Publish to Apple News (7.x-1.4) - en to hu translation catalogue (112 entries)

en: Title
hu: Cím

en: Body
hu: Törzs

en: Delete
hu: Törlés

en: Email address
hu: E-mail cím

en: Author
hu: Szerző

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Description
hu: Leírás

en: Language
hu: Nyelv

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Download
hu: Letölt

en: Edit
hu: Szerkesztés

en: Size
hu: Méret

en: None
hu: Nincs

en: This action cannot be undone.
hu: A művelet nem vonható vissza.

en: The configuration options have been saved.
hu: A beállítások mentése megtörtént.

en: Center
hu: Középen

en: Container
hu: Tároló

en: Settings
hu: Beállítások

en: Name
hu: Név

en: Preview
hu: Előnézet

en: Save
hu: Mentés

en: True
hu: Igaz

en: False
hu: Hamis

en: Background Color
hu: Háttérszín

en: Background Image
hu: Háttérkép

en: Top
hu: Teteje

en: Large
hu: Nagy

en: Add
hu: Hozzáadás

en: URL
hu: Webcím

en: Section
hu: Szakasz

en: Anchor
hu: Horgony

en: Remove item
hu: Elem eltávolítása

en: Add item
hu: Elem hozzáadása

en: Text
hu: Szöveg

en: Layout
hu: Elrendezés

en: Keywords
hu: Kulcsszavak

en: Component
hu: Összetevő

en: Components
hu: Összetevők

en: Attachment
hu: Csatolmány

en: Content type
hu: Tartalomtípus

en: Configure
hu: Beállít

en: Node
hu: Tartalom

en: Create
hu: Létrehozás

en: Bottom
hu: Alja

en: Header
hu: Fejléc

en: Gallery
hu: Galéria

en: Heading
hu: Főcím

en: Items
hu: Tételek

en: Width
hu: Szélesség

en: State
hu: Állapot

en: Background color
hu: Háttérszín

en: Text color
hu: Szövegszín

en: Color
hu: Szín

en: Padding
hu: Belső margó

en: Both
hu: Mindkettő

en: Image URL
hu: Kép webcím

en: Template
hu: Sablon

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: The update has been performed.
hu: A frissítés végrehajtva.

en: Replacement patterns
hu: Helyettesítési minták

en: Minimum height
hu: Minimális magasság

en: Font size
hu: Betűméret

en: Map
hu: Térkép

en: Satellite
hu: Légifelvétel

en: Hybrid
hu: Hibrid

en: Map type
hu: Térkép típusa

en: Fixed
hu: Rögzített

en: Caption
hu: Képaláírás

en: Left
hu: Bal

en: Right
hu: Jobb

en: Video
hu: Videó

en: Style
hu: Stílus

en: Link style
hu: Hivatkozás stílusa

en: Superscript
hu: Felső index

en: Standard
hu: Általános

en: Excerpt
hu: Szemelvény

en: Processing
hu: Feldolgozás

en: Photo
hu: Fénykép

en: Authors
hu: Szerzők

en: The update has encountered an error.
hu: A frissítés során hiba történt.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
hu[0]: 1 elem sikeresen fel lett dolgozva:
hu[1]: @count elem sikeresen fel lett dolgozva:

en: Dotted
hu: Pontozott

en: Dashed
hu: Vonalas

en: Solid
hu: Tömör

en: Subtitle
hu: Alcím

en: Sections
hu: Szakaszok

en: Subscript
hu: Alsó index

en: Uppercase
hu: Nagybetűs

en: Identifier
hu: Azonosító

en: Keyword
hu: Kulcsszó

en: Columns
hu: Oszlopok

en: Radius
hu: Sugár

en: Any
hu: Bármelyik

en: Underline
hu: Aláhúzás

en: Banner type
hu: Banner típusa

en: Behavior
hu: Viselkedés

en: Opacity
hu: Átlátszatlanság

en: Node autocomplete
hu: Tartalom automatikus kiegészítés

en: Cover
hu: Borító

en: Tweet
hu: Csirip

en: Lowercase
hu: Kisbetűs

en: An error occurred and processing did not complete.
hu: Hiba történt, a feldolgozás nem ért véget.

en: Canonical URL
hu: Általános webcím

en: Add components
hu: Összetevők hozzáadása

en: Video URL
hu: Videó webcíme

en: Add new component
hu: Új összetevő hozzáadása

en: Component name
hu: Összetevő neve

en: Justified
hu: Sorkizárt

en: Text style
hu: Szöveg stílusa

en: Divider
hu: Elválasztó vonal
