Publish to Apple News (7.x-1.3) - en to fa translation catalogue (80 entries)

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Delete
fa: حذف

en: Email address
fa: نشانی پست الکترونیکی

en: Author
fa: نویسنده

en: Cancel
fa: لغو

en: Description
fa: توضیحات

en: Language
fa: زبان

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Download
fa: دانلود

en: Edit
fa: ویرایش

en: Size
fa: اندازه

en: None
fa: هیچ

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: The configuration options have been saved.
fa: تنظیمات ذخیره شدند.

en: Center
fa: وسط

en: Container
fa: نگهدارنده

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Name
fa: نام

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Background Color
fa: رنگ پس زمینه

en: Top
fa: بالا

en: Large
fa: بزرگ

en: Add
fa: افزودن

en: URL
fa: نشانی

en: Section
fa: بخش

en: Anchor
fa: لنگر

en: Remove item
fa: برداشتن آیتم

en: Add item
fa: افزودن آیتم

en: Text
fa: متن

en: Layout
fa: آرایش

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: Component
fa: جزء

en: Components
fa: مؤلفه‌ها

en: Attachment
fa: پیوست

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Node
fa: محتوا

en: Create
fa: ایجاد

en: Bottom
fa: پایین

en: Header
fa: سربرگ

en: Gallery
fa: گالری

en: Heading
fa: عنوان

en: Items
fa: آیتم‌ها

en: Width
fa: عرض

en: State
fa: وضعیت

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Color
fa: رنگ

en: Both
fa: هردو

en: Template
fa: قالب

en: The update has been performed.
fa: به‌روزرسانی انجام شد.

en: Replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی

en: Minimum height
fa: حداقل ارتفاع

en: Font size
fa: اندازه فونت

en: Map
fa: نقشه

en: Fixed
fa: ثابت

en: Caption
fa: عنوان

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Video
fa: ویدیو

en: Style
fa: سبک

en: Superscript
fa: بالانویس

en: Standard
fa: استاندارد

en: Processing
fa: در حال پردازش

en: The update has encountered an error.
fa: به‌روزرسانی با خطا مواجه شد.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fa[0]: 1 آیتم با موفقیت پردازش شد:
fa[1]: @count آیتم با موفقیت پردازش شدند.

en: Subtitle
fa: زیر عنوان

en: Subscript
fa: زیرنویس

en: Identifier
fa: شناسه

en: Keyword
fa: کلید واژه

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Any
fa: هر

en: Underline
fa: زیرخط

en: Behavior
fa: رفتار

en: An error occurred and processing did not complete.
fa: خطایی رخ داده و پردازش کامل نشد.
