Privatemsg (7.x-1.4) - en to it translation catalogue (73 entries)

en: Body
it: Corpo

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Username
it: Nome utente

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Cancel
it: Annulla

en: Public
it: Pubblico

en: Enabled
it: Attivato

en: More
it: Altro

en: Action
it: Azione

en: new
it: nuovo

en: Tags
it: Etichette

en: Yes
it: Sì

en: Tag
it: Etichetta

en: Links
it: Collegamenti

en: Reset
it: Ripristina

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Message
it: Messaggio

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Archive
it: Archivio

en: Display
it: Visualizzazione

en: User
it: Utente

en: The subject of the message.
it: L'oggetto del messaggio.

en: Block
it: Blocco

en: To
it: A

en: Preview message
it: Anteprima messaggio

en: Roles
it: Ruoli

en: Filter
it: Filtra

en: Fields
it: Campi

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Recipient
it: Destinatario

en: Role
it: Ruolo

en: Arguments
it: Parametri

en: Messages
it: Messaggi

en: Clear
it: Cancella

en: You
it: Tu

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Date created
it: Data di creazione

en: Limits
it: Limiti

en: Reply
it: Rispondi

en: Usage
it: Utilizzo

en: Execute
it: Esegui

en: Send message
it: Invia messaggio

en: Add new rule
it: Aggiungi nuova regola

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Started
it: Iniziato

en: User account
it: Profilo utente

en: Message subject
it: Oggetto del messaggio

en: Finished with an error.
it: Terminato con un errore.

en: Block a user
it: Blocco di un utente

en: @interval ago
it: @interval fa

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
it: L'etichetta per questo campo che sarà mostrata agli utenti finali se lo stile lo richiede.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
it: <p>Devi aggiungere alcuni campi addizionali da visualizzare prima di utilizzare questo. Se preferisci, questi campi possono essere tolti dalla visualizzazione selezionando la casella <em>Escludi dalla visualizzazione</em>. Nota che a causa dell'ordine della visualizzazione, non puoi utilizzare campi dopo questo; se hai bisogno di un campo non elencato qui, riordina i campi.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
it: <p>Le seguenti regole di sostituzione sono disponibili per questo campo. Usa l'identificatore visibile sulla sinistra per visualizzare il valore indicato sulla destra. A causa del'ordine di visualizzazione, non puoi usare un campo che precede l'attuale; se ti serve un campo non indicato di seguito, riordina i tuoi campi.</p>

en: All messages
it: Tutti i messaggi

en: Flush deleted messages
it: Rimuove definitivamente i messaggi eliminati

en: Enable the flushing of deleted messages. Requires that cron is enabled
it: I messaggi eliminati saranno rimossi definitivamente. Richiede che il cron sia attivato

en: Flush messages after they have been deleted for more days than
it: Rimuovi definitivamente i messaggi eliminati da più del numero di giorni impostato qui

en: @argument title
it: titolo per @argument

en: @argument input
it: inserimento di @argument

en: Blocked users
it: Utenti bloccati

en: By default, deleted messages are only hidden from the user but still stored in the database. These settings control if and when messages should be removed.
it: Di base, i messaggi eliminati sono nascosti all'utente ma ancora salvati nel database. Queste impostazioni controllano se e quando i messaggi devono essere rimossi definitivamente.

en: Status message
it: Messaggio di stato

en: Message ID
it: ID Messaggio

en: Deleted messages
it: Messaggi eliminati
