Production check & Production monitor (7.x-1.7) - en to fa translation catalogue (72 entries)

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Reset to defaults
fa: بازنشاندن به پیش‌فرض

en: Status
fa: وضعیت

en: Delete
fa: حذف

en: Actions
fa: عملکردها

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: error
fa: خطا

en: Download
fa: دانلود

en: view
fa: مشاهده

en: Release notes
fa: یادداشت‌های انتشار

en: Edit
fa: ویرایش

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: General settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: View
fa: مشاهده

en: The configuration options have been reset to their default values.
fa: گزینه‌های پیکربندی به مقادیر پیش‌فرض‌شان بازنشانی شدند.

en: URL
fa: نشانی

en: Modules
fa: ماژول‌ها

en: Updates
fa: به‌روزرسانی‌ها

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Error
fa: خطا

en: Check manually
fa: بررسی دستی

en: Up to date
fa: به‌روز

en: Update available
fa: به‌روزرسانی در دسترس است

en: Update status
fa: وضعیت به‌روزرسانی

en: Warning
fa: اخطار

en: OK
fa: موافقت

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: Performance
fa: کارایی

en: Info
fa: اطلاعات

en: warning
fa: هشدار

en: Themes
fa: پوسته‌ها

en: Available
fa: در دسترس

en: ok
fa: قبول

en: Flush
fa: تخلیه

en: The e-mail address %mail is not valid.
fa: نشانی پست الکترونیک %mail معتبر نیست.

en: Data
fa: داده

en: Revoked!
fa: باطل شده!

en: No available releases found
fa: هیچ انتشاری در دسترس نیست

en: Security update required!
fa: به‌روزرسانی امنیتی ضروری است!

en: Not supported!
fa: پشتیبانی نمی‌شود!

en: Recommended version:
fa: نسخه توصیه شده:

en: Security update:
fa: به‌روزرسانی امنیتی:

en: Latest version:
fa: آخرین نسخه:

en: Development version:
fa: نسخه در حال توسعه:

en: Also available:
fa: همچنین در دسترس است:

en: Drupal core
fa: هسته دروپال

en: Visitors
fa: بازدیدکنندگان

en: Site e-mail address
fa: نشانی پست الکترونیک سایت

en: Last checked: @time ago
fa: آخرین بررسی: @time قبل

en: Last checked: never
fa: آخرین بررسی: هرگز

en: Includes: %includes
fa: عبارتند از: %includes

en: Disabled modules
fa: ماژول‌های غیرفعال

en: Disabled themes
fa: پوسته‌های غیرفعال

en: All messages
fa: کلیه پیغام‌ها

en: Errors and warnings
fa: خطاها و هشدارها

en: Includes:
fa: شامل:

en: Enabled: %includes
fa: فعال: %includes

en: Disabled: %disabled
fa: غیرفعال: %disabled

en: Depends on: !basethemes
fa: وابسته به: !basethemes

en: Required by: %subthemes
fa: ضروری برای: %subthemes

en: Administrators only
fa: تنها مدیران

en: Visitors, but administrator approval is required
fa: بازدید کنندگان، ولی موافقت مدیر نیاز باشد.
