Publisher 7 (7.x-1.7) - en to sv translation catalogue (3881 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: enable
sv: aktivera

en: context
sv: sammanhang

en: delete
sv: radera

en: title
sv: titel

en: value
sv: värde

en: Markup
sv: Uppmärkning

en: approve
sv: godkänn

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Email address
sv: E-postadress

en: Item
sv: Artikel

en: content
sv: innehåll

en: Development
sv: Utveckling

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Replies
sv: Svar

en: Last Post
sv: Nyaste inlägg

en: Closed
sv: Stängd

en: yes
sv: ja

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Read more
sv: Läs mer

en: more
sv: mer

en: Create !type
sv: Skapa !type

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Access control
sv: Behörighet

en: Article
sv: Artikel

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: footer
sv: sidfot

en: Comments
sv: Kommentarer

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: For
sv: För

en: Tags
sv: Etiketter

en: Block title
sv: Blocktitel

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: cron
sv: schemalagda aktiviteter

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Homepage
sv: Hemsida

en: Home page
sv: Hemsida

en: Go
sv: Gå till

en: view
sv: visa

en: all
sv: alla

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: Login
sv: Logga in

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Links
sv: Länkar

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Scheme
sv: Schemaläggning

en: Use count
sv: Antal använd

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: Password
sv: Lösenord

en: Block settings
sv: Blockinställningar

en: Comment form
sv: Formulär för kommentar

en: User edit form
sv: Redigeringsformulär för användare

en: User registration form
sv: Formulär för användarregistering

en: User contact form
sv: Formulär för kontaktformulär till användare

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Variable
sv: Variabel

en: Link
sv: Länk

en: Center
sv: Centrerad

en: Admin title
sv: Titel för administratörer

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Parents
sv: Ovanliggande

en: Depth
sv: Djup

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Description field
sv: Beskrivningsfält

en: settings
sv: inställningar

en: Back
sv: Tillbaka

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Field
sv: Fält

en: header
sv: sidhuvud

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Default
sv: Förvald

en: Background
sv: Bakgrund

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Öppen

en: Top
sv: Överst

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Core
sv: Kärna

en: Add new
sv: Lägg till ny

en: Schedule
sv: Schemaläggning

en: Views
sv: Vyer

en: Access
sv: Åtkomst

en: Add
sv: Lägg till

en: View
sv: Visa

en: Path
sv: Sökväg

en: Filename
sv: Filnamn

en: Sync
sv: Synkronisera

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Modules
sv: Moduler

en: Section
sv: Sektion

en: Manage
sv: Hantera

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: Visible
sv: Synlig

en: Display
sv: Visa

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Menu
sv: Meny

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: results
sv: resultat

en: search
sv: sök

en: Teaser
sv: Ingress

en: Event
sv: Händelse

en: Theme
sv: Tema

en: Select a layout
sv: Välj en layout

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: Component
sv: Komponent

en: Components
sv: Komponenter

en: Submitted by
sv: Inskickat av

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: Picture
sv: Bild

en: Titles
sv: Titlar

en: Paths
sv: Sökvägar

en: type
sv: typ

en: Mail
sv: E-post

en:  in
sv:  i

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Database type
sv: Typ av databas

en: Promoted
sv: Visas på startsidan

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: action
sv: åtgärd

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Email
sv: E-post

en: Default Settings
sv: Förvalda inställningar

en: Files
sv: Filer

en: Email Address
sv: E-postadress

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: no
sv: nej

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Data type
sv: Datatyp

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Advanced Settings
sv: Utökade inställningar

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
sv: Är du säker på att du vill radera %title?

en: Add page
sv: Lägg till sida

en: The name of the menu.
sv: Menyns namn.

en: All
sv: Alla

en: hours
sv: timmar

en: days
sv: dagar

en: Access log
sv: Åtkomstlogg

en: Active
sv: Aktiv

en: Submit @name
sv: Lägg till @name

en: Access denied
sv: Åtkomst nekad

en: Submitted
sv: Skickad

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Panel title
sv: Titel på panel

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Override title
sv: Åsidosätt titel

en: CSS class
sv: CSS-klass

en: Display links
sv: Visa länkar

en: Page
sv: Sida

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Three column 25/50/25
sv: Tre kolumner 25/50/25

en: Left side
sv: Vänster sida

en: Middle column
sv: Mittenkolumn

en: Right side
sv: Höger sida

en: Three column 25/50/25 stacked
sv: Tre kolumner 25/50/25 staplad

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Three column 33/34/33
sv: Three kolumner 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
sv: Tre kolumner 33/34/33 staplad

en: Two column
sv: Två kolumner

en: Two column stacked
sv: Två kolumner staplad

en: 1 hour | @count hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: @count timmar

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: Database
sv: Databas

en: Module
sv: Modul

en: Off
sv: Av

en: Host
sv: Värd

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Your changes have been saved.
sv: Dina ändringar har sparats.

en: Update available
sv: Uppdatering tillgänglig

en: Update status
sv: Uppdateringsstatus

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Left sidebar
sv: Vänster sidospalt

en: Right sidebar
sv: Höger sidospalt

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: Selected
sv: Vald

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
sv: Du kan inte skicka fler än %number meddelanden per timme. Var vänlig försök igen senare.

en: Menu link
sv: Menylänk

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Aggregator category
sv: Kategori för insamlare

en: Aggregator feed
sv: Flöde för nyhetssamlare

en: Aggregator item
sv: Objekt för nyhetssamlare

en: Custom
sv: Anpassad

en: Roles
sv: Roller

en: Revision ID
sv: Versions-ID

en: Comment
sv: Kommentar

en: Comment ID
sv: Kommentarens ID

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Score
sv: Poäng

en: Published
sv: Publicerad

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Revisions
sv: Versioner

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: URL alias
sv: URL-alias

en: Poll duration
sv: Undersökningens varaktighet

en: Poll votes
sv: Röster för undersökning

en: Session ID
sv: Sessionens ID

en: File ID
sv: Filens ID

en: File name
sv: Filnamn

en: File size
sv: Filstorlek

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: Term ID
sv: Termens ID

en: Term name
sv: Termens namn

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Message type
sv: Meddelandetyp

en: Severity
sv: Grad

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Fields
sv: Fält

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Conditions
sv: Villkor

en: item
sv: objekt

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Mode
sv: Läge

en: Warning
sv: Varning

en: Items
sv: Poster

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: %time ago
sv: %time sedan

en: Nodes
sv: Noder

en: sources
sv: källor

en: Advanced
sv: Utökad

en: Sort order
sv: Sorteringsordning

en: Up
sv: Upp

en: Performance
sv: Prestanda

en: Width
sv: Bredd

en: Maximum
sv: Största

en: Medium
sv: Mellan

en: download
sv: ladda ned

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Plain text
sv: Ren text

en: logout
sv: logga ut

en: Caching
sv: Cachning

en: Month
sv: Månad

en: End Date
sv: Slutdatum

en: Current
sv: Nuvarande

en: State
sv: Läge

en: Terms
sv: Termer

en: Desc
sv: Fallande

en: Code
sv: Kod

en: operations
sv: funktioner

en: Owner
sv: Ägare

en: print
sv: skriv ut

en: Frequency
sv: Frekvens

en: OR
sv: ELLER

en: help page
sv: hjälpsida

en: node
sv: nod

en: General
sv: Allmän

en: Cleanup
sv: Städa upp

en: Method
sv: Metod

en: Recent posts
sv: Nya inlägg

en: Recent posts for %1
sv: Nya inlägg från %1

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: here
sv: här

en: Now
sv: Nu

en: All views
sv: Alla visningar

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
sv: Standardmönster för sökvägar (gäller för alla vokabulär utan eget mönster nedan)

en: Pattern for all %vocab-name paths
sv: Mönster för alla sökvägar till %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
sv: Mönster för forum och forumgrupper

en: Pattern for user account page paths
sv: Mönster för sökvägar till användarsidor

en: Pattern for blog page paths
sv: Mönster för sökvägar till bloggsidor

en: Verbose
sv: Detaljerad

en: Display alias changes (except during bulk updates).
sv: Visa ändringar av alias (förutom under massuppdateringar).

en: Replace by separator
sv: Ersätt med avskiljare

en: Maximum alias length
sv: Längsta längd för alias

en: Maximum component length
sv: Längsta längd för komponent

en: Update action
sv: Åtgärd för uppdatering

en: Strings to Remove
sv: Strängar att ta bort

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
sv: Tillhandahåller en mekanism för moduler att automatiskt generera alias för innehållstypen som de handhar.

en: !time ago
sv: !time sedan

en: Other
sv: Övriga

en: Backup
sv: Säkerhetskopiera

en: Align
sv: Justera

en: Text color
sv: Textfärg

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Repeat
sv: Upprepa

en: List type
sv: Typ av lista

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: months
sv: månader

en: User login
sv: Användarinloggning

en: Link text
sv: Länktext

en: Destination
sv: Mål

en: String
sv: Sträng

en: Case
sv: Skiftläge

en: Users
sv: Användare

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Exists
sv: Existerar

en: Site off-line message
sv: Meddelande vid nedkopplat läge

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
sv: @site underhålls för närvarande. Vi bör vara tillbaka inom kort. Tack för ert tålamod.

en: Message to show visitors when the site is in off-line mode.
sv: Meddelande som visas för besökare när webbplatsen är i nedkopplat läge.

en: Both
sv: Båda

en: Last
sv: Sista

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Anonymous
sv: Gäst

en: <All>
sv: &lt;Alla&gt;

en: Edit view
sv: Redigera vy

en: Clone
sv: Klona

en: Administer views
sv: Administrera vyer

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Normal menu item
sv: Vanligt menyval

en: Empty text
sv: Text för tomt fält

en: Down
sv: Ned

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filter

en: Optional
sv: Valfritt

en: Exposed Filters
sv: Exponerade filter

en: Order
sv: Ordning

en: Add criteria
sv: Lägg till kriterium

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
sv: Namnet på vyn får enbart bestå av vara alfanumeriskt tecken eller understreck.

en: Recent comments
sv: Senaste kommentarer

en: Node: ID
sv: Nod: ID

en: Random
sv: Slumpvis

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Plain
sv: Enkel

en: Integer
sv: Heltal

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Basic settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Last checked
sv: Senast kontrollerad

en: Profile name
sv: Namn på profil

en: false
sv: falskt

en: true
sv: sant

en: CSS classes
sv: Stilmallsklasser

en: Profile
sv: Profil

en: Close
sv: Stäng

en: Term description
sv: Termens beskrivning

en: fields
sv: fält

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Flag
sv: Flagga

en: Datestamp
sv: Datumstämpel

en: Operation
sv: Funktion

en: reply
sv: svara

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Property
sv: Attribut

en: Weeks
sv: Veckor

en: Tracker
sv: Spårare

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: with comments
sv: med kommentarer

en: without comments
sv: utan kommentarer

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: comments
sv: kommentarer

en: Full
sv: Fullständig

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Delete rule
sv: Radera rollen

en: Rules
sv: Regler

en: Database name
sv: Databasens namn

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Hidden
sv: Dold

en: Approved
sv: Godkänd

en: Root
sv: Rot

en: fetch now
sv: hämta nu

en: seconds
sv: sekunder

en: minutes
sv: minuter

en: Show
sv: Visa

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Other queries
sv: Andra frågor

en: Link to content
sv: Länk till innehåll

en: Link to node
sv: Länka till nod

en: Timer
sv: Tidur

en: Enabled languages
sv: Aktiverade språk

en: Change
sv: Ändra

en: in
sv: i

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Edit term
sv: Redigera term

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Week of @date
sv: Vecka för @date

en: Feeds
sv: Innehållsflöden

en: Sources
sv: Källor

en: 1 item | @count items
sv[0]: 1 artikel
sv[1]: @count artiklar

en: Clear
sv: Rensa

en: Pager position
sv: Position av paginerare

en: Node title
sv: Titel för nod

en: Full text
sv: Fulltext

en: Feed settings
sv: Inställningar för flöde

en: Source
sv: Källa

en: Date/Time
sv: Datum/Tid

en: Display all menu items
sv: Visa alla menyval

en: Add new group
sv: Lägg till ny grupp

en: Extras
sv: Extrafunktioner

en: Select a date
sv: Välj ett datum

en: The changes have been saved.
sv: Ändringarna har sparats.

en: User search
sv: Användarsökning

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Front page
sv: Startsida

en: Request new password
sv: Begär nytt lösenord

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Languages
sv: Språk

en: Features
sv: Funktioner

en: Available tokens
sv: Tillgängliga ersättningstecken

en: Activity
sv: Aktivitet

en: (disabled)
sv: (inaktiverad)

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: First
sv: Första

en: Query
sv: Databasfråga

en: Search fields
sv: Sökfält

en: Spam control
sv: Reglerar spam

en: Configure block
sv: Konfigurera block

en: Block name
sv: Blocknamn

en: Site's time zone
sv: Webbplatsens tidszon

en: Date's time zone
sv: Datumets tidszon

en: No time zone conversion
sv: Ingen tidszonskonvertering

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Dates without hours granularity must not use any timezone handling.
sv: Datum utan noggrannhet för timmar får inte använda någon hantering av tidszoner.

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Time zone handling
sv: Hantering av tidszon

en: Target type
sv: Måltyp

en: Date field
sv: Datumfält

en: Alignment
sv: Placering

en: Link label
sv: Länkens etikett

en: author
sv: författare

en: unchanged content
sv: innehåll är oförändrat

en: unchanged user
sv: användare är oförändrad

en: Entity
sv: Objekt

en: AND
sv: OCH

en: None.
sv: Ingen.

en: Fixed
sv: Fast

en: Revert
sv: Återställ

en: Negate
sv: Negera

en: Are you sure you want to delete %label?
sv: Är du säker på att du vill radera %label?

en: %label has been deleted.
sv: %label har raderats.

en: Empty
sv: Töm

en: Import failed.
sv: Importering misslyckades.

en: created content
sv: innehåll skapades

en: updated content
sv: innehåll uppdaterades

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
sv: Observera att om Drupals sidcachning är aktiverat kommer inte denna händelse att genereras för sidor expedierade från cache.

en: viewed content
sv: innehåll visades

en: deleted content
sv: innehåll raderades

en: Existing system path
sv: Befintlig systemsökväg

en: Create or delete a content's URL alias
sv: Skapa eller radera ett innehålls URL-alias

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
sv: Lämna tomt för att radera URL-alias som pekar till det givna sökvägsaliaset.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
sv: Lämna tomt för att radera URL-alias som pekar mot den givna systemsökvägen.

en: Greater than
sv: Större än

en: Equal to
sv: Lika med

en: Less than
sv: Mindre än

en: Page redirect
sv: Vidarebefordra till sida

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
sv: VARNING: Detta kan orsaka prolem om det finns för många användare för dessa roller på din webbplats, eftersom din server kanske inte kan hantera alla e-postförfrågningar på en och samma gång.

en: The mail's subject.
sv: E-postmeddelandets ämne.

en: The mail's message body.
sv: E-postmeddelandets brödtext.

en: registered user
sv: användare registrerades

en: updated user
sv: användare uppdaterades

en: viewed user
sv: användare visades

en: deleted user
sv: användare raderades

en: User has logged in
sv: Användare har loggat in

en: logged in user
sv: inloggad användare

en: User has logged out
sv: Användare har loggat ut

en: logged out user
sv: utloggad användare

en: User has role(s)
sv: Användare har roll(er)

en: Whether the user has the selected role(s).
sv: Huruvida användare har den givna rollen/rollerna eller ej.

en: any
sv: någon

en: Add user role
sv: Lägg till användarroll

en: Remove user role
sv: Ta bort användarroll

en: Execute custom PHP code
sv: Kör anpassad PHP-kod

en: PHP code
sv: PHP-kod

en: Days
sv: Dagar

en: Selector
sv: Väljare

en: Sidebar
sv: Sidospalt

en: Log out
sv: Logga ut

en: views
sv: vyer

en: Open in new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Create new account
sv: Skapa nytt konto

en: What links here
sv: Vad som länkar hit

en: Hours
sv: Timmar

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Slow
sv: Långsam

en: Fast
sv: Snabb

en: Last run
sv: Kördes senast

en: Site information
sv: Information om webbplatsen

en: Blocked
sv: Spärrad

en: or
sv: eller

en: Are you sure?
sv: Är du säker?

en: Keep
sv: Spara

en: open
sv: pågående

en: Convert
sv: Konvertera

en: Parent term
sv: Ovanliggande term

en: Parent terms
sv: Ovanliggande termer

en: Style
sv: Stil

en: Forums
sv: Forum

en: revert
sv: återställ

en: Revision
sv: Version

en: Missing
sv: Saknas

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: All tags
sv: Alla etiketter

en: Installed
sv: Installerad

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Plugin
sv: Insticksprogram

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Schedules
sv: Schemaläggningar

en: Flexible
sv: Flexibel

en: Changed
sv: Ändrad

en: Date created
sv: Datum för skapande

en: Reverse
sv: Omvänd

en: Interval
sv: Intervall

en: Authentication
sv: Autentisering

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: RSS Feed
sv: RSS-flöde

en: New comments
sv: Nya kommentarer

en: New
sv: Ny

en: Relationships
sv: Relationer

en: Relationship
sv: Relation

en: relationships
sv: relationer

en: Oldest first
sv: Äldsta först

en: Basic information
sv: Grundläggande information

en: Sort criteria
sv: Sorteringskriterier

en: Base path
sv: Grundsökväg

en: <Hidden>
sv: <Dolda>

en: Revision of %title from %date
sv: Version av %title från %date

en: Parent menu item
sv: Ovanliggande menyval

en: Jump Menu
sv: Snabbvalsmeny

en: Themes
sv: Teman

en: Translations
sv: Översättningar

en: Security update
sv: Säkerhetsuppdatering

en: Minutes
sv: Minuter

en: comment
sv: kommentar

en: Unpublished
sv: Ej publicerad

en: Loading...
sv: Laddar...

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Tabs
sv: Flikar

en: disable
sv: inaktivera

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Storage
sv: Lagring

en: date
sv: datum

en: Next page
sv: Nästa sida

en: Shortcuts
sv: Genvägar

en: Advanced Options
sv: Utökade alternativ

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Apply
sv: Applicera

en: Select
sv: Välj

en: Edit page
sv: Redigera sida

en: You must select a node.
sv: Du måste välja en nod.

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: No style
sv: Ingen stil

en: Bold
sv: Fet

en: Lifetime
sv: Giltighetstid

en: Variables
sv: Variabler

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: Simple
sv: Enkel

en: Relationship type
sv: Typ av relation

en: No caching
sv: Ingen caching

en: Translation
sv: Översättning

en: Translation status
sv: Status för översättning

en: Save blocks
sv: Spara block

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
sv: Om PHP är valt skriver du PHP-kod mellan %php. Observera att felaktig PHP-kod kan förstöra din Drupal-webbplats när den körs.

en: Menus
sv: Menyer

en: A valid date is required for %title.
sv: Ett giltig datum krävs för %title.

en: A Date API that can be used by other modules.
sv: Ett API för datumhantering som kan användas av andra moduler.

en: The Strtotime default value is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime är ogiltigt.

en: Relative
sv: Relativt

en: Above
sv: Ovanför

en: Within
sv: Inom

en: Position of date part labels
sv: Position av etiketter för datumets delar

en: User's time zone
sv: Användarens tidszon

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Store a date in the database as an ISO date, recommended for historical or partial dates.
sv: Spara ett datum i databasen som ISO-datum, rekommenderat för historiska eller partiella datum.

en: Store a date in the database as a datetime field, recommended for complete dates and times that may need timezone conversion.
sv: Lagra ett datum i databasen som ett tidsdatumfält, rekommenderas för komplett datum och tider som kan behöva konvertering av tidszon.

en: Enables jquery popup calendars and time entry widgets for selecting dates and times.
sv: Aktiverar JQuery popupkalender och gränssnittskomponenter för tidsinlägg för att välja datum och tid.

en: Until
sv: Till

en: Every
sv: Varje

en: Third
sv: Tredje

en: Fourth
sv: Fjärde

en: Fifth
sv: Femte

en: A Date Repeat API to calculate repeating dates and times from iCal rules.
sv: Ett Date Repeat API för att räkna ut upprepande datum och tider från iCalregler.

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Add field
sv: Lägg till fält

en: Text area
sv: Textfält

en: Used in
sv: Används i

en: Node reference
sv: Nodreferens

en: Content types that can be referenced
sv: Innehållstyper som kan refereras

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: Title (link)
sv: Titel (länk)

en: Title (no link)
sv: Titel (ingen länk)

en: Autocomplete text field
sv: Automatiskt kompletterande textfält

en: Node Reference
sv: Nodreferens

en: Defines a field type for referencing one node from another.
sv: Definierar en fälttyp för att hänvisa en nod till en annan.

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Minimum
sv: Lägsta

en: User reference
sv: Användarreferens

en: User roles that can be referenced
sv: Användarroller som kan refereras

en: User status that can be referenced
sv: Användarstatus som kan refereras

en: User Reference
sv: Användarreferens

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
sv: Anger en fälttyp som refererar en användare från en nod.

en: Permalink
sv: Permanent länk

en: Form
sv: Formulär

en: Exceptions
sv: Undantag

en: years
sv: år

en: 1 minute
sv: 1 minut

en: Permission
sv: Behörighet

en: Grid
sv: Rutnät

en: Italic
sv: Kursiv

en: Hide
sv: Dölj

en: Date range
sv: Intervall för datum

en: Once an hour
sv: En gång i timmen

en: Once a day
sv: Varje dag

en: Global
sv: Globalt

en: Image gallery
sv: Bildgalleri

en: Profiles
sv: Profiler

en: Classes
sv: Klasser

en: Tag name
sv: Namn på etikett

en: Thread
sv: Tråd

en: URL path settings
sv: Inställningar för URL-alias

en: @user's picture
sv: Bild för @user

en: Title text
sv: Text för titel

en: Not configured
sv: Ej inställd

en: Secret Key
sv: Hemlig nyckel

en: Distinct
sv: Distinkt

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Extension
sv: Filändelse

en: Space
sv: Blanksteg

en: Keys
sv: Nycklar

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
sv: Det automatiskt genererade aliaset %original_alias hamnade i konflikt med ett existerande alias. Alias ändrades till %alias.

en: Pattern for all @node_type paths
sv: Mönster för alla sökvägar av typen @node_type

en: Delete aliases
sv: Radera alias

en: Automatic alias
sv: Automatiskt alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
sv: Tecken som används för att separera ord i titlar. Detta kommer ersätta alla mellanrum och skiljetecken. Används tecken som mellanslag eller + kan det orsaka oväntat resultat.

en: Character case
sv: Gemener eller versaler

en: Leave case the same as source token values.
sv: Spara gemener/versaler enligt källa.

en: Change to lower case
sv: Ändra till gemener

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
sv: Gör inget. Lämna det gamla aliaset intakt.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
sv: Skapa ett nytt alias. Låt det befintliga aliaset fungera.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
sv: Skapa ett nytt alias. Radera det gamla.

en: Transliterate prior to creating alias
sv: Skriv om innan alias skapas

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
sv: Filtrerar det nya aliaset till endast bokstäver och siffror som finns i ASCII-96.

en: No action (do not replace)
sv: Ingen åtgärd (ersätt inte)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Radera alla alias. Antal alias som kommer att raderas: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
sv: Radera alla alias för @label. Antal alias som kommer att raderas: %count.

en: Delete aliases now!
sv: Radera alias nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
sv: Alla dina URL-alias har raderats.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
sv: Alla dina alias för %type har tagits bort

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: Account blocked
sv: Konto spärrat

en: Expand
sv: Fäll ut

en: Usage
sv: Användning

en: Edit content
sv: Redigera innehåll

en: Change layout
sv: Ändra layout

en: Delete page
sv: Radera sida

en: Provided by
sv: Tillhandahålls av

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Contexts
sv: Sammanhang

en: Aggregate
sv: Gruppera

en: <Any>
sv: &lt;Alla&gt;

en: Loading
sv: Laddar

en: The directory %directory is not writable
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad.

en: Rearrange
sv: Ordna om

en: Execute
sv: Verkställ

en: empty
sv: tom

en: Package
sv: Paket

en: All types
sv: Alla typer

en: Restore
sv: Återställ

en: Aggregator
sv: Nyhetssamlare

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Interface language
sv: Språk för gränssnitt

en: Cancel link
sv: Länk för avbrytning

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
sv: URL:en %url är ogiltig. Ange en giltig URL, såsom http://www.exempel.com/feed.xml.

en: Panel pages
sv: Panelsidor

en: Argument type
sv: Typ av argument

en: Context
sv: Sammanhang

en: Attached files
sv: Bifogade filer

en: A list of files attached to the node.
sv: En lista av filer kopplade till noden.

en: Book navigation
sv: Boknavigering

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: !a comments per page
sv: !a kommentarer per sida

en: Pager
sv: Paginerare

en: Node content
sv: Nodinnehåll

en: Identifier
sv: Identifierare

en: User profile
sv: Användarprofil

en: Maximum depth
sv: Största djup

en: Taxonomy vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: New @s
sv: Ny @s

en: New content of other types
sv: Nytt innehåll av andra typer

en: Add argument
sv: Lägg till argument

en: relationship
sv: relation

en: Add relationship
sv: Lägg till relation

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Remove this item
sv: Ta bort detta alternativ

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: 1 year | @count years
sv[0]: 1 år
sv[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
sv[0]: 1 vecka
sv[1]: @count veckor

en: 1 min | @count min
sv[0]: 1 min
sv[1]: @count minuter

en: 1 sec | @count sec
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: @count sekunder

en: Panel content has been updated.
sv: Panelinnehåll har uppdaterats.

en: There are no content types you may add to this display.
sv: Det finns inga innehållstyper som går att lägga till den här visningen.

en: Configure !subtype_title
sv: Kondigurera !subtype_title

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
sv: Inga cache-alternativ finns att välja. Vänligen aktivera en panels cache modul för att använda cache.

en: No title
sv: Ingen titel

en: No context
sv: Inget sammanhang

en: Deleted/missing content type @type
sv: Borttagen/saknad innehållstyp @type

en: Columns
sv: Kolumner

en: Row @row, Column @col
sv: Rad @row, Kolumn @col

en: Single column
sv: Enkel kolumn

en: Two column bricks
sv: Två kolumner tegelvägg

en: Left above
sv: Övre vänstra

en: Right above
sv: Övre högra

en: Left below
sv: Undre vänstra

en: Right below
sv: Undre högra

en: Module name
sv: Modulnamn

en: Enter the module name to export code to.
sv: Ange modulnamn att exportera kod till.

en: Local
sv: Lokal

en: Add a node from your site as content.
sv: Lägg till en nod från din webbplats som innehåll.

en: Page settings
sv: Inställningar för sida

en: Disable Drupal blocks/regions
sv: Inaktivera Drupals block/regioner.

en: CSS code
sv: CSS-kod

en: Use pager
sv: Använd paginering

en: Items to display
sv: Inlägg att visa

en: Offset
sv: Kompensera

en: More link
sv: Länk "mer"

en: More link text
sv: Text för länk "mer"

en: Book parent
sv: Ovanliggande bok

en: Top level book
sv: Bok på översta nivån

en: System block
sv: Systemblock

en: Rounded corners
sv: Rundade hörn

en: Each pane
sv: Varje ruta

en: contains
sv: innehåller

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Flush
sv: Töm

en: Edit rule
sv: Redigera regel

en: Create a new rule
sv: Skapa en ny regel

en: Add on every page except the listed pages.
sv: Lägg till på alla sidor förutom de angivna sidorna.

en: Add the CSS on specific pages
sv: Lägg till CSS på specifika sidor

en: Screen
sv: Skärm

en: Print
sv: Utskrift

en: Preprocess CSS
sv: Förbehandla CSS

en: Locked
sv: Låst

en: Password reset instructions mailed to %name at %email.
sv: Instruktioner för att återställa lösenord skickat till %name (%email).

en: The e-mail address %mail is not valid.
sv: E-postadressen %mail är inte giltig.

en: Account
sv: Konto

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: No name
sv: Inget namn

en: Node count
sv: Antal noder

en: Finish
sv: Slutför

en: Default order
sv: Förvald ordning

en: Default format
sv: Förvalt format

en: Number of views
sv: Antal visningar

en: Or
sv: Eller

en: Tags:
sv: Etiketter:

en: Underline
sv: Understruken

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: About
sv: Om

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Add row
sv: Lägg till rad

en: Link class
sv: Klass för länk

en: Create new profile
sv: Skapa ny profil

en: Default theme
sv: Standardtema

en: regex
sv: reguljärt uttryck

en: Column
sv: Kolumn

en: Default sort
sv: Förvald sortering

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: and
sv: och

en: After saving a new comment
sv: Efter sparande av ny kommentar

en: After deleting a comment
sv: Efter radering av kommentar

en: Banned IP address %ip
sv: Spärrade IP-adressen %ip

en: After deleting a term
sv: Efter att en term raderats

en: Content language
sv: Språk för innehåll

en: Add new rule
sv: Lägg till ny regel

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: Not promoted
sv: Visas inte på startsidan

en: Not sticky
sv: Ej klistrad

en: Parent comment
sv: Ovanliggande kommentar

en: The parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentaren.

en: Author's website
sv: Författarens hemsida

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
sv: Visa djupet på kommentaren om den är trådad.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
sv: Sortera efter den trådade ordningen. På så sätt hålls underliggande kommentarer ihop med sina ovanliggande.

en: Reply-to link
sv: Länk för att svara på inlägg

en: Provide a simple link to reply to the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att besvara kommentaren.

