Profile 2 (7.x-2.0) - en to pl translation catalogue (104 entries)

en: Title
pl: Tytuł

en: delete
pl: usuń

en: Delete
pl: Usuń

en: Operations
pl: Operacje

en: Organic groups
pl: Grupy organiczne

en: Cancel
pl: Anuluj

en: Edit
pl: Edytuj

en: This action cannot be undone.
pl: Operacja jest nieodwracalna.

en: Weight
pl: Waga

en: Name
pl: Nazwa

en: Label
pl: Etykieta

en: Changes
pl: Zmiany

en: Save
pl: Zapisz

en: View
pl: Widok

en: Teaser
pl: Skrót

en: User
pl: Użytkownik

en: Added
pl: Dodano

en: Roles
pl: Role

en: Revisions
pl: Wersje

en: Log message
pl: Wpis do dziennika

en: Load
pl: Wczytaj

en: Profile
pl: Profil

en: Original
pl: Oryginał

en: The changes have been saved.
pl: Zmiany zostały zapisane.

en: Deleted
pl: Usunięty

en: Create new revision
pl: Dodaj nową wersję

en: Revert
pl: Przywróć

en: !date by !username
pl: !date przez !username

en: revert
pl: przywróć

en: Revision
pl: Wersja

en: current revision
pl: aktualna wersja

en: Select different revisions to compare.
pl: Wybierz różne wersje do porównania.

en: next diff >
pl: następna różnica >

en: < previous diff
pl: < poprzednia różnica

en: Current revision:
pl: Obecna rewizja:

en: Revision of !new_date:
pl: Wersja z !new_date:

en: Changed
pl: Zmieniono

en: Date created
pl: Data utworzenia

en: No highlighting
pl: Bez podświetlania

en: Profiles
pl: Profile

en: Account
pl: Konto

en: Delete profile
pl: Usuń profil

en: User account
pl: Konto użytkownika

en: Compare revisions
pl: Porównaj rewizje

en: Generate
pl: Generuj

en: Revision information
pl: Informacje o wersji

en: Legend
pl: Legenda

en: Compare
pl: Porównaj

en: Copy of the revision from %date.
pl: Kopia z %date.

en: Revert to earlier revision
pl: Przywróć poprzednią wersję

en: Delete earlier revision
pl: Usuń poprzednią wersję

en: Supports configurable user profiles.
pl: Obsługuje konfigurowalne profile użytkowników.

en: Highlight changes
pl: Pokaż zmiany

en: Profile pages
pl: Strony profilu

en: View changes
pl: Zobacz zmiany

en: Render
pl: Renderowanie

en: Date changed
pl: Data modyfikacji

en: Revision log message
pl: Informacja o nowej wersji

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
pl: Opis zmian dokonanych we wpisie. Pomocny dla innych redaktorów serwisu.

en: Profile page
pl: Strona profilu

en: @revision by @name
pl: @revision autorstwa @name

en: Profile types
pl: Typy profilów

en: The date the profile was created.
pl: Data utworzenia profilu.

en: Revisions for @title
pl: Rewizje dla @title

en: Save profile type
pl: Zapisz typ profilu

en: Delete profile type
pl: Usuń typ profilu

en: The owner of the profile.
pl: Właściciel tego profilu.

en: @type_name profile
pl: Profil @type_name

en: The users's @type_name profile.
pl: Profil użytkownika typu @type_name.

en: Profile type
pl: Typ profilu

en: Administer profile types
pl: Administracja typami profilów

en: Create and delete fields on user profiles, and set their permissions.
pl: Tworzenie i usuwanie pól w profilach użytkowników i ustawianie ich uprawnień.

en: Administer profiles
pl: Administracja profilami

en: Edit and view all user profiles.
pl: Edycja i przeglądanie wszystkich profilów użytkowników

en: Make the content of this field private.
pl: Uczyń zawartość tego pola prywatną.

en: If checked, the content of this field is only shown to the profile owner and administrators.
pl: Zaznaczenie tej opcji spowoduje, że zawartość tego pola będzie widoczna tylko dla właściciela profilu oraz administratorów.

en: The human-readable name of this profile type.
pl: Przyjazna dla użytkownika nazwa tego typu profilu.

en: A unique machine-readable name for this profile type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
pl: Unikalna nazwa systemowa dla tego typu profilu. Może składać się tylko z małych liter, cyfr i znaków podkreślenia.

en: Show during user account registration.
pl: Pokaż w trakcie rejestracji konta użytkownika.

en: The profile type.
pl: Typ tego profilu.

en: There is no profile data yet.
pl: Nie ma jeszcze danych profilu.

en: Deleted %label.
pl: Usunięto %label.

en: Provide a separate page for editing profiles.
pl: Udostępnij osobną stronę do edycji profilów.

en: Adds separate pages for viewing and editing profiles.
pl: Dodaje osobne strony do przeglądania i edycji profilów.

en: %type_name: Edit own profile
pl: %type_name: Edycja własnego profilu

en: %type_name: Edit any profile
pl: %type_name: Edycja dowolnego profilu

en: %type_name: View own profile
pl: %type_name: Przeglądanie własnego profilu

en: %type_name: View any profile
pl: %type_name: Przeglądanie dowolnego profilu

en: No fields have been associated with this profile type. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields.
pl: Nie powiązano jeszcze żadnych pól z tym typem profilu. Przejdź do strony <a href="!url">Typów profilów</a> w celu dodania pól.

en: Main profile
pl: Profil główny

en: A main profile type has been created and assigned to all users. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields or to configure further profile types.
pl: Typ głównego profilu został utworzony i przypisany do wszyktich użytkowników. Przejdź do strony <a href="!url">Typów profilów</a> w celu dodania pól lub konfiguracji kolejnych typów profilów.

en: Multilingual - Internationalization
pl: Wielojęzyczność - Umiędzynarodowienie

en: Profile2 group access
pl: Dostęp grup Profile2

en: Adds Organic groups permissions to control profile access on the group level.
pl: Dodaje uprawnienia Organic groups do kontrolowania dostępu profilów na poziomie grup.

en: Profile2 pages
pl: Strony Profile2

en: Profile2 user profiles.
pl: Profile użytkownika Profile2.

en: Profiles types of Profile2 user profiles.
pl: Typy profilów Profile2 profilów użytkownika.

en: The profile label.
pl: Etykieta profilu.

en: The date the profile was most recently updated.
pl: Data ostatniej aktualizacji profilu.

en: Manage permissions
pl: Zarządzaj uprawnieniami

en: Profile2 translation
pl: Tłumaczenie Profile2

en: Translate profile2 types.
pl: Typy tłumaczeń Profile2.

en: Profile: @profile
pl: Profil: @profile

en: Appears during registration only.
pl: Pojawia się tylko podczas rejestracji.
