Publish to Apple News (7.x-1.3) - en to id translation catalogue (74 entries)

en: Title
id: Judul

en: Body
id: Isi

en: Delete
id: Hapus

en: Email address
id: Alamat email

en: Author
id: Penulis

en: Cancel
id: Batal

en: Description
id: Deskripsi

en: Language
id: Bahasa

en: Yes
id: Ya

en: No
id: Tidak

en: Download
id: Unduh

en: Edit
id: Sunting

en: Size
id: Ukuran

en: None
id: Tiada

en: This action cannot be undone.
id: Tindakan ini tidak bisa dikembalikan.

en: The configuration options have been saved.
id: Opsi-opsi konfigurasi sudah disimpan.

en: Center
id: Tengah

en: Container
id: Kontainer

en: Settings
id: Pengaturan

en: Name
id: Nama

en: Preview
id: Pratinjau

en: Save
id: Simpan

en: True
id: Benar

en: False
id: Salah

en: Top
id: Atas

en: Large
id: Besar

en: Add
id: Tambah

en: Anchor
id: Jangkar

en: Add item
id: Tambah pokok menu

en: Text
id: Teks

en: Layout
id: Tata letak

en: Keywords
id: Kata kunci

en: Component
id: Komponen

en: Components
id: Komponen

en: Attachment
id: Lampiran

en: Content type
id: Jenis konten

en: Configure
id: Konfigurasi

en: Create
id: Buat

en: Bottom
id: Dasar

en: Heading
id: Judul

en: Items
id: Item

en: Width
id: Lebar

en: State
id: Status

en: Background color
id: Warna latar belakang

en: Text color
id: Warna teks

en: Color
id: Warna

en: Both
id: Keduanya

en: The update has been performed.
id: Pembaruan sudah dilakukan.

en: Replacement patterns
id: Pola-pola penggantian

en: Minimum height
id: Tinggi minimum

en: Font size
id: Ukuran Font

en: Map
id: Peta

en: Fixed
id: Tetap

en: Caption
id: Keterangan

en: Left
id: Kiri

en: Right
id: Kanan

en: Style
id: Gaya

en: Superscript
id: Superskrip

en: Standard
id: Standar

en: Processing
id: Memproses

en: Photo
id: Foto

en: The update has encountered an error.
id: Pembaruan mengalami kesalahan.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
id[0]: 1 item berhasil diproses:
id[1]: @count item berhasil diproses:

en: Subtitle
id: Subjudul

en: Subscript
id: Subskrip

en: Identifier
id: Pengenal

en: Keyword
id: Kata Kunci

en: Columns
id: Kolom

en: Any
id: Setiap

en: Underline
id: Garis bawah

en: Behavior
id: Perilaku

en: An error occurred and processing did not complete.
id: Ada kesalahan terjadi dan proses tidak selesai dilakukan.

en: Add new component
id: Tambah komponen baru

en: Component name
id: Nama komponen