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Link this field to its user or an author's homepage
sv: Länka detta fält till dess användare eller en författares hemsida

en: Newest first
sv: Nyaste först

en: field
sv: fält

en: nodes
sv: noder

en: Formatter
sv: Formaterare

en: clone
sv: klona

en: View settings
sv: Inställningar för vy

en: Week @week
sv: Vecka @week

en: Regions
sv: Regioner

en: Translate
sv: Översätt

en: Target
sv: Mål

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: Profile Name
sv: Profilnamn

en: The taxonomy vocabulary ID
sv: Taxonomins ID för vokabulären

en: Force single
sv: Tvinga enkelval

en: Sort direction
sv: Riktning för sortering

en: Radios
sv: Envalsknappar

en: Effect
sv: Effekt

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: Embed
sv: Bädda in

en: Speed
sv: Hastighet

en: The language the content is in.
sv: Språket som innehållet är i.

en: Patterns
sv: Mönster

en: Entity type
sv: Objektstyp

en: vocabulary
sv: vokabulär

en: User roles
sv: Användarroller

en: User account
sv: Användarkonto

en: More link path
sv: Sökväg för "mer"-länk

en: Button text
sv: Knapptext

en: Title only
sv: Enbart titel

en: Not defined
sv: Ej angiven

en: Validator
sv: Validerare

en: Debugging
sv: Felsökning

en: Inherit
sv: Ärv

en: Mime type
sv: Typ av MIME

en: Delete item
sv: Radera post

en: 1 month | @count months
sv[0]: 1 månad
sv[1]: @count månader

en: Add region
sv: Lägg till region

en: Display format
sv: Visningsformat

en: Custom format
sv: Anpassat format

en: 1 row | @count rows
sv[0]: 1 rad
sv[1]: @count rader

en: The date the node was last updated.
sv: Datum då noden senast uppdaterades.

en: Category ID
sv: ID för kategori

en: Drupal core
sv: Drupals kärna

en: Invalid display id @display
sv: Ogiltig ID för visningen @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
sv: Fel: hanteraren för @table > @field existerar inte!

en: Do not use a relationship
sv: Använd inte en relation

en: Display type
sv: Typ av visning

en: export
sv: exportera

en: Backup and Migrate
sv: Säkerhetskopiera och flytta

en: Backup the database.
sv: Säkerhetskopiera databasen.

en: Restore the database from a previous backup
sv: Återställ databasen från en tidigare säkerhetskopia

en: Saved Backups
sv: Sparade säkerhetskopior

en: Backup Schedule
sv: Schema för säkerhetskopiering

en: Backup every
sv: Säkerhetskopiera varje

en: Number of Backup files to keep
sv: Antal säkerhetskopior som skall sparas

en: Exclude the following tables altogether
sv: Utelämna följande tabeller helt

en: The selected tables will not be added to the backup file.
sv: De valda tabellerna kommer inte läggas till i säkerhetskopian.

en: Exclude the data from the following tables
sv: Utelämna data från följande tabeller

en: The selected tables will have their structure backed up but not their contents. This is useful for excluding cache data to reduce file size.
sv: De valda tabellernas struktur kommer säkerhetskopieras men inte dess data. Detta är användbart för att utelämna cachad data för att hålla nere filstorleken.

en: Backup file name
sv: Filnamn för säkerhetskopia

en: No Compression
sv: Ingen komprimering

en: Compression
sv: Komprimering

en: Append a timestamp.
sv: Lägg till en tidsstämpel.

en: Timestamp format
sv: Format för tidsstämpel

en: Should be a PHP <a href="!url">date()</a> format string.
sv: Skall vara en formatsträng av typen PHP <a href="!url">date()</a>.

en: Save these settings.
sv: Spara dessa inställningar.

en: Upload a Backup File
sv: Ladda upp säkerhetskopia

en: Unable to open file %file to restore database
sv: Kunde inte öppna filen %file för att återställa databasen

en: Security notice: Backup and Migrate was unable to write a test text file to the destination directory %directory, and is therefore unable to check the security of the backup destination. Backups to the server will be disabled until the destination becomes writable and secure.
sv: Säkerhetsmeddelande: Säkerhetskopiera och flytta kunde inte skriva en textfil för testning till målkatalogen %directory och kan därför inte kontrollera säkerheten hos målkatalogen för säkerhetskopior. Säkerhetskopieringar till servern kommer vara inaktiverade tills målkatalogen är skrivbar och säker.

en: Security notice: Backup and Migrate will not save backup files to the server because the destination directory is publicly accessible. If you want to save files to the server, please secure the '%directory' directory
sv: Säkerhetsmeddelande: Säkerhetskopiera och flytta kommer inte att spara säkerhetskopior till servern eftersom målkatalogen är offentligt åtkomlig. Vänligen säkra katalogen %directory om du vill spara filer på serven.

en: The cache has been cleared.
sv: Cachen har tömts.

en: Thank you for applying for an account. Your account is currently pending approval by the site administrator.<br />In the meantime, a welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
sv: Tack för att du ansökt om ett konto. Din ansökan väntar nu på att bli behandlad av en administratör.<br />Under tiden har ett välkomstmeddelande och instruktioner skickats till din e-postadress.

en: Colon
sv: Kolon

en: Run cron
sv: Kör schemalagda aktiviteter

en: Run updates
sv: Kör uppdateringar

en: Current anonymous / authenticated users
sv: Nuvarande anonyma/verifierade användare

en: of
sv: av

en: Title field
sv: Titelfält

en: translate
sv: översätt

en: Column settings
sv: Kolumninställningar

en: No link
sv: Ingen länk

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Row
sv: Rad

en: Row settings
sv: Inställningar för rad

en: Item1
sv: Punkt1

en: Item2
sv: Punkt2

en: Scheduling
sv: Schemaläggning

en: IP address
sv: IP-adress

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: %name: name mismatch. Please check your selection.
sv: %name: namn överensstämmer inte. Var vänlig kontrollera ditt val.

en: Secondary tabs
sv: Sekundära flikar

en: Variants
sv: Varianter

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Filter by event
sv: Filtrera per händelse

en: Active rules
sv: Aktiva regler

en: Inactive rules
sv: Inaktiva regler

en: created comment
sv: kommentar skapades

en: updated comment
sv: kommentar uppdaterades

en: deleted comment
sv: kommentar raderades

en: URL alias exists
sv: URL-alias existerar

en: Cron maintenance tasks are performed
sv: Schemalagda underhållsaktiviteter genomförs

en: Set breadcrumb
sv: Ange länkstig

en: Directory path
sv: Sökväg till katalog

en: First sidebar
sv: Första sidospalten

en: Not writable
sv: Ej skrivbar

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Temporary
sv: Temporär

en: Configuration name
sv: Namn på konfiguration

en: ends with
sv: slutar med

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Book outline
sv: Bokdisposition

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: interval
sv: intervall

en: Hide submit button
sv: Dölj inskickningsknapp

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
sv: Använd vilken metod som ska användas för att välja förslag till autokomplettering. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem på webbplatser med tusentals användare.

en: View used to select the nodes
sv: Vy som används för att välja noderna

en: Root term
sv: Källterm

en: %name: this post can't be referenced.
sv: %name: denna post kan inte hänvisas.

en: Locations
sv: Platser

en: location
sv: plats

en: Is one of
sv: Är en av

en: Expression
sv: Uttryck

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare som har den behörighet som anges i textsträngen.

en: Send mail
sv: Skicka e-post

en: Comma
sv: Komma

en: Semicolon
sv: Semikolon

en: Show All
sv: Visa allt

en: Comments are responses to node content.
sv: Kommentarer är svar på nodinnehåll.

en: Users who have created accounts on your site.
sv: Användare som har skapat konton på din webbplats.

en: The comment you are replying to does not exist.
sv: Kommentaren du besvarar finns inte.

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (INNEHÅLLSLÖS)

en: not empty
sv: inte tom

en: Theming information
sv: Information om att använda tema

en: MIME type
sv: Typ av MIME

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Undated
sv: Ej daterad

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: Do not cache
sv: Cacha inte

en: Link this field to its user
sv: Länka detta fält till dess användare

en: This will override any other link you have set.
sv: Detta kommer att åsidosätta alla andra länkar som du har angett.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
sv: Skriv över värdet som visas för gäster

en: Text to display for anonymous users
sv: Text att visa för gäster

en: Use default RSS settings
sv: Använd standardinställningar för RSS

en: Title plus teaser
sv: Titel plus ingress

en: Front page feed
sv: Startsidan innehållsflöde

en: Primary
sv: Primär

en: The node ID of the node.
sv: Nodens ID.

en: Tab weight
sv: Vikt på flik

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: No role
sv: Ingen roll

en: View link
sv: Länk för visning

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: The MIME type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: Link this field
sv: Länka detta fält

en: Menu link ID
sv: ID för menylänk

en: Menu links
sv: Menylänkar

en: Theme registry
sv: Temaregister

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Filter the view to the currently logged in user.
sv: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Localization
sv: Språkanpassning

en: Cache once for everything (global)
sv: Cacha en gång för alltihop (globalt)

en: Per page
sv: Per sida

en: Per role
sv: Per roll

en: Per role per page
sv: Per roll per sida

en: Per user
sv: Per användare

en: Per user per page
sv: Per användare per sida

en: Create new
sv: Skapa ny

en: Has Avatar
sv: Har Avatar

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: Slash
sv: Snedstreck

en: Canvas
sv: Duk

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
sv: Användaren %name använde en engångslänk för inloggning vid %timestamp.

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: Sum
sv: Summa

en: Add more
sv: Lägg till fler

en: Show title
sv: Visa titel

en: sorted by
sv: sorterade efter

en: Date year range
sv: Årsintervall för datum

en: Legend
sv: Teckenförklaring

en: date ical
sv: datum ical

en: The dates are invalid.
sv: Datumen är ej giltiga.

en: Repeats
sv: Upprepar

en: !repeats_every_interval on the !date_order !day_of_week
sv: !repeats_every_interval för !date_order !day_of_week

en: !repeats_every_interval every !day_of_week
sv: !repeats_every_interval varje !day_of_week

en: !repeats_every_interval on the !month_days of !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_days of !month_names

en: !repeats_every_interval on !month_names
sv: !repeats_every_interval på !month_names

en: !repeats_every_interval !count times
sv: !repeats_every_interval !count gånger

en: !repeats_every_interval until !until_date
sv: !repeats_every_interval tills !until_date

en: !repeats_every_interval except !except_dates
sv: !repeats_every_interval förutom !except_dates

en: !repeats_every_interval where the week start on !day_of_week
sv: !repeats_every_interval där veckan startar med en !day_of_week

en: every week | every @count weeks
sv[0]: per vecka
sv[1]: var @count vecka

en: every month | every @count months
sv[0]: varje månad
sv[1]: var @count månad

en: every year | every @count years
sv[0]: varje år
sv[1]: var @count år

en: every day | every @count days
sv[0]: per dag
sv[1]: var @count dag

en: Not Approved
sv: Ej godkänd

en: Remove group
sv: Ta bort grupp

en: is greater than
sv: är större än

en: Add link
sv: Lägg till länk

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: Site-wide contact form
sv: Formulär för webbplatsen kontaktformulär

en: Secondary
sv: Sekundär

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: PHP Evaluation
sv: Utvärdering genom PHP

en: viewed comment
sv: kommentar visades

en: After saving new content
sv: Efter sparande av nytt innehåll

en: After updating existing content
sv: Efter uppdatering av ett existerande innehåll

en: saved content
sv: innehåll sparades

en: After deleting content
sv: Efter radering av innehåll

en: Content is published
sv: Innehåll är publicerat

en: Content is sticky
sv: Innehåll är klistrat

en: Content is promoted to frontpage
sv: Innehåll visas på startsidan

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
sv: PHP-kod inuti skiljetecknen &lt;?php ?&gt; kommer att utvärderas och ersättas av dess utmatning. Till exempel &lt;? echo 1+1?&gt; kommer att ersättas av 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
sv: Dessutom kan du använda dig av följande variabler:

en: truth value
sv: sanningsvärde

en: rules
sv: regler

en: Successfully sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
sv: Skickade e-post till roll/rollerna %roles.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
sv: E-postmeddelandets avsändaradress. Lämna det tomt för att använda webbplatsens konfigurerade adress.

en: After saving a new term
sv: Efter sparande av en ny term

en: created term
sv: term skapades

en: updated term
sv: term uppdaterades

en: unchanged term
sv: term är oförändrad

en: Block a user
sv: Spärra en användare

en: Rule sets
sv: Regeluppsättning

en: Rule set
sv: Regeluppsättning

en: Execute arbitrary PHP script
sv: Utför godtyckligt PHP-skript

en: PHP script
sv: PHP-skript

en: Modify user roles
sv: Ändra användarroller

en: Add roles
sv: Lägg till roller

en: Choose one or more roles you would like to assign to the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill tilldela till de valda användarna.

en: Remove roles
sv: Ta bort roller

en: Choose one or more roles you would like to remove from the selected users.
sv: Välj en eller flera roller som du vill ta bort från de valda användarna.

en: You have not chosen any role to add or remove. Please select something to do.
sv: Du har inte valt någon roll att lägga till eller ta bort. Var vänlig välj vad som skall göras.

en: Display operations as
sv: Visa funktioner som

en: Dropdown selectbox with Submit button
sv: Rullgardinsmeny med en knapp för att skicka

en: Each action as a separate button
sv: Varje åtgärd har en separat knapp

en: Skip confirmation step
sv: Hoppa över bekräftelse

en: Bulk operations
sv: Hopsamlade funktioner

en: - Choose an operation -
sv: - Välj en funktion -

en: No operation selected. Please select an operation to perform.
sv: Ingen funktion vald. Var vänlig välj en funktion som skall genomföras.

en: An error occurred while processing @operation with arguments: @arguments
sv: Ett fel uppstod under behandling av @operation med argumenten: @arguments

en: No alias
sv: Inga alias

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Custom URL
sv: Anpassad URL

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Submit button text
sv: Text på skicka-knapp

en: Date field(s)
sv: Datumfält

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod för att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnera rader som matchar alla datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller endast de som matchar alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2).

en: You must select at least one date field for this filter.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta filter.

en: Missing date fields!
sv: Datumfält saknas!

en: (@field) <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: (@field) <strong>Visat</strong> @widget @format

en: Lowercase
sv: Gemener

en: Punctuation
sv: Skiljetecken

en: Add comment link
sv: Länk för "Lägg till kommentar"

en: No results
sv: Inget resultat

en: Justify
sv: Justera

en: Broken handler @table.@field
sv: Trasig hanterare @table.@field

en: Skipping broken view @view
sv: Hoppar över trasig vy @view

en: Ajax callback for view loading.
sv: Återanrop via Ajax för laddning av vyer.

en: Changes cannot be made to a locked view.
sv: Ändringar kan inte göras till en låst vy.

en: Create customized lists and queries from your database.
sv: Skapa anpassade listor och frågor från din databas.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
sv: Administrativt gränssnitt till modulen Views. Utan denna modul kan du inte skapa eller redigera dina vyer.

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
sv: Hanteraren för detta alternativ är trasig eller saknas och kan inte användas. Om en modul tillhandahöll hanteraren och blev inaktiverad kan den återställas genom att aktivera modulen igen. Annars bör du troligen ta bort detta alternativ.

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Current node's creation time
sv: Tid då aktuell nod skapades

en: Current node's update time
sv: Tid då aktuell nod uppdaterades

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Fail basic validation if any argument is given
sv: Underkänn grundläggande validering om ett argument är givet.

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
sv: Genom att kryssa för det här fältet kan du använda det för att försäkra dig om att valideringen av vyer med fler argument än nödvändigt underkänns.

en: Glossary mode
sv: Läge för ordlista

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: Exclude from display
sv: Undanta från visning.

en: Rewrite the output of this field
sv: Skriv om det här fältets utmatning

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Texten som skall visas för detta fält. Får innehålla HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: Output this field as a link
sv: Skriv ut detta fält som en länk

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
sv: Om valt, kommer detta fält att bli en länk. Destinationen måste anges nedan.

en: Link path
sv: Sökväg för länk

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Drupals sökväg eller fullständig URL för denna länk. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: The CSS class to apply to the link.
sv: CSS-klassen att lägga till på länken.

en: Prefix text
sv: Text för prefix

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
sv: En text att visas före denna länk. Du kan använda HTML.

en: Suffix text
sv: Text för suffix

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
sv: En text att visas efter denna länk. Du kan använda HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Du måste lägga till några ytterligare fält till denna visning innan du kan använda fältet. Dessa fält kan markeras som <em>Undanta från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som ligger efter detta fält. Om du behöver ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: Trim this field to a maximum length
sv: Korta ned detta fält till en största längd

en: Trim only on a word boundary
sv: Bryt endast texten mellan två ord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
sv: Om valt, kommer fältet endast att kortas ned genom att bryta mellan två ord. Resultatet blir aldrig längre än det längsta antal tecken. Om det inte finns några ordmellanrum kan detta göra att ett fält blir tomt.

en: Add an ellipsis
sv: Lägg till en ellips

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
sv: Om detta är valt kommer "..." att läggas till om ett fält kortats ned.

en: Strip HTML tags
sv: Ta bort HTML-taggar

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
sv: Om valt, kommer alla HTML-taggar att tas bort.

en: Field can contain HTML
sv: Fält får innehålla HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
sv: Om ikryssat kommer korrigeraren för HTML att köras för att säkerställa att alla taggar är stängda på ett riktigt sätt efter att de kortats ned.

en: File size display
sv: Visningsläge för filstorlek

en: Formatted (in KB or MB)
sv: Formaterad (i KB eller MB)

en: Raw bytes
sv: Obearbetade bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
sv: Om ikryssad, kommer sant att visas som falskt.

en: Time ago (with "ago" appended)
sv: Tid sedan (med "sedan" tillagt)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
sv: Tidsintervall (med "sedan/från nu" tillagt)

en: Round
sv: Avrundning

en: If checked, the number will be rounded.
sv: Om ikryssad, kommer talet att avrundas.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
sv: Ange hur många siffror som skall skrivas ut efter decimalkommat.

en: What single character to use as a decimal point.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som decimalkomma.

en: What single character to use as the thousands separator.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som avskiljare för tusental.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta framför numret, såsom en valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta efter numret, såsom en valutasymbol.

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Display as link
sv: Visa som länk

en: Operator identifier
sv: Identifierare för operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
sv: Detta kommer att synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera denna operand.

en: Filter identifier
sv: Identifierare för filter

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
sv: Detta kommer synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera detta filter. Får inte vara tomt.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
sv: Detta exponerade filter är ej obligatoriskt, och kommer ha tillagda alternativ som tillåter att det inte behöver anges.

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Remember the last setting the user gave this filter.
sv: Kom ihåg den senaste inställningen användaren gjorde för detta filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
sv: Identifieraren krävs om filtret är exponerat.

en: This identifier is not allowed.
sv: Denna identifierare är inte tillåten.

en: - Any -
sv: - Alla -

en: exposed
sv: exponerad

en: Value type
sv: Typ av värde

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: Invalid date format.
sv: Ej godkänt datumformat.

en: Limit list to selected items
sv: Begränsa listan till valda alternativ

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
sv: Om valt, kommer endast de valda alternativen att visas för användaren.

en: not in
sv: inte i

en: Is all of
sv: Är alla av

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: not
sv: inte

en: Is between
sv: Är mellan

en: between
sv: mellan

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: not between
sv: inte mellan

en: Min
sv: minsta

en: And max
sv: och maximalt

en: And
sv: och

en: Contains any word
sv: Innehåller vilket ord som helst

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: Require this relationship
sv: Kräv denna relation

en: asc
sv: stigande

en: desc
sv: fallande

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
sv: Noggrannheten är den minsta enheten att använda när man ska avgöra om två datum är samma. Exempelvis om noggrannheten är "År" kommer alla datum för 1999, oavsett när de uppträder under 1999, att anses vara samma datum.

en: Broken
sv: Trasig

en: Displays
sv: Visningar

en: These queries were run during view rendering:
sv: Dessa frågor kördes under vyns rendering:

en: This display has no path.
sv: Denna visning har ingen sökväg.

en: Query build time
sv: Tid för att bygga databasfrågan

en: Query execute time
sv: Tid för att köra databasfrågan

en: View render time
sv: Genereringstid för vyn

en: No query was run
sv: Ingen databasfråga kördes

en: Unable to preview due to validation errors.
sv: Kan inte förhandsgranska på grund av valideringsfel.

en: View name
sv: Namn på vyn

en: View description
sv: Beskrivning av vy

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
sv: Den här beskrivningen kommer att visas på vyns administrativa UI för att beskriva vad vyn handlar om.

en: View tag
sv: Etikett för vy

en: The view has been deleted.
sv: Vyn har raderats

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
sv: Är du säker på att du vill öppna låset på vyn %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
sv: Genom att öppna låset, kommer alla osparade ändringar gjorda av !user att förloras!

en: Break lock
sv: Öppna lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
sv: Låsningen har öppnats och du kan nu redigera den här vyn.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
sv: Ange namnet som skall användas för denna vy om det skiljer sig från källvyn. Lämna tomt för att använda namnet på vyn.

en: Paste view code here
sv: Klistra in vykod här

en: Unable to interpret view code.
sv: Kunde inte tolka vykoden.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
sv: En vy med det namnet finns redan. Var vänlig välj ett annat namn.

en: Display plugin @plugin is not available.
sv: Visningsplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Style plugin @plugin is not available.
sv: Stilplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Row plugin @plugin is not available.
sv: Radplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: @type handler @table.@field is not available.
sv: Hanteraren @type för @table.@field är inte tillgänglig.

en: Unable to import view.
sv: Kunde inte importera vy.

en: Click on an item to edit that item's details.
sv: Klicka på en post för att redigera dess detaljer.

en: Go to the real page for this display
sv: Gå till den riktiga sidan för denna visning

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Missing style plugin
sv: Stilplugin saknas

en: Change settings for this style
sv: Ändra inställningar för denna stil

en: View analysis
sv: Analys av vy

en: Configure @type
sv: Konfigurera @type

en: Rearrange @type
sv: Arrangera om @type

en: Broken field @id
sv: Trasigt fält @id

en: There are no @types available to add.
sv: Det finns inga @types tillgängliga att lägga till.

en: Configure extra settings for @type %item
sv: Konfigurera extra inställningar för @type %item

en: Configure summary style for @type %item
sv: Konfigurera stil för sammanfattning åt @type %item

en: Clear Views' cache
sv: Töm Views cache

en: Add Views signature to all SQL queries
sv: Lägg till Views signatur till alla SQL-frågor

en: Disable views data caching
sv: Inaktivera views cachning av data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
sv: Views cachar data om tillgängliga tabeller, moduler och vyer, för att öka prestanda. Genom att kryssa i denna ruta kommer Views hoppa över denna cache och alltid bygga om sin data vid behov. Detta kan allvarligt påverka din webbplats prestanda.

en: Show other queries run during render during live preview
sv: Visa andra databasfrågor som körs under generering i förhandsgranskning

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
sv: Drupal har möjligheten att köra många databasfrågor medan en vy renderas. Om du kryssar i denna ruta kommer varje databasfråga som körs under genereringen av vyn att visas som en del av förhandsgranskningen.

en: Error: missing @component
sv: Fel: saknad @component

en: View analysis can find nothing to report.
sv: Analysen hittade inte något att rapportera.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
sv: Denna vy har enbart en förvald visning och kommer därför inte att placeras någonstans på din webbplats. Kanske vill du lägga till en visning av typen sida eller block.

en: Reduce duplicates
sv: Reducera dubletter

en: Default settings for this view.
sv: Förvalda inställningar för denna vy.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
sv: Visa vyn som en sida, med en URL och menyval.

en: Display the view as a block.
sv: Visa vyn som ett block.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
sv: Bilagor tillagda till andra visningar för att erhålla flera visningar i samma vy.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
sv: Visa vyn som ett flöde, t.ex. ett RSS-flöde.

en: Displays rows one after another.
sv: Visar rader efter varandra.

en: Displays rows as an HTML list.
sv: Visar rader som en HTML-lista.

en: Displays rows in a grid.
sv: Visa rader i ett rutnät.

en: Displays rows in a table.
sv: Visa rader i en tabell.

en: Displays the default summary as a list.
sv: Visar den förvalda summeringen som en lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
sv: Visar summeringen oformaterad, med alternativ för över varandra eller på samma rad.

en: Generates an RSS feed from a view.
sv: Genererar ett RSS-flöde från en vy.

