Publish to Apple News (7.x-1.1) - en to fr translation catalogue (97 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Body
fr: Corps

en: Delete
fr: Supprimer

en: Email address
fr: Adresse de courriel

en: Author
fr: Auteur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Language
fr: Langue

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Download
fr: Téléchargement

en: Edit
fr: Modifier

en: Size
fr: Taille

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: The configuration options have been saved.
fr: Les options de configuration ont été enregistrées.

en: Center
fr: Centre

en: Container
fr: Conteneur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Name
fr: Nom

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Background Color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Background Image
fr: Image d'arrière-plan

en: Top
fr: Haut

en: Large
fr: Grand

en: Add
fr: Ajouter

en: Anchor
fr: Ancre

en: Text
fr: Texte

en: Layout
fr: Mise en page

en: Keywords
fr: Mots-clés

en: Component
fr: Composant

en: Components
fr: Composants

en: Attachment
fr: Élément joint

en: Content type
fr: Type de contenu

en: Configure
fr: Configurer

en: Node
fr: Nœud

en: Create
fr: Créer

en: Bottom
fr: Bas

en: Header
fr: Entête

en: Gallery
fr: Galerie

en: Heading
fr: Entête

en: Width
fr: Largeur

en: State
fr: État

en: Background color
fr: Couleur d'arrière-plan

en: Text color
fr: Couleur du texte

en: Color
fr: Couleur

en: Padding
fr: Remplissage

en: Both
fr: Les deux

en: Image URL
fr: URL de l'image

en: Template
fr: Gabarit

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Replacement patterns
fr: Motifs de remplacement

en: Minimum height
fr: Hauteur minimum

en: Font size
fr: Taille de police

en: Stroke color
fr: Couleur de trait

en: Fixed
fr: Fixe

en: Caption
fr: Légende

en: Left
fr: Gauche

en: Right
fr: Droit

en: Link style
fr: Style de lien

en: Superscript
fr: Exposant

en: Select...
fr: Sélectionner...

en: Excerpt
fr: Extrait

en: Processing
fr: En cours de traitement

en: Authors
fr: Auteurs

en: The update has encountered an error.
fr: La mise à jour a échoué.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fr[0]: 1 élément traité avec succès :
fr[1]: @count éléments traités avec succès :

en: Dotted
fr: Pointillé

en: Dashed
fr: En tirets

en: Solid
fr: Solide

en: Subtitle
fr: Sous-titre

en: Subscript
fr: Sous-script

en: Uppercase
fr: Majuscule

en: Identifier
fr: Identifiant

en: Keyword
fr: Mot-clé

en: Columns
fr: Colonnes

en: Any
fr: Tout

en: Underline
fr: Souligner

en: Behavior
fr: Comportement

en: Opacity
fr: Opacité

en: Cover
fr: Couverture

en: Tracking
fr: Suivi

en: Lowercase
fr: Minuscules

en: An error occurred and processing did not complete.
fr: Une erreur s'est produite et le traitement ne s'est pas terminé.

en: Canonical URL
fr: URL canonique

en: Add components
fr: Ajouter des composants

en: Scroll
fr: Défilement

en: Line height
fr: Hauteur de ligne

en: Text alignment
fr: Alignement de texte

en: Add new component
fr: Ajouter un nouveau composant

en: Component name
fr: Nom du composant

en: Number of characters
fr: Nombre de caractères

en: Justified
fr: justifié

en: Strikethrough
fr: Barré

en: Divider
fr: Séparateur
