Production check & Production monitor (7.x-1.1-alpha2) - en to id translation catalogue (76 entries)

en: Save configuration
id: Simpan konfigurasi

en: Reset to defaults
id: Kembalikan ke standar

en: Delete
id: Hapus

en: Actions
id: Tindakan-tindakan

en: Disabled
id: Non Aktif

en: Enabled
id: Aktif

en: Download
id: Unduh

en: view
id: tampilan

en: Overview
id: Sekilas

en: Release notes
id: Catatan edar

en: Edit
id: Sunting

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: General settings
id: Pengaturan umum

en: Sunday
id: Minggu

en: Monday
id: Senin

en: Tuesday
id: Selasa

en: Wednesday
id: Rabu

en: Thursday
id: Kamis

en: Friday
id: Jumat

en: Saturday
id: Sabtu

en: View
id: Lihat

en: The configuration options have been reset to their default values.
id: Opsi konfigurasi sudah dikembalikan ke nilai standarnya.

en: Modules
id: Modul

en: Unknown
id: Tak dikenal

en: Error
id: Kesalahan

en: Check manually
id: Periksa secara manual

en: Up to date
id: Mutakhir

en: Update available
id: Tersedia pembaruan

en: Warning
id: Peringatan

en: Last update
id: Pembaruan terakhir

en: Performance
id: Performa

en: Boost
id: Pemercepat

en: API key
id: Kunci API

en: warning
id: peringatan

en: Themes
id: Tema

en: Available
id: Ketersediaan

en: Flush
id: Bersihkan

en: Revoked!
id: Dicabut!

en: Project not secure
id: Proyek tidak aman

en: This project has been labeled insecure by the Drupal security team, and is no longer available for download. Immediately disabling everything included by this project is strongly recommended!
id: Proyek ini telah dilabeli tidak aman oleh tim keamanan Drupal, dan tidak lagi tersedia untuk diunduh. Sesegera mungkin menonaktifkan semua yang termasuk dalam proyek ini sangat disarankan!

en: Project revoked
id: Proyek dicabut

en: This project has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
id: Proyek ini telah dicabut, dan tidak lagi tersedia untuk diunduh. Nonaktifkan semua yang termasuk dalam proyek ini sangat disarankan!

en: Project not supported
id: Proyek tidak didukung

en: This project is no longer supported, and is no longer available for download. Disabling everything included by this project is strongly recommended!
id: Proyek ini tidak lagi tersedia, dan tidak lagi tersedia untuk diunduh. Nonaktifkan semua yang termasuk dalam proyek ini sangat disarankan!

en: No available releases found
id: Tidak ada rilis yang tersedia

en: Release revoked
id: Rilis dicabut

en: Your currently installed release has been revoked, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
id: Rilis yang Anda instal saat ini telah dicabut, dan tidak lagi tersedia untuk diunduh. Menonaktifkan semua yang termasuk dalam rilis atau peningkatan ini sangat disarankan!

en: Release not supported
id: Rilis tidak didukung

en: Your currently installed release is now unsupported, and is no longer available for download. Disabling everything included in this release or upgrading is strongly recommended!
id: Rilis yang Anda instal saat ini tidak didukung, dan tidak lagi tersedia untuk diunduh. Menonaktifkan semua yang termasuk dalam rilis atau peningkatan ini sangat disarankan!

en: Invalid info
id: Info tidak benar

en: Security update required!
id: Dibutuhkan update keamanan!

en: Not supported!
id: Tidak didukung!

en: Recommended version:
id: Versi yang disarankan:

en: Security update:
id: Update keamanan:

en: Latest version:
id: Versi terbaru:

en: Development version:
id: Versi pengembangan:

en: Also available:
id: Juga tersedia:

en: Depends on: !dependencies
id: Bergantung pada: !dependencies

en: Required by: !required
id: Dibutuhkan oleh: !required

en: Drupal core
id: Inti Drupal

en: Visitors
id: Para pengunjung

en: Write errors to the log
id: Simpan kesalahan dalam catatan

en: Write errors to the log and to the screen
id: Simpan kesalahan dalam catatan dan tampilkan

en: Failed to fetch available update data
id: Gagal memperoleh data update yang tersedia

en: Unknown release date
id: Tanggal rilis tidak dikenal

en: Last checked: @time ago
id: Terakhir diperiksa: @time yang lalu

en: Last checked: never
id: Terakhir diperiksa: belum pernah

en: Includes: %includes
id: Menyertakan: %includes

en: Disabled modules
id: Modul tidak aktif

en: Disabled themes
id: Tema perwajahan tidak aktif

en: All messages
id: Semua pesan

en: Errors and warnings
id: Error dan peringatan

en: Administrators only
id: Hanya para administrator

en: Visitors, but administrator approval is required
id: Para pengunjung, tapi perlu persetujuan administrator