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: Will be available to all users.
sv: Kommer att vara tillgänglig för alla användare.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare med någon av de specificerade rollerna.

en: No caching of Views data.
sv: Spara inte data för Views i cache.

en: Time-based
sv: Tidsbaserad

en: Simple time-based caching of data.
sv: Enkel tidsbaserad cachning av data.

en: sort criteria
sv: sorteringskriterier

en: Sort criterion
sv: Sorteringskriterium

en: sort criterion
sv: sorteringskriterium

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
sv: Objekt för nyhetssamlaren importeras från externa flöden av typen RSS och Atom.

en: The title of the aggregator item.
sv: Titeln på nyhetssamlarens objekt.

en: The link to the original source URL of the item.
sv: Länken till orginalkällan för objektet.

en: The author of the original imported item.
sv: Författaren till den ursprungliga importerade posten.

en: The actual content of the imported item.
sv: Det faktiska innehållet på det importerade alternativet.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
sv: Datumet som det ursprungliga nyhetsposten lades in. (Med några flöden kommer detta vara datumet som posten importerades.)

en: Feed ID
sv: ID på flödet

en: The unique ID of the aggregator feed.
sv: Unikt ID på nyhetssamlarens flöde.

en: The title of the aggregator feed.
sv: Titeln på nyhetssamlarens flöde.

en: The link to the source URL of the feed.
sv: Länken till källans URL för flödet.

en: The date the feed was last checked for new content.
sv: Datumet då flödet senast kontrollerades för nytt innehåll.

en: The description of the aggregator feed.
sv: Beskrivningen för nyhetssamlarens flöde.

en: The unique ID of the aggregator category.
sv: Det unika ID-numret för kategorin till insamlare.

en: The title of the aggregator category.
sv: Titel för insamlarens kategori.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
sv: Visa innehållssamlarens post genom att använda data från den ursprungliga källan.

en: The book the node is in.
sv: Boken denna nod tillhör.

en: The weight of the book page.
sv: Vikten på boksidan.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
sv: Djupet på boksidan i hierarkin. Böcker på den översta nivån har ett djup på 1.

en: The parent book node.
sv: Ovanliggande nod för boken.

en: The title of the comment.
sv: Kommentarens titel.

en: The comment ID of the field
sv: Kommentarens ID för fältet

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
sv: Namnet på kommentarens författare. Kan genereras som en länk till författarens hemsida.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
sv: Webbadress för kommentarens författare. Kan genereras som en länk. Kommer att vara tom om författaren är en registrerad användare.

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Provide a simple link to view the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att visa kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera kommentaren.

en: The User ID of the comment's author.
sv: Användar-ID för kommentarens författare.

en: Parent CID
sv: Ovanliggande CID

en: The Comment ID of the parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentarens ID.

en: Last comment time
sv: Tid för senaste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
sv: Datum och tid för när den senaste kommentaren lades in.

en: Last comment author
sv: Senaste kommentarens författare

en: The name of the author of the last posted comment.
sv: Namnet på författaren för den senast inlagda kommentaren.

en: Comment count
sv: Antal kommentarer

en: The number of comments a node has.
sv: Antal kommentarer en nod har.

en: Updated/commented date
sv: Datum för senaste uppdatering/kommentar

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
sv: Tidpunkten för den senaste inlagda kommentaren, eller uppdatering av noden.

en: The number of new comments on the node.
sv: Antalet nya kommentarer till noden.

en: Comment status
sv: Status för kommenterar

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
sv: Huruvida kommentarer är aktiverade på noden eller ej.

en: User posted or commented
sv: Användare skrev eller kommenterade

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
sv: Visar noder enbart om en användare lagt in en nod eller kommenterat på den.

en: Display the comment with standard comment view.
sv: Visa kommentarer med standardvy för kommentarer.

en: Display the comment as RSS.
sv: Visa kommentarer som RSS.

en: Link to contact page
sv: Länk till kontaktsida

en: Provide a simple link to the user contact page.
sv: Tillhandahåll en länk till användarens kontaktsida.

en: Locale source
sv: Källa för språk

en: A source string for translation, in English or the default site language.
sv: En källsträng för översättning, på engelska eller åt det förvalda språket för webbplatsen.

en: The ID of the source string.
sv: ID-numret för källsträngen.

en: A description of the location or context of the string.
sv: En beskrivning av placeringen eller sammanhanget för strängen.

en: The group the translation is in.
sv: Gruppen som översättningen är i.

en: The full original string.
sv: Hela originalsträngen

en: The version of Drupal core that this string is for.
sv: Den version av Drupal som den här strängen hör till.

en: Provide a simple link to edit the translations.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera översättningarna.

en: Locale target
sv: Målspråk för lokalisering

en: The full translation string.
sv: Den fullständiga översättningssträngen.

en: The language this translation is in.
sv: Det språk som den här översättningen är på.

en: The ID of the parent translation.
sv: ID-numret för den ovanliggande översättningen.

en: Whether or not the translation is plural.
sv: Om översättningen är plural eller ej.

en: The title of the node.
sv: Nodens titel.

en: The date the node was posted.
sv: Datum då noden skapades.

en: Whether or not the node is published.
sv: Huruvida noden är publicerad eller ej.

en: Published or admin
sv: Publicerad eller administrerad

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: Created year
sv: Skapad år

en: Created month
sv: Skapad månad

en: Created day
sv: Skapad dag

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Updated year + month
sv: År + månad för uppdatering

en: Updated year
sv: År för uppdatering

en: Updated month
sv: Månad för uppdatering

en: Updated day
sv: Dag för uppdatering

en: Updated week
sv: Vecka för uppdatering

en: The log message entered when the revision was created.
sv: Loggmeddelandet som antecknades när versionen skapades.

en: Revert link
sv: Länk för att återgå

en: Provide a simple link to revert to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att återställa till versionen.

en: Filter by access.
sv: Filtrera efter åtkomst.

en: Has new content
sv: Har nytt innehåll

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
sv: Visningen %display har inte någon åtkomstkontroll, men innehåller inte något filter för publicerade noder.

en: Poll
sv: Undersökning

en: Whether the poll is open for voting.
sv: Huruvida undersökningen är öppen för röster eller inte.

en: Profile textfield
sv: Textfält för profil

en: Profile textarea
sv: Textområde för profil

en: Profile checkbox
sv: Kryssruta för profil

en: Profile URL
sv: URL för profil

en: Profile selection
sv: Listval för profil

en: Profile freeform list %field-name.
sv: Fri formulärslista %field-name för profil.

en: Profile date %field-name.
sv: Datum %field-name för profil.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
sv: Poängen för sökalternativet. Detta kommer inte att användas om inte sökfiltret används.

en: Links from
sv: Länkar från

en: Other nodes that are linked from the node.
sv: Andra noder som är länkade från noden.

en: Links to
sv: Länkar till

en: Other nodes that link to the node.
sv: Andra noder som länkar till noden.

en: Search Terms
sv: Söktermer

en: The terms to search for.
sv: Termerna att söka efter.

en: Display the results with standard search view.
sv: Visa resultat med en förvald visning för sökning.

en: Total views
sv: Totalt antal visningar

en: The total number of times the node has been viewed.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats.

en: Views today
sv: Visningar idag

en: The total number of times the node has been viewed today.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats idag.

en: Most recent view
sv: Den senaste visningen

en: The most recent time the node has been viewed.
sv: Den senaste tiden som noden har visats.

en: Stores site access information.
sv: Lagrar åtkomstinformation för webbplatsen.

en: Browser session ID of user that visited page.
sv: Webbläsarens sessions-ID för användaren som besökte sidan.

en: Title of page visited.
sv: Titel på besökt sida.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
sv: Intern sökväg till sidan som besöktes (i förhållande till Drupals rotkatalog).

en: Referrer URI.
sv: Hänvisares URI.

en: Hostname of user that visited the page.
sv: Värdnamn på användaren som besökte sidan.

en: The user who visited the site.
sv: Användaren som besökte webbplatsen.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
sv: Tid i millisekunder som sidan tog att laddas.

en: Timestamp of when the page was visited.
sv: Tidsstämpel då sidan besöktes.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
sv: Filer som hanteras av Drupal och diverse moduler.

en: The ID of the file.
sv: Filens ID.

en: The name of the file.
sv: Filens namn.

en: The path of the file.
sv: Filens sökväg.

en: The mime type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: The status of the file.
sv: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
sv: Datumet som filen laddades upp.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Namnet på vokabuläret som en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret för vilken som helst term som fältet "Taxonomi: Term" är. Och kan på samma sätt skapa dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
sv: Taxonomitermer bifogas till noder.

en: Taxonomy term name.
sv: Taxonomitermens namn.

en: The term weight field
sv: Termens viktfält

en: The description associated with a taxonomy term.
sv: Beskrivningen som associeras med en taxonomiterm.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
sv: Filtrera resultatet för "Taxonomi: Term" till ett speciellt vokabulär.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
sv: Visa alla taxonomitermer som associerats med en nod från valda vokabulärer.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
sv: Den ovanliggande termen för termen. Detta kan skapa dubbla inlägg om du använder ett vokabulär som tillåter flera ovanliggande relationer.

en: The parent term of the term.
sv: Den ovanliggande termen för termen.

en: Node translation
sv: Översättning av nod

en: Translation set node ID
sv: Nodens ID för uppsättningen av översättningen

en: The ID of the translation set the content belongs to.
sv: ID för översättningens uppsättning som innehållet hör till.

en: Source translation
sv: Källöversättning

en: The source that this content was translated from.
sv: Källan som det här innehållet var översatt från.

en: Versions of content in different languages.
sv: Versioner av innehåll i olika språk.

en: Child translation
sv: Underliggande översättning

en: Outdated
sv: Förlegad

en: The user ID
sv: Användarens ID

en: The user or author name.
sv: Användar- eller författarnamnet.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
sv: E-postadress för en given användare. Detta fält visas normalt inte för användare, så var försiktig när du använder det.

en: Language of the user
sv: Användarens språk

en: The user's picture, if allowed.
sv: Användarens bild, om tillåtet

en: The date the user was created.
sv: Datumet då användaren skapades.

en: The user's last access date.
sv: Användarens senaste åtkomstdatum.

en: The user's last login date.
sv: Datum då användaren senast loggade in.

en: Whether a user is active or blocked.
sv: Huruvida en användare är aktiv eller blockerad.

en: The user's signature.
sv: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera användaren.

en: Roles that a user belongs to.
sv: Roller som användare tillhör.

en: User ID from URL
sv: ID för användaren från URL

en: User ID from logged in user
sv: Den inloggade användarens ID

en: Randomize the display order.
sv: Slumpa ordningen för visning.

en: Null
sv: Innehållslös

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: View result counter
sv: Visa resultaträknare

en: Displays the actual position of the view result
sv: Visar den faktiska positionen för vyresultatet

en: Link this field to its aggregator category page
sv: Länka detta fält till kategorisidans innehållssamlare

en: No user
sv: Ingen användare

en: Link this field to its comment
sv: Länka detta fält till dess kommentar

en: Show teaser-style link
sv: Visa ingresslänk

en: Link this field to new comments
sv: Länka detta fält till nya kommentarer

en: contact
sv: kontakt

en: Contact %user
sv: Kontakta %user

en: Unknown group
sv: Okänd grupp

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Current user's language
sv: Språk för nuvarande användare

en: Default site language
sv: Förvalt språk för webbplatsen

en: No language
sv: Inget språk

en: Current installed version
sv: Installerad version

en: Check for new comments as well
sv: Kontrollera även för nya kommentarer

en: Node IDs separated by , or +
sv: ID för noderna separerade med , eller +

en: Build mode
sv: Byggmetod

en: No alternate
sv: Inget alternativ

en: Alternative sort
sv: Alternativ sorteringsordning

en: Alternate sort order
sv: Byt sorteringsordning

en: On empty input
sv: Vid tom inmatning

en: Show None
sv: Visa inget

en: Display score
sv: Visa poäng

en: Link this field to download the file
sv: Länka detta fält för att ladda ned filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
sv: Ange länkstig för de ovanliggande termerna

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
sv: Om detta är valt kommer länkstigen att inkludera alla ovanliggande termer, var och en länkad till denna vy. Observera att detta fungerar enbart om en term togs emot.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: No vocabulary
sv: Inget vokabulär

en: Link this field to its taxonomy term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen i taxonomin

en: Link this field to its term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen

en: Limit terms by vocabulary
sv: Begränsa termer genom vokabulär

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
sv: Välj vilket vokabulär som termer skall visas i, under de allmäna alternativen.

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär är valt. Var vänlig ändra det i alternativen.

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabulär @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
sv[0]: Kunde inte hitta termen: @terms
sv[1]: Kunde inte hitta termerna: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
sv: Kryssa för dem om du vill bekräfta för specifika vokabulär. Om ingen är ikryssad så kommer alla termer att godkännas.

en: Term IDs separated by , or +
sv: ID för termer separerade med , eller +

en: Current language
sv: Nuvarande språk

en: Translation option
sv: Alternativ för översättning

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Alternativen för översättningen låter dig välja vilken översättning eller uppsättning av översättningar att ansluta till. Välj "Nuvarande språk" eller "Förvalt språk" för att ansluta till översättningen av det nuvarande språket, eller enbart det förvalda språket. Välj ett specifikt språk att ansluta till på översättningen för det språket. Väljer du "Alla" kommer varje översättning att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: To the user
sv: Till användaren

en: With a mailto:
sv: Med en mailto:

en: Is the logged in user
sv: Är den inloggade användaren

en: Usernames
sv: Användarnamn

en: Enter a comma separated list of user names.
sv: Ange en kommaseparerad lista med användarnamn.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
sv[0]: Kunde inte hitta användaren: @users
sv[1]: Kunde inte hitta användarna: @users

en: Also look for a node and use the node author
sv: Leta även efter en nod och använd nodens författare

en: Only allow numeric UIDs
sv: Tillåt endast numeriska UID

en: Only allow string usernames
sv: Tillåt enbart användarnamn som strängar

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
sv: Tillåt både numeriska UID och användarnamn som strängar

en: Restrict user based on role
sv: Begränsa användare baserat på roll

en: Restrict to the selected roles
sv: Begränsa till valda roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
sv: Om ingen roll är vald kommer användare från vilken roll som helst att tillåtas.

en: Unrestricted
sv: Inga restriktioner

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
sv: Enbart användare med den valda behörigheten kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett andra behörigheter.

en: No role(s) selected
sv: Inga roller valda

en: Multiple roles
sv: Flera roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
sv: Enbart förkryssade roller kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett roll.

en: You must select at least one role if type is "by role"
sv: Du måste välja åtminstone en roll om typen är "per roll"

en: PHP validate code
sv: PHP-kod för validering

en: Never cache
sv: Lagra aldrig i cache

en: Query results
sv: Databasfrågans resultat

en: The length of time raw query results should be cached.
sv: Tidslängden som obearbetade databasresultat skall cachas.

en: Rendered output
sv: Renderad utdata

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
sv: Tiden som renderad HTML skall sparas i cache.

en: Broken field
sv: Trasigt fält

en: Change the title that this display will use.
sv: Ändra titeln som denna visning kommer att använda.

en: Use AJAX
sv: Använd AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
sv: Ändra huruvida denna visning kommer att använda AJAX.

en: Change this display's pager setting.
sv: Ändra denna vys inställning för paginerare.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
sv: Ange om denna visning skall innehålla en länk "mer".

en: Specify access control type for this display.
sv: Ange typ av behörighet för denna visning.

en: Change settings for this access type.
sv: Ändra inställningar för denna behörighetstyp.

en: Specify caching type for this display.
sv: Ange cachetyp för denna visning.

en: Change settings for this caching type.
sv: Ändra inställningarna för denna cachetyp.

en: Link display
sv: Visningslänk

en: Exposed form in block
sv: Exponerat formulär i block

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
sv: Låter ett exponerat formulär visas i ett block istället för i vyn.

en: Get information on how to theme this display
sv: Få information om hur du kan anpassa denna visning med tema

en: The title of this view
sv: Titeln på denna vy

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
sv: Denna titel visas tillsammans med vyn där titlar normalt visas, t.ex. som sid- och blocktitel etc.

en: Use AJAX when available to load this view
sv: Använd AJAX om möjligt för att ladda denna vy

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
sv: Om angivet kommer denna vy använda en mekanism av typen AJAX för paginering, tabellsortering och exponerade filter. Detta innebär att hela sidan inte laddas om. Detta är inte rekommenderat om denna vy är huvudinnehåll för sidan eftersom det förhindrar djupgående länkning till specifika sidor, men kan vara väldigt användbart för sidinnehåll.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
sv: Så länge du inte upplever problem med paginerare relaterade till denna vy bör du lämna detta som 0. Om flera pagineringar används på en sida kan du behöva ange ett högre värde så det inte uppstår en konflikt i ?page= array. Höga värden kommer lägga till många kommatecken till dina URL:er, så undvik detta om möjligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet inlägg att visa per sida. Ange 0 för ingen begränsning.

en: Add a more link to the bottom of the display.
sv: Lägg till en länk "mer" längst ned i visningen.

en: Create more link
sv: Skapa en länk "mer"

en: The text to display for the more link.
sv: Texten att visa för länken "mer".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
sv: Detta kommer göra att vyn endast visar distinkta poster. Om det finns flera identiska poster kommer var och en enbart att visas en gång. Du kan använda detta för att försöka ta bort dubletter från en vy, däremot fungerar det inte alltid. Observera att detta kan slöa ned databasfrågor så använd det med försiktighet.

en: Access restrictions
sv: Begränsningar av åtkomst

en: Access options
sv: Alternativ för åtkomst

en: Caching options
sv: Alternativ för cachning

en: Display even if view has no result
sv: Visa även om vyn inte har något resultat

en: How should this view be styled
sv: Hur skall denna vy utformas.

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
sv: Om stilen du väljer har inställningar, se till att klicka på inställningsknappen som kommer att visas bredvid den i vyns summering.

en: Style options
sv: Alternativ för stil

en: Row style options
sv: Alternativ för radutformning

en: How should each row in this view be styled
sv: Hur skall varje rad i denna vy vara utformad

en: Which display to use for path
sv: Vilken visning att använda för sökvägen

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
sv: Vilken visning att använda för denna visnings sökväg för saker såsom länk för summering, RSS, mer, etc.

en: Display output
sv: Utmatning för visning

en: Alternative display output
sv: Alternativ utmatning för visning

en: Style output
sv: Utmatning för stil

en: Alternative style
sv: Alternativ stil

en: Row style output
sv: Utmatning för radutformning

en: Alternative row style
sv: Alternativ radutformning

en: Field @field (ID: @id)
sv: Fält @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
sv: Denna avdelning visar alla möjliga mallar för insticksprogrammen visning och stil. De är ordnade från den minst, till den mest specifika - på ett ungefär. Den aktiva mallen för varje insticksprogram, som är den mest specifika mallen funnen i systemet, är markerad med fet text.

en: Change theme
sv: Ändra tema

en: Rescan template files
sv: Sök igenom filmallar igen

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
sv: <strong>Viktigt!</strong> När du lägger till, tar bort, eller byter namn på filmallar är det viktigt att göra Drupal uppmärksam på ändringarna genom att låta den avsöka filerna på ditt system igen. Genom att klicka på denna knapp så rensar du registret för temat och därigenom aktiverar du denna avsökningsprocess igen. Den markerade mallen ovan kommer sen att återge det nya tillståndet för ditt system.

en: Theming information (display)
sv: Information om att använda tema (visning)

en: Back to !info.
sv: Tillbaka till !info.

en: theming information
sv: information om att använda tema

en: This display has no theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda tema

en: This is the default theme template used for this display.
sv: Detta är den standardmall för temat som används för denna visning.

en: This is an alternative template for this display.
sv: Detta är en alternativ mall för denna visning.

en: Theming information (style)
sv: Information om att använda tema (stil)

en: This display has no style theming information
sv: Den här visningen har ingen information om att ange stil för tema

en: This is the default theme template used for this style.
sv: Det här är den standardmall för temat som används för den här stilen.

en: This is an alternative template for this style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna stil.

en: Theming information (row style)
sv: Information om att använda tema (radutformning)

en: This display has no row style theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda radutforming på tema

en: This is the default theme template used for this row style.
sv: Detta är temats standardmall som används för denna radutformning.

en: This is an alternative template for this row style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna radutformning.

en: Put the exposed form in a block
sv: Visa det exponerade formuläret i ett block

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
sv: Om angett så kommer inga exponerade gränssnittskomponenter att visas med denna vy. Istället kommer ett block att göras tillgängligt till Drupals system för administration av block, och exponerade formulär kommer att visas där. Observera att detta block måste aktiveras manuellt. Views kommer inte aktivera det åt dig.

en: File found in folder @template-path
sv: Fil funnen i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
sv: (Fil inte funnen i mapp @template-path)

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
sv: Visning "@display" använder fält, men det finns inga angivna för den, eller så är alla uteslutna.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
sv: Visning "@display" använder en sökväg, men den är inte angiven.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
sv: Visning "@display" har ett ogiltigt stilplugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
sv: Exponerat formulär: @view-@display_id

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: Inherit exposed filters
sv: Ärv exponerade filter

en: Multiple displays
sv: Flera visningar

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina exponerade filtervärden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Attach before or after the parent display?
sv: Bifoga före eller efter den ovanliggande visningen?

en: Select which display or displays this should attach to.
sv: Välj vilken eller vilka visningar denna skall bifogas till.

en: Block admin description
sv: Beskrivning för administrering av block

en: Block caching type
sv: Typ av cachning för block

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
sv: Detta anger förvald status på Drupals inbyggda metod för att cacha block. Detta kräver att cachning är påslaget i administreringen av block. Var försiktig eftersom du har begränsad kontroll över när denna cache rensas.

en: Using the site name
sv: Använder webbplatsens namn

en: Use the site name for the title
sv: Använd webbplatsens namn som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
sv: Ikonen för nyhetsflöde kommer enbart att vara tillgänglig för valda visningar.

en: No menu
sv: Ingen meny

en: Tab: @title
sv: Flik: @title

en: Change settings for the parent menu
sv: Ändra inställningar för det ovanliggande menyvalet

en: The menu path or URL of this view
sv: Menyns sökväg eller URL för denna vy

en: Menu item entry
sv: Inlägg i menyval

en: No menu entry
sv: Inget inlägg i meny

en: Normal menu entry
sv: Vanligt inlägg i meny

en: Menu tab
sv: Menyflik

en: Default menu tab
sv: Förvald menyflik

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten att använda för menyvalet

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten som skall användas för menyvalets beskrivning.

en: Insert item into an available menu.
sv: Infoga post i en tillgänglig meny.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
sv: Modulen Menu måste aktiveras innan val av meny kan göras.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
sv: Ju lägre vikt, desto högre upp/längre till vänster, kommer den att visas.

en: Default tab options
sv: Inställningar för standardflik

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
sv: När man tillhandahåller ett menyval som en flik måste Drupal veta vad det ovanliggande menyvalet på fliken skall vara. Ibland finns redan ett ovanliggande menyval, men andra gånger måste du skapa ett. Sökvägen för ett ovanliggande alternativ kommer alltid att vara sökväg med den sista delen lämnad. Till exempel om sökvägen till denna vy är <em>foo/bar/baz</em>, så är den ovanliggande sökvägen <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
sv: Existerar redan

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange titeln för menyvalet.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange beskrivningen för menyvalet.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
sv: Om det ovanliggande menyvalet är en flik, ange vikten på fliken. Ju lägre nummer, desto längre till vänster kommer det att vara.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
sv: "$arg" stöds inte längre. Använd % istället.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
sv: "%" får inte användas som det första segmentet för en sökväg.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
sv: Views kan inte skapa ett vanligt menyval för sökvägar som innehåller ett %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
sv: En visning vars sökväg slutar med % kan inte vara en flik.

en: Title is required for this menu type.
sv: Titel krävs för denna typ av meny.

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
sv: Avskiljaren kan placeras mellan fält av typen inline för att hindra dem från att klämmas ihop bredvid varandra. Du får använda HTML i detta fält.

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
sv: Du kan ange ett fält att gruppera raderna med. Lämna tomt för att inte gruppera.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
sv: Stilen @style kräver en radstil, men radpluginet är inte giltigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
sv: Horisontell justering kommer att placera poster med början längst uppe till vänster och sen röra sig åt höger. Vertikal justering kommer att placera poster med början längst upp till vänster och sen röra sig nedåt.

en: RSS description
sv: RSS-beskrivning

en: This will appear in the RSS feed itself.
sv: Detta kommer synas i RSS-flödet.

en: Display record count with link
sv: Visa antal poster med länken

en: Override number of items to display
sv: Åsidosätt antalet inlägg att visa

en: Display items inline
sv: Visa objekt på samma rad

en: You need at least one field before you can configure your table settings
sv: Du behöver åtminstone ett fält innan du kan konfigurera dina inställningar för tabellen

en: Override normal sorting if click sorting is used
sv: Åsidosätt normal sortering om klickvis sortering används

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
sv: Aktivera Drupals "klistrade" tabellrubriker (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
sv: (Effekten för klistrade rubriker kommer inte att vara aktiverat för förhandsgranskningen nedan, endast på den riktiga utmatningen.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
sv: Placera fält i kolumner. Du kan kombinera flera fält till en och samma kolumn. Om du gör det kommer avskiljaren i den angivna kolumnen att användas för att separera fälten. Kryssa för sorterbar för att göra kolumnen sorterbar genom klick på rubriken, och välj radioknappen för den kolumn som skall sorteras som standard (om så ska ske). Du kan styra ordningen på kolumner och fältnamn i fältsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
sv: Den valda stilen använder sig inte av fält.

en: None defined
sv: Inga definierade

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
sv: Denna vy redigeras av användaren !user, och är därför låst för redigering av andra. Denna låsning är !age gammal. Klicka här för att <a href="!break">öppna detta lås</a>.

en: New view
sv: Ny vy

en: Changed view
sv: Ändrad vy

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
sv: Vy %name, visar poster av typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
sv: Direkt förhandsgranskning

en: @current of @max
sv: @current av @max

en: Adjust top margin
sv: Justera toppmarginal

en: Keep menu at top of page
sv: Behåll menyn överst på sidan

en: If the Utility module was installed for this purpose, it can be safely disabled and uninstalled.
sv: Om modulen Utility har installerats för detta ändamål kan denna med fördel inaktiveras och avinstalleras.

en: Move local tasks into menu
sv: Flytta in lokala menyval i meny

en: Administration menu settings
sv: Inställningar för administrationsmeny

en: Parent link ID
sv: Ovanliggande ID för länk

en: Display additional data for each menu item
sv: Visa utökad information för varje menyval

en: Display the selected items next to each menu item link.
sv: Visa vald information bredvid varje menyvals länk.

en: If enabled, all menu items are displayed regardless of your site permissions. <em>Note: Do not enable on a production site.</em>
sv: Med denna inställning visas alla menyval oavsett din webbplats behörigheter. <em>Observera: Aktivera inte detta på en webbplats i produktion.</em>

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Use the settings below to customize the appearance of the menu.
sv: Modulen Administration menu tillhandahåller en rullgardinsmeny som ger åtkomt till de flesta administrativa uppgifter och andra mål med ett eller två klick (för användare med rätt behörighet). Använd inställningarna nedan för att anpassa utseendet hos menyn.

en: The administration menu module provides a dropdown menu arranged for one- or two-click access to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions). Administration menu also displays the number of anonymous and authenticated users, and allows modules to add their own custom menu items. Integration with the menu varies from module to module; the contributed module <a href="@drupal">Devel</a>, for instance, makes strong use of the administration menu module to provide quick access to development tools.
sv: Modulen Administration menu tillhandahåller en rullgardinsmeny som ger åtkomst till de flesta administrativa uppgifter och andra destinationer med ett eller två klick (för användare med rätt behörighet). Administrationsmenyn visar också det aktuella antalet besökare och verifierade användare, och tillåter moduler att lägga till egna anpassade menyval. Integrationen med menyn varierar från modul till modul. Tilläggsmodulen <a href="@drupal">Devel</a> använder exempelvis administrationsmenyn mycket för att erbjuda snabb åtkomst till utvecklarverktyg.

en: The administration menu <a href="@settings">settings page</a> allows you to modify some elements of the menu's behavior and appearance. Since the appearance of the menu is dependent on your site theme, substantial customizations require modifications to your site's theme and CSS files. See the advanced module README.txt file for more information on theme and CSS customizations.
sv: Administrationsmenyns <a href="@settings">inställningssida</a> låter dig ändra vissa delar av menyns beteende och utseende. Eftersom menyns utseende beror av din webbplats tema kräver större anpassningar även ändringar i webbplatsens tema och CSS-filer. Se modulens avancerade README.txt-fil för mer information om anpassningar av tema och CSS.

en: The menu items displayed in the administration menu depend upon the actual permissions of the viewer. First, the administration menu is only displayed to users in roles with the <em>Access administration menu</em> (admin_menu module) permission. Second, a user must be a member of a role with the <em>Access administration pages</em> (system module) permission to view administrative links. And, third, only currently permitted links are displayed; for example, if a user is not a member of a role with the permissions <em>Administer permissions</em> (user module) and <em>Administer users</em> (user module), the <em>User management</em> menu item is not displayed.
sv: Menyvalen som visas i administrationsmenyn beror av behörigheterna för den aktuella användaren. Först och främst visas menyn bara för användare i roller som har behörigheten <em>Åtkomst till administrationsmeny</em> (modulen admin_menu). För det andra måste användaren tillhöra en grupp med behörigheten <em>Åtkomst till administrationssidor</em> (modulen system) för att se administrativa menyval. För det tredje visas bara tillåtna menyval. Om en användare till exempel inte tillhör en roll med behörigheten <em>Administrera behörigheter</em> (modulen user) och <em>Administrera användare</em> (modulen user) så visas inte administrationsmenyn <em>Användare</em>.

en: Administration menu
sv: Administrationsmeny

en: Adjust administration menu settings.
sv: Ändra inställningar för administrationsmenyn.

en: Provides a dropdown menu to most administrative tasks and other common destinations (to users with the proper permissions).
sv: Tillhandahåller en rullgardinsmeny för de flesta administrativa uppgifter och andra vanliga mål (för användare med tillräcklig behörighet).

en: PHP filter
sv: PHP-filter

en: Language settings
sv: Språkinställningar

en: - All -
sv: - Alla -

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Allow multiple values
sv: Tillåt flera värden

en: Unmet dependencies: !dependencies
sv: Ej uppfyllda beroenden: !dependencies

en: Checking...
sv: Undersöker...

