Publish to Apple News (7.x-1.4) - en to ru translation catalogue (118 entries)

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Содержимое

en: Delete
ru: Удалить

en: Email address
ru: E-mail адрес

en: Author
ru: Автор

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Download
ru: Скачать

en: Edit
ru: Редактировать

en: Size
ru: Размер

en: None
ru: Нет

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: The configuration options have been saved.
ru: Настройки конфигурации были успешно сохранены.

en: Center
ru: Центр

en: Container
ru: Контейнер

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Background Image
ru: Фоновое изображение

en: Top
ru: Вверху

en: Large
ru: Большой

en: Add
ru: Добавить

en: Section
ru: Раздел

en: Anchor
ru: Якорь

en: Remove item
ru: Удалить элемент

en: Add item
ru: Добавить пункт

en: Text
ru: Текст

en: Layout
ru: Макет

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Component
ru: Компонент

en: Components
ru: Компоненты

en: Attachment
ru: Вложение

en: Content type
ru: Тип материала

en: Configure
ru: Настроить

en: Node
ru: Материал

en: Create
ru: Создать

en: Bottom
ru: Снизу

en: Header
ru: Шапка

en: Gallery
ru: Галерея

en: Heading
ru: Заголовок

en: Items
ru: Элементы

en: Width
ru: Ширина

en: State
ru: Состояние

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Color
ru: Цвет

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Both
ru: Оба

en: Image URL
ru: URL изображения

en: Template
ru: Шаблон

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: The update has been performed.
ru: Обновление было выполнено.

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: Minimum height
ru: Минимальная высота

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Map
ru: Карта

en: Satellite
ru: Спутник

en: Hybrid
ru: Смешанный

en: Stroke color
ru: Цвет штриха

en: Map type
ru: Тип карты

en: Fixed
ru: Фиксированный

en: Caption
ru: Подпись

en: Left
ru: Слева

en: Right
ru: Справа

en: Video
ru: Видео

en: Style
ru: Стиль

en: Link style
ru: Вид ссылки

en: Superscript
ru: Надстрочный

en: Standard
ru: Стандарт

en: Select...
ru: Выберите...

en: Excerpt
ru: Цитата

en: Processing
ru: Обработка

en: Photo
ru: Фото

en: Authors
ru: Авторы

en: The update has encountered an error.
ru: Во время обновления произошла ошибка.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ru[0]: @count пункт обработан:
ru[1]: @count пункта обработано:
ru[2]: @count[2] пунктов обработано:

en: Top Margin
ru: Отступ сверху

en: Bottom Margin
ru: Отступ снизу

en: Dotted
ru: Пунктир

en: Dashed
ru: Штрих

en: Solid
ru: Сплошной

en: Subtitle
ru: Подзаголовок

en: Subscript
ru: Подстрочный

en: Uppercase
ru: Верхний регистр

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: Columns
ru: Колонки

en: Radius
ru: Радиус

en: Any
ru: Любой

en: Underline
ru: Подчёркивание

en: Behavior
ru: Поведение

en: Opacity
ru: Прозрачность

en: Cover
ru: Обложка

en: Tweet
ru: Твит

en: Lowercase
ru: Нижний регистр

en: Aspect ratio
ru: Соотношение сторон

en: An error occurred and processing did not complete.
ru: Произошла ошибка и процесс не был завершен.

en: Canonical URL
ru: Канонический URL

en: Save weights
ru: Сохранить значения веса

en: Scroll
ru: Прокрутка

en: Text alignment
ru: Выравнивание текста

en: Video URL
ru: URL-адрес видео

en: Stroke width
ru: Толщина линии

en: Add new component
ru: Добавить новый компонент

en: Component name
ru: Имя компонента

en: Number of characters
ru: Количество символов

en: Text shadow
ru: Отбрасывать тень

en: Horizontal alignment
ru: Горизонтальное выравнивание

en: Vertical alignment
ru: Вертикальное выравнивание

en: Divider
ru: Разделитель
