Publish to Apple News (7.x-1.2) - en to it translation catalogue (73 entries)

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Delete
it: Elimina

en: Email address
it: Indirizzo e-mail

en: Author
it: Autore

en: Cancel
it: Annulla

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Yes
it: Sì

en: Download
it: Scarica

en: Edit
it: Modifica

en: Size
it: Dimensione

en: None
it: Nessuno

en: This action cannot be undone.
it: L'operazione non è reversibile.

en: The configuration options have been saved.
it: Le opzioni di configurazione sono state salvate.

en: Center
it: Centro

en: Container
it: Contenitore

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Top
it: In cima

en: Large
it: Grande

en: Add
it: Aggiungi

en: Section
it: Sezione

en: Anchor
it: Ancora

en: Text
it: Testo

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Component
it: Componente

en: Components
it: Componenti

en: Attachment
it: Allegato

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: Configure
it: Configura

en: Node
it: Nodo

en: Create
it: Crea

en: Bottom
it: In fondo

en: Header
it: Intestazione

en: Heading
it: Intestazione

en: Width
it: Larghezza

en: State
it: Stato

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Text color
it: Colore del testo

en: Color
it: Colore

en: Both
it: Entrambi

en: The update has been performed.
it: L'aggiornamento è stato effettuato.

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Minimum height
it: Altezza minima

en: Font size
it: Dimensione del carattere

en: Fixed
it: Fisso

en: Caption
it: Didascalia

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Style
it: Stile

en: Superscript
it: Apice

en: Select...
it: Scegli...

en: Processing
it: In elaborazione

en: The update has encountered an error.
it: L'aggiornamento ha incontrato un errore.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
it[0]: 1 elemento processato con successo:
it[1]: @count elementi processati con successo:

en: Subtitle
it: Sottotitolo

en: Subscript
it: Pedice

en: Identifier
it: Identificativo

en: Keyword
it: Parola chiave

en: Columns
it: Colonne

en: Any
it: Qualunque

en: Underline
it: Sottolineato

en: Opacity
it: Opacità

en: Cover
it: Copertina

en: An error occurred and processing did not complete.
it: E' avvenuto un errore e il processo non è stato completato.

en: Add new component
it: Aggiungi nuovo componente

en: Component name
it: Nome del componente