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Download feature
sv: Ladda ned feature

en: Dependency
sv: Beroende

en: Filter criteria
sv: Filterkriterier

en: Link ID
sv: Länk-ID

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: Standard deviation
sv: Förvald avvikelse

en: 1 byte | @count bytes
sv[0]: 1 byte
sv[1]: @count byte

en: Ampersand
sv: Tecknet &

en: This account's default language for e-mails, and preferred language for site presentation.
sv: Det här kontots förvalda språk för e-postmeddelanden och för presentationen av webbplatsen.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehållasmå bokstäver, siffror och understreck.

en: Search form
sv: Sökformulär

en: Popular content
sv: Populärt innehåll

en: Date and time
sv: Datum och tid

en: Content translation
sv: Översättning av innehåll

en: Require e-mail verification when a visitor creates an account
sv: Kräv verifikation via e-post när en besökare skapar ett konto

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
sv: Vidare instruktioner har skickats till din e-postadress.

en: Deleted user: %name %email.
sv: Raderade användare: %name %email.

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
sv: Välj metod att använda för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem med webbplatser som har tusentals noder.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
sv: %name: titel stämmer inte. Var vänlig kontrollera ditt urval.

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Hello world!
sv: Hej världen!

en: The item has been deleted.
sv: Föremålet har raderats.

en: Item ID
sv: Föremålets ID

en: %name: found no valid user with that name.
sv: %name: hittade ingen giltig användare med det namnet.

en: Base name
sv: Grundnamn

en: Text format
sv: Textformat

en: Less than or equal to
sv: Mindre än eller lika med

en: Edit !type
sv: Redigera !type

en: Sort descending
sv: Sortera fallande

en: Sort ascending
sv: Sortera stigande

en: Manage form
sv: Hantera formulär

en: Aid
sv: AID

en: The name of the site.
sv: Namnet på webbplatsen.

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
sv: Cachekatalogen %path för CTools CSS kunde inte skapas på grund av fel i filkatalogen. Se till att filkatalogen är korrekt konfigurerad och att webbservern har behörighet att skapa kataloger.

en: Unable to create
sv: Kan inte skapa

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
sv: En speciell cache som används till att lagra objekt som blir redigerade. Den agerar för att spara tillståndet i en normalt tillståndslös miljö.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
sv: Ett bibliotek av användbara verktyg av Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
sv: Massexportera resultat

en: Place this in @file
sv: Placera detta i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
sv: Det finns inga objekt att exportera för tillfället.

en: Bulk Exporter
sv: Massexportör

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
sv: Exportera flera dataobjet till kod som CTools hanterar.

en: Bulk Export
sv: Massexport

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
sv: Genomför massexport av dataobjekt som känns vid av Chaos tools.

en: No info available.
sv: Ingen information tillgänglig.

en: Configure new !subtype_title
sv: Konfigurera ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
sv: Alla villkor måste uppfyllas.

en: Only one criteria must pass.
sv: Endast ett villkor måste uppfyllas.

en: Broken/missing access plugin %plugin
sv: Trasigt/saknat åtkomstplugin %plugin

en: Remove this item.
sv: Tag bort detta objekt.

en: Edit criteria
sv: Redigera villkor

en: Edit @type
sv: Redigera @type

en: , and
sv: , och

en: , or
sv: , eller

en: In code
sv: I kod

en: Enabled, title
sv: Aktiverad, titel

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
sv: Lägg till en variant av denna sida från kod som är exporterad från en annan sida.

en: Get a summary of the information about this variant.
sv: Erhåll en summering av informationen om denna variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
sv: Exportera denna variant till kod för att importera till en annan sida.

en: Remove this variant from the page completely.
sv: Tag bort denna variant från sidan helt och hållet.

en: No variants
sv: Inga varianter

en: This setting contains unsaved changes.
sv: Denna inställning innehåller ej sparade ändringar.

en: Variant type
sv: Typ av variant

en: Optional features
sv: Valfria funktioner

en: Variant name
sv: Namn på variant

en: Enter the name of the new variant.
sv: Ange namnet på den nya varianten.

en: No variant found.
sv: Ingen variant hittades.

en: Add a new variant
sv: Lägg till en ny variant

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
sv: Lägg till, redigera och ta bort åsidosatta systemsidor och användardefinierade sidor från systemet.

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: Administrative description
sv: Administrativ beskrivning

en: That name is used by another page: @page
sv: Namnet används av en annan sida: @page

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
sv: Administratörsskapade sidor som har en URL sökväg, åtkomstkontroll och poster i Drupals menysystem.

en: Create a new page
sv: Skapa en ny sida

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
sv: Redigera namn, sökväg och andra grundläggande inställningar för sidan.

en: Make a copy of this page
sv: Skapa en kopia av denna sida

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
sv: Exportera denna sida till kod som kan importeras eller bäddas in i en modul.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki av första termen i länkstig

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
sv: Om markerad, kommer ovanliggande taxonomitermer att visas i länkstigen.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki i länkstig

en: Substitutions
sv: Ersättningar

en: Configure view
sv: Konfigurera vy

en: Content pane
sv: Innehållspanel

en: Allow settings
sv: Tillåt inställningar

en: Title override
sv: Åsidosättande av titel

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
sv: CTools API-version är för gammal för Panels. Panels behöver åtminstone %version

en: CTools API Version
sv: Ctools API version

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
sv: Panelsidor kan användas som landningssidor. Dessa har en URL, accepterar argument och kan ha menyval.

en: Panel page
sv: Panelsida

en: You must activate the page manager module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Page Manager för den här funktionaliteten.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
sv: Panelnoder är nodinnehåll som kan hittas vid sökningar, men är mer begränsade än panelsidor.

en: Panel node
sv: Panelnod

en: You must activate the panel node module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Panel nodes för denna funktionaliteten.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
sv: Minipaneler är små områden med innehåll som visas som block, när du behöver komplexa blockstrukturer eller struktur inom en annan struktur.

en: Mini panel
sv: Minipanel

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Mini panels för denna funktionaliteten.

en: Go to list
sv: Gå till lista

en: There are no mini panels.
sv: Det finns inga minipaneler.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
sv: Det finns inga inställningar att ändra på, men ytterligare plugins eller modulen kan bidraga med det i framtiden.

en: Your changes have been discarded.
sv: Dina ändringar sparades inte.

en: Style settings
sv: Inställningar för stil

en: Disable this pane
sv: Inaktivera den här ytan

en: Enable this pane
sv: Aktivera den här ytan

en: CSS properties
sv: CSS-attribut

en: Invalid pane id.
sv: Ogiltigt ID för ruta.

en: Cache method for this display
sv: Cache-metod för den här visningen

en: Cache method for !subtype_title
sv: Cache-metod för !subtype_title

en: Cache settings for this display
sv: Cacheinställningar för den här visningen

en: Show layout designer
sv: Visa layoutdesigner

en: Remove column
sv: Ta bort kolumn

en: Add row to top
sv: Lägg till rad överst

en: Add row to bottom
sv: Lägg till rad nederst

en: Remove row
sv: Tag bort rad

en: Add column
sv: Lägg till kolumn

en: Add region to left
sv: Lägg till region till vänster

en: Add column to left
sv: Lägg till kolumn till vänster

en: Add region to right
sv: Lägg till region till höger

en: Add column to right
sv: Lägg till kolumn till höger

en: Region settings
sv: Inställningar för region

en: Remove region
sv: Ta bort region

en: Configure column
sv: Konfigurera kolumn

en: Configure row
sv: Konfigurera rad

en: Configure region
sv: Konfigurerar region

en: Region title
sv: Titel för region

en: Fluid
sv: Flytande

en: No markup at all
sv: Helt utan uppmärkning

en: Each region
sv: Varje region

en: Selection rules
sv: Urvalsregler

en: Move content from old layout
sv: Flytta innehåll från tidigare layout

en: This panel will be selected if @conditions.
sv: Denna panel kommer att väljas om @conditions.

en: This panel will always be selected.
sv: Denna panel kommer alltid att väljas.

en: Selection rule
sv: Urvalsregel

en: You must select a layout.
sv: Du måste välja en layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
sv: Du måste välja en annan layout om du vill ändra layout.

en: Update and preview
sv: Uppdatera och förhandsgranska

en: Administrative title of this variant.
sv: Administrativ titel för denna variant.

en: Edit block
sv: Redigera block

en: %title is invalid.
sv: %title är inte giltigt.

en: HTTP Request Error importing %filename: @error
sv: HTTP Request-fel under importen av %filename: @error

en: Failed to open file: %filename
sv: Kunde inte öppna filen: %filename

en: Invalid calendar file: %filename
sv: Ogiltig kalenderfil: %filename

en: Invalid calendar file.
sv: Ogiltig kalenderfil.

en: Custom input format
sv: Anpassat inmatningsformat

en: Hide repeat rule
sv: Dölj regel för repetering

en: There are errors in @field_name value #@delta:
sv: Det finns fel i @field_name, värde #@delta:

en: There are errors in @field_name:
sv: Det finns fel i @field_name:

en: Complete documentation for the Date and Date API modules is available at <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>.
sv: Fullständig dokumentation för modulerna Date och Date API finns på <a href="@link">http://drupal.org/node/92460</a>

en: Use default jQuery timepicker
sv: Använd förvald tidsväljare av typen jQuery

en: Manual time entry, no jQuery timepicker
sv: Manuellt tidsinlägg, ingen tidsväljare av typen jQuery

en: Timepicker
sv: Tidsväljare

en: Current exceptions
sv: Nuvarande undantag

en: Dates and calendars can be complicated to set up. The !date_wizard makes it easy to create a simple date content type and related calendar.
sv: Datum och kalendrar kan vara komplicerade att ställa in. Guiden !date_wizard gör det lätt att skapa en enkel innehållstyp och tillhörande kalender.

en: Date wizard
sv: Datumguiden

en: Content type name
sv: Namn för innehållstyp

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _). If this is not an existing content type, the content type will be created.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna tecken: (a-z, 0-9, _). Om detta inte är en existerande innehållstyp, kommer den att skapas.

en: Content type label
sv: Etikett för innehållstyp

en: The human-readable name for this content type. Only needed when creating a new content type.
sv: Det synliga namnet på denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar en ny innehållstyp.

en: A date content type that is linked to a Views calendar.
sv: En datumbaserad innehållstyp som är länkad till en kalendervy.

en: Content type description
sv: Beskrivning av innehållstyp

en: A description for the content type. Only needed when creating a new content type.
sv: En beskrivning av denna innehållstyp. Behövs bara när man skapar av en ny innehållstyp.

en: Date field name
sv: Namn på datumfältet

en: Machine-readable name. Allowed values: (a-z, 0-9, _) Must not be an existing field name.
sv: Maskinläsbart namn. Tillåtna värden: (a-z, 0-9, _). Får inte vara ett befintligt fältnamn.

en: Date field label
sv: Etikett på datumfältet

en: The human-readable label for this field.
sv: Den människoläsbara etiketten på detta fält.

en: Date widget type
sv: Typ av gränssnittskomponent för datum

en: Show repeating date options
sv: Visa upprepande datumval

en: Date field type
sv: Datumfältstyp

en: The recommend type is Datetime, except for historical dates or dates with only year or month granularity. Older or incomplete dates should use the Date type (an ISO date).
sv: Den rekommenderade typen är Tidsdatum förutom för historiska datum eller datum med endast års- eller månadsursållning. Äldre eller inkompletta datum bör använda typen Datum (ett ISO-datum).

en: Date timezone handling
sv: Hantering av tidszoner för datum

en: Timezone handling should be set to 'none' for granularity without time elements.
sv: Hantering av tidszoner bör anges till "ingen" för noggrannhet utan tidselement.

en: Create a calendar for this date field
sv: Skapa en kalender för detta datumfält

en: This content type name already exists, adding new field to existing content type.
sv: Denna innehållstyp existerar redan, lägger till det nya fältet till den.

en: This field name already exists.
sv: Detta fältnamn existerar redan.

en: Timezone handling must be none for granularity without time.
sv: Hantering av tidszoner måste vara "ingen" för noggrannhet utan tid.

en: Tools to import and auto-create dates and calendars.
sv: Verktyg för att importera och automatiskt skapa datum och kalendrar.

en: Date browser
sv: Bläddrare för datum

en: Date back/next navigation to attach to other displays. Requires the Date argument.
sv: Navigeringarna tillbaka/nästa för datum att lägga till andra visningar. Kräver argumentet Date.

en: Date browser style
sv: Stil på bläddrare för datum

en: Creates back/next navigation.
sv: Skapar navigeringen tillbaka/nästa

en: Date (!base_table)
sv: Datum (!base_table)

en: Filter any Views !base_table date field by a date argument, using any common ISO date/period format (i.e. YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).
sv: Filtrera ett Views !base_table datumfält med ett datumargument med hjälp av något vanligt ISO datumformat (till exempel YYYY, YYYY-MM, YYYY-MM-DD, YYYY-W99, YYYY-MM-DD--P3M, P90D, etc).

en: Filter any Views !base_table date field.
sv: Filtrera ett Views !base_table datumfält.

en: Select the type of date value to be used in defaults, summaries, and navigation. For example, a granularity of 'month' will set the default date to the current month, summarize by month in summary views, and link to the next and previous month when using date navigation.
sv: Välj typ av värde för datum som skall användas i förvalt, summeringar, och navigering. Till exempel: en noggrannhet på "månader" kommer att ange det förvalda datumet till nuvarande månad, summering på månad i vyn för summeringar, och länka till nästa och föregående månad när navigering för datum används.

en: You must select at least one date field for this argument.
sv: Du måste välja åtminstone ett datumfält för detta argument.

en: Navigate to previous year
sv: Gå till föregående år

en: Navigate to next year
sv: Gå till nästa år

en: Navigate to previous month
sv: Gå till föregående månad

en: Navigate to next month
sv: Gå till nästa månad

en: Navigate to previous week
sv: Gå till föregående vecka

en: Navigate to next week
sv: Gå till nästa vecka

en: Navigate to previous day
sv: Gå till föregående dag

en: Navigate to next day
sv: Gå till nästa dag

en: View full page month
sv: Se månaden som helsida

en: Taxonomy Term
sv: Taxonomiterm

en: References
sv: Referenser

en: @project issue queue
sv: @project ärendekö

en: Flush all caches
sv: Rensa alla cachar

en: manage fields
sv: hantera fält

en: @field_name (Locked)
sv: @field_name (Låst)

en: Group name (a-z, 0-9, _)
sv: Gruppnamn (a-z, 0-9, _)

en: %name must be a positive integer.
sv: %name måste vara ett positivt heltal.

en: %name must be a number.
sv: %name måste vara ett tal.

en: <No value>
sv: &lt;Inget värde&gt;

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som inte relationen stämmer in för. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: Add new group: you need to provide a group name.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange ett gruppnamn.

en: Field group label
sv: Etikett för fältgrupp

en: %name: invalid input.
sv: %name: ogiltig inmatning.

en: %name: found no valid post with that title.
sv: %name: hittade ingen giltig post med denna titel.

en: View used to select the users
sv: Vy som används för att välja användarna

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Relative date
sv: Relativt datum

en: Page top
sv: Överst på sidan

en: Page bottom
sv: Nederst på sidan

en: Show links
sv: Visa länkar

en: Lock
sv: Lås

en: Hello <strong>@username</strong>
sv: Hej <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
sv: Visa genvägar

en: Administration menu Toolbar style
sv: Administrationsmeny som verktygsstil

en: A better Toolbar.
sv: En bättre verktygsrad.

en: CTools example: role
sv: CTools exempel: roll

en: CTools Examples
sv: CTools Exempel

en: The setting for item 1.
sv: Inställningen för punkt 1.

en: The setting for item 2
sv: Inställningen för punkt 2.

en: Status messages
sv: Statusmeddelande

en: You may use substitutions in this title.
sv: Du kan använda ersättningsord i den här titeln.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
sv: Innehållet är indelat i olika kategorier. Vänligen välj en kategori till vänster för att fortsätta.

en: Manage mini panels
sv: Hantera minipaneler

en: Manage pages
sv: Hantera sidor

en: Show End Date
sv: Visa slutdatum

en: Save !type
sv: Spara !type

en: Delete !type
sv: Radera !type

en: Gallery page
sv: Gallerisida

en: Structure
sv: Struktur

en: Default values
sv: Förvalda värden

en: Example: Image gallery
sv: Exempel: Bildgalleri

en: Example: image_gallery
sv: Exempel: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
sv: Får bara innehålla små bokstäver a-z, siffror och understreck. <strong>Undvik namnkonflikter med befintliga Drupalprojekt.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
sv: Ge en kort beskrivning av vad användare ska förvänta sig att få ut från din feature.

en: URL of update XML
sv: URL för XML med uppdateringar

en: Content statistics
sv: Statistik för innehåll

en: &#x2713;Panel title
sv: &#x2713;Paneltitel

en: No rules
sv: Inga regler

en: Title type
sv: Typ av titel

en: Manually set
sv: Ändra manuellt

en: From pane
sv: Från ruta

en: Region class
sv: Regionsklass

en: Upgrade
sv: Uppgradera

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
sv: Länkens mål, t.ex. _blank, _parent eller en iframe:s namn. Detta fält används sällan.

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
sv: Det största antal tillåtna tecken detta fält kan vara.

en: Count the number 0 as empty
sv: Räkna nummer 0 som tom

en: Hide if empty
sv: Dölj om tomt

en: Starting value
sv: Startvärde

en: Specify the number the counter should start at.
sv: Ange vilket nummer räknaren skall börja på.

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: The view %name has been saved.
sv: Vyn %name har sparats.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
sv: Om det här filtret har flera val markerade i listan kan det resultera i duplicerade resultat. Den här kryssrutan kan reducera dessa dubbletter. Observera att om du har många termer markerade kan sökningen bli prestandakrävande, så använd detta val aktsamt. Kryssrutan bör inte vara ikryssad på fält med endast ett värde eftersom värdet då kan försvinna.

en: Jump menu
sv: Snabbvalsmeny

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
sv: Lägger hela resultatet i en flervalslista och tillåter användaren att gå till en annan sida baserat på resultatet.

en: Hostname of user that posted the comment.
sv: Värdnamn för användaren som lade in kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
sv: E-postadress för användaren som lade in kommentaren. Kommer att vara tomt om författaren är en registrerad användare.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
sv: Relatera noder till taxonomitermer och specificera vilket vokabulär eller vokabulärer som skall användas. Denna relation kommer att orsaka dubbla lagringar om det finns flera termer.

en: The text of the profile item.
sv: Texten för profilobjektet.

en: The taxonomy term ID for the term.
sv: Taxonomitermens ID

en: The taxonomy term name for the term.
sv: Taxonomitermens namn

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Namnet för vokabuläret som termen tillhör.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
sv: Välj vilka vokabulär som du vill relatera. Kom ihåg att varje term som hittas kommer att skapa en ny post, så denna relation är bäst lämpat för just ett vokabulär som enbart har en term per nod.

en: The name of the role.
sv: Namnet på rollen.

en: The role ID of the role.
sv: ID för rollen.

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller uppmärkning för fält som är tomma.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
sv: Du måste välja ett fält innan du kan konfigurera inställningar för snabbvalsmeny.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
sv: För att konfigurera en snabbvalsmeny på rätt sätt måste du välja ett fält som kommer att representera sökvägen som skall användas. Därefter måste du ange att detta fält skall undantas. Alla andra visade fält kommer att finnas med i menyn. Observera att all HTML kommer att tas bort från denna utmatning eftersom kryssrutor inte kan visa HTML.

en: Path field
sv: Sökväg

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
sv: Om dold så kommer denna knapp bara att vara dold för användare med JavaScript och sidan kommer väljas automatiskt när valet är ändrat.

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Field permissions
sv: Behörigheter för fält

en: Monthly archive
sv: Månatligt arkiv

en: This identifier is used by another handler.
sv: Den här identifieraren används av en annan hanterare.

en: Length is shorter than
sv: Längden är kortare än

en: shorter than
sv: kortare än

en: Length is longer than
sv: Längden är längre än

en: longer than
sv: längre än

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
sv: Databasfråga kommer att genereras och köras genom att använda Drupals databas API.

en: revision user
sv: användare för version

en: Exposed form
sv: Exponerat formulär

en: Cancel account
sv: Ta bort konto

en: Recreate
sv: Återskapa

en: Revert components
sv: Återställ komponenter

en: Mark as reviewed
sv: Markera som granskad

en: Needs review
sv: Behöver översyn

en: The order of pages in the book hierarchy.
sv: Ordning för sidor i bokhierarkin.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
sv: Visa standardlänken som används på vanliga noder för att lägga till kommentarer, vilket enbart kommer att visas om användaren som visar vyn har tillåtelse att lägga till en kommentar.

en: Inherit pager
sv: Ärv paginering

en: Render pager
sv: Generera paginerare

en: Render
sv: Generera

en: Exported content
sv: Exporterat innehåll

en: override
sv: åsidosätt

en: There are no !items to display.
sv: Det finns inga !items att visa

en: Create a new !item
sv: Skapa en ny !item

en: List !type
sv: Visa !type

en: Export !type
sv: Exportera !type

en: The type of the database. Drupal only supports one database type at a time, so this must be the same as the current database type.
sv: Typen av databas. Drupal stöder endast en databas åt gången, så det måste vara samma som den befintliga typen av databas.

en: The name of the database. The database must exist, it will not be created for you.
sv: Namnet på databasen. Databasen måste finnas, den kommer inte att skapas åt dig.

en: Enter the name of a user who has write access to the database.
sv: Ange namnet på en användare som har skrivåtkomst till databasen.

en: The database name is not valid.
sv: Databasens namn är inte giltigt.

en: You may omit specific tables, or specific table data from the backup file. Only omit data that you know you will not need such as cache data, or tables from other applications. Excluding tables can break your Drupal install, so <strong>do not change these settings unless you know what you're doing</strong>.
sv: Du kan utelämna angivna tabeller eller angiven tabelldata från säkerhetskopian. Utelämna endast information som du vet att du inte behöver, till exempel cachad data eller tabeller från andra program. Att utelämna tabeller kan förstöra din installation av Drupal, så <strong>ändra inte dessa inställningar om du inte vet vad du gör</strong>.

en: Lock tables during backup
sv: Lås tabeller under säkerhetskopiering

en: This can help reduce data corruption, but will make your site unresponsive.
sv: Detta kan hjälpa till att minska mängden korrupt data, men gör din webbplats onåbar.

en: %num SQL commands executed.
sv: %num SQL-kommandon utförda.

en: MySQL Database
sv: MySQL-databas

en: Default Database
sv: Förvald databas

en: Enter the email address to send the backup files to. Make sure the email sever can handle large file attachments
sv: Ange e-postadressen som säkerhetskopian skall skickas till. Kontrollera att e-postservern kan hantera stora bilagor.

en: Database backup from !site: !file
sv: Säkerhetskopia av databas från !site: !file

en: Database backup attached.
sv: Säkerhetskopia av databas bifogad.

en: Server Directory
sv: Serverkatalog

en: Enter the path to the directory to save the backups to. Use a relative path to pick a path relative to your Drupal root directory. The web server must be able to write to this path.
sv: Ange sökvägen till katalogen där säkerhetskopiorna skall sparas. Använd en relativ sökväg så blir det en sökväg relativ till din rootkatalog för Drupal. Webbservern måste kunna skriva till denna sökväg.

en: Change file mode (chmod)
sv: Ändra filläge (chmod)

en: If you enter a value here, backup files will be chmoded with the mode you specify. Specify the mode in octal form (e.g. 644 or 0644) or leave blank to disable this feature.
sv: Om du anger ett värde här, kommer säkerhetskopian att bli ändrad via chmod med det läge du anger. Ange ett giltigt värde för chmod (till exempel 644 eller 0644), eller lämna tomt för att inaktivera denna funktion.

en: Change file group (chgrp)
sv: Ändra filgrupp (chgrp)

en: If you enter a value here, backup files will be chgrped to the group you specify. Leave blank to disable this feature.
sv: Om du anger ett värde här, kommer säkerhetskopian att bli ändras via chgrped till den grupp du anger. Lämna tomt för att inaktivera denna funktion.

en: You must enter a valid chmod octal value (e.g. 644 or 0644) in the change mode field, or leave it blank.
sv: Du måste ange ett giltigt värde för chmod (till exempel 644 eller 0644) i ändringsfältet, eller lämna det tomt.

en: Manual Backups Directory
sv: Katalog för manuella säkerhetskopieringar

en: Scheduled Backups Directory
sv: Katalog för Schemalagda säkerhetskopieringar

en: Save the backup files to any a directory on an FTP server.
sv: Spara säkerhetskopian till en katalog på en FTP-server.

en: FTP Directory
sv: FTP-katalog

en: Save the backup files to a bucket on your !link.
sv: Spara säkerhetskopian till en lagringsplats på ditt !link.

en: Amazon S3 account
sv: Konto på Amazon S3

en: Send the backup as an email attachment to the specified email address.
sv: Skicka säkerhetskopian som e-postbilaga till angiven e-postadress.

en: There are no backup files to display.
sv: Det finns inga säkerhetskopior att visa.

