Privatemsg (7.x-1.4) - en to id translation catalogue (60 entries)

en: Body
id: Isi

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: delete
id: hapus

en: E-mail
id: Email

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi-operasi

en: Username
id: Nama pengguna

en: Author
id: Penulis

en: List
id: Daftar

en: Subject
id: Judul

en: Cancel
id: Batal

en: Public
id: Publik

en: Enabled
id: Aktif

en: More
id: Selengkapnya

en: Action
id: Tindakan

en: new
id: baru

en: Tags
id: Tag

en: Yes
id: Ya

en: Links
id: Tautan-tautan

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Message
id: Pesan

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Name
id: Nama

en: Preview
id: Pratinjau

en: Archive
id: Arsip

en: Display
id: Tampilan

en: Mail
id: Email

en: User
id: Pengguna

en: The subject of the message.
id: Subyek pesan email.

en: Block
id: Blok

en: Private messages
id: Pesan pribadi

en: To
id: Untuk

en: Roles
id: Peran

en: Filter
id: Saring

en: Fields
id: Bidang isian

en: Unlimited
id: Tak terbatas

en: Recipient
id: Penerima

en: Role
id: Peran

en: Arguments
id: Argumen-argumen

en: Messages
id: Pesan-pesan

en: Clear
id: Bersihkan

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Reply
id: Balas

en: Usage
id: Penggunaan

en: Send message
id: Kirim pesan

en: Add new rule
id: Tambah aturan baru

en: Text to display
id: Teks untuk ditampilkan

en: User account
id: Keanggotaan

en: Block a user
id: Blok pengguna

en: @interval ago
id: @interval lalu

en: Write new message
id: Tulis pesan baru

en: All messages
id: Semua pesan

en: @argument title
id: Judul @argument

en: @argument input
id: Masukan @argument

en: Status message
id: Pesan status

en: Write new message to @recipient
id: Tulis pesan baru untuk @recipient

en: Enter the recipient, separate recipients with commas.
id: Masukkan nama penerima, apabila lebih dari 1, pisahkan menggunakan koma.

en: Enter a user name to write a message to a user.
id: Masukkan nama pengguna untuk menuliskan pesan kepada pengguna.

en: Send this user a private message
id: Kirim pesan pribadi kepada pengguna ini
