Publish to Apple News (7.x-1.1) - en to ja translation catalogue (84 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Delete
ja: 削除

en: Email address
ja: メールアドレス

en: Author
ja: 投稿者

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Language
ja: 言語

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Download
ja: ダウンロード

en: Edit
ja: 編集

en: Size
ja: サイズ

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: The configuration options have been saved.
ja: 設定オプションが保存されました。

en: Center
ja: 中央

en: Container
ja: コンテナー

en: Settings
ja: 設定

en: Name
ja: 名前

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Background Color
ja: 背景色

en: Background Image
ja: 背景画像

en: Top
ja: トップ

en: Large
ja: 大

en: Add
ja: 追加

en: Section
ja: セクション

en: Anchor
ja: アンカー

en: Text
ja: テキスト

en: Layout
ja: レイアウト

en: Keywords
ja: キーワード

en: Component
ja: コンポーネント

en: Components
ja: コンポーネント

en: Attachment
ja: 添付

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Configure
ja: 設定

en: Node
ja: ノード

en: Create
ja: 作成

en: Bottom
ja: ボトム

en: Header
ja: ヘッダー

en: Heading
ja: 見出し1

en: Width
ja: 幅

en: State
ja: 状態

en: Background color
ja: 背景色

en: Text color
ja: テキストの色

en: Color
ja: 色

en: Both
ja: 両方

en: Image URL
ja: 画像URL

en: Template
ja: テンプレート

en: The update has been performed.
ja: 更新されました。

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Minimum height
ja: 最小高さ

en: Font size
ja: フォントサイズ

en: Fixed
ja: 固定

en: Caption
ja: キャプション

en: Left
ja: 左

en: Right
ja: 右

en: Style
ja: スタイル

en: Link style
ja: リンクスタイル

en: Superscript
ja: 上付き文字

en: Standard
ja: 標準

en: Processing
ja: 処理中

en: Photo
ja: 写真

en: Authors
ja: 著者

en: The update has encountered an error.
ja: アップデートはエラーに遭遇しました。

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ja[0]: 1 アイテムが正常に処理されました：
ja[1]: @count アイテムが正常に処理されました：

en: Subtitle
ja: 見出し2

en: Subscript
ja: 添字

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Identifier
ja: 識別子

en: Keyword
ja: キーワード

en: Columns
ja: カラム

en: Any
ja: いずれか

en: Underline
ja: 下線

en: Behavior
ja: 動作

en: Node autocomplete
ja: ノード自動補完

en: Tracking
ja: 追跡中

en: Lowercase
ja: 小文字

en: An error occurred and processing did not complete.
ja: エラーが発生し、処理は完了しませんでした。

en: Add new component
ja: コンポーネントを追加

en: Component name
ja: コンポーネント名