en: Choose the database to restore to. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be restored to.
sv: Välj databas att återställa till. Alla mål för databaser du har skapat och alla databaser som finns angivna i din settings.php kan återställs till.

en: Are you sure you want to restore the database?
sv: Är du säker på att du vill återställa databasen?

en: Are you sure you want to restore the database from the backup file %file_id? This will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
sv: Är du säker på att du vill återställa databasen från säkerhetskopian %file_id? Detta kommer att radera en del eller all data och kan inte ångras. <strong>Testa alltid dina säkerhetskopior i en testmiljö och inte på en produktionsserver!</strong>

en: Restoring will delete some or all of your data and cannot be undone. <strong>Always test your backups on a non-production server!</strong>
sv: Återställning kommer att radera en del eller all data och kan inte ångras. <strong>Testa alltid dina säkerhetskopior i en testmiljö och inte på en produktionsserver!</strong>

en: Are you sure you want to delete the backup file?
sv: Är du säker på att du vill radera säkerhetskopian?

en: Are you sure you want to delete the backup file %file_id? <strong>This action cannot be undone.</strong>
sv: Är du säker på att du vill radera säkerhetskopian %file_id? <strong>Denna åtgärd kan inte ångras.</strong>

en: Backup Source
sv: Källa för säkerhetskopia

en: Choose the database to backup. Any database destinations you have created and any databases specified in your settings.php can be backed up.
sv: Välj databasen som skall säkerhetskopieras. Alla mål för databaser som du har skapat och alla databaser angivna i din settings.php kan säkerhetskopieras.

en: Destinations
sv: Mål

en: destinations
sv: mål

en: destination
sv: mål

en: Add a new @s destination.
sv: Lägg till ett nytt mål för @s.

en: Choose the type of destination you would like to create:
sv: Välj vilken typ av mål du vill skapa:

en: No destination types available.
sv: Inga måltyper tillgängliga.

en: Are you sure you want to delete the destination %name? Backup files already saved to this destination will not be deleted.
sv: Är du säker på att du vill radera målet %name? Säkerhetskopiorna som redan finns sparade på detta mål kommer inte att raderas.

en: list files
sv: visa filer

en: restore
sv: återställ

en:  You do not need to enter a password unless you wish to change the currently saved password.
sv:  Du behöver inte ange lösenord om du inte vill ändra tidigare sparat lösenord.

en: File Encryption
sv: Filkryptering

en: Install the !link to enable backup file encryption.
sv: Installera !link för att aktivera filkryptering för säkerhetskopior.

en: AES Encryption Module
sv: Modulen AES Encryption

en: No Encryption
sv: Ingen kryptering

en: Send an email if backup succeeds
sv: Skicka ett e-postmeddelande om säkerhetskopiering genomförts utan problem

en: Email Address for Success Notices
sv: E-postadress för meddelanden om säkerhetskopieringar utan problem

en: Send an email if backup fails
sv: Skicka ett e-postmeddelande om säkerhetskopiering misslyckas

en: Email Address for Failure Notices
sv: E-postadress för meddelanden om misslyckade säkerhetskopieringar

en: !site backup succeeded
sv: Säkerhetskopieringen av !site genomfördes utan problem

en: The site backup has completed successfully with the following messages:
    !messages
sv: Säkerhetskopieringen genomfördes utan problem med följande meddelanden:
    !messages

en: The site backup has completed successfully.
sv: Säkerhetskopieringen av webbplatsen genomfördes utan problem.

en: !site backup failed
sv: Säkerhetskopiering av !site misslyckades

en: The site backup has failed with the following messages:
    !messages
sv: Säkerhetskopieringen av webbplatsen misslyckades med följande meddelanden:
    !messages

en: The site backup has failed for an unknown reason.
sv: Säkerhetskopieringen misslyckades av okänd anledning.

en: Disable query log
sv: Inaktivera loggning av databasfrågor

en: Disable the devel module's query logging during the backup operation. It will be enabled again after backup is complete. This is very highly recommended.
sv: Inaktivera modulen Devels loggning av databasfrågor under säkerhetskopieringen. Den aktiveras igen när återställningen är klar. Detta rekommenderas mycket starkt.

en: Take site offline
sv: Koppla ned webbplatsen

en: Take the site offline during backup and show a maintenance message. Site will be taken back online once the backup is complete.
sv: Koppla ned webbplatsen för underhåll under säkerhetskopieringen och visa ett meddelande om systemunderhåll. Webbplatsen återgår online när säkerhetskopieringen är klar.

en: Disable the devel module's query logging during the restore operation. It will be enabled again after restore is complete. This is very highly recommended.
sv: Inaktivera modulen Devels frågeloggning under återställningen. Den aktiveras igen när återställningen är klar. Detta rekommenderas mycket starkt.

en: Take the site offline during restore and show a maintenance message. Site will be taken back online once the restore is complete.
sv: Koppla ned webbplatsen för underhåll under återställningen och visa ett meddelande om systemunderhåll. Webbplatsen återgår online när återställningen är klar.

en: View as checkboxes
sv: Visa som kryssrutor

en: Backup File
sv: Säkerhetskopia

en: You can use tokens in the file name.
sv: Du kan använda ersättningstecken i filnamnet.

en: Untitled Profile
sv: Namnlös profil

en: Are you sure you want to delete the profile %name? Any schedules using this profile will be disabled.
sv: Är du säker på att du vill radera profilen %name? Alla schemaläggningar som använder denna profil kommer att inaktiveras.

en: schedule
sv: schemaläggning

en: schedules
sv: schemaläggningar

en: Untitled Schedule
sv: Namnlös schemaläggning

en: No tables excluded
sv: Inga tabeller undantagna

en: No data omitted
sv: Ingen data utelämnades

en: Schedule Name
sv: Namn för schemaläggning

en: Settings Profile
sv: Inställningsprofil

en: -- None Available --
sv: -- Ingen tillgänglig --

en: Create new destination
sv: Skapa nytt mål

en: Backup period must be a number greater than 0.
sv: Period för säkerhetskopiering måste vara ett tal större än 0.

en: Once a second
sv: En gång i sekunden

en: Every @count seconds
sv: Var @count sekund

en: Once a minute
sv: En gång i minuten

en: Every @count minutes
sv: Var @count minut

en: Every @count hours
sv: Var @count timme

en: Every @count days
sv: Var @count dag

en: Once a week
sv: En gång i veckan

en: Every @count weeks
sv: Var @count vecka

en: Backup and Migrate makes the task of backing up your Drupal database and migrating data from one Drupal install to another easier. It provides a function to backup the entire database to file or download, and to restore from a previous backup. You can also schedule the backup operation. Compression of backup files is also supported.  The database backup files created with this module can be imported into this or any other Drupal installation with the !restorelink, or you can use a database tool such as <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> or the mysql command line command.
sv: Backup and Migrate gör det enklare att säkerhetskopiera din databas och flytta data från en installation av Drupal till en annan. Det finns en funktion för att säkerhetskopiera hela databasen till fil eller ladda ner den samt återställa från en tidigare säkerhetskopia. Du kan också schemalägga säkerhetskopieringen. Komprimering av säkerhetskopior stöds också. Databasens säkerhetskopior som skapats med den här modulen kan importeras till denna eller någon annan installation av Drupal med !restorelink, eller så kan du använda ett databasverktyg som <a href="!phpmyadminurl">phpMyAdmin</a> eller MySQL:s kommandorad.

en: restore feature
sv: återställningsfunktion

en: Quick Backup Tab
sv: Snabb säkerhetskopiering

en: Advanced Backup Tab
sv: Utökad säkerhetskopiering

en: settings profiles
sv: inställningsprofiler

en: Restore Tab
sv: Återställning

en: Upload a backup and migrate backup file. The restore function will not work with database dumps from other sources such as phpMyAdmin.
sv: Ladda upp en säkerhetskopia. Funktionen för att återställa kommer inte att fungera med databasdumpar från andra källor som phpMyAdmin.

en: Destinations are the places you can save your backup files to or them load from.
sv: Mål är de platser där du kan spara eller hämta dina säkerhetskopior.

en: Files can be saved to a directory on your web server, downloaded to your desktop or emailed to a specified email account. From the Destinations tab you can create, delete and edit destinations or list the files which have already been backed up to the available destinations.
sv: Filer kan sparas till en katalog på din webbserver, laddas ned till din dator eller e-postas till den e-postadress du anger. Från Mål-fliken kan du skapa, radera och redigera mål eller lista de filer som redan har säkerhetskopierats till de tillgängliga målen.

en: Profiles are saved backup settings. Profiles store your table exclusion settings as well as your backup file name, compression and timestamp settings. You can use profiles in !schedulelink and for !manuallink.
sv: Profiler är sparade inställningar för säkerhetskopior. Profiler lagrar dina inställningar för tabeller som ska exkluderas, filnamn på din säkerhetskopia, komprimering och tidstämpel.

en: manual backups
sv: manuell säkerhetskopiering

en: You can create new profiles using the add profiles tab or by checking the "Save these settings" button on the advanced backup page.
sv: Du kan skapa nya profiler genom att använda fliken "profiler" eller genom att klicka i "Spara dessa inställningar" på sidan för utökad säkerhetskopiering.

en: Each schedule will run a maximum of once per cron run, so they will not run more frequently than your cron is configured to run. If you specify a number of backups to keep for a schedule, old backups will be deleted as new ones created. <strong>If specifiy a number of files to keep other backup files in that schedule's destination will get deleted</strong>.
sv: Varje schemaläggning kan högst köras en gång varje gång schemalagda aktiviteter körs, så dom kan inte köras oftare än vad detta är inställt att köras. <strong>Om du anger ett visst antal filer som ska lagras kan andra filer i schemaläggningens mål raderas</strong>.

en: You do not have permission to back up this site.
sv: Du har inte behörighet att säkerhetskopiera denna webbplats.

en: -- Select a Settings Profile --
sv: -- Välj inställningsprofil --

en: You can load a profile. Any changes you made below will be lost.
sv: Du kan ladda en profil. Alla förändringar du gjort kommer att förloras.

en: Load Settings
sv: Ladda inställningar

en: Load Profile
sv: Ladda profil

en: Quick Backup
sv: Snabb säkerhetskopiering

en: Backup now
sv: Säkerhetskopiera nu

en: For more backup options, try the <a href="!advancedurl">advanced backup page</a>.
sv: För fler säkerhetskopieringsalternativ, gå till sidan för <a href="!advancedurl">utökad säkerhetskopiering</a>.

en: A source cannot be backed up to itself. Please pick a different destination for this backup.
sv: En källa kan inte säkerhetskopiera till sig själv. Vänligen välj ett annnat mål för denna säkerhetskopia.

en: Backup Destination
sv: Mål för säkerhetskopiering

en: Choose where the backup file will be saved. Backup files contain sensitive data, so be careful where you save them. Select 'Download' to download the file to your desktop.
sv: Välj var säkerhetskopian skall sparas. Säkerhetskopior innehåller känslig data, så var försiktig med var du sparar dom. Välj "Ladda ned" för att ladda ned filen till din dator.

en: Save the settings as
sv: Spara inställningar som

en: Replace the '%profile' profile
sv: Ersätt profilen "%profile"

en: This will be the name of your new profile if you select 'Create new profile' otherwise it will become the name of the '%profile' profile.
sv: Detta blir namet på din nya proil om du väljer "Skapa ny profil" annars blir det namnet på profilen "%profile".

en: Pick a name for the settings. Your settings will be saved as a profile and will appear in the <a href="!url">Profiles Tab</a>.
sv: Välj ett namn för inställningarna. Dina inställningar sparas som en profil och kommer att visas under <a href="!url">Profilfliken</a>.

en: Save Without Backing Up
sv: Spara utan att säkerhetskopiera

en: Restore to
sv: Återställ till

en: <p>Or you can restore one of the files in your <a href="!url">saved backup destinations.</a></p>
sv: <p>Eller så kan du återställa en av filerna i ditt <a href="!url">mål för sparade säkerhetskopior.</a></p>

en: <a href="!restoreurl">Restore again</a>
sv: <a href="!restoreurl">Återställ igen</a>

en: Advanced Backup
sv: Utökad säkerhetskopiering

en: The filter settings for the profile.
sv: Filtreringsinställningarna för profilen.

en: The {backup_migrate_destination}.destination_id of the source to backup from.
sv: {backup_migrate_destination}.destination_id för källan att ta säkerhetskopia ifrån.

en: The db source to backup from.
sv: Databaskällan att säkerhetskopiera ifrån.

en: Entities
sv: Objekt

en: Processed @current out of @total
sv: Bearbetat @current av totalt @total

en: Restore now
sv: Återställ nu

en: The unique ID of the comment.
sv: Det unika ID-numret för kommentaren.

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
sv: IP-adressen för datorn som kommentaren lades in ifrån.

en: The name left by the comment author.
sv: Det namn som kommentarens författare angav.

en: The email address left by the comment author.
sv: Den e-postadress som kommentarens författare lämnade.

en: The home page URL left by the comment author.
sv: Hemside-URL som kommentarens författare angav.

en: The URL of the comment.
sv: URL:en för kommentaren.

en: Edit URL
sv: URL för redigering

en: The URL of the comment's edit page.
sv: URL:en för kommentarens redigeringssida.

en: The date the comment was posted.
sv: Datumet som kommentaren lades in.

en: The comment's parent, if comment threading is active.
sv: Kommentarens ovanliggande kommentar, om trådning är aktiverat.

en: The node the comment was posted to.
sv: Noden som kommentaren lades in på.

en: The number of comments posted on a node.
sv: Antal kommentar som lagts till en nod.

en: New comment count
sv: Antal nya kommentarer

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
sv: Antalet kommentarer inlagda till en nod sedan besökaren senast visade den.

en: The type of the node.
sv: Typen för noden.

en: The language the node is written in.
sv: Språket för noden som den skrevs in i.

en: The URL of the node.
sv: URL:en för noden.

en: The URL of the node's edit page.
sv: URL:en för nodens redigeringssida.

en: Date changed
sv: Ändrad datum

en: The date the node was most recently updated.
sv: Datumet som noden senast uppdaterades.

en: The author of the node.
sv: Författaren till noden.

en: The number of votes that have been cast on a poll node.
sv: Det antal röster som har tilldelats en nod för undersökning.

en: Poll winner
sv: Undersökningens vinnare

en: The winning poll answer.
sv: Det vinnande svaret i undersökningen.

en: Poll winner votes
sv: Antal röster för undersökningens vinnare

en: The number of votes received by the winning poll answer.
sv: Det antal röster som mottagits för det vinnande svaret i undersökningen.

en: Poll winner percent
sv: Procent för undersökningens vinnare

en: The percentage of votes received by the winning poll answer.
sv: Den procent av röster som mottagits för det vinnande svaret i undersökningen.

en: The length of time the poll node is set to run.
sv: Tidslängden som noden för undersökningen har angivits för.

en: The number of visitors who have read the node.
sv: Antalet besökare som har läst noden.

en: The number of visitors who have read the node today.
sv: Antalet besökare som har läst noden idag.

en: Last view
sv: Senast visad

en: The date on which a visitor last read the node.
sv: Datumet som en besökare senast läste noden.

en: The slogan of the site.
sv: Slogan för webbplatsen.

en: The administrative email address for the site.
sv: Den administrativa e-postadressen för webbplatsen.

en: The URL of the site's front page.
sv: URL:en för webbplatsens startsida.

en: Login page
sv: Inloggningssida

en: The URL of the site's login page.
sv: URL:en för webbplatsens inloggningssida.

en: The unique ID of the uploaded file.
sv: Det unika ID-numret för den uppladdade filen.

en: The name of the file on disk.
sv: Namnet på filen på hårddisken.

en: The size of the file, in kilobytes.
sv: Storleken på filen, i kilobyte.

en: The web-accessible URL for the file.
sv: Den åtkomliga URL:en för filen.

en: The date the file was most recently changed.
sv: Datumet som filen senast ändrades.

en: The user who originally uploaded the file.
sv: Användaren som ursprungligen laddade upp filen.

en: The unique ID of the taxonomy term.
sv: Det unika ID-numret för taxonomitermen.

en: The name of the taxonomy term.
sv: Namnet på taxonomintermen.

en: The optional description of the taxonomy term.
sv: Den valfria beskrivningen för taxonomitermen.

en: The number of nodes tagged with the taxonomy term.
sv: Det antal noder som märkts med taxonomitermen.

en: The URL of the taxonomy term.
sv: URL:en för taxonomitermen.

en: The vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Vokabulären som taxonomitermen hör till.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
sv: Det unika ID-numret för taxonomivokabulären.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
sv: Namnet på taxonomivokabulären.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
sv: Den valfria beskrivningen av taxonomins vokabulär.

en: Term count
sv: Antal termer

en: The number of terms belonging to the taxonomy vocabulary.
sv: Det antal termer som hör till taxonomivokabulären.

en: The unique ID of the user account.
sv: Det unika ID-numret för användarkontot.

en: The login name of the user account.
sv: Inloggningsnamnet för användarkontot.

en: The email address of the user account.
sv: E-postadressen för användarkontot.

en: The URL of the account profile page.
sv: URL för kontots profilsida.

en: The url of the account edit page.
sv: URL:en för kontots redigeringssida.

en: The date the user last logged in to the site.
sv: Datumet då användaren senast loggade in på webbplatsen.

en: The date the user account was created.
sv: Datumet som användarkontot skapades.

en: Whether comments are allowed on this node: 0 = no, 1 = closed (read only), 2 = open (read/write).
sv: Huruvida kommentarer är tillåtna på den här noden eller inte: 0 = nej, 1 = stängd (läs endast), 2 = öppen (läs/skriv).

en: (active tab)
sv: (aktiv flik)

en: Pages or PHP code
sv: Sidor eller PHP-kod

en: Manage display
sv: Hantera visning

en: Text formats
sv: Textformat

en: Image styles
sv: Bildstilar

en: manage display
sv: hantera visning

en: Revision log message
sv: Loggmeddelande för versionshantering

en: Full content
sv: Fullständigt innehåll

en: You must include at least one positive keyword with 1 character or more. | You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv[0]: Du måste ha med minst ett positivt nyckelord med @count bokstäver eller mer.
sv[1]: Du måste ha med minst ett positivt nyckelord med @count bokstäver eller mer.

en: Searched %type for %keys.
sv: Sökte genom %type efter %keys.

en: Requires: !module-list
sv: Kräver: !module-list

en: Required by: !module-list
sv: Krävs av: !module-list

en: There is currently no content classified with this term.
sv: Det är för närvarande inget innehåll klassificerat med denna term.

en: Welcome (new user created by administrator)
sv: Välkomstmeddelande (ny användare skapad av administratör)

en: Welcome (awaiting approval)
sv: Välkomstmeddelande (väntar på godkännande)

en: Welcome (no approval required)
sv: Välkomstmeddelande (inget godkännande krävs)

en: Password recovery
sv: Återställ lösenord

en: Account activation
sv: Aktivering av konto

en: Account cancellation confirmation
sv: Bekräftelse för borttagning av konto

en: Account canceled
sv: Konto borttaget

en: Notify user when account is canceled.
sv: Meddela användare när konto avslutas.

en: You have tried to use a one-time login link that has either been used or is no longer valid. Please request a new one using the form below.
sv: Du har försökt använda en engångslänk för inloggning som antingen redan har använts eller inte längre är giltig. Var vänlig begär en ny genom att använda formuläret nedan.

en: When enabled, the user will receive an e-mail notification after the account has been cancelled.
sv: Om aktiverat så kommer användaren få ett e-postmeddelande efter att kontot har tagits bort.

en: Account details for [user:name] at [site:name]
sv: Kontodetaljer för [user:name] på [site:name]

en: When cancelling these accounts
sv: Vid borttagning av dessa konton

en: Blocked user: %name %email.
sv: Spärrad användare: %name %email.

en: Basic page
sv: Enkel sida

en: Use <em>basic pages</em> for your static content, such as an 'About us' page.
sv: Använd <em>enkla sidor</em> för ditt statiska innehåll, såsom en sida "Om oss".

en: Use tags to group articles on similar topics into categories.
sv: Använd etiketter för att gruppera artiklar med liknande ämnen till kategorier.

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
sv: Ange en kommaseparerad lista med ord för att beskriva ditt innehåll.

en: Fixed width
sv: Fast bredd

en: Entity ID
sv: ID-nummer för objekt

en: Edit @title
sv: Redigera @title

en: Image style
sv: Stilmall för bild

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
sv: Etiketten för detta område kommer endast att visas administrativt.

en: Exposed
sv: Exponerad

en: Displays Reorder
sv: Omorganisering av visningar

en: Remove this display
sv: Tag bort denna visning

en: Operator to use on all groups
sv: Operand att använda på alla grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
sv: Antingen "grupp 0 AND grupp 1 AND gupp 2" eller "grupp 0 OR grupp 1 OR gupp 2", etc

en: Remove group @group
sv: Tag bort grupp @group

en: Default group
sv: Förvald grupp

en: Group @group
sv: Grupp @group

en: Ungroupable filters
sv: Ej grupperingsbara filter

en: Configure group settings for @type %item
sv: Konfigurera gruppinställningar för @type %item

en: Basic exposed form
sv: Vanligt exponerat formulär

en: Input required
sv: Inmatning krävs

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
sv: Ett exponerat formulär som enbart genererar en vy om formuläret innehåller användarinmatning.

en: Display all items
sv: Visa alla objekt

en: Display all items that this view might find
sv: Visa alla objekt som denna vy kan hitta

en: Display a specified number of items
sv: Visa ett angivet antal objekt

en: Display a limited number items that this view might find.
sv: Visa ett begränsat antal objekt som denna vy kan hitta.

en: Paged output, full pager
sv: Paginerad utmatning, fullständig paginerare

en: Paged output, full Drupal style
sv: Paginerad utmatning, fullständig stil för Drupal

en: Paged output, mini pager
sv: Paginerad utmatning, minipaginerare

en: Use the mini pager output.
sv: Använd minipaginerarens utmatning.

en: The taxonomy vocabulary name
sv: Namnet för vokabulärens taxonomi

en: Name (raw)
sv: Namn (obearbetat)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
sv: Användar- eller författarnamnet. Detta filter kontrollerar inte om användaren finns och tillåter partiell matchning. Utnyttjar inte automatisk komplettering.

en: Provide markup text for the area.
sv: Tillhandahåll uppmärkningstext för fältet.

en: Machine Name
sv: Maskinläsbart namn

en: Change the machine name of this display.
sv: Ändra det maskinläsbara namnet för denna visning.

en: Change settings for this pager type.
sv: Ändra inställningar för denna typ av paginerare.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
sv: Tillåt gruppering och insamling (beräkning) av fält

en: Exposed form style
sv: Stil på exponerat formulär

en: Select the kind of exposed filter to use.
sv: Välj vilken typ av exponerat filter att använda.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
sv: Inställningar för denna stil på exponerat formulär.

en: The machine name of this display
sv: Det maskinläsbara namnet på denna visning

en: This is machine name of the display.
sv: Det här är det maskinläsbara namnet för visningen.

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
sv: Om aktiverad, kan vissa fält bli otillgängliga. Alla fält som markerats för gruppering kommer att fällas ihop till en post per enskilt värde. Andra fält som väljs ut för hopsamling kommer att få funktionen körd på sig. Till exempel kan du gruppera noder på titel och räkna antalet NID för att få en lista med dubbletter av titlar.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
sv: <strong>Viktigt!</strong> Du har ändrat visningens maskinläsbara namn. Allt som specifikt bifogats denna visning, såsom temahanterig, kan sluta fungera tills den uppdateras. För att se temaförslag för visningen, måste du spara vyn.

en: Exposed Form
sv: Exponerat formulär

en: Exposed form options
sv: Alternativ för exponerat formulär

en: Select which pager, if any, to use for this view
sv: Välj vilken paginerare (om någon) som skall användas för denna vy

en: Pager options
sv: Alternativ för paginerare

en: Display id should be unique.
sv: ID för visning skall vara unikt.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
sv: Text att visa i knappen "skicka" för det exponerade formuläret.

en: Include reset button
sv: Inkludera återställningsknapp

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
sv: Om vald så kommer det exponerade formuläret tillhandahålla en knapp för att återställa alla applicerade exponerade filter.

en: Reset button label
sv: Etikett för återställningsknapp

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
sv: Text att visa i återställningsknappen till det exponerade formuläret.

en: Exposed sorts label
sv: Exponerad sorteringsetikett

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
sv: Text att visa som etikett på den exponerade valrutan för sortering.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i stigande ordning.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i fallande ordning.

en: Text on demand
sv: Text på begäran

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
sv: Antal poster att hoppa över. Till exempel: Om du matar in 3 här, kommer de första tre posterna att hoppas över utan att visas.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
sv: Det totala antalet sidor. Lämna tomt för att visa alla sidor.

en: Exposed options
sv: Exponerade alternativ

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
sv: Exponeras detta alternativ kan användarna ange sina värden i ett exponerat formulär när vyn visas

en: Expose items per page
sv: Exponera inlägg per sida

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall visas per sida i en vy

en: Items per page label
sv: Etikett för inlägg per sida

en: Label to use in the exposed items per page form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade formuläret för inlägg per sida.

en: Exposed items per page options
sv: Alternativ för exponerade inlägg per sida

en: Expose Offset
sv: Exponera motvikt

en: Offset label
sv: Etikett för motvikt

en: Label to use in the exposed offset form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade elementformuläret.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
sv: Motvikt måste vara ett antal större än eller lika med 0.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
sv[0]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
sv[0]: Minipaginerare, @count inlägg
sv[1]: Minipaginerare, @count inlägg

en: All items, skip @skip
sv: Alla inlägg, hoppa över @skip

en: All items
sv: Alla inlägg

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
sv[0]: @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: @count inlägg, hoppa över @skip

en: @count item | @count items
sv[0]: @count inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: Group results together
sv: Gruppera resultat tillsammans

en: Sort By
sv: Sortera på

en: Authentication module
sv: Modul för autentisering

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
sv: Kan inte slutföra åtgärden. Allvarligt fel i @file på rad @line: @message

en: - Choose -
sv: - Välj -

en: Enter the context type
sv: Ange typen av kontext

en: ...and <strong>!count</strong> more.
sv: ... och <strong>!count</strong> fler.

en: In database
sv: I databas

en: Collapse
sv: Fäll in

en: A welcome message with further instructions has been sent to your e-mail address.
sv: Ett välkomstmeddelande med vidare instruktioner har skickats till din e-postadress.

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
sv: Längsta längd på alias att generera. 100 är rekommenderat. @max är den längsta möjliga längden. Se <a href="@pathauto-help">hjälp om Pathauto</a> för detaljer.

en: What should Pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
sv: Vad skall Pathauto göra vid uppdatering av ett befintligt innehållsobjekt som redan har ett alias?

