Publish to Apple News (7.x-1.3) - en to tr translation catalogue (83 entries)

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Delete
tr: Sil

en: Email address
tr: E-posta adresi

en: Author
tr: Yazar

en: Cancel
tr: İptal

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Download
tr: İndir

en: Edit
tr: Düzenle

en: Size
tr: Boyut

en: None
tr: Hiçbiri

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: The configuration options have been saved.
tr: Yapılandırma seçenekleri kaydedildi.

en: Center
tr: Merkez

en: Container
tr: Kapsayıcı

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Name
tr: İsim

en: Preview
tr: Ön izleme

en: Save
tr: Kaydet

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Top
tr: En üst

en: Large
tr: Büyük

en: Add
tr: Ekle

en: Section
tr: Bölüm

en: Anchor
tr: Yer imi

en: Add item
tr: Öğe ekle

en: Text
tr: Metin

en: Layout
tr: Yerleşim

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Component
tr: Bileşen

en: Components
tr: Bileşenler

en: Attachment
tr: Ek

en: Content type
tr: İçerik tipi

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Node
tr: Düğüm

en: Create
tr: Oluştur

en: Bottom
tr: Alt

en: Header
tr: Üst bilgi

en: Heading
tr: Başlık

en: Items
tr: Öğeler

en: Width
tr: Genişlik

en: State
tr: Durum

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Color
tr: Renk

en: Both
tr: İkisi de

en: Template
tr: Şablon

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: The update has been performed.
tr: Güncelleme işlemi tamamlandı.

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Minimum height
tr: En az yükseklik

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Map
tr: Harita

en: Fixed
tr: Sabit

en: Caption
tr: Başlık

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Link style
tr: Bağlantı stili

en: Superscript
tr: Üst simge

en: Standard
tr: Standart

en: Processing
tr: İşliyor

en: The update has encountered an error.
tr: Güncelleme sırasında bir hata oluştu.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
tr[0]: 1 adet öğe başarıyla işlendi:
tr[1]: @count adet öğe başarıyla işlendi:

en: Subtitle
tr: Alt başlık

en: Subscript
tr: Alt simge

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: Columns
tr: Sütunlar

en: Any
tr: Herhangi

en: Underline
tr: Altı çizili

en: An error occurred and processing did not complete.
tr: Bir hata oluştu ve işlem tamamlanamadı.

en: Video URL
tr: Video URL adresi

en: Add keyword
tr: Anahtar kelime ekle

en: Add new component
tr: Yeni bileşen ekle

en: Component name
tr: Bileşen adı

en: Divider
tr: Bölücü
