Profile 2 (7.x-2.0) - en to nl translation catalogue (102 entries)

en: Title
nl: Titel

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Edit
nl: Bewerken

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Weight
nl: Gewicht

en: Name
nl: Naam

en: Changes
nl: Wijzigingen

en: Save
nl: Opslaan

en: View
nl: Weergeven

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: User
nl: Gebruiker

en: Added
nl: Toegevoegd

en: Roles
nl: Rollen

en: Revisions
nl: Revisies

en: Log message
nl: Logbericht

en: Load
nl: Laden

en: Profile
nl: Profiel

en: Original
nl: Origineel

en: The changes have been saved.
nl: De wijzigingen zijn opgeslagen.

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Create new revision
nl: Nieuwe revisie aanmaken

en: Revert
nl: Terugzetten

en: !date by !username
nl: !date door !username

en: revert
nl: terugzetten

en: Revision
nl: Revisie

en: current revision
nl: huidige revisie

en: Select different revisions to compare.
nl: Selecteer verschillende revisies om te vergelijken.

en: next diff >
nl: volgende verschil >

en: < previous diff
nl: < vorige verschil

en: Current revision:
nl: Huidige revisie:

en: Revision of !new_date:
nl: Revisie van !new_date:

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Date created
nl: Aanmaakdatum

en: No highlighting
nl: Geen markering

en: Profiles
nl: Profielen

en: Delete profile
nl: Profiel verwijderen

en: User account
nl: Gebruikersaccount

en: Compare revisions
nl: Vergelijk revisies

en: Generate
nl: Genereer

en: Revision information
nl: Revisie-informatie

en: Legend
nl: Legenda

en: Compare
nl: Vergelijken

en: Copy of the revision from %date.
nl: Kopie van de revisie van %date.

en: Revert to earlier revision
nl: Vorige revisie terugzetten

en: Delete earlier revision
nl: Vorige revisie verwijderen

en: Supports configurable user profiles.
nl: Ondersteuning voor instelbare gebruikersprofielen.

en: Highlight changes
nl: Wijzigingen markeren

en: Profile pages
nl: Profielpagina's

en: Author ID
nl: Auteur-ID

en: View changes
nl: Wijzigingen bekijken

en: Render
nl: Weergeven

en: Date changed
nl: Wijzigingsdatum

en: Revision log message
nl: Logbericht van revisie

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
nl: Geef uitleg bij de wijzigingen die u maakt. Dit helpt andere auteurs uw beweegredenen te begrijpen.

en: Profile page
nl: Profielpagina

en: Updated by !name on @date
nl: Gewijzigd door !name op @date

en: @revision by @name
nl: @revision door @name

en: Profile types
nl: Profieltypes

en: The date the profile was created.
nl: De datum waarop het profiel werd aangemaakt.

en: Save profile type
nl: Profieltype opslaan

en: Delete profile type
nl: Profieltype verwijderen

en: The owner of the profile.
nl: De eigenaar van het profiel.

en: @type_name profile
nl: @type_name-profiel

en: The users's @type_name profile.
nl: Het gebruiker's @type_name-profiel.

en: Profile type
nl: Profieltype

en: Administer profile types
nl: Profieltypes beheren

en: Create and delete fields on user profiles, and set their permissions.
nl: Aanmaken en verwijderen van velden van gebruikersprofielen en het instellen van toegangsrechten.

en: Administer profiles
nl: Profielen beheren

en: Edit and view all user profiles.
nl: Bewerk en bekijk alle gebruikersprofielen.

en: Make the content of this field private.
nl: Maak de inhoud van dit veld privé.

en: If checked, the content of this field is only shown to the profile owner and administrators.
nl: Indien aangevinkt, wordt de inhoud van dit veld alleen aan de profieleigenaar en de beheerders getoond.

en: The human-readable name of this profile type.
nl: De voor mensen begrijpelijke naam van dit profieltype.

en: A unique machine-readable name for this profile type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: Een unieke mens-leesbare naam voor dit profieltype. Het mag alleen kleine letters, nummer en onderstreepingen bevatten.

en: Show during user account registration.
nl: Toon tijdens gebruikeraccount registratie.

en: The profile type.
nl: Het profieltype.

en: There is no profile data yet.
nl: Er zijn nog geen profielgegevens.

en: Deleted %label.
nl: %label verwijderd.

en: Provide a separate page for editing profiles.
nl: Lever een aparte pagina voor het bewerken van profielen.

en: Adds separate pages for viewing and editing profiles.
nl: Voegt aparte pagina's toe voor het bekijken en bewerken van profielen.

en: %type_name: Edit own profile
nl: %type_name: Eigen profiel bewerken

en: %type_name: Edit any profile
nl: %type_name: Elk profiel bewerken

en: %type_name: View own profile
nl: %type_name: Eigen profiel bekijken

en: %type_name: View any profile
nl: %type_name: Elk profiel bekijken

en: No fields have been associated with this profile type. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields.
nl: Er zijn geen velden geassocieerd met dit profieltype. Ga naar de <a href="!url">Profieltypes</a>-pagina om velden toe te voegen.

en: Main profile
nl: Hoofdprofiel

en: A main profile type has been created and assigned to all users. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields or to configure further profile types.
nl: Een hoofdprofieltype is gecreëerd en aan alle gebruikers toegekend. Ga naar de <a href="!url">Profieltypes</a>-pagina om meer velden toe te voegen of andere profieltypes in te stellen.

en: Multilingual - Internationalization
nl: Meertalig - Internationalisering

en: Profile2 group access
nl: Profile2 groepstoegang

en: Profile2 pages
nl: Profile2-pagina's

en: Profile2 user profiles.
nl: Profile2-gebruikersprofielen.

en: Profiles types of Profile2 user profiles.
nl: Profieltypes van Profile2-gebruikersprofielen.

en: The profile label.
nl: Profiellabel.

en: Manage permissions
nl: Toegangsrechten beheren

en: Profile2 translation
nl: Profiel2-vertaling

en: Translate profile2 types.
nl: Profiel2-types vertalen.

en: View revision
nl: Revisie bekijken

en: Show latest difference
nl: Geef nieuwste verschillen weer

en: Profile: @profile
nl: Profiel: @profile

en: Create new revision.
nl: Nieuwe revisie maken.