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is handled by the Transliteration module.
sv: När ett mönster innehåller vissa tecken (till exempel accent), skall Pathauto försöka skriva om dem till alfabetet ASCII-96? Omskrivning hanteras av modulen Transliteration.

en: Reduce strings to letters and numbers
sv: Reducera strängar till bokstäver och siffror

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not use this to remove punctuation.
sv: Ord att ta bort från URL-aliaset, separerade med kommatecken. Använd inte detta för att ta bort skiljetecken.

en: Choose aliases to delete
sv: Välj alias att ta bort

en: All aliases
sv: Alla alias

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
sv: <strong>Observera:</strong> det kommer ingen bekräftelse. Var säker på det du gör innan du klickar på knappen "Radera alias nu!".<br />Du kanske vill göra en backup på din databas och/eller tabellen "url_alias" innan du använder den här funktionen.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
sv: Ignorerar alias %alias på grund av sökvägskonflikt.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
sv: Ignorerar alias %alias då det är detsamma som den interna sökvägen.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source, som ersätter %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
sv: Skapade nytt alias %alias för %source.

en: Maximum alias and component length
sv: Längsta längd på alias och komponenter

en: Administer pathauto
sv: Administrera URL-alias

en: Allows a user to configure patterns for automated aliases and bulk delete URL-aliases.
sv: Tillåter en användare att konfigurera mönster för automatiska alias och massradera URL-alias.

en: Notify of Path Changes
sv: Meddela om ändringar av sökvägar

en: Determines whether or not users are notified.
sv: Avgör huruvida användare meddelas eller ej.

en: User blogs
sv: Användarbloggar

en: Maximize
sv: Maximera

en: Update preview
sv: Uppdatera förhandsgranskning

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (INTE INNEHÅLLSLÖST)

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
sv: Denna vy är skapad för version @import_version av Views, men du har enbart @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
sv: Trasig hanterare: @table > @field

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
sv: Visning %display har angivit node/% som sökväg. Detta kommer inte att producera vad du vill. Om du vill ha flera versioner av nodvisningen, använda modulen Panels.

en: Translate link
sv: Översättningslänk

en: Provide a simple link to translate the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att översätta noden.

en: Authmap ID
sv: ID för Authmap

en: The Authmap ID.
sv: ID-numret för Authmap.

en: Authentication name
sv: Namn för autentisering

en: The unique authentication name.
sv: Det unika namnet för verifiering.

en: The name of the module managing the authentication entry.
sv: Namnet på den modul som hanterar verifieringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
sv: Använd absolut länk (börjar med "http://")

en: Output machine name
sv: Mata ut maskinläsbart namn

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
sv: Använd Drupals sökväg för taxonomiterm för att skapa länkstigar

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
sv: Om vald så kommer länkar i länkstigen att skapas genom Drupals standardmetod istället för Views anpassade metod. Detta är användbart om du använder moduler såsom Taxonomy Redirect för att ändra dina länkar för taxonomitermer.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
sv: Ändra namn för CSS-klass som kommer att läggas till denna visning.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
sv: Namnen på CSS-klasser kommer att läggas till vyn. Detta gör det möjligt för dig att använda specifik CSS-kod för varje vy. Du kan ange flera klasser separerade med mellanslag.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
sv: CSS-klasser får endast bestå av alfanumeriska tecken eller streck.

en: Choose text
sv: Välj text

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
sv: Texten som kommer att visas som det valda alternativet i snabbvalsmenyn.

en: Term edit link
sv: Redigeringslänk för term

en: Provide a simple link to edit the term.
sv: Tillhandahåll en vanlig länk för att redigera termen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
sv: Ange mellan vilka värden som användaren kan välja vid fastställandet av poster per sida. Åtskilda med kommatecken.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall hoppas över i början.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
sv: Var vänlig ange en lista med numeriska heltalsvärden åtskilda med kommatecken, till exempel: 10, 20, 50, 100

en: Link field
sv: Länkfält

en: Attachment before
sv: Bilaga innan

en: Attachment after
sv: Bilaga efter

en: Feed icon
sv: Ikon för innehållsflöde

en: No tokens available.
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
sv: Klicka på ett ersättningstecken för att infoga det i det fält du senaste klickade på.

en: Translation source node
sv: Översättningens källnod

en: List of the currently available tokens on this site
sv: Lista på de nuvarande tillgängliga ersättningstecknen på denna webbplats

en: Provides a user interface for the Token API and some missing core tokens.
sv: Tillhandahåller ett användargränssnitt till Token API och några saknade ersättningstecken från kärnan.

en: Insert this token into your form
sv: Infoga detta ersättningstecken i ditt formulär

en: First click a text field to insert your tokens into.
sv: Klicka först på ett textfält att infoga dina ersättningstecken i.

en: Before Content
sv: Före Innehåll

en: Use <em>articles</em> for time-sensitive content like news, press releases or blog posts.
sv: Använd <em>artiklar</em> för tidskänsligt innehåll som nyheter, pressreleaser eller blogginlägg.

en: Current page
sv: Nuvarande sida

en: CTools PHP requirements
sv: Krav för CTools PHP

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
sv: CTools kräver vissa funktioner som endast är tillgängliga i PHP 5.2.0 eller högre.

en: Site logo
sv: Webbplatsens logotyp

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
sv: Paneler: sparade visning "%title" med visnings-ID %did

en: Previous page
sv: Föregående sida

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
sv: Hanteraren @handler försökte lägga till ytterligare fält @identifier, men @table kunde inte läggas till!

en: Fill up single line
sv: Fyll upp i en rad

en: Available variables are: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].
sv: Tillgängliga variabler är: [site:name], [site:url], [user:name], [user:mail], [site:login-url], [site:url-brief], [user:edit-url], [user:one-time-login-url], [user:cancel-url].

en: Custom ruleset
sv: Anpassad regeluppsättning

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
sv: Anpassade regeluppsättningar är kombinationer av insticksprogram som du kan använda för åtkomstkontroll, urvalskriterier och synlighet av paneler.

en: There are no custom rulesets.
sv: Det finns ingen anpassad regeluppsättning.

en: Manage custom rulesets
sv: Hantera anpassade regeluppsättningar

en: Custom rulesets
sv: Anpassade regeluppsättningar

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara regeluppsättningar för åtkomst åt applikationer såsom modulen Panels.

en: ruleset
sv: regeluppsättning

en: Ruleset
sv: Regeluppsättning

en: rulesets
sv: regeluppsättningar

en: Rulesets
sv: Regeluppsättningar

en: Custom content
sv: Anpassat innehåll

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
sv: Anpassat innehåll i rutor är grundläggande HTML som du skriver in, vilket kan återanvändas i alla dina rutor.

en: There are no custom content panes.
sv: Det finns inga anpassade innehållsrutor.

en: Manage custom content
sv: Hantera anpassat innehåll

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara innehållsrutor för applikationer såsom modulen Panels.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
sv: Definitionen av plugin för @plugin använder %schema, men den har inget exportområde.

en: Clone @plugin %title
sv: Klona @plugin %title

en: Export @plugin %title
sv: Exportera @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
sv: Är du säker på att du vill återställa %title?

en: %title has been created.
sv: %title har skapats.

en: %title could not be created.
sv: %title kunde inte skapas.

en: %title has been updated.
sv: %title har uppdaterats.

en: %title could not be updated.
sv: %title kunde inte uppdateras.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
sv: Du kan importera en exporterad definition genom att klistra in det exporterade kodobjektet i fältet nedan.

en: @plugin %title was enabled.
sv: @plugin %title aktiverades.

en: @plugin %title was disabled.
sv: @plugin %title avaktiverades.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
sv: Definitionen av export för @table saknar egenskapen "primärnyckel".

en: Enabled, name
sv: Aktiverad, namn

en: The unique ID for this @export.
sv: Det unika ID-numret för denna @export.

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
sv: ID för exporten får endast bestå av små bokstäver, understreck och siffror.

en: Configure rows
sv: Konfigurera rader

en: Row @number
sv: Rad @number

en: Row number
sv: Radnummer

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
sv: Panels är aktiverat men CTools är för gammalt. Alla moduler i Panels är inaktiverade tills CTools har uppdaterats. Se statussidan för mer information.

en: Add new pane
sv: Lägg till ny panel

en: Builders
sv: Byggare

en: Row class
sv: Klass för rad

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
sv: Förklaringen av den senaste ändringen gjord på noden.

en: The title of the current page.
sv: Titeln för aktuell sida.

en: The URL of the current page.
sv: URL:en för aktuell sida.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
sv: Sidnumret för aktuell sida vid visning av paginerad lista.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
sv: %element-title använder följande ogiltiga ersättningstecken: @invalid-tokens.

en: The source node for this current node's translation set.
sv: Källnoden för den här nuvarande nodens översättningsgrupp.

en: Account cancellation URL
sv: URL för avbrytande av konto

en: The URL of the confirm delete page for the user account.
sv: URL:en till sidan att bekräfta borttagning för användarkontot.

en: One-time login URL
sv: URL för engångsinloggning

en: The URL of the one-time login page for the user account.
sv: URL:en till sidan för engångsinloggning för användarkontot.

en: Tokens related to menu links.
sv: Ersättningstecken relaterade till menylänkar.

en: The unique ID of the menu link.
sv: Det unika ID för menylänken.

en: The title of the menu link.
sv: Titeln för menylänken.

en: The URL of the menu link.
sv: URL:en för menylänken.

en: The menu link's parent.
sv: Menylänkens ovanliggande alternativ.

en: Tokens related to the current page request.
sv: Ersättningstecken relaterade till det nuvarande sidanropet.

en: Page number
sv: Sidnummer

en: The book page associated with the node.
sv: Boksidan associerade med noden.

en: The menu link for this node.
sv: Menylänen för den här noden.

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is the recommended length. @max is the maximum possible length. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
sv: Största textlängd för en komponent i aliaset (till exempel [title]). 100 är den rekommenderade längden. @max är den största möjliga längden. Läs <a href="@pathauto-help">hjälp om Pathauto</a> för mer information.

en: The field %name is not a valid number.
sv: Fältet %name är inte ett giltigt tal.

en: The field %name cannot be greater than @max.
sv: Fältet %name får inte vara större än @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
sv: Fältet %name får inte vara kortare än @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
sv: Fältet <em>strängar att ta bort</em> får inte innehålla HTML. Se till att inaktivera redigerare av typen WYSIWYG för detta fält.

en: Select the types of un-aliased paths for which to generate URL aliases
sv: Välj sökvägstyperna att generera URL-alias för där de saknas

en: Bulk updating URL aliases
sv: Massuppdaterar URL-alias

en: An error occurred while processing @operation with arguments : @args
sv: Ett fel inträffade vid bearbetning av @operation med argument: @args

en: Generated 1 URL alias. | Generated @count URL aliases.
sv[0]: Genererade 1 URL-alias.
sv[1]: Genererade @count URL-alias.

en: language neutral
sv: språkneutral

en: Pattern for all @language @node_type paths
sv: Mönster för alla sökvägar till @language @node_type

en: Updated alias for node @nid.
sv: Uppdaterade alias för nod @nid.

en: Taxonomy term paths
sv: Sökvägar till taxonomitermer

en: Updated alias for term @tid.
sv: Uppdaterade alias för term @tid.

en: Forum paths
sv: Sökvägar till forum

en: Updated alias for forum @tid.
sv: Uppdaterade alias för forum @tid.

en: User paths
sv: Sökvägar till användare

en: Updated alias for user @uid.
sv: Uppdaterade alias för användare @uid.

en: Blog paths
sv: Sökvägar till bloggar

en: Updated alias for blog user @uid.
sv: Uppdaterade alias för blogganvändare @uid.

en: Update URL alias
sv: Uppdatera URL-alias

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 nod.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count noder.

en: Updated URL alias for 1 term. | Updated URL aliases for @count terms.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 term.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count termer.

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
sv[0]: Uppdaterade URL-alias för 1 användarkonto.
sv[1]: Uppdaterade URL-alias för @count användarkonton.

en: Bulk update
sv: Massuppdatera

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the term:path token. You should probably set the action for @name to be "replace by separator".
sv: Du har konfigurerat @name att vara avskiljare och att tas bort när det hittas i strängar. Detta kan orsaka problem med dina mönster, speciellt med ersättningstecknet "term:path". Du bör troligen sätta åtgärden för @name som "ersätt med avskiljare".

en: Use ISO-8601 week numbers
sv: Använd veckonummer av typen ISO-8601

en: IMPORTANT! If checked, First day of week MUST be set to Monday
sv: VIKTIGT! Om markerat, MÅSTE första dagen i veckan vara angivet till måndag.

en: When using ISO-8601 week numbers, the first day of the week must be set to Monday.
sv: När veckonummer av typen ISO-8601 används måste den första veckodagen vara angivet till måndag.

en: Field @label (@field_name)
sv: Fält @label (@field_name)

en: There are no date fields in this database.
sv: Det finns inga datumfält i denna databas.

en: The date field which whose type should be changed.
sv: Datumfältet vars typ skall ändras för.

en: The type of date to change the field to.
sv: Datumtyp att ändra detta fält till.

en: New type:
sv: Ny typ:

en: The current type is the same as the chosen type. There is nothing to change.
sv: Den nuvarande datumtypen är samma som vald typ. Det finns inget att ändra.

en: The field @field_name has been changed from @old_type to @new_type.
sv: Fältet @field_name har ändrats från @old_type till @new_type.

en: Change a date field from one type to another. Very experimental, use at your own risk!
sv: Ändra ett datumfält från en typ till en annan. Mycket experimentell, använd på egen risk!

en: Year range
sv: Årsintervall

en: - Use default -
sv: - Använd förvalt -

en: Unknown content type
sv: Okänd innehållstyp

en: Class registry
sv: Registerklass

en: unlabeled
sv: ingen etikett

en: A comment is viewed
sv: En kommentar visas

en: Replacement patterns for %label
sv: Ersättningsmönster för %label

en: Variable label
sv: Etikett för variabel

en: Adjust the names and labels of provided variables, but note that renaming of already utilizied variables invalidates the existing uses.
sv: Anpassa namnen och etiketterna för tillhandahållna variabler. Observera dock att ändring av namn på redan använda variablar ogiltigförklarar den nuvarande användningen.

en: Are you sure you want to enable the %plugin %label?
sv: Är du säker på att du vill aktivera %plugin %label?

en: Are you sure you want to disable the %plugin %label?
sv: Är du säker på att du vill inaktivera %plugin %label?

en: Are you sure you want to revert the %plugin %label?
sv: Är du säker på att du vill återställa %plugin %label?

en: Are you sure you want to delete the %plugin %label?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %plugin %label?

en: Enabled %plugin %label.
sv: Aktiverade %plugin %label.

en: Disabled %plugin %label.
sv: Inaktiverade %plugin %label.

en: Reverted %plugin %label to the defaults.
sv: Återställde %plugin %label till dess standardvärde.

en: Deleted %plugin %label.
sv: Raderade %plugin %label.

en: Format settings:
sv: Inställningar för format:

en: Administrative overlay
sv: Administrativt lager

en: Upload an image to go with this article.
sv: Ladda upp en bild tillsammans med denna artikel.

en: View mode
sv: Visningsläge

en: The menu link's root.
sv: Menylänkens rot.

en: Add if the following PHP code outputs a nonzero value (PHP-mode, experts only).
sv: Lägg till om följande PHP-kod matar ut ett värde skiljt från noll (PHP-läge, endast för experter).

en: Save and Continue Editing
sv: Spara och fortsätt redigering

en: The CSS rule %title has been deleted.
sv: CSS-regeln %title har raderats.

en: Access Bulk Exporter
sv: Tillgång till massexportör

en: Export various system objects into code.
sv: Exportera olika systemobjekt till kod.

en: Administer access rulesets
sv: Administrera uppsättningar av åtkomstregler

en: Add, delete and edit custom access rulesets.
sv: Lägga till, ta bort och redigera uppsättningar av åtkomstregler.

en: Modal Login (default style)
sv: Modal inloggning (förvald stil)

en: Modal Login (custom style)
sv: Modal inloggning (anpassad stil)

en: Wizard (no modal)
sv: Guide (utan modal)

en: Wizard (default modal)
sv: Guide (förvald modal)

en: Pick an animal
sv: Välj ett djur

en: Wizard (custom modal)
sv: Guide (anpassad modal)

en: Replace text with "hello world"
sv: Ersätt texten med "hello world"

en: Sample Content
sv: Exempel innehåll

en: Delete this row
sv: Ta bort denna rad

en: Link 1
sv: Länk 1

en: Link 2
sv: Länk 2

en: Link 3
sv: Länk 3

en: Drop Down Menu
sv: Rullgardinsmeny

en: Click to Drop Down
sv: Klicka för rullgardinsmeny

en: Click to Collapse
sv: Klicka för att fälla ihop

en: Collapsible Div
sv: Hopfällbar div

en: remain here
sv: stanna här

en: Go to your account
sv: Gå till ditt konto

en: your account
sv: ditt konto

en: Login Success
sv: Inloggning lyckades

en: Choose animal
sv: Välj djur

en: Configure animal
sv: Konfigurera djur

en: Sheep
sv: Får

en: Lizard
sv: Ödla

en: Raptor
sv: Rovfågel

en: Venomous
sv: Giftig

en: non-venomous
sv: inte giftig

en: venomous
sv: giftig

en: Eagle
sv: Örn

en: Hawk
sv: Hök

en: Owl
sv: Uggla

en: Buzzard
sv: Vråk

en: Domesticated
sv: Vilda

en: wild
sv: vilda

en: domesticated
sv: tama

en: Animal
sv: Djur

en: Administer custom content
sv: Administrera anpassat innehåll

en: View administrative links on Panel panes
sv: Visa administrativa länkar på Panelrutor

en: Configure access settings on Panel panes
sv: Konfigurera åtkomstinställningar på Panelrutor

en: Use the Panels In-Place Editor
sv: Använd Panels redigerare

en: Allows a user to utilize Panels' In-Place Editor.
sv: Beviljar en användare att använda Panels redigerare.

en: Configure advanced settings on Panel panes
sv: Konfigurera utökade inställningar på Panelrutor

en: Administer Panels layouts
sv: Administrera Panels layouter

en: Configure caching settings on Panels
sv: Konfigurera inställningar för cachning på Panels

en: Weight for @title
sv: Vikt för @title

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
sv: Sökvägen för den primära filen för denna post, relativ till Drupals grundsökväg. Till exempel modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
sv: Namnet på posten. Till exempel nod.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
sv: Typen av posten, antingen modul, tema eller theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
sv: Boolesk indikator som anger huruvida denna post är aktiverad eller ej.

en: Schema version
sv: Version av databasschema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
sv: Modulens versionsnummer för databasschemat. -1 om modulen inte är installerad (dess tabeller existerar inte). 0 eller den största N av modulens funktion hook_update_N ()  som antingen har körts eller fanns när modulen installerades för första gången.

en: View: !view
sv: Vy: !view

en: Human-readable name
sv: Människoläsbart namn

en: Edit @label
sv: Redigera @label

en: (No information available)
sv: (Ingen information tillgänglig)

en: Fixed value
sv: Låst värde

en: Access Backup and Migrate
sv: Åtkomst till säkerhetskopiera och flytta

en: Access the Backup and Migrate admin section.
sv: Åtkomst till administrationssektionen för säkerhetskopiera och flytta.

en: Perform a backup
sv: Utför en säkerhetskopiering

en: Back up any of the available databases.
sv: Säkerhetskopiera alla tillgängliga databaser.

en: Access backup files
sv: Åtkomst till säkerhetskopior

en: Access and download the previously created backup files.
sv: Åtkomst till och hämta tidigare skapade säkerhetskopior.

en: Delete backup files
sv: Radera säkerhetskopior

en: Delete the previously created backup files.
sv: Radera tidigare skapade säkerhetskopior.

en: Restore the site
sv: Återställ webbplatsen

en: Restore the site's database from a backup file.
sv: Återställ webbplatsens databas från en säkerhetskopia.

en: Edit Backup and Migrate profiles, schedules and destinations.
sv: Redigera profiler, schemaläggningar och mål för säkerhetskopiera och flytta.

en: Unable to move the backups directory to your private folder, please check file permissions and move the directory %from to %to
sv: Kunde inte flytta katalogen med säkerhetskopior till din privata mapp. Var vänlig bekräfta filrättigheterna och flytta katalogen %from till %to

en: file system settings
sv: inställningar för filsystem

en: @title Files
sv: Filer @title

en: Group label
sv: Gruppetikett

en: Current additions
sv: Nuvarande tillägg

en: Also includes !additional_dates.
sv: Innehåller även !additional_dates.

en: Repeats !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional
sv: Upprepas !interval !bymonth !byday !count !until !except. !additional

en: Date year range must be in the format -9:+9, 2005:2010, -9:2010, or 2005:+9
sv: Datumets årsintervall måste vara på formatet -9:+9, 2005:2010, -9:2010, eller 2005:+9

en: Asc
sv: Stigande

en: Subdirectory
sv: Underkatalog

en: Custom blocks
sv: Anpassade block

en: Access the views administration pages.
sv: Åtkomst till administrationssidor för vyer.

en: Bypass access control when accessing views.
sv: Kringgå behörighetskontroll vid åtkomst till vyer.

en: Add new view
sv: Lägg till ny vy

en: - Basic validation -
sv: - Grundläggande validering -

en: HTML element
sv: HTML-element

en: Label HTML element
sv: Etikett för HTML-element

en: Place a colon after the label
sv: Sätt ett kolon efter etiketten

en: Wrapper HTML element
sv: Omslutande HTML-element

en: Wrapper class
sv: Omslutande klass

en: Add default classes
sv: Lägg till förvalda klasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
sv: Använd förvalda klasser för Views för att identifiera fältet, fältetiketten och fältinnehåll.

en: Use absolute path
sv: Använd absolut sökväg

en: Rel Text
sv: Text för relaterat attribut

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
sv: Innefatta relaterat attribut för användning i Lightbox2 eller andra JavaScriptverktyg.

en: Preserve certain tags
sv: Bevara vissa taggar

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
sv: Lista taggarna som behöver bevaras under avkortningsprocessen. Exempel: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; vilket kommer att bevara alla p- och br-element

en: Format plural
sv: Pluralsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
sv: Om markerad kommer särskild hantering användas för pluralsform.

en: Singular form
sv: Singularform

en: Text to use for the singular form.
sv: Text som används för singularformen.

en: Plural form
sv: Pluralform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
sv: Text som används för pluralformen, @count kommer ersättas med värdet.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
sv: En förskjutning från den nuvarande tiden såsom "!example1" eller "!example2"

en: A unique machine-readable name for this View. It must only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Ett unikt maskinläsbart namn för denna vy. Det får bara innehålla små bokstäver, siffror och understreck.

en: Weight for @display
sv: Vikt för @display

en: Translation method
sv: Översättningsmetod

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
sv: Välj en översättningsmetod att använda för Views data såsom sidhuvud, sidfot och tom text.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
sv: Den här titel kommer att visas på visningens redigeringssida istället för den förvalda. Det här kan vara användbart om du har samma alternativ flera gånger.

en: Do not pass admin strings for translation.
sv: Skicka inte administratörssträngar till översättning.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
sv: Används Drupals kärnfunktion t(). Rekommenderas inte eftersom det inte stödjer uppdateringar på nuvarande strängar.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
sv: Om du behöver översätta etiketter i Views till andra språk, överväg att installera paketet <a href="!path">Internationalization</a> för Views översättningsmodul.

en: Feed Item ID
sv: ID för innehållsflödets post

en: The unique ID of the aggregator item.
sv: Det unika ID-numret för innehållsflödets post.

en: The guid of the original imported item.
sv: GUID för den ursprungliga importerade posten.

en: Date and time of when the comment was created.
sv: Datum och tid då kommentaren skapades.

en: Date and time of when the comment was last updated.
sv: Datum och tid då kommentaren senast uppdaterades.

en: Whether the comment is approved (or still in the moderation queue).
sv: Huruvida kommentaren är godkänd (eller fortfarande är i modereringskön).

en: Approved comment
sv: Godkända kommentarer

en: Last comment CID
sv: CID för senaste kommentar

en: Display the last comment of a node
sv: Visa den senaste kommentaren för en nod

en: Last Comment
sv: Senaste kommentar

en: The last comment of a node.
sv: En nods senaste kommentar.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
sv: Några roller saknar behörighet för att komma åt innehåll, men visning %display har ingen åtkomstkontroll.

en: The extension of the file.
sv: Filändelse för filen.

en: File Usage
sv: Filanvändning

en: A file that is associated with this node, usually because it is in a field on the node.
sv: En fil som är associerad med denna nod, vanligtvis eftersom den är i ett fält på noden.

en: A user that is associated with this file, usually because this file is in a field on the user.
sv: En användare som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på användaren.

en: A file that is associated with this user, usually because it is in a field on the user.
sv: En fil som är associerad med denna användare, vanligtvis eftersom den är i ett fält på användaren.

en: A comment that is associated with this file, usually because this file is in a field on the comment.
sv: En kommentar som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på kommentaren.

en: A file that is associated with this comment, usually because it is in a field on the comment.
sv: En fil som är associerad med denna kommentar, vanligtvis eftersom den är i ett fält på kommentaren.

en: A taxonomy term that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy term.
sv: En taxonomiterm som är associerad med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på taxonomitermen.

en: A file that is associated with this taxonomy term, usually because it is in a field on the taxonomy term.
sv: En fil som är associerad med denna taxonomiterm, vanligtvis eftersom den är i ett fält på taxonomitermen.

en: Taxonomy Vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: A taxonomy vocabulary that is associated with this file, usually because this file is in a field on the taxonomy vocabulary.
sv: En vokabulär för taxonomi som är associerat med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är i ett fält på vokabulärets taxonomi.

en: A file that is associated with this taxonomy vocabulary, usually because it is in a field on the taxonomy vocabulary.
sv: En fil som är associerad med detta vokabulär för taxonomin, vanligtvis eftersom den är i en fil på vokabulärets taxonomi.

en: The module managing this file relationship.
sv: Modulen som hanterar den här filens relation.

en: The type of entity that is related to the file.
sv: Typen av objekt som är relaterad till filen.

en: The number of times the file is used by this entity.
sv: Antalet gånger filen används av det här objektet.

en: Machine-Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Maskinläsbart namn för vokabuläret en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret som fältet "Taxonomi: term" är, och kan orsaka dubletter.

en: term from !field_name
sv: term från !field_name

en: Math expression
sv: Matematiskt uttryck

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
sv: Utvärderar ett matematiskt uttryck och visar det.

en: Use destination
sv: Använd mål

en: Add destination to the link
sv: Lägg till mål till länken

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
sv: Visa kommentarslänken i det formulär som används på vanliga ingresser av noder, istället för det fullständiga nodformuläret.

en: Used by Style: Table to determine the actual column to click sort the field on. The default is usually fine.
sv: Används av stil: Tabell för att bestämma den aktuella kolumnen att klickvis sortera fältet på. Det förvalda fungerar oftast bra.

en: Group column
sv: Grupperingskolumn

en: Select the column of this field to apply the grouping function selected above.
sv: Markera kolumnen för detta fält att tillämpa den grupperande funktionen som valts ovan.

en: Group columns (additional)
sv: Gruppkolumner (ytterligare)

en: Select any additional columns of this field to include in the query and to group on.
sv: Välj ytterligare kolumner för detta fält att inkludera i databasfrågan och för att gruppera på.

en: Display download path instead of file storage URI
sv: Visa nedladdningssökväg istället för URI för fillagring

en: This will provide the full download URL rather than the internal filestream address.
sv: Detta kommer att tillhandahålla den fullständiga nedladdnings-URL snarare än den interna filadressen.

en: The machine name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Det maskinläsbara namnet för vokabulären som termen hör till.

en: Display error message
sv: Visa felmeddelande

en: Term name converted to Term ID
sv: Namn på term konverterat till ID för term

en: No comment
sv: Ingen kommentar

en: Comment or document this display.
sv: Kommentera eller dokumentera denna visning.

en: Query settings
sv: Inställningar för databasfråga

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
sv: Tillåt att ställa in några utökade inställningar för insticksprogrammet att köra databasfråga

en: The name and the description of this display
sv: Namnet och beskrivningen för denna visning

