Profile 2 (7.x-2.0) - en to id translation catalogue (46 entries)

en: Title
id: Judul

en: delete
id: hapus

en: Delete
id: Hapus

en: Operations
id: Operasi

en: Organic groups
id: Kelompok organik

en: Cancel
id: Batal

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: Weight
id: Bobot

en: Name
id: Nama

en: Save
id: Simpan

en: View
id: Lihat

en: Teaser
id: Ringkasan

en: Timestamp
id: Tanda waktu

en: User
id: Pengguna

en: Added
id: Ditambahkan

en: Roles
id: Peran

en: Revisions
id: Revisi

en: Log message
id: Pesan log

en: Load
id: Memuat

en: Profile
id: Profil

en: Original
id: Asli

en: The changes have been saved.
id: Perubahan sudah disimpan.

en: Deleted
id: Terhapus

en: Create new revision
id: Buat revisi baru

en: Revert
id: Kembali

en: !date by !username
id: !date oleh !username

en: revert
id: kembalikan

en: Revision
id: Revisi

en: current revision
id: revisi terkini

en: Changed
id: Berubah

en: Date created
id: Tanggal dibuat

en: Profiles
id: Profil

en: Account
id: Keanggotaan

en: User account
id: Keanggotaan

en: Revision information
id: Informasi revisi

en: Copy of the revision from %date.
id: Salinan revisi dari %date.

en: Revert to earlier revision
id: Kembalikan ke versi sebelumnya

en: Delete earlier revision
id: Hapus versi sebelumnya

en: Supports configurable user profiles.
id: Mendukung profil anggota yang bisa dikonfigurasi.

en: Render
id: Sajikan

en: Date changed
id: Tanggal diubah

en: Revision log message
id: Catatan revisi

en: Provide an explanation of the changes you are making. This will help other authors understand your motivations.
id: Sediakan penjelasan atas perubahan yang Anda buat. Hal ini akan membantu penulis lain memahami motivasi Anda.

en: Profile page
id: Laman Profil

en: Profile type
id: Tipe Profil

en: Manage permissions
id: Kelola kewenangan
