Publish to Apple News (7.x-1.0) - en to pt translation catalogue (79 entries)

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Delete
pt: Apagar

en: Author
pt: Autor

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Edit
pt: Editar

en: Size
pt: Tamanho

en: None
pt: Nenhum

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não pode ser desfeita.

en: The configuration options have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Center
pt: Central

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Background Image
pt: Imagem de Fundo

en: Top
pt: Superior

en: Large
pt: Grande

en: Add
pt: Adicionar

en: Section
pt: Seção

en: Anchor
pt: Âncora

en: Text
pt: Texto

en: Keywords
pt: Palavras-chave

en: Component
pt: Componente

en: Components
pt: Componentes

en: Attachment
pt: Anexo

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: Configure
pt: Configurar

en: Create
pt: Criar

en: Bottom
pt: Inferior

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Gallery
pt: Galeria

en: Heading
pt: Cabeçalho

en: Width
pt: Largura

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Color
pt: Cor

en: Both
pt: Ambos

en: Template
pt: Modelo

en: The update has been performed.
pt: A atualização foi concluída.

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Minimum height
pt: Altura mínima

en: Font size
pt: Tamanho da fonte

en: Fixed
pt: Fixo

en: Caption
pt: Legenda

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Style
pt: Estilo

en: Superscript
pt: Sobrescrito

en: Standard
pt: Padrão

en: Processing
pt: Processando

en: Authors
pt: Autores

en: The update has encountered an error.
pt: Foi encontrado um erro na atualização.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Solid
pt: Sólido

en: Subtitle
pt: Subtítulo

en: Subscript
pt: Subscrito

en: Uppercase
pt: Maiúsculo

en: Identifier
pt: Identificador

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Columns
pt: Colunas

en: Any
pt: Qualquer

en: Underline
pt: Sublinhar

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Opacity
pt: Opacidade

en: Cover
pt: Capa

en: Tracking
pt: Rastreamento

en: An error occurred and processing did not complete.
pt: Ocorreu um erro e o processamento não foi completado.

en: Canonical URL
pt: URL canônica

en: Add components
pt: Adicionar componentes

en: Stroke width
pt: Largura do traço

en: Add new component
pt: Adicionar novo componente

en: Component name
pt: Nome do componente

en: Divider
pt: Divisor