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Det här namnet kommer att synas enbart i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Det här beskrivningen kommer att synas enbart i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: This display's comments
sv: Kommentarer för den här visningen

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
sv: Detta värde kommer att synas och användas endast inom Views UI och kan användas för att dokumentera denna visning. Du kan använda detta för att tillhandahålla anteckningar för andra eller framtida utvecklare av din webbplats om hur eller varför denna visning är konfigurerad.

en: Query options
sv: Alternativ för databasfråga

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
sv: Namn för visning får enbart bestå av bokstäver, siffror eller understreck.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina paginerade värden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
sv: Skall denna visning generera de paginerade värdena? Detta är enbart meningsfullt om en paginerare ärvs.

en: This will appear as the name of this block in administer >> structure >> blocks.
sv: Detta kommer att synas som namnet för detta block under administrera >> uppbyggnad >> block.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
sv: Text att visa istället för resultat tills användaren väljer och tillämpar ett exponerat filter.

en: Include all items option
sv: Inkludera alla valalternativ

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
sv: Om valt, kommer en extra post att inkluderas till poster per sida att visa alla poster

en: All items label
sv: Etikett för alla poster

en: Which label will be used to display all items
sv: Vilken etikett kommer att användas för att visa alla poster

en: Disable SQL rewriting
sv: Inaktivera omskrivning av SQL

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
sv: VARNING: Inaktivering av omskrivning av SQL innebär att säkerhet för nodåtkomst är inaktiverad. Detta kan tillåta använda att se data som de inte skulle kunna se om din vy är felaktigt konfigurerad. Var vänlig använd detta alternativ enbart om du förstår och godtar denna säkerhetsrisk.

en: Use Slave Server
sv: Använd slavserver

en: This will make the query attempt to connect to a slave server if available.  If no slave server is defined or available, it will fall back to the default server.
sv: Detta kommer att göra att databasfrågan försöker ansluta till en slavserver om den finns tillgänglig. Om ingen server finns är angiven eller tillgänglig kommer det att falla tillbaka till den förvalda servern.

en: Field Language
sv: Språk för fält

en: All fields which support translations will be displayed in the selected language.
sv: Alla fält som stöder översättningar kommer att visas i det valda språket.

en: The class to provide on each row.
sv: Klassen att tillhandahålla på varje rad.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
sv: Du kan använda ersättningstecken för fält enligt "Ersättningsmönster" som används i "Skriv om utmatningen för detta fält" för alla fält.

en: Table summary
sv: Sammanfattning för tabell

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om markerat, kommer den nuvarande sökvägen att visas som det förvalda alternativet i snabbmenyn, om det finns tillgängligt.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
sv: Klassen att tillhandahålla för omsvepningen, utanför listan.

en: List class
sv: Klass för lista

en: The class to provide on the list element itself.
sv: Klassen att tillhandahålla för själva listelementet.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
sv: Ange bassökvägen för länkar i denna sammanfattande vy, till exempel http://exempel.se/<strong>sökväg_till_din_vy/arkiv</strong>. Ta inte med inledande och avslutande snedstreck. Om detta värde är tomt kommer Views att använda den första funna sökvägen som grundsökväg i sidvisningar, eller / om ingen sökväg kan hittas.

en: Text formats enabled for rich-text editing
sv: Textformat aktiverade för redigering av Rich-Text

en: Shifts the site output down by approximately 20 pixels from the top of the viewport. If disabled, absolute- or fixed-positioned page elements may be covered by the administration menu.
sv: Flyttar ned utmatningen av webbplatsen med ungefär 20 pixlar från toppen av fönstret. Om inaktiverad, kan absoluta eller fast placerade sidelement komma att täckas över av administrationsmenyn.

en: Displays the administration menu always at the top of the browser viewport (even when scrolling the page).
sv: Visar alltid administrationsmenyn längst upp i webbläsarens fönster (även vid bläddring på sidan).

en: In some browsers, this setting may result in a malformed page, an invisible cursor, non-selectable elements in forms, or other issues.
sv: I vissa webbläsare kan denna inställning resultera i i en felaktig sida, en osynlig markör, ej valbara element i formulär, och andra felaktigheter.

en: Collapse module groups on the <a href="!modules-url">%modules</a> page
sv: Fäll ihop modulgrupper på sidan <a href="!modules-url">%modules</a>.

en: Collapse module groups on the <a href="@permissions-url">%permissions</a> page
sv: Fäll ihop modulgrupper på sidan <a href="@permissions-url">%permissions</a>.

en: Moves the tabs on all pages into the administration menu. Only possible for themes using the CSS classes <code>tabs primary</code> and <code>tabs secondary</code>.
sv: Flyttar flikarna på alla sidor in till administrationsmenyn. Enbart möjligt för teman som använder CSS-klasserna <code>tabs primary</code> och <code>tabs secondary</code>.

en: Access administration menu
sv: Åtkomst till administrationsmenyn

en: Display the administration menu at the top of each page.
sv: Visa administrationsmenyn längst upp på varje sida.

en: Flush caches
sv: Rensa cachningar

en: Access links to flush caches in the administration menu.
sv: Åtkomst till länkar för att rensa cachningar i administrationsmenyn.

en: Display Drupal links
sv: Visa länkar i Drupal

en: Provide Drupal.org links in the administration menu.
sv: Tillhandahåll länkar från Drupal.org i administrationsmenyn.

en: Administration tools.
sv: Verktyg för administration.

en: Rebuild system links
sv: Bygg om systemlänkar.

en: System links derived from menu router paths have been rebuilt.
sv: Systemlänkar härledda från menysökvägar har byggts om.

en: Administration Development tools
sv: Verktyg för utveckling av administration

en: Administration and debugging functionality for developers and site builders.
sv: Administrations- felsökningsverktyg för utvecklare och webbutvecklare.

en: Tokens related to the current date and time.
sv: Ersättningstecken relaterade till nuvarande datum och tid.

en: The URL of the @entity.
sv: URL:en för @entity.

en: The content type of the node.
sv: Innehållstypen för noden.

en: Tokens related to content types.
sv: Ersättningstecken relaterade till innehållstyper.

en: The name of the content type.
sv: Namet för innehållstypen.

en: The unique machine-readable name of the content type.
sv: Det maskinläsbara namnet för innehållstypen.

en: The optional description of the content type.
sv: Den valfria beskrivningen för innehållstypen.

en: The number of nodes belonging to the content type.
sv: Det antal noder som hör till innehållstypen.

en: The URL of the content type's edit page.
sv: URL:en för innehållstypens redigeringssida.

en: The URL of the taxonomy term's edit page.
sv: URL:en för taxonomitermens redigeringssida.

en: The unique machine-readable name of the vocabulary.
sv: Det unika maskinläsbara namnet för vokabulären.

en: The URL of the vocabulary's edit page.
sv: URL:en för vokabulärens redigeringssida.

en: The picture of the user.
sv: Bilden för användaren.

en: The specific argument of the current page (e.g. 'arg:1' on the page 'node/1' returns '1').
sv: Det angivna argument för nuvarande sida (till exempel "arg:1" på sidan "nod/1" återger "1").

en: Tokens related to URLs.
sv: Ersättningstecken relaterade till URL:er

en: Relative URL
sv: Relativ URL

en: The relative URL.
sv: Den relativa URL:en.

en: Absolute URL
sv: Fullständig URL

en: The absolute URL.
sv: Den fullständiga URL:en.

en: Tokens related to menus.
sv: Ersättningstecken relaterade till menyer.

en: The unique machine-readable name of the menu.
sv: Det unika maskinläsbara namnet för menyn.

en: The optional description of the menu.
sv: Den valfria beskrivningen för menyn.

en: Menu link count
sv: Antal menylänkar

en: The number of menu links belonging to the menu.
sv: Det antal menylänkar som hör till menyn.

en: The URL of the menu's edit page.
sv: URL:en för menyns redigeringssida.

en: The menu of the menu link.
sv: Menyn för menylänken.

en: The URL of the menu link's edit page.
sv: URL:en för menylänkens redigeringssida.

en: @category @type field.
sv: Fält @category @type.

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
sv[0]: %element-title får inte innehålla mindre än ett ersättningstecken.
sv[1]: %element-title måste innehålla åtminstone @count ersättningstecken.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
sv[0]: %element-title måste innehålla som mest ett ersättningstecken.
sv[1]: %element-title måste innehålla som mest @count ersättningstecken.

en: Content paths
sv: Sökvägar för innehåll

en: Default path pattern (applies to all content types with blank patterns below)
sv: Förvalt sökvägsmönster (gäller för alla innehållstyper med tomma mönster nedan)

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type content types with blank patterns below)
sv: Förvalt sökvägsmönster för @node_type (gäller för alla innehållstyper @nod_type med tomma mönster nedan)

en: Approve link
sv: Länk för godkännande

en: Content access
sv: Åtkomst till innehåll

[ctx: datetime]
en: All day
sv: Hela dagen

[ctx: datetime]
en: Year
sv: År

[ctx: datetime]
en: Month
sv: Månad

[ctx: datetime]
en: Week
sv: Vecka

[ctx: datetime]
en: Day
sv: Dag

en: Display:
sv: Visning:

en: Multiple values:
sv: Flera värden:

en: Identify a specific number of values to display, or leave blank to show all values.
sv: Ange ett specifikt antal värden att visa, eller lämna blankt för att visa alla värden.

en: starting from @isodate
sv: med början från @isodate

en: ending with @isodate
sv: slutar med @isodate

en: Identify specific start and/or end dates in the format YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, or leave blank for all available dates.
sv: Identifiera angivna start och/eller slutdatum i formatet YYYY-MM-DDTHH:MM:SS, eller lämna tomt för alla tillgängliga datum.

en: Repeat rule:
sv: Upprepa regel:

en: How many time units should be shown in the 'time ago' string.
sv: Hur många tidsenheter som skall visas i strängen "tid sedan".

en: Show @count value(s) starting with @date1, ending with @date2
sv: Visa @count värde(n) vilka startar med @date1 och slutar med @date2

en: earliest
sv: tidigast

en: latest
sv: senast

en: Show repeat rule
sv: Visa upprepningsregel

en: Display time ago, showing @interval units.
sv: Visa tid sedan med @interval enheter.

en: View Repeating Dates
sv: Visa upprepande datum

en: The duration of the time period given by the dates.
sv: Längden på den tidsperiod som ges av datumen.

[ctx: datetime]
en: Hour
sv: Timma

[ctx: datetime]
en: Minute
sv: Minut

[ctx: datetime]
en: Second
sv: Sekund

en: The year is invalid.
sv: Året är ogiltigt.

en: The month is invalid.
sv: Månaden är ogiltig.

en: The day is invalid.
sv: Dagen är ogiltig.

en: The hour is invalid.
sv: Timmen är ogiltig.

en: The minute is invalid.
sv: Minuten är ogiltig.

en: The second is invalid.
sv: Sekunden är ogiltig.

[ctx: ampm]
en: am
sv: förmiddag

[ctx: ampm]
en: pm
sv: eftermiddag

[ctx: date_order]
en: First
sv: Första

[ctx: date_order]
en: Second
sv: Andra

[ctx: date_order]
en: Third
sv: Tredje

[ctx: date_order]
en: Fourth
sv: Fjärde

[ctx: date_order]
en: Fifth
sv: Femte

[ctx: date_order_reverse]
en: Last
sv: Sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Next to last
sv: Näst sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Third from last
sv: Tredje sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Fourth from last
sv: Fjärde sista

[ctx: date_order_reverse]
en: Fifth from last
sv: Femte sista

[ctx: date_nav]
en: Prev
sv: Föregående

[ctx: date_nav]
en: Next
sv: Nästa

en: Configure the Date Popup settings.
sv: Konfigurera inställningarna för Date Popup

en: Add exception
sv: Lägg till undantag

en: Add addition
sv: Lägg till tillägg

[ctx: date_order]
en: Every
sv: Varje

[ctx: day_name]
en: Sunday
sv: söndag

[ctx: day_name]
en: Monday
sv: måndag

[ctx: day_name]
en: Tuesday
sv: tisdag

[ctx: day_name]
en: Wednesday
sv: onsdag

[ctx: day_name]
en: Thursday
sv: torsdag

[ctx: day_name]
en: Friday
sv: fredag

[ctx: day_name]
en: Saturday
sv: lördag

en: This operation does not yet work for the Drupal 7 version.
sv: Den här funktionen fungerar inte ännu för version 7 av Drupal.

en: Range of allowed years, oldest to newest. '-1:+1 means oldest date is one year back, newest is one year forward from current year.
sv: Intervall av tillåtna år, äldsta till nyaste. "-1:+1" innebär att äldsta datumet är ett år tillbaka och nyaste är ett år framåt från nuvarande år.

en: Your content type @name has been created.
sv: Din innehållstyp @name har skapats.

en: Your date field @name has been created.
sv: Ditt datumfält @name har skapats.

en: Administer date tools
sv: Administrera datumverktyg

en: Easy creation of date content types and calendars.
sv: Enkelt skapande av innehållstyper för datum och kalendrar.

en: Date Views
sv: Views för datum

en: Views integration for date fields and date functionality.
sv: Views integrering för datumfält och datumfunktionalitet.

en: Set the allowable minimum and maximum year range for this argument, either a -X:+X offset from the current year, like '-3:+3' or an absolute minimum and maximum year, like '2005:2010' . When the argument is set to a date outside the range, the page will be returned as 'Page not found (404)' .
sv: Ställ in tillåtet minsta och mesta årsintervall för detta argument, antingen som en kompensation -X:+X från aktuellt år, såsom "-3:+3" eller ett absolut minsta och största år, såsom "2005:2010". När argumentet är angivet till ett datum utanför intervallet, kommer sidan att returneras som "Sidan hittades inte (404)".

en: Method of handling multiple date fields in the same query. Return items that have any matching date field (date = field_1 OR field_2), or only those with matches in all selected date fields (date = field_1 AND field_2).
sv: Metod att hantera flera datumfält i samma databasfråga. Returnerar poster som har ett matchande datumfält (datum = fält_1 ELLER fält_2), eller enbart de som matchar i alla valda datumfält (datum = fält_1 OCH fält_2

en: Are you sure you want to delete the group %group?
sv: Är du säker på att du vill radera gruppen %group?

en: The group %group has been deleted from the %type content type.
sv: Gruppen %group har raderats från innehållstypen %type.

en: Vertical tab
sv: Vertikal flik

en: Accordion group
sv: Hopfällbar grupp

en: Accordion item
sv: Hopfällbar punkt

en: Fieldgroups
sv: Fältgrupper

en: Host entity
sv: Värdobjekt

en: 5 minute
sv: 5 minuter

en: 15 minute
sv: 15 minuter

en: Administer fields
sv: Administrera fält

en: Default view mode
sv: Standardläge för visning

en: Panes
sv: Rutor

en: Content revisions
sv: Versioner av innehåll

en: Custom block
sv: Anpassat block

en: %time hence
sv: %time från nu

en: Machine name:
sv: Maskinläsbart namn:

en: Eg: h1, h2, p
sv: T ex h1, h2, p

en: Manage layout
sv: Hantera layout

en: Number of enabled modules
sv: Antal aktiverade moduler

en: Select date field(s) to filter.
sv: Välj datumfält att filtrera på.

en: Underscore
sv: Understreck

en: All Day
sv: Hela dagen

en: <p class="fieldgroup-help">Fields can be dragged into groups with unlimited nesting. Each fieldgroup format comes with a configuration form, specific for that format type.<br />Note that some formats come in pair. These types have a html wrapper to nest its fieldgroup children. E.g. Place accordion items into the accordion, vertical tabs in vertical tab group and horizontal tabs in the horizontal tab group. There is one exception to this rule, you can use a vertical tab without a wrapper when the additional settings tabs are available. E.g. node forms.</p>
sv: <p class="fieldgroup-help">Fält kan dras in i grupper med obegränsad inbäddning. Med varje fältgruppsformat följer ett konfigurationsformulär specifikt för den formattypen.<br />Observera att vissa format hänger ihop i par. Dessa typer har en omslutande HTML för att nästla sina underliggande fältgrupper. Placera till exempel hopfällbara punkter i hopfällningen, vertikala flikar i en vertikal flikgrupp, och horisontella flikar i en horisontell flikgrupp. Det finns ett undantag till denna regel. Du kan använda vertikala flikar utan en omslutare när flikarna för ytterligare inställningar finns tillgängliga. Till exempel nodformulär.</p>

en: New group %label successfully created.
sv: Nya gruppen %label skapades utan problem.

en: Entity bundle
sv: Entitetspaket

en: Bypass views access control
sv: Hoppa över Views åtkomstkontroll

en: No results behavior
sv: Beteende vid inget resultat

en: Edit @section
sv: Redigera @section

en: Edit this view to add a display.
sv: Redigera denna vy för att lägga till en visning

en: Add view from template
sv: Lägg till vy från mall

en: View to insert
sv: Vy att infoga

en: The view to insert into this area.
sv: Vyn att infoga i detta område.

en: Inherit contextual filters
sv: Ärv kontextuella filter

en: If checked, this view will receive the same contextual filters as its parent.
sv: Om detta väljs kommer denna vy att ärva samma kontextuella filter som dess ovanliggande .

en: Recursion detected in view @view display @display.
sv: Rekursion upptäckt i vy @view @display.

en: When the filter value is <em>NOT</em> in the URL
sv: När filtervärdet <em>INTE FINNS</em> i URL:en

en: Exception value
sv: Undantagsvärde

en: If this value is received, the filter will be ignored; i.e, "all values"
sv: Om detta värde tas emot, kommer filtret att ignoreras. Det vill säga "alla värden"

en: Override the view and other argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
sv: Åsidosätt vyn och andra titlar för argument. Använd "%1" för det första argumentet, "%2" för det andra etc.

en: When the filter value <em>IS</em> in the URL or a default is provided
sv: När filtervärdet <em>FINNS</em> i URL:en eller en förvald tillhandahålls

en: Provide title
sv: Tillhandahåll titel

en: Override breadcrumb
sv: Åsidosätt länkstig

en: Provide breadcrumb
sv: Tillhandahåll länkstig

en: Enter a breadcrumb name you would like to use. See "Title" for percent substitutions.
sv: Ange ett namn på länkstig som du vill använda. Se "Titel" för procentersättningar.

en: Specify validation criteria
sv: Ange kriterier för validering

en: Action to take if filter value does not validate
sv: Åtgärd att vidta om filtervärde inte validerar

en: Display all results for the specified field
sv: Visa alla resultat för det angivna fältet

en: Provide default value
sv: Tillhandahåll förvalt värde

en: Show "Page not found"
sv: Visa "Sida hittades inte"

en: Display a summary
sv: Visa en sammanfattning

en: Display contents of "No results found"
sv: Visa innehåll för "Inget resultat hittades"

en: Skip default argument for view URL
sv: Hoppa över förvalt argument för vyns URL

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
sv: Välj huruvida att inkludera detta förvalda argument eller ej vid uppbyggnad av URL:en för denna vy. Att hoppa över förvalt argument är användbart till exempel när det gäller innehållsflöden.

en: Number of records
sv: Antal poster

[ctx: Sort order]
en: Default sort
sv: Förvald sortering

[ctx: Sort order]
en: Date
sv: Datum

[ctx: Sort order]
en: Numerical
sv: Numerisk

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3 (för OR) eller 1,2,3 (för AND).

en: If selected, multiple instances of this filter can work together, as though multiple values were supplied to the same filter. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om vald, kan flera instanser av det här filtret fungera tillsammans, som om flera värden har levererats till samma filter. Denna inställning är inte förenlig med inställningen "Minska dubbletter".

en: If selected, the numbers entered for the filter will be excluded rather than limiting the view.
sv: Om vald, kommer de inmatade siffrorna för filtret att uteslutas stället för att begränsa vyn.

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the filter value, which allows the summary view to act as a glossary.
sv: Ordlisteläge tillfogar en begränsning för hur många tecken som används i filtervärdet, vilket gör att vyn för sammanfattningen fungerar som en ordlista.

en: How many characters of the filter value to filter against. If set to 1, all fields starting with the first letter in the filter value would be matched.
sv: Hur många tecken på filtervärdet att filtrera mot. Om satt till 1, kommer alla fält som börjar med första bokstaven i filtervärdet att matchas.

en: When printing the title and summary, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet skall ske, vid utskrift av titeln och sammanfattningen.

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet vid utskrift av URL-sökvägar skall ske. Använd inte detta förutom med Postgres eftersom det använder skiftlägeskänsliga jämförelser.

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
sv: Alfabetisk

en: Create a label
sv: Skapa en etikett

en: Enable to create a label for this field.
sv: Aktivera för att skapa en etikett för detta fält.

en: Enable to load this field as hidden. Often used to group fields, or to use as token in another field.
sv: Aktivera för att ladda detta fält som dolt. Används ofta för att gruppera fält, eller för att använda som ersättningstecken i ett annat fält.

en: Choose the HTML element to wrap around this field, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj HTML-elementet att bädda in runt detta fält. Till exempel: H1, H2, etc.

en: Create a CSS class
sv: Skapa en CSS-klass

en: Choose the HTML element to wrap around this label, e.g. H1, H2, etc.
sv: Välj HTML-element att bädda in runt denna etikett. Till exempel H1, H2, etc.

en: Rewrite results
sv: Skriv om resultat

en: Enable to override the output of this field with custom text or replacement tokens.
sv: Aktivera för att åsidosätta utmatningen av detta fält med anpassad text eller ersättningstecken.

en: Replace spaces with dashes
sv: Ersätt mellanslag med streck

en: External server URL
sv: URL för extern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
sv: Länkar till en extern server genom att använda en fullständig URL. Till exempel: "http://www.exempel.se" eller "www.exempel.se".

en: Enable to trim the field to a maximum length of characters
sv: Aktivera för att korta ned fältet till en längsta längd av tecken

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
sv: Konvertera radbrytningstecken till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
sv: Om markerad, kommer alla radbrytningstecken (till exempel \n) konverteras till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;.

en: No results text
sv: Text vid inget resultat

en: Enable to display the "no results text" if the field contains the number 0.
sv: Aktivera för att visa "text vid inget resultat" om detta fält innehåller siffran 0.

en: Time hence
sv: Tid från nu

en: Time hence (with "hence" appended)
sv: Tid från nu (med "från nu" tillagt efter)

en: Time span (future dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (framtida datum har "-" tillagt före)

en: Time span (past dates have "-" prepended)
sv: Tidsintervall (tidigare datum har "-" tillagt före)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
sv: Hur skall den seriella datainformationen visas. Du kan välja en anpassad nyckel för array/object eller en print_r på den fullständiga utmatningen.

en: Full data (unserialized)
sv: Fullständig data (ej seriell)

en: Full data (serialized)
sv: Fullständig data (seriell)

en: A certain key
sv: En viss nyckel

en: Which key should be displayed
sv: Vilken nyckel skall visas

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
sv: Du måste ange en nyckel om du vill visa en nyckel från datainformationen.

en: How many different units to display in the string.
sv: Hur många olika enheter som skall visas i strängen.

en: This filter is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Detta filter visas inte. Visa det för att låta användare ändra det.

en: Expose filter
sv: Visa filter

en: This filter is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Detta filter visas

en: Hide filter
sv: Dölj filter

en: Expose operator
sv: Visa operand

en: Allow the user to choose the operator.
sv: Tillåt användare att välja operanden.

en: Allow multiple selections
sv: Tillåt flerval

en: Enable to allow users to select multiple items.
sv: Aktivera för att låta användare välja flera alternativ.

en: Remember the last selection
sv: Kom ihåg det senaste valet

en: Enable to remember the last selection made by the user.
sv: Aktivera för att komma ihåg det senaste valet som gjordes av användaren.

en: You must select a value unless this is an non-required exposed filter.
sv: Du måste välja ett värde såvida detta inte är ett valfritt visat filter.

en: Enable to hide items that do not contain this relationship
sv: Aktivera för att dölja poster som inte innehåller denna relation

en: This sort is not exposed. Expose it to allow the users to change it.
sv: Denna sortering visas inte. Visa den för att låta användare kunna ändra det.

en: Expose sort
sv: Visa sortering

en: This sort is exposed. If you hide it, users will not be able to change it.
sv: Denna sortering visas. Om du döljer den kommer inte användare kunna ändra det.

en: Hide sort
sv: Dölj sortering

en: Provide description
sv: Tillhandahåll beskrivning

en: Save & exit
sv: Spara och avsluta

en: Continue & edit
sv: Fortsätt och redigera

en: Update "@title" choice
sv: Uppdatera alternativ "@title"

en: Update "@title" choice (@number)
sv: Uppdatera alternativ (@number) "@title"

en: Your view was saved. You may edit it from the list below.
sv: Din vy sparades. Du kan redigera den från listan nedan.

en: Database overriding code
sv: Åsidosättande databaskod

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard the view.
sv: * Alla ändringar lagras tillfälligt. Klicka på Spara för att göra dina ändringar permanenta. Klicka på Avbryt för att förkasta vyn.

