Production check & Production monitor (7.x-1.3) - en to nl translation catalogue (80 entries)

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Reset to defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Actions
nl: Acties

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: error
nl: fout

en: Download
nl: Downloaden

en: view
nl: weergeven

en: Release notes
nl: Opmerkingen bij uitgifte

en: Edit
nl: Bewerken

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: View
nl: Weergeven

en: The configuration options have been reset to their default values.
nl: De configuratie-instellingen zijn teruggezet naar de standaardwaarden.

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Error
nl: Fout

en: run cron
nl: cron uitvoeren

en: Check manually
nl: Handmatig controleren

en: Up to date
nl: Actueel

en: Update available
nl: Nieuwe versie beschikbaar

en: Update status
nl: Update Status

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: OK
nl: Ok

en: Last update
nl: Laatst bijgewerkt

en: Performance
nl: Prestaties

en: API key
nl: API-sleutel

en: warning
nl: waarschuwing

en: Retry
nl: Opnieuw proberen

en: Themes
nl: Thema's

en: Stored
nl: Opgeslagen

en: Add site
nl: Website toevoegen

en: Edit user
nl: Gebruiker bewerken

en: Available
nl: Beschikbaar

en: Flush
nl: Cache leegmaken

en: Data
nl: Gegevens

en: Revoked!
nl: Ingetrokken!

en: No available releases found
nl: Geen uitgaven beschikbaar

en: Security update required!
nl: Nieuwe versie voor veiligheid vereist!

en: Not supported!
nl: Niet ondersteund!

en: Recommended version:
nl: Geadviseerde versie:

en: Security update:
nl: Beveiligingsupdate:

en: Latest version:
nl: Meest recente versie:

en: Development version:
nl: Ontwikkelversie:

en: Also available:
nl: Ook beschikbaar:

en: Overall status
nl: Algemene status

en: Drupal core
nl: Drupal-kern

en: Memcache settings
nl: Memcache instellingen

en: Date added
nl: Datum toegevoegd

en: Visitors
nl: Bezoekers

en: Last checked: @time ago
nl: Laatste controle: @time geleden

en: Last checked: never
nl: Laatste controle: nog nooit

en: Includes: %includes
nl: Bevat: %includes

en: Disabled modules
nl: Uitgeschakelde modules

en: Disabled themes
nl: Uitgeschakelde thema's

en: All messages
nl: Alle berichten

en: Errors and warnings
nl: Fouten en waarschuwingen

en: Includes:
nl: Bevat:

en: Enabled: %includes
nl: Ingeschakeld: %includes

en: Disabled: %disabled
nl: Uitgeschakeld: %disabled

en: Depends on: !basethemes
nl: Afhankelijk van !basethemes

en: Required by: %subthemes
nl: Vereist door %subthemes

en: Administrators only
nl: Enkel beheerders

en: Visitors, but administrator approval is required
nl: Bezoekers, maar goedkeuring door beheerder is verplicht

en: Fetch
nl: Ophalen

en: Edit website
nl: Website bewerken

en: Enable XMLRPC API
nl: XMLRPC API inschakelen

en: Enable Nagios integration
nl: Nagios integration inschakelen

en: Secure
nl: Beveiligd

en: Successfully updated all remote site settings.
nl: Alle verafgelegen site-instellingen werden succesvol bijgewerkt.

en: No remote site settings found that needed an update.
nl: Er zijn geen verafgelegen site-instellingen gevonden die bijgewerkt moesten worden.
