Profile 2 (7.x-2.0-beta2) - en to it translation catalogue (51 entries)

en: Title
it: Titolo

en: delete
it: elimina

en: Delete
it: Elimina

en: Operations
it: Operazioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Edit
it: Modifica

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: Weight
it: Peso

en: Name
it: Nome

en: Label
it: Etichetta

en: Changes
it: Modifiche

en: Save
it: Salva

en: View
it: Visualizza

en: Teaser
it: Anteprima

en: User
it: Utente

en: Added
it: Aggiunto

en: Roles
it: Ruoli

en: Revisions
it: Revisioni

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Load
it: Carica

en: Profile
it: Profilo

en: Original
it: Originale

en: The changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Deleted
it: Eliminato

en: Create new revision
it: Crea una nuova revisione

en: Revert
it: Ripristina

en: !date by !username
it: !date, di !username

en: revert
it: ripristina

en: Revision
it: Revisione

en: current revision
it: revisione attuale

en: Changed
it: Modificato

en: Date created
it: Data di creazione

en: Profiles
it: Profili

en: Account
it: Profilo

en: User account
it: Profilo utente

en: Generate
it: Genera

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: Compare
it: Confronta

en: Copy of the revision from %date.
it: Copia della revisione del %date.

en: Revert to earlier revision
it: Riporta ad una versione precedente

en: Delete earlier revision
it: Eliminata una revisione precedente

en: Supports configurable user profiles.
it: Supporto per profili utente configurabili.

en: View changes
it: Visualizza modifiche

en: Render
it: Presentazione

en: Date changed
it: Data cambiata

en: Revision log message
it: Messaggio di revisione per il log

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
it: Fornisci una spiegazione delle modifiche effettuate. Aiuterà altri autori a comprendere le tue motivazioni.

en: Profile types
it: Tipi di profilo

en: The date the profile was created.
it: La data di creazione del profilo.

en: Multilingual - Internationalization
it: Multilingue - Internazionalizzazione

en: Manage permissions
it: Gestisci i permessi
