Production check & Production monitor (7.x-1.0-alpha1) - en to hi translation catalogue (43 entries)

en: Save configuration
hi: नये संरुप को संरक्षित करें।

en: Reset to defaults
hi: दोबारा से डीफॉल्ट में स्थापित करें।

en: Status
hi: अवस्था

en: Delete
hi: मिटायें

en: Actions
hi: क्रियाएँ

en: Disabled
hi: निर्योग्य

en: Enabled
hi: सक्रिय करें

en: error
hi: त्रुटि

en: Download
hi: डाउनलोड

en: view
hi: देखें

en: Release notes
hi: रिलीज नोट्स

en: Edit
hi: संपादित करें

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: General settings
hi: सामान्य स्थापनाएँ

en: Sunday
hi: रविवार

en: Monday
hi: सोमवार

en: Tuesday
hi: मंगलवार

en: Wednesday
hi: बुधवार

en: Thursday
hi: बृहस्पतिवार

en: Friday
hi: शुक्रवार

en: Saturday
hi: शनिवार

en: View
hi: देखें

en: The configuration options have been reset to their default values.
hi: विन्यास विकल्प उनके डिफ़ॉल्ट मान पर रीसेट कर दिया गया है।

en: URL
hi: यूआरएल

en: Modules
hi: मॉड्युल

en: Unknown
hi: पता नहीं

en: Error
hi: त्रुटि

en: Check manually
hi: मैन्युअल रूप से जांचें

en: Up to date
hi: आधुनिक

en: Update available
hi: अपडेट उपलब्ध

en: Update status
hi: नवीनतम स्थिति

en: Warning
hi: चेतावनी

en: OK
hi: ठीक है

en: Last update
hi: आखरी बार सुधार

en: Info
hi: जानकारी

en: warning
hi: चेतावनी

en: Themes
hi: थीम ( शैली )

en: Invalid info
hi: अवैध जानकारी

en: Required by: !required
hi: !required द्वारा आवश्यक

en: Drupal core
hi: ड्रूपल मूल

en: Disabled themes
hi: अक्षम थीम
