Publish to Apple News (7.x-1.1) - en to hi translation catalogue (61 entries)

en: Title
hi: शीर्षक

en: Body
hi: मुख्य भाग

en: Delete
hi: मिटायें

en: Email address
hi: ई-मेल पता

en: Author
hi: लेखक

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Description
hi: उल्लेख

en: Language
hi: भाषा

en: Yes
hi: हाँ

en: No
hi: नहीं

en: Download
hi: डाउनलोड

en: Edit
hi: संपादित करें

en: Size
hi: आकार

en: None
hi: कोई नहीं

en: This action cannot be undone.
hi: इस क्रिया को अकार्य नहीं किया जा सकता है यानि फिर से पहले की अवस्था मे जाना सम्भव नहीं है।

en: The configuration options have been saved.
hi: विन्यास विकल्प सेव कर लिए गया है।

en: Center
hi: मध्य

en: Container
hi: कंटेनर

en: Settings
hi: स्थापनायें

en: Name
hi: नाम

en: Preview
hi: पूर्वावलोकन

en: Save
hi: संरक्षित करें

en: True
hi: सही

en: False
hi: गलत

en: Top
hi: ऊपर

en: Large
hi: बढा

en: Add
hi: जोड़ें

en: URL
hi: यूआरएल

en: Anchor
hi: एंकर

en: Text
hi: लेख

en: Layout
hi: ख़ाका

en: Keywords
hi: संकेतशब्द

en: Component
hi: अंग

en: Components
hi: पुर्ज़े

en: Attachment
hi: संलग्नी

en: Content type
hi: सामग्री प्रकार

en: Configure
hi: विन्यास करें

en: Node
hi: नोड

en: Create
hi: बनाएँ

en: Bottom
hi: तल

en: Header
hi: ऊपरी भाग

en: Heading
hi: शीर्षक

en: Width
hi: चौड़ाई

en: State
hi: अवस्था

en: Background color
hi: पृष्ठभूमि का रंग

en: Text color
hi: पाठ रंग

en: Color
hi: रंग

en: Both
hi: दोनों

en: Template
hi: फर्मा

en: The update has been performed.
hi: सुधार किया गया है।

en: Replacement patterns
hi: प्रतिस्थापन का तरिका

en: Minimum height
hi: न्यूनतम ऊंचाई

en: Fixed
hi: निर्धारित

en: Caption
hi: शीर्षक

en: Left
hi: बाएं

en: Right
hi: दाएं

en: Style
hi: अंदाज

en: Standard
hi: मानक

en: Processing
hi: प्रक्रिया जारी

en: Subtitle
hi: उपशीर्षक

en: Identifier
hi: पहचान
