Product Specification (7.x-1.0) - en to fr translation catalogue (24 entries)

en: Import
fr: Importer

en: Plain text
fr: Texte brut

en: Product ID
fr: Identifiant (ID) du produit

en: SKU
fr: Référence

en: Filtered text (user selects input format)
fr: Texte filtré (l'utilisateur choisit le format de saisie)

en: Delimiter
fr: Délimiteur

en: Text Field
fr: Champ texte

en: Field Name
fr: Nom du champ

en: Bundle
fr: Type

en: This field is required
fr: Ce champ est requis

en: Finished with an error.
fr: Terminé avec erreur

en: Entity Type
fr: Type d'entité

en: Stores a table of text fields
fr: Stocke une table de champs texte.

en: Tabular View
fr: Vue tabulaire

en: Table cell processing
fr: Traitement de la cellule de tableau

en: @field is a required field.
fr: @field est un champ obligatoire.

en: The first row will appear as the table header. Leave the first row blank if you do not need a header.
fr: La première ligne sera l'en-tête de la table. Laissez-la vide si vous n'avez pas besoin d'en-tête.

en: Table structure rebuilt.
fr: Structure de la table reconstruite.

en: Import from CSV
fr: Importer depuis un CSV

en: Successfully imported @file
fr: @file a été importé avec succès

en: There was a problem importing @file.
fr: Un problème est survenu à l'import de @file.

en: Upload CSV
fr: Téléverser un CSV

en: No Headers
fr: Pas d'En-têtes

en: Check if the imported CSV file does not start with a header row. If checked, mapping sources must be named '0', '1', '2' etc.
fr: Cocher si le fichier CSV importé ne commence pas par une ligne d'entête. Si la case est cochée, les sources de correspondance devront être nommées  '0', '1', '2' etc.
