Profile 2 (7.x-1.6) - en to uk translation catalogue (65 entries)

en: Delete
uk: Видалити

en: Organic groups
uk: Органічні групи

en: Edit
uk: Редагувати

en: Weight
uk: Вага

en: Label
uk: Мітка

en: Save
uk: Зберегти

en: View
uk: Перегляд

en: Teaser
uk: Анонс

en: User
uk: Користувач

en: Roles
uk: Ролі

en: Load
uk: Завантажити

en: Profile
uk: Профіль

en: The changes have been saved.
uk: Зміни були успішно збережені.

en: Date created
uk: Дата створення

en: Profiles
uk: Профілі

en: Account
uk: Обліковий запис

en: Delete profile
uk: Вилучити профіль

en: User account
uk: Обліковий запис користувача

en: Generate
uk: Згенерувати

en: Supports configurable user profiles.
uk: Підтримує настроювані профілі користувачів.

en: Render
uk: Відобразити

en: Date changed
uk: Дата зміни

en: Profile page
uk: Сторінка профілю

en: Profile types
uk: Типи профілів

en: The date the profile was created.
uk: Дата створення цього профілю.

en: Delete this profile
uk: Видалити цей профіль

en: Save profile type
uk: Зберегти тип профілю

en: Delete profile type
uk: Видалити тип профілю

en: The owner of the profile.
uk: Власник профілю.

en: @type_name profile
uk: Профіль @type_name

en: The users's @type_name profile.
uk: Профіль користувача @type_name.

en: Profile type
uk: Тип профілю

en: Administer profile types
uk: Адміністрування типів профілів

en: Create and delete fields on user profiles, and set their permissions.
uk: Створення та видалення полів для профілів користувачів, встановлення їх повноважень.

en: Administer profiles
uk: Адміністрування профілів

en: Edit and view all user profiles.
uk: Редагування і перегляд всіх профілів користувачів.

en: Make the content of this field private.
uk: Зробити вміст цього поля приватним.

en: If checked, the content of this field is only shown to the profile owner and administrators.
uk: Якщо позначено, то вміст даного поля відображається тільки для власника профілю та адміністраторів.

en: The human-readable name of this profile type.
uk: Легка для читання назва цього типу профілю.

en: A unique machine-readable name for this profile type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
uk: Унікальна машинна назва цього профілю. Вона має містити лише латинські літери нижнього регістру, числа та символи підкреслення.

en: Show during user account registration.
uk: Показувати під час реєстрації облікового запису користувача.

en: The profile type.
uk: Тип профілю.

en: Deleted %label.
uk: Видалений %label.

en: Provide a separate page for editing profiles.
uk: Надати окрему сторінку для редагування профілів.

en: Adds separate pages for viewing and editing profiles.
uk: Додає окремі сторінки для перегляду і редагування профілів.

en: %type_name: Edit own profile
uk: %type_name: Редагування власного профілю

en: %type_name: Edit any profile
uk: %type_name: Редагування будь-якого профілю

en: %type_name: View own profile
uk: %type_name: Перегляд власного профілю

en: %type_name: View any profile
uk: %type_name: Перегляд будь-якого профілю

en: No fields have been associated with this profile type. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields.
uk: Немає полів, асоційованих з цим типом профілю. Перейдіть на сторінку <a href="!url">Типи профілів</a>, щоб створити їх.

en: Main profile
uk: Основний профіль

en: A main profile type has been created and assigned to all users. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields or to configure further profile types.
uk: Основний тип профілю був створений і призначений всім користувачам. Перейдіть на сторінку <a href="!url">Типи профілів</a>, щоб створити додаткові поля або налаштувати інші типи профілів.

en: Multilingual - Internationalization
uk: Багатомовність - Інтернаціоналізація

en: Profile2 group access
uk: Груповий доступ Profile2

en: Adds Organic groups permissions to control profile access on the group level.
uk: Додає повноваження Органічних груп для керування доступом до профілів на рівні груп.

en: Profile2 pages
uk: Сторінки Profile2

en: Profile2 user profiles.
uk: Користувацькі профілі Profile2.

en: Profiles types of Profile2 user profiles.
uk: Типи користувацьких профілів Profile2.

en: The profile label.
uk: Мітка профілю.

en: The date the profile was most recently updated.
uk: Дата останнього оновлення профілю.

en: Profile2 translation
uk: Переклад Profile2

en: Translate profile2 types.
uk: Перекладати типи profile2.

en: When showing profiles, those with lighter (smaller) weights get listed before profiles with heavier (larger) weights.
uk: При відображенні профілів, ті, що мають меншу вагу, будуть розташовані перед тими, що мають більшу вагу.

en: Profile: @profile
uk: Профіль: @profile

en: Appears during registration only.
uk: З'являється лише в процесі реєстрації.
