanıcının engelini kaldırmak istediğinize emin misiniz?

en: Unblock @author
tr: @author için engeli kaldır

en: Are you sure you want to block "@author" from sending you any more messages?
tr: "@author" kullanıcısının size ileti göndermesini engellemek istediğinize emin misiniz?

en: Block @author
tr: @author kullanıcısını engelle

en: @author has been blocked from sending you any further messages.
tr: @author kullanıcısının artık size ileti göndermesi engellendi.

en: @author is now allowed to send you new messages.
tr: @author kullanıcısı artık size ileti gönderebilecek.

en: Block user messages
tr: Kullanıcı iletilerini engelle

en: Allows users to block other users from sending them messages.
tr: Kullanıcıların, kendilerine başka kullanıcıların ileti göndermelerini engellemesini sağlar.

en: Subject of notification messages
tr: Bildirimlerin konusu

en: Body of notification messages
tr: Bildirim iletisinin gövdesi

en: E-mail notify
tr: E-posta bildirimi

en: Privatemsg Email Notification
tr: Özel-İleti E-posta Bildirimi

en: Notifies users about new Private Messages via Email.
tr: Kullanıcılar özel ileti aldığında e-posta ile bildir.

en: Search message body
tr: İleti gövdelerinde ara

en: Filter Messages
tr: Mesajları filtrele

en: All messages
tr: Tüm mesajlar

en: Sent Messages
tr: İletileri Gönder

en: Privatemsg filter
tr: Özel-İleti filtresi

en: Allow users to filter messages using tags or other criteria.
tr: Kullanıcıların etiketler ya da başka ölçütler kullanarak iletileri filtrelemesine izin verir.

en: Create tag
tr: Etiket oluştur

en: (1 new) | (@count new)
tr[0]: (@count yeni)

en: Flush deleted messages
tr: Silinen mesajları kaldır

en: The previous action can be <a href="!undo">undone</a>.
tr: Bir önceki işlem <a href=" !undo ">geri alınabilir</a>.

en: Disallow sending message
tr: İleti göndermeyi kapat

en: Remove rule
tr: Kuralı sil

en: User blocking rules
tr: Kullanıcı engelleme kuralları

en: Receive email notification for incoming private messages
tr: Gelen özel iletiler için e-posta bildirimleri al

en: No tags available.
tr: Etiket yok

en: Edit @tag
tr: @tag düzenle

en: Save tag
tr: Etiketi kaydet

en: Tag already exists, choose a different name.
tr: Etiket zaten kayıtlı, başka bir isim seçiniz.

en: Tag updated.
tr: Etiket güncellendi.

en: Tag created.
tr: Etiker oluşturuldu.

en: Are you sure you want to delete?
tr: silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Tag has been deleted
tr: Etiket silindi

en: Choose the default list option
tr: Varsayılan liste seçeneğini belirleyiniz

en: Apply Tag
tr: Etiketi kabul et

en: Remove Tag...
tr: Etiketi Sil...

en: Remove Tag
tr: Etiketi Sil

en: Configure tags.
tr: Etiketleri ayarla.

en: @argument title
tr: @argument başlığı

en: @argument input
tr: @argument girdisi

en: Blocked users
tr: Engellenmiş kullanıcılar

en: Threads per page
tr: Sayfa başına başlık sayısı

en: Display older messages
tr: Eski iletileri göster

en: Display newer messages
tr: Yeni iletileri görüntüle

en: !previous_link Displaying messages @from - @to of @total !newer_link
tr: !previous_link Toplam @total iletinin @from - @to arası görüntüleniyor !newer_link

en: Delete this message for all users?
tr: Bu iletiyi tüm kullanıcılar için silecek misin?

en: Tick the box to delete the message for all users.
tr: İletiyi tüm kullanıcılar için silmek istiyorsanız kutuyu işaretleyin.

en: Message has been deleted for all users.
tr: İleti tüm kullanıcılar için silindi.

en: Message has been deleted.
tr: İleti silindi.

en: Javascript block actions form
tr: Javascript engelleme eylemleri formu

en: Save filter
tr: Filtreyi kaydet

en: Send Privatemsg link
tr: Özel ileti bağlantısı gönder

en: Displays a link to send a private message to a user.
tr: Bir kullanıcıya özel ileti gönderme bağlantısı gösterir.

en: Add tag
tr: Etiket ekle

en: Status message
tr: Durum mesajı

en: The body of the message.
tr: İleti gövdesi.

en: The date the message was sent.
tr: Mesajın gönderildiği tarih.

en: Send @name a private message
tr: @name kullanıcısına özel ileti gönderin

en: Default redirection URL
tr: Öntanımlı yönlendirme adresi

en: Enable private messages
tr: Özel iletileri etkinleştir

en: Send author a message
tr: Yazara bir ileti gönder

en: Recipient field
tr: Alıcılar

en: Message ID
tr: İleti ID'si

en: The author of the message.
tr: İletinin yazarı

en: The recipient of the message.
tr: Bu iletinin alıcıları.

en: Private message ID
tr: Özel ileti ID'si

en: Private message author
tr: Özel iletinin yazarı

en: Private message subject
tr: Özel iletinin konusu

en: Private message body
tr: Özel iletinin içeriği

en: Private message sent date
tr: Özel iletinin gönderildiği tarih

en: Messaging systems.
tr: İletişim sistemleri.

en: Rebuild inbox
tr: Gelen kutusunu yenile

en: Rebuilding inbox
tr: Gelen kutusu yenileniyor

en: Message lists
tr: İleti listeleri

en: Send this user a private message
tr: Bu kullanıcıya bir özel mesaj gönder

en: Privatemsg: Current day
tr: Özel İletiler: Bugün

en: Privatemsg: Current year
tr: Özel iletiler: Bu yıl

en: Privatemsg: Other years
tr: Özel İletiler: Önceki yıllar

en: Receive settings
tr: Alma ayarları

en: Send settings
tr: Gönderme ayarları

en: Configure limits
tr: Sınırları belirle
