Project issue tracking (7.x-2.0-alpha4) - en to fr translation catalogue (101 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Next
fr: Suivant

en: delete
fr: supprimer

en: Status
fr: État

en: Operations
fr: Actions

en: Author
fr: Auteur

en: Replies
fr: Réponses

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: more
fr: plus

en: Priority
fr: Priorité

en: Last updated
fr: Dernière mise à jour

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: project
fr: projet

en: Project
fr: Projet

en: Major
fr: Majeur

en: Minor
fr: Mineur

en: Search
fr: Rechercher

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: None
fr: Aucun(e)

en: - None -
fr: - Aucun(e) -

en: Category
fr: Catégorie

en: Feed
fr: Flux

en: Name
fr: Nom

en: Save
fr: Enregistrer

en: Summary
fr: Résumé

en: Add new
fr: Ajouter nouveau

en: Path
fr: Chemin

en: Updated
fr: Mis à jour

en: Timestamp
fr: Horodatage

en: Component
fr: Composant

en: All issues
fr: Tous les tickets

en: Own issues
fr: Mes tickets

en: Unassigned
fr: Non assigné

en: Assigned
fr: Attribué

en: Issues
fr: Publications

en: Search for
fr: Chercher

en: Components
fr: Composants

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Use the advanced search page for finding issues.
fr: Utiliser la recherche avancée pour trouver des tickets.

en: Assigned to
fr: Assigné à

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Issue
fr: Ticket

en: An issue that can be tracked, such as a bug report, feature request, or task.
fr: Un ticket pouvant être suivi, comme un bug, une demande d'amélioration, une tâche.

en: Submission guidelines
fr: Directives de soumission

en: Files
fr: Fichiers

en: Created
fr: Créé

en: All
fr: Tout

en: Active
fr: Actif

en: Submit @name
fr: Soumettre @name

en: Send e-mail
fr: Envoyer le courriel

en: Overridden
fr: Supplanté

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Task
fr: Tâche

en: Defaults
fr: Paramètres par défaut

en: Sort by
fr: Trier par

en: ‹ previous
fr: ‹ précédent

en: next ›
fr: suivant ›

en: Project name
fr: Nom du projet

en: author
fr: auteur

en: Fixed
fr: Fixe

en: Units
fr: Unités

en: Create a new issue.
fr: Créer un nouveau ticket.

en: E-mail notifications
fr: Notifications courriel

en: Apply
fr: Appliquer

en: Select
fr: Sélectionner

en: Some filter conflicts were detected.
fr: Des conflits entre filtres ont été détectés.

en: <None>
fr: -Aucun-

en: « first
fr: « premier

en: last »
fr: dernier »

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Offset
fr: Décalage

en: Selection type
fr: Type de sélection

en: Create @name
fr: Créer @name

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Autocomplete
fr: Autocomplétion

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Followers
fr: Abonnés

en: Items per page
fr: Éléments par page

en: - All -
fr: - Tout -

en: Critical
fr: Critique

en: Reporter
fr: Rapporteur

en: Needs review
fr: Nécessite une vérification

en: - Select a project -
fr: - Choisir un projet -

en: Enter a comma separated list of users.
fr: Saisir une liste d'utilisateurs séparés par des virgules.

en: Create a new issue
fr: Créer une nouvelle demande

en: Issues for @project
fr: Demandes pour @project

en: Subscribe via e-mail
fr: Souscription par courriel

en: To avoid duplicates, please search before submitting a new issue.
fr: Pour éviter les doublons, veuillez effectuer une recherche avant la soumission d'une nouvelle demande.

en: !open open
fr: !open ouvert(es)

en: !total total
fr: !total au total

en: Enter a comma separated list of projects.
fr: Saisir une liste de projets séparés par des virgules.

en: Math expression
fr: Expression mathématique

en: Master
fr: Principal

en: First unread
fr: Premier non lu

en: Referenced by
fr: Référencé par

en:  new
fr:  nouveau

en: Taxonomy field @field_name not found.
fr: Le champ de taxonomie @field_name n'a pas été trouvé.
