Profile 2 (7.x-1.0) - en to sv translation catalogue (46 entries)

en: Delete
sv: Radera

en: Edit
sv: Redigera

en: Label
sv: Etikett

en: Save
sv: Spara

en: View
sv: Visa

en: Teaser
sv: Ingress

en: User
sv: Användare

en: Profile
sv: Profil

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: Delete profile
sv: Radera profil

en: User account
sv: Användarkonto

en: Supports configurable user profiles.
sv: Ger stöd för konfigurerbara användarprofiler.

en: Profile page
sv: Profilsida

en: Save profile type
sv: Spara profiltyp

en: Delete profile type
sv: Radera profiltyp

en: The owner of the profile.
sv: Ägaren av profilen.

en: @type_name profile
sv: Profil av typ @type_name

en: The users's @type_name profile.
sv: Användarens profil av typ @type_name.

en: Profile type
sv: Profiltyp

en: Administer profile types
sv: Administrera profiltyper

en: Create and delete fields on user profiles, and set their permissions.
sv: Skapa och radera fält på användarprofiler, och ställ in behörigheter.

en: Administer profiles
sv: Administrera profiler

en: Edit and view all user profiles.
sv: Redigera och visa alla användarprofiler.

en: Make the content of this field private.
sv: Gör innehållet i detta fält privat.

en: If checked, the content of this field is only shown to the profile owner and administrators.
sv: Om markerad, visas endast innehållet i detta fält för ägaren till profilen och administratörer.

en: The human-readable name of this profile type.
sv: Det läsbara namnet på denna profiltyp.

en: A unique machine-readable name for this profile type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn för den här profiltypen. Det får endast innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: Show during user account registration.
sv: Visa under registreringen för användarkontot.

en: The profile type.
sv: Profiltyp

en: There is no profile data yet.
sv: Det finns ingen profildata ännu.

en: Are you sure you want to delete profile %label?
sv: Är du säker på att du vill radera %label?

en: Deleted %label.
sv: Radera %label.

en: My @profile-label
sv: Min @profile-label

en: Provide a separate page for editing profiles.
sv: Tillhandahåll en separat sida för redigering av profiler.

en: If enabled, a separate menu item for editing the profile is generated and the profile is hidden from the user account page.
sv: Om aktiverad, genereras ett separat menyalternativ för att redigera profilen och profilen är dold för användarkontots sida.

en: Adds separate pages for viewing and editing profiles.
sv: Lägger till separata sidor för visning och redigering av profiler.

en: %type_name: Edit own profile
sv: %type_name: Redigera egen profil

en: %type_name: Edit any profile
sv: %type_name: Redigera profil

en: %type_name: View own profile
sv: %type_name: Visa egen profil

en: %type_name: View any profile
sv: %type_name: Visa profil

en: No fields have been associated with this profile type. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields.
sv: Inga fält har kopplats till den här profiltypen. Gå till <a href="!url">Profiltyper</a> för att lägga till några fält.

en: Main profile
sv: Huvudprofil

en: A main profile type has been created and assigned to all users. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields or to configure further profile types.
sv: En huvudprofiltyp har skapats och tilldelats alla användare. Gå till <a href="!url">Profiltyper</a> och lägg till några fält eller för att konfigurera fler profiltyper.

en: Profile2 group access
sv: Gruppåtkomst för Profile2

en: Adds Organic groups permissions to control profile access on the group level.
sv: Lägger till behörigheter för att kontrollera åtkomst till profiler på gruppnivå.

en: Profile2 pages
sv: Sidor för Profile2
