Profile 2 (7.x-1.4) - en to ru translation catalogue (67 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Organic groups
ru: Сущностные Группы

en: Edit
ru: Редактировать

en: Weight
ru: Вес

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: View
ru: Просмотр

en: Teaser
ru: Анонс

en: User
ru: Пользователь

en: Roles
ru: Роли

en: Load
ru: Загрузить

en: Profile
ru: Профиль

en: The changes have been saved.
ru: Изменения сохранены.

en: Date created
ru: Дата создания

en: Profiles
ru: Профили

en: Delete profile
ru: Удалить профиль

en: User account
ru: Учётная запись пользователя

en: Generate
ru: Создать

en: Supports configurable user profiles.
ru: Поддерживает настраиваемые профили пользователей.

en: Render
ru: Показать

en: Date changed
ru: Дата изменения

en: Profile page
ru: Страница профиля

en: Profile types
ru: Типы профилей

en: The date the profile was created.
ru: Дата создания профиля.

en: Save profile type
ru: Сохранить тип профиля

en: Delete profile type
ru: Удалить тип профиля

en: The owner of the profile.
ru: Владелец профиля.

en: @type_name profile
ru: Профиль типа @type_name

en: The users's @type_name profile.
ru: Профиль типа @type_name пользователя

en: Profile type
ru: Тип профиля

en: Administer profile types
ru: Управление типами профилей

en: Create and delete fields on user profiles, and set their permissions.
ru: Создание и удаление полей для профилей пользователей, настройка прав доступа.

en: Administer profiles
ru: Управление профилями

en: Edit and view all user profiles.
ru: Редактировать и просматривать все пользовательские профили.

en: Make the content of this field private.
ru: Сделать содержание этого поля приватным.

en: If checked, the content of this field is only shown to the profile owner and administrators.
ru: Если отмечено, то содержимое данного поля отображается только для владельца профиля и администраторов.

en: The human-readable name of this profile type.
ru: Удобочитаемое имя этого типа профиля.

en: A unique machine-readable name for this profile type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Уникальное машинное имя для этого типа профиля. Может содержать только латинские буквы нижнего регистра, цифры и знак подчеркивания.

en: Show during user account registration.
ru: Отображать в процессе регистрации.

en: The profile type.
ru: Тип профиля.

en: There is no profile data yet.
ru: Этот профиль пока не имеет данных.

en: Are you sure you want to delete profile %label?
ru: Вы уверены, что хотите удалить профиль %label?

en: Deleted %label.
ru: Удален %label.

en: My @profile-label
ru: Мои @profile-label

en: Provide a separate page for editing profiles.
ru: Предоставить отдельную страницу для редактирования профилей.

en: If enabled, a separate menu item for editing the profile is generated and the profile is hidden from the user account page.
ru: Если включено, создается отдельное меню для редактирования профиля и профиль будет скрыт cо страницы учётной записи пользователя.

en: Adds separate pages for viewing and editing profiles.
ru: Добавляет отдельные страницы для просмотра и редактирования профилей.

en: %type_name: Edit own profile
ru: %type_name: Редактировать свой профиль

en: %type_name: Edit any profile
ru: %type_name: Редактировать любой профиль

en: %type_name: View own profile
ru: %type_name: Просмотр своего профиля

en: %type_name: View any profile
ru: %type_name: Просмотр любого профиля

en: No fields have been associated with this profile type. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields.
ru: Нет полей, ассоциированных с этим типом профиля. Перейдите на страницу <a href="!url">Profile types</a>, чтобы создать их.

en: Main profile
ru: Основной профиль

en: A main profile type has been created and assigned to all users. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields or to configure further profile types.
ru: Главный тип профиля был создан и назначен всем пользователям. Перейдите на страницу <a href="!url">Profile types</a>, чтобы создать дополнительные поля или настроить другие типы профилей.

en: Multilingual - Internationalization
ru: Многоязычный - Интернационализация

en: Profile2 group access
ru: Групповой доступ Profile2

en: Adds Organic groups permissions to control profile access on the group level.
ru: Добавляет разрешения Organic Groups для контроля за доступом к профилям на уровне групп.

en: Profile2 pages
ru: Страницы Profile2

en: Profile2 user profiles.
ru: Профили пользователя Profile2.

en: Profiles types of Profile2 user profiles.
ru: Типы пользовательских профилей Profile2.

en: The profile label.
ru: Метка профиля.

en: The date the profile was most recently updated.
ru: Дата последнего обновления профиля.

en: Profile2 translation
ru: Перевод Profile2

en: Translate profile2 types.
ru: Переводить типы profile2.

en: When showing profiles, those with lighter (smaller) weights get listed before profiles with heavier (larger) weights.
ru: При отображении, более "легкие" профили будут расположены выше "тяжелых".

en: Profile: @profile
ru: Профиль: @profile

en: Appears during registration only.
ru: Появляется только в процессе регистрации.
