Publish to Apple News (7.x-1.4) - en to uk translation catalogue (129 entries)

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Вміст

en: Delete
uk: Видалити

en: Email address
uk: Адреса електронної пошти

en: Author
uk: Автор

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Download
uk: Завантаження

en: Edit
uk: Редагувати

en: Size
uk: Розмір

en: None
uk: Немає

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: The configuration options have been saved.
uk: Параметри конфігурації були успішно збережені.

en: Center
uk: По центру

en: Container
uk: Контейнер

en: Settings
uk: Налаштування

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: True
uk: Істина

en: False
uk: Хибність

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Background Image
uk: Зображення тла

en: Top
uk: Зверху

en: Large
uk: Велике

en: Add
uk: Додати

en: URL
uk: URL-адреса

en: Section
uk: Розділ

en: Anchor
uk: Прив'язка

en: Remove item
uk: Вилучити елемент

en: Add item
uk: Додати елемент

en: Text
uk: Текст

en: Layout
uk: Макет

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Component
uk: Компонент

en: Components
uk: Компоненти

en: Attachment
uk: Долучення

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Node
uk: Матеріал

en: Create
uk: Створити

en: Bottom
uk: Знизу

en: Header
uk: Верхній колонтитул

en: Gallery
uk: Галерея

en: Heading
uk: Заголовок

en: Items
uk: Елементи

en: Width
uk: Ширина

en: State
uk: Стан

en: Background color
uk: Колір тла

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Color
uk: Колір

en: Padding
uk: Внутрішній відступ

en: Both
uk: Все

en: Image URL
uk: URL зображення

en: Template
uk: Шаблон

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: The update has been performed.
uk: Оновлення було успішно виконано.

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: Minimum height
uk: Мінімальна висота

en: Font size
uk: Розмір шрифту

en: Map
uk: Мапа

en: Satellite
uk: Супутник

en: Hybrid
uk: Змішаний

en: Stroke color
uk: Колір лінії

en: Map type
uk: Тип карти

en: Fixed
uk: Фіксоване

en: Caption
uk: Підпис

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Video
uk: Відео

en: Style
uk: Стиль

en: Link style
uk: Стиль посилання

en: Superscript
uk: Надрядковий індекс

en: Standard
uk: Стандарт

en: Select...
uk: Вибрати...

en: Excerpt
uk: Витяг

en: Processing
uk: Обробка

en: Photo
uk: Фото

en: Authors
uk: Автори

en: The update has encountered an error.
uk: Під час оновлення сталася помилка.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
uk[0]: Вдало оброблено @count позицію:
uk[1]: Вдало оброблено @count позиції:
uk[2]: Вдало оброблено @count позицій:

en: Top Margin
uk: Верхнє поле

en: Bottom Margin
uk: Нижнє поле

en: Dotted
uk: Пунктир

en: Dashed
uk: Штрих

en: Solid
uk: Суцільне

en: Subtitle
uk: Підзаголовок

en: Sections
uk: Розділи

en: Subscript
uk: Підрядковий індекс

en: Uppercase
uk: Верхній регістр

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: Columns
uk: Колонки

en: Radius
uk: Радіус

en: Any
uk: Байдуже

en: Intro
uk: Вступ

en: Underline
uk: Підкреслений

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Opacity
uk: Непрозорість

en: Cover
uk: Обкладинка

en: Tweet
uk: Твіт

en: Tracking
uk: Стеження

en: Font name
uk: Назва шрифту

en: Lowercase
uk: Нижній регістр

en: Aspect ratio
uk: Пропорції

en: An error occurred and processing did not complete.
uk: Сталася помилка й обробка не була завершена.

en: Canonical URL
uk: Канонічний URL

en: Add components
uk: Додати компоненти

en: Scroll
uk: Прокручувати з сайтом

en: Line height
uk: Інтерліньяж

en: Motion
uk: Рух

en: Text alignment
uk: Вирівнювання тексту

en: Video URL
uk: URL відео

en: Stroke width
uk: Товщина штриха

en: Add new component
uk: Додати новий компонент

en: Component name
uk: Назва компоненту

en: Text shadow
uk: Тінь тексту

en: Text transform
uk: Перетворення тексту

en: Justified
uk: За обома краями

en: Horizontal alignment
uk: Горизонтальне вирівнювання

en: Vertical alignment
uk: Вертикальне вирівнювання

en: Strikethrough
uk: Перекреслений

en: Fit
uk: Підігнати

en: Number of lines
uk: Кількість ліній

en: Divider
uk: Розділювач
