Profile 2 (7.x-2.1) - en to fr translation catalogue (102 entries)

en: Title
fr: Titre

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit
fr: Modifier

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Label
fr: Libellé

en: Changes
fr: Modifications

en: Save
fr: Enregistrer

en: View
fr: Voir

en: Teaser
fr: Accroche

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: User
fr: Utilisateur

en: Added
fr: Ajouté

en: Roles
fr: Rôles

en: Revisions
fr: Versions

en: Log message
fr: Message de journal

en: Load
fr: Charger

en: Profile
fr: Profil

en: The changes have been saved.
fr: Les changements ont été enregistrés.

en: Deleted
fr: Supprimé

en: Create new revision
fr: Créer une nouvelle version

en: Revert
fr: Rétablir

en: !date by !username
fr: !date par !username

en: revert
fr: rétablir

en: Revision
fr: Version

en: current revision
fr: version en cours

en: Select different revisions to compare.
fr: Sélectionner des révisions à comparer

en: next diff >
fr: prochain diff >

en: < previous diff
fr: < diff précédent

en: Current revision:
fr: révision courante

en: Revision of !new_date:
fr: Révision du !new_date :

en: Changed
fr: Modifié

en: Date created
fr: Date de création

en: No highlighting
fr: Aucune coloration

en: Profiles
fr: Profils

en: Account
fr: Compte

en: Delete profile
fr: Supprimer le profil

en: User account
fr: Compte utilisateur

en: Compare revisions
fr: Comparer les révisions

en: Generate
fr: Générer

en: Revision information
fr: Informations sur les versions

en: Legend
fr: Légende

en: Compare
fr: Comparer

en: Copy of the revision from %date.
fr: Copie de la version du %date.

en: Revert to earlier revision
fr: Rétablir une version antérieure

en: Delete earlier revision
fr: Supprimer une version antérieure

en: Supports configurable user profiles.
fr: Gère des profils utilisateurs configurables.

en: Highlight changes
fr: Surligner les modifications

en: Profile pages
fr: Pages de profil

en: Author ID
fr: Identifiant (ID) de l'auteur

en: View changes
fr: Voir les changements

en: Render
fr: Rendu

en: Date changed
fr: Date de modification

en: Revision log message
fr: Message du journal de version

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
fr: Explication des modifications que vous avez effectuées. Cela peut aider les autres auteurs à mieux comprendre vos motivations.

en: Profile page
fr: page du profil

en: Updated by !name on @date
fr: Mis à jour par !name le @date

en: @revision by @name
fr: @revision par @name

en: Profile types
fr: Types de profils

en: The date the profile was created.
fr: La date à laquelle le profil a été créé.

en: Revisions for @title
fr: Révisions pour @title

en: Save profile type
fr: Enregistrer le type de profil

en: Delete profile type
fr: Supprimer le type de profil

en: The owner of the profile.
fr: Le propriétaire du profil.

en: @type_name profile
fr: Profil @type_name

en: The users's @type_name profile.
fr: Le profil @type_name des utilisateurs.

en: Profile type
fr: Type de profil

en: Administer profile types
fr: Administrer les types de profil.

en: Create and delete fields on user profiles, and set their permissions.
fr: Créer et supprimer des champs sur les profils des utilisateurs et définir leurs droits.

en: Administer profiles
fr: Administrer les profils

en: Edit and view all user profiles.
fr: Modifier et consulter tous les profils.

en: Make the content of this field private.
fr: Rendre le contenu de ce champ privé.

en: The human-readable name of this profile type.
fr: Le nom affiché de ce type de profil.

en: A unique machine-readable name for this profile type. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
fr: Un nom unique compréhensible par une machine pour ce type de profil. Il ne peut contenir que des lettres minuscules, des chiffres et des underscores (_).

en: Show during user account registration.
fr: Afficher pendant l'inscription du compte utilisateur.

en: The profile type.
fr: Le type du profil.

en: There is no profile data yet.
fr: Il n'y a pas encore de données de profil.

en: Deleted %label.
fr: %label supprimé.

en: Provide a separate page for editing profiles.
fr: Fournir une page séparée pour la modification des profils.

en: Adds separate pages for viewing and editing profiles.
fr: Ajoute des pages séparées pour consulter et modifier les profils.

en: %type_name: Edit own profile
fr: %type_name : Modifier son propre profil

en: %type_name: Edit any profile
fr: %type_name : Modifier tous les profils

en: %type_name: View own profile
fr: %type_name : Consulter son propre profil

en: %type_name: View any profile
fr: %type_name : Consulter tous les profils

en: No fields have been associated with this profile type. Go to the <a href="!url">Profile types</a> page to add some fields.
fr: Aucun champ n'a été associé à ce type de profil. Rendez-vous sur la page des <a href="!url">types de profil</a> pour ajouter quelques champs.

en: Main profile
fr: Profil principal

en: Multilingual - Internationalization
fr: Multilinguisme - Internationalisation

en: Adds Organic groups permissions to control profile access on the group level.
fr: Ajoute des permissions Organic Groups pour contrôler l'accès aux profils au niveau du groupe.

en: Profile2 pages
fr: Pages Profile2

en: Profile2 user profiles.
fr: Profils Profile2 des utilisateurs.

en: Profiles types of Profile2 user profiles.
fr: Types de profil Profile2 des utilisateurs.

en: The profile label.
fr: L'étiquette du profil.

en: The date the profile was most recently updated.
fr: Date à laquelle le profil a été modifié pour la dernière fois.

en: Revision author
fr: Auteur de la révision

en: Manage permissions
fr: Gérer les droits

en: Show latest difference
fr: Montrer la dernière différence

en: Profile: @profile
fr: Profil : @profile

en: Appears during registration only.
fr: Apparaît seulement lors de l'inscription.