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
sv: * Alla ändringar lagras tillfälligt. Klicka på Spara för att göra dina ändringar permanenta. Klicka på Avbryt för att förkasta dina ändringar.

en: Modify the display(s) of your view below or add new displays.
sv: Ändra visningen/visningarna på din vy nedan eller lägg till en ny visning.

en: edit view name/description
sv: redigera namn/beskrivning på vy

en: analyze view
sv: analysera vy

en: clone view
sv: klona vy

en: export view
sv: exportera vy

en: revert view
sv: återställ vy

en: delete view
sv: radera vy

en: Add !display
sv: Lägg till !display

en: @display_title details
sv: Detaljer för @display_title

en: Auto preview
sv: Automatiskt förhandsgranskning

en: Preview with contextual filters:
sv: Förhandsgranska med kontextuella filter:

en: Separate contextual filter values with a "/". For example, %example.
sv: Separera sammanhängande filtervärden med ett "/". Till exempel: %example.

en: Apply and continue
sv: Lägg till och fortsätt

en: @current of @total
sv: @current av @total

en: All displays (except overridden)
sv: Alla visningar (förutom åsidosatta)

en: All displays
sv: Alla visningar

en: This @display_type (override)
sv: Denna @display_type (åsidosatt)

en: View name and description
sv: Namn och beskrivning på vy

en: A descriptive human-readable name for this view. Spaces are allowed
sv: Ett beskrivande människoläsbart namn för denna vy. Mellanslag är tillåtna.

en: Create new filter group
sv: Skapa ny filtergrupp

en: No filters have been added.
sv: Inga filter har lagts till.

en: Drag to add filters.
sv: Drag-och-släpp för att lägga till filter.

en: Add and configure @types
sv: Lägg till och konfigurera @types

en: Configure @type: @item
sv: Konfigurera @type: @item

en: Show filters on the list of views
sv: Visa filter på listan över vyer

en: Show advanced help warning
sv: Visa utökad varningshjälp

en: Always show the master display
sv: Visa alltid huvudvisningen

en: Advanced users of views may choose to see the master (i.e. default) display.
sv: Avancerade användare av Views kan välja att se huvud- (det vill säga standard-) visningen.

en: Always show advanced display settings
sv: Visa alltid inställningar för utökad visning

en: Default to showing advanced display settings, such as relationships and contextual filters.
sv: Visa avancerade visningsinställningar som standard, till exempel relationer och sammanhängande filter.

en: Label for "Any" value on non-required single-select exposed filters
sv: Etikett för värdet "Alla" på synliga filter med valfria enkelvalsalternativ

en: Live preview settings
sv: Inställningar för direkt förhandsgranskning

en: Automatically update preview on changes
sv: Uppdatera förhandsgranskning automatiskt vid ändringar

en: Show information and statistics about the view during live preview
sv: Visa information och statistik om vyn under direkt förhandsgranskning

en: Above the preview
sv: Ovanför förhandstitten

en: Below the preview
sv: Nedanför förhandstitten

en: Show the SQL query
sv: Visa databasfrågan för SQL

en: Show performance statistics
sv: Visa statistik för prestanda

en: Disable JavaScript with Views
sv: Inaktivera JavaScript med Views

en: If you are having problems with the JavaScript, you can disable it here. The Views UI should degrade and still be usable without javascript; it's just not as good.
sv: Om du har problem med JavaScript, kan du inaktivera det här. Views UI bör nedgraderas och fortfarande vara användbart utan JavaScript. Det är bara inte lika bra.

en: Master
sv: Huvud

en: There are no templates available.
sv: Inga mallar finns tillgängliga.

en: Display | Displays
sv[0]: Visning
sv[1]: Visningar

en: Unformatted list
sv: Oformaterad lista

en: HTML list
sv: HTML-lista

en: Contextual filters
sv: Kontextuella filter

en: contextual filters
sv: kontextuella filter

en: Contextual filter
sv: Kontextuellt filter

en: contextual filter
sv: kontextuellt filter

en: filter criteria
sv: filterkriterier

en: Filter criterion
sv: Filterkriterium

en: filter criterion
sv: filterkriterium

en: no results behavior
sv: beteende vid inget resultat

en: The content to which the comment is a reply to.
sv: Innehållet som kommentaren är ett svar till.

en: The node ID.
sv: ID för noden.

en: The content title.
sv: Innehållets titel.

en: The date the content was posted.
sv: Datumet som innehållet lades in.

en: The date the content was last updated.
sv: Datumet som innehållet senast uppdaterades.

en: The content type (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
sv: Innehållstypen (till exempel "blogginlägg", "foruminlägg", "artikel", etc.).

en: Whether or not the content is published.
sv: Huruvida innehållet är publicerat eller ej.

en: Filters out unpublished content if the current user cannot view it.
sv: Filtrerar ut ej publicerat innehåll om den aktuella användaren inte kan visa det.

en: Whether or not the content is promoted to the front page.
sv: Huruvida innehållet visas på startsidan eller ej.

en: Whether or not the content is sticky.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej.

en: Whether or not the content is sticky. To list sticky content first, set this to descending.
sv: Huruvida innehållet är klistrat eller ej. För att lista klistrat innehåll först, sätt detta till ökande.

en: Provide a simple link to the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till innehållet.

en: Provide a simple link to edit the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera innehållet.

en: Provide a simple link to delete the content.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera innehållet.

en: The aliased path to this content.
sv: Sökvägen med alias till detta innehåll.

en: Relate content to the user who created it.
sv: Relatera innehåll till användaren som skapade det.

en: User has a revision
sv: Användare har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
sv: Alla noder där en viss användare har en version

en: Content revision
sv: Version av innehåll

en: Content revision is a history of changes to content.
sv: Version av innehåll är en historik av ändringar till innehåll.

en: Relate a content revision to the user who created the revision.
sv: Relatera en version av innehåll till användaren som skapade versionen.

en: The revision ID of the content revision.
sv: Versionens ID av versionens innehåll.

en: Get the actual content from a content revision.
sv: Erhåll det nuvarande innehållet från en versions innehåll.

en: Provide a simple link to delete the content revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera versionens innehåll.

en: Filter for content by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
sv: Filter för innehåll genom vyåtkomst. <strong>Ej nödvändigt om du använder nod som din bastabell.</strong>

en: Show a marker if the content is new or updated.
sv: Visa en markering om innehållet är nytt eller uppdaterat.

en: Show only content that is new or updated.
sv: Visa enbart innehåll som är nytt eller uppdaterat.

en: Display the content with standard node view.
sv: Visa innehållet med förvald nodvy.

en: Content ID from URL
sv: ID för innehåll från URL

en: Content that is associated with this file, usually because this file is in a field on the content.
sv: Innehåll som är associerat med denna fil, vanligtvis eftersom denna fil är ett fält på ett innehåll.

en: Module/Theme/Theme engine
sv: Modul/Tema/Temamotor

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
sv: Modul/Tema/Temamotor in din kodbas.

en: Module/Theme/Theme engine filename
sv: Filnamn för Modul/Teman/Temamotor

en: Module/Theme/Theme engine name
sv: Namn för Modul/Teman/Temamotor

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional contextual filter value.
sv: Ger möjlighet att ändra "djupet" för Taxonomi: ID för Term (med djup) med ett ytterligare sammanhängande filtervärde.

en: Content that is either untranslated or is the original version of a translation set.
sv: Innehåll som antingen inte är översatt eller är den ursprungliga versionen av en översättningsuppsättning.

en: Content that is a translation of a source translation.
sv: Innehåll som är en översättning av en källöversättning.

en: The translation status of the content - whether or not the translation needs to be updated.
sv: Översättningens status för innehållet - huruvida översättningen behöver uppdateras eller ej.

en: Content authored
sv: Författade innehåll

en: Relate content to the user who created it. This relationship will create one record for each content item created by the user.
sv: Relatera innehåll till användaren som skapade det. Denna relation kommer att skapa en lagring för varje innehållspost skapad av användaren.

en: Provide a simple link to cancel the user.
sv: Tillhandahåll en vanlig länk för att avbryta användaren.

en: Provide serialized data of the user
sv: Tillhandahåll seriell data för användaren

en: Allow a contextual filter value to be ignored. The query will not be altered by this contextual filter value. Can be used when contextual filter values come from the URL, and a part of the URL needs to be ignored.
sv: Ger möjlighet att ignorera ett sammanhängande filtervärde. Databasfrågan kommer då inte att påverkas av detta sammanhängande filtervärde. Detta kan användas när sammanhängande filtervärden hämtas från URL:en och en del av den måste ignoreras.

en: View area
sv: Vyområde

en: Insert a view inside an area.
sv: Infoga en vy inuti ett område

en: Enable to override this field's links.
sv: Aktivera för att åsidosätta detta fälts länkar.

en: Use field template
sv: Använd fältmall

en: If checked, field api classes will be added using field.tpl.php (or equivalent). This is not recommended unless your CSS depends upon these classes. If not checked, template will not be used.
sv: Om markerad, kommer API-klasser för fält att läggas till med field.tpl.php (eller motsvarande). Detta rekommenderas inte om inte din CSS beror på dessa klasser. Om inte markerad, kommer mall inte användas.

en: Checking this option will cause the group Display Type and Separator values to be ignored.
sv: Markeras det här alternativet kommer det att orsaka att värden för gruppen Visningstyp och Avskiljare ignoreras.

en: Multiple field settings
sv: Inställningar för flera fält

en: Display all values in the same row
sv: Visa alla värden på samma rad

en: Display @count value(s)
sv: Visar @count värde(n)

en: Raw @column
sv: Obearbetad @column

en: Native language
sv: Modersmål

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
sv: Om aktiverad, kommer modersmålets namn visas

en: Link this field to the original piece of content
sv: Länka detta fält till den ursprungliga delen av innehållet

en: Enable this option to output an absolute link. Required if you want to use the path as a link destination (as in "output this field as a link" above).
sv: Aktivera detta alternativ för att mata ut en absolut länk. Obligatoriskt om du vill använda sökvägen som en mållänk (som i "mata ut detta fält som en länk" ovan).

en: Link this field to its content revision
sv: Länka detta fält till dess version av innehåll

en: Display field as the content type machine name.
sv: Visa fält som innehållstypens maskinläsbara namn.

en: Choose one or more content types to validate with.
sv: Välj en eller flera innehållstyper att validera med.

en: Validate user has access to the content
sv: Validera att användare har åtkomst till innehållet

en: Access operation to check
sv: Åtkomstfunktion att kontrollera

en: Filter value format
sv: Format på filtreringsvärde

en: Display comments
sv: Visa kommentarer

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
sv: Välj ett alternativt fält för förvald tabellsortering att använda när fältet för sökpoäng inte är tillgänglig.

en: If selected, users can enter multiple values in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this filter.
sv: Om vald, kan användare ange flera värden på formen 1+2+3. På grund av det antal JOINS det skulle kräva, kommer AND att behandlas som OR med detta filter.

en: Load default filter from term page
sv: Ladda förvalt filter från termsida

en: Filter value type
sv: Typ av filtreringsvärde

en: Select the form of this filter value; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as the filter.
sv: Välj formen av det här filtreringsvärdet. Om du använder namn på term är det i allmänhet mer effektivt att konvertera det till en term-ID och använda "Taxonomi: Term-ID" istället för "Taxonomi: Namn på term" som filter.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name filter values
sv: Förvandla tankestreck i URL till mellanslag i filtreringsvärden för namn på term

en: Include untranslated content
sv: Inkludera ej översatt innehåll

en: Enable to display different text for anonymous users.
sv: Aktivera för att visa annan text för gäster.

en: Type of user filter value to allow
sv: Typ av värde för användarfilter att tillåta

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default filter type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du inte har behörighet att ändra detta. Om du ändrar den förvalda filtertypen, kommer denna inställning att gå förlorade och du kommer INTE kunna få tillbaka den.

en: PHP contextual filter code
sv: Sammanhängande filtreringskod i PHP

en: Change the way content is formatted.
sv: Ändra hur innehåll är formaterat.

en: Change settings for this format
sv: Ändra inställningar för detta format

en: Change the way each row in the view is styled.
sv: Ändra hur varje rad i vyn är formaterad.

en: Hide attachments in summary
sv: Dölj bilagor i sammanfattning

en: Change whether or not to display attachments when displaying a contextual filter summary.
sv: Ändra huruvida bilagor skall visas eller inte vid visning av en sammanhängande filtrerad sammanfattning.

en: Hide attachments when displaying a contextual filter summary
sv: Dölj bilagor vid visning av en sammanhängande filtrerad sammanfattning

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda åtkomstbegränsningen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda cachemekanismen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda stilen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda radstilen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda pagineraren.

en: Attachment position
sv: Position av bilaga

en: Should this display inherit its contextual filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva dess sammanhängande filtreringsvärden från dess ovanliggande visning som den är bifogad till?

en: Block caching
sv: Cachning av block

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each contextual filter you have defined in the view.
sv: Denna vy kommer att visas när den här sökvägen besöks på din webbplats. Sökvägen bör vara något i stil med "sökväg/%/%/feed" eller "sökväg/%/%/rss.xml" där varje kontextuellt filter som du angivit i vyn motsvaras av %.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for contextual filters: For example, "node/%/feed".
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka denna sökväg på din webbplats. Du kan använda "%" i din URL för att representera värden som kommer att användas för sammanhängande filtreringar: Till exempel "node/%/feed".

en: Display @display is set to use a menu but the menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en meny, men texten till menylänken är inte inställd.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu link text is not set.
sv: Visning @display är inställd på att använda en ovanliggande meny, men texten till den ovanliggande menylänken är inte inställd.

en: @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
sv[0]: @count post, hoppa över @skip
sv[1]: Paginerad, @count poster, hoppa över @skip

en: @count item | Paged, @count items
sv[0]: @count post
sv[1]: Paginerad, @count poster

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_query_alter().
sv: Inaktivering av omskrivning av SQL kommer att inaktivera kontroller av node_access, och även andra moduler som implementerar hook_query_alter().

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet, kommer ett rutnät med bara en rad att ha samma antal tabellceller (<TD>) som objekt. Inaktivering kan orsaka problem med din CSS.

en: If checked, the current contextual filter value will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om markerat, kommer det aktuella sammanhängande filtreringsvärdet att visas som förvalt alternativ i snabbmenyn, om tillämpligt.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
sv: Som standard är tabellen dold för en tom vy. Med det här alternativet är det möjligt att visa en tom tabell med texten i den.

en: All storage
sv: All lagring

en: No tags
sv: Inga etiketter

en: No views match the search criteria.
sv: Inga vyer stämmer överens med sökkriteriet.

en: Create view from template @template
sv: Skapa vy från mall @template

en: Clone of | Clone @count of
sv[0]: Klon av
sv[1]: Klon @count av

en: This action will permanently remove any customizations made to this view.
sv: Denna åtgärd kommer permanent ta bort alla anpassningar gjorda till denna vy.

en: The view has been reverted.
sv: Vyn har återställts.

en: This action will permanently remove the view from your database.
sv: Denna åtgärd kommer ta bort vyn permanent från din databas.

en: Create a page
sv: Skapa en sida

en: Create a menu link
sv: Skapa en menylänk

en: Include an RSS feed
sv: Inkludera ett RSS-flöde

en: Feed path
sv: Sökväg för innehållsflöde

en: Feed row style
sv: Radstil för innehållsflöde

en: Create a block
sv: Skapa ett block

en: of fields
sv: av fält

en: of type
sv: av typ

en: tagged with
sv: märkta med

en: Attempted to create_view with values that have not been validated
sv: Försökte skapa vy med värden som inte har bekräftats

en: Should links be displayed below each comment
sv: Skall länkar visas nedanför varje kommentar

en: with links (allow users to reply to the comment, etc.)
sv: med länkar (tillåt användare att svara på kommentaren, etc.)

en: without links
sv: utan länkar

en: teasers
sv: ingresser

en: full posts
sv: fullständiga inlägg

en: titles
sv: titlar

en: titles (linked)
sv: titlar (länkade)

en: Should links be displayed below each node
sv: Skall länkar visas nedanför varje nod

en: with links (allow users to add comments, etc.)
sv: med länkar (tillåt användare att lägga till kommentarer etc.)

en: Should comments be displayed below each node
sv: Skall kommentarer visad nedanför varje nod

en: Number of hits
sv: Antal träffar

en: Hide view
sv: Dölj vy

en: @group (historical data)
sv: @group (historisk data)

en: Entity id
sv: ID-nummer för objekt

en: Use path alias
sv: Använd sökvägsalias

en: Date field values
sv: Värden för datumfält

en: Tokens related to date field values.
sv: Ersättningstecken relaterade till värden för datumfält.

en: The date value.
sv: Värdet för datum.

en: Relative default value
sv: Relativt förvalt värde

en: The year is invalid. Please check that entry includes four digits.
sv: Året är ogiltig. Kontrollera att inlägget innehåller fyra siffror.

en: <strong>Exposed</strong> @widget @format
sv: <strong>Exponerat</strong> @widget @format

en: Multilingual - Internationalization
sv: Flerspråkig - Språkhantering

en: References list
sv: Lista av referenser

en: Defines common base features for the various reference field types.
sv: Anger gemensamma basfunktioner för olika typer av referensfält.

en: This field stores the ID of a related node as an integer value.
sv: Detta fält lagrar ID-numret för en relaterad nod som ett heltalsvärde.

en: The list of nodes that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
sv: Listan över noder som kan refereras kan tillhandahållas av en vy (modulen Views) genom att använda visningstypen "Referenser".

en: Important D6 migration note:
sv: Viktig information om flytt från D6:

en: The field is currently configured to use the 'Master' display of the view %view_name.
sv: Fältet är för närvarande konfigurerat att använda "Huvudvisningen" för vyn %view_name.

en: It is highly recommended that you: <br/>- edit this view and create a new display using the 'References' display type, <br/>- update the field settings to explicitly select the correct view and display.
sv: Det rekommenderas starkt att du: <br />- redigerar denna vy och skapar en ny visning med visningstypen "Referenser", <br />- uppdatera fältets inställningar för att uttryckligen välja rätt vy och visning.

en: The field will work correctly until then, but submitting this form might inadvertently change the field settings.
sv: Fältet kommer att fungera korrekt tills dess, men genom att skicka in detta formulär kan det oavsiktligt ändra fältets inställningar.

en: Views - Nodes that can be referenced
sv: Vyer - Noder som kan refereras

en: Choose the view and display that select the nodes that can be referenced.<br />Only views with a display of type "References" are eligible.
sv: Välj den vy och visning som väljer noder som kan hänvisas. <br />Endast vyer med en visning av typ "Referenser" är valbara.

en: Note:<ul><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
sv: Observera:<ul><li>Detta kommer att förkasta inställningarna för "Innehållstyper" ovan. Använd vyns sektion "filtrering" i stället.</li><li>Använd vyns sektion "fält" för att visa ytterligare information om kandiderande noder på formuläret för att skapa/redigera en nod.</li><li>Använd vyns sektion "sorteringskriterier" för att bestämma i vilken ordning kandiderande noder kommer att visas.</li></ul>

en: No eligible view was found.
sv: Ingen berättigade vy hittades.

en: Display the title of the referenced node as a link to the node page.
sv: Visa titeln på den hänvisade noden som en länk till nodsidan.

en: Display the title of the referenced node as plain text.
sv: Visa titeln på den hänvisade noden som ren text.

en: Rendered node
sv: Genererad nod

en: Display the referenced node in a specific view mode
sv: Visa den hänvisade noden i ett specifikt vyläge

en: View mode: %mode
sv: Vyläge: %mode

en: Display the list of referenceable nodes as a textfield with autocomplete behaviour.
sv: Visa listan på hänvisningsbara noder som ett textfält med automatiskt kompletterande beteende.

en: This field stores the ID of a related user as an integer value.
sv: Detta fält lagrar ID-numret på en hänvisad användare som ett heltalsvärde.

en: The list of users that can be referenced can provided by a view (Views module) using the "References" display type.
sv: Listan över användare som kan hänvisas kan tillhandahållas av en vy (modulen Views) med visningstypen "Referenser".

en: Views - Users that can be referenced
sv: Vyer - Användare som kan hänvisas

en: Note:<ul><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
sv: Observera:<ul><li>Detta kommer att förkasta inställningarna för "Hänvisningsbara roller" och "Hänvisningsbara statusar" ovan. Använd vyns sektion "filtrering" i stället.</li><li>Använd vyns sektion "fält" för att visa ytterligare information om kandiderande användare på formuläret för att skapa/redigera en användare.</li><li>Använd vyns sektion "sorteringskriterier" för att bestämma i vilken ordning kandiderande användare kommer att visas.</li></ul>

en: %name: this user can't be referenced.
sv: %name: den här användaren kan inte hänvisas.

en: Display the name of the referenced user as a link to the user's profile page.
sv: Visa namnet på den hänvisade användaren som en länk till användarens profilsida.

en: Display the name of the referenced user as plain text.
sv: Visa namnet på den hänvisade användaren som ren text.

en: Display the list of referenceable users as a textfield with autocomplete behaviour.
sv: Visa listan på hänvisningsbara användare som ett textfält med automatiskt kompletterande beteende.

en: Field item
sv: Fältobjekt

en: The user roles associated with the user account.
sv: Användarrollerna associerade med användarkontot.

en: Brief URL
sv: Kort URL

en: The URL without the protocol and trailing backslash.
sv: URL:en utan protokoll och avslutande snedstreck.

en: Tokens related to arrays of strings.
sv: Ersättningstecken relaterade till arrayer av strängar.

en: The first element of the array.
sv: Det första elementet i arrayen.

en: The last element of the array.
sv: Det sista elementet i arrayen.

en: The number of elements in the array.
sv: Antalet element i arrayen.

en: The array reversed.
sv: Arrayen omvänd.

en: The array of keys of the array.
sv: Arrayen av nycklar för arrayen.

en: Imploded
sv: Imploderad

en: The values of the array joined together with a custom string in-between each value.
sv: Värdena i arrayen hopfogade med en anpassad sträng mellan varje värde.

en: Unsorted
sv: Ej sorterad

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this page.
sv: Valde <strong>!row_count</strong> på denna sida.

en: Selected <strong>!row_count</strong> in this view.
sv: Valde <strong>!row_count</strong> i denna vy.

en: Select all !row_count in this view.
sv: Välj alla !row_count i denna vy.

en: Select only !row_count in this page.
sv: Välj enbart !row_count på denna sida.

en: Select all items on this page
sv: Välj alla poster på denna sida

en: Select all items on all pages
sv: Välj alla poster på alla sidor

en: Provides a way of selecting multiple rows and applying operations to them.
sv: Möjliggör ett sätt att välja flera rader och bifoga funktioner på dem.

en: Type the PHP snippet that will run upon execution of this action. You can use variables <code>$entity</code> and <code>$context</code> in your snippet.
                             Note that it is up to the script to save the $entity once it's done modifying it.
sv: Mata in PHP-koden som kommer att köras när denna åtgärd utförs. Du kan använda variablarna <code>$entity</code> och <code>$context</code> i din kod. Observera att det är upp till skriptet att spara $entity när förändringen är klar.

en: Provide a checkbox to select the row for bulk operations.
sv: Tillhandahåll en kryssruta för att välja raden för hopsamlade funktioner.

en: View: @view
sv: Vy: @view

en: View: @view: @display
sv: Vy: @view: @display

en: Aggregation type
sv: Typ av hopsamling

en: The <a href="!url">Redirect module settings</a> affect whether a redirect is created when an alias is deleted.
sv: Inställningarna för modulen <a href="!url">Redirect</a> berör huruvida en omdirigering skapas när ett alias raderas eller ej

en: Considering installing the <a href="!url">Redirect module</a> to get redirects when your aliases change.
sv: Överväg att installera modulen <a href="!url">Redirect</a> för att erhålla omdirigeringar när dina alias ändras.

en: No new URL aliases to generate.
sv: Inga nya URL-alias att generera.

en: The <strong>maximum alias length</strong> and <strong>maximum component length</strong> values default to 100 and have a limit of @max from Pathauto. This length is limited by the length of the "alias" column of the url_alias database table. The default database schema for this column is @max. If you set a length that is equal to that of the one set in the "alias" column it will cause problems in situations where the system needs to append additional words to the aliased URL. You should enter a value that is the length of the "alias" column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.
sv: Värdena <strong>längsta tillåtna längden på alias</strong> och <strong>längsta tillåtna komponentslängd</strong> har 100 som standardvärde och en gräns på @max av Pathauto. Denna längd begränsas av kolumnen "alias" för tabellen "url_alias" i databasen. Standardvärdet för denna kolumn är @max. Om du ställer in en längd som är samma som den i kolumnen "alias" så kommer det skapa problem i situationer där systemet behöver fylla i extra ord i URL:en. Du bör ange ett värde som är lika med värdet i kolumnen "alias" minus det antal tecken som kan läggas till i slutet på sökvägen. Längden för de strängar som kan läggas till beror på de moduler som du har aktiverade i dina inställningar för Pathauto. Rekommenderat värde är 100.

en: Path module form elements
sv: Formulärelement för modulen Path

en: Double quotation marks
sv: Dubbla citattecken

en: Single quotation marks (apostrophe)
sv: Enkla citattecken

en: Back tick
sv: Grav accent

en: Hyphen
sv: Bindestreck

en: Vertical bar (pipe)
sv: Lodrätt streck

en: Left curly bracket
sv: Vänster klammerparentes

en: Left square bracket
sv: Vänster hakparentes

en: Right curly bracket
sv: Höger klammerparentes

en: Right square bracket
sv: Höger hakparentes

en: Plus sign
sv: Plustecken

en: Equal sign
sv: Liktstecken

en: Percent sign
sv: Procenttecken

en: Caret
sv: Cirkumflex

en: Dollar sign
sv: Dollartecken

en: Number sign (pound sign, hash)
sv: Nummertecken (hash)

en: At sign
sv: Snabel-a

en: Exclamation mark
sv: Utropstecken

en: Left parenthesis
sv: Vänsterparentes

en: Right parenthesis
sv: Högerparentes

en: Question mark
sv: Frågetecken

en: Less-than sign
sv: Tecken för mindre än

en: Greater-than sign
sv: Tecken för större än

en: Backslash
sv: Omvänt snedstreck

en: Use replacement tokens from the first row
sv: Använd ersättningstecken från den första raden

en: Allow multiple filter values to work together
sv: Tillåt flera filtervärden att fungera tillsammans

en: Customize field HTML
sv: Anpassa HTML-fält

en: You may use token substitutions from the rewriting section in this class.
sv: Du kan använda teckenersättningar från utmatningssektionen i den här klassen.

en: Customize label HTML
sv: Anpassa HTML-etikett

en: Customize field and label wrapper HTML
sv: Anpassa omslutande HTML för fält och etikett

en: Choose the HTML element to wrap around this field and label, e.g. H1, H2, etc. This may not be used if the field and label are not rendered together, such as with a table.
sv: Välj HTML-elementet som skall omsluta detta fält och etikett, till exempel H1, H2, etcetera. Detta kan inte användas om fältet och etiketten inte genereras tillsammans, såsom med en tabell.

en: Remove whitespace
sv: Tag bort blanksteg

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
sv: Om markerad kommer alla blanksteg i början och slutet av utmatningen att tas bort.

en: Hide rewriting if empty
sv: Dölj utmatning om tomt

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
sv: Visa inte omskrivet innehåll om detta fält är tomt.

en: Thousands marker
sv: Tusentalsmarkör

en: Expose this filter to visitors, to allow them to change it
sv: Visa detta filter för besökare för att låta dem ändra det

en: Representative sort order
sv: Representativ sorteringsordning

en: Subquery namespace
sv: Namnutrymme för inbäddad databasfråga

en: Advanced. Enter a namespace for the subquery used by this relationship.
sv: Utökat. Ange ett namnutrymme för den inbäddade databasfrågan som används av denna relation.

en: Representative view
sv: Representativ vy

en: Advanced. Use another view to generate the relationship subquery. This allows you to use filtering and more than one sort. If you pick a view here, the sort options above are ignored. Your view must have the ID of its base as its only field, and should have some kind of sorting.
sv: Utökat. Använd en annan vy för att generera den relaterade inbäddade databasfrågan. Detta låter dig använda filtrering och mer än en sortering. Om du väljer en vy här kommer sorteringsalternativen ovan att ignoreras. Din vy måste ha ID-numret för sin huvudvy som dess enda fält, och bör ha någon slags sortering.

en: Generate subquery each time view is run.
sv: Generera inbäddad databasfråga varje gång som vyn körs.

en: Will re-generate the subquery for this relationship every time the view is run, instead of only when these options are saved. Use for testing if you are making changes elsewhere. WARNING: seriously impairs performance.
sv: Kommer att generera den inbäddade databasfrågan igen för denna relation varje gång som vyn körs istället för enbart när dessa alternativ sparas. Använd detta för testning om du gör ändringar någon annanstans. VARNING: påverkar prestandan väldigt mycket.

en: Expose this sort to visitors, to allow them to change it
sv: Visa denna sortering för besökare för att låta dem ändra det

en: This display is disabled.
sv: Denna visning är inaktiverad.

en: This view has been automatically updated to fix missing relationships. While this View should continue to work, you should verify that the automatic updates are correct and save this view.
sv: Denna vy har uppdaterats automatiskt för att ordna saknade relationer. Medan denna vy fortsättningsvis fungerar. bör du kontrollera att de automatiska uppdateringarna är korrekta och spara denna vy.

en: reorder displays
sv: ändra ordning på visningar

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin is not available.
sv: Felmeddelande: Visning @display hänvisar till ett insticksprogram som kallas "@plugin", men det finns inte tillgängligt.

en: enable @display_title
sv: aktivera @display_title

en: view @display
sv: visa @display

en: clone @display_title
sv: klona @display_title

en: delete @display_title
sv: radera @display_title

en: disable @display_title
sv: inaktivera @display_title

en: undo delete of @display_title
sv: ångra radering av @display_title

en: That view is not compatible with this version of Views.
          If you have a view from views1 you have to go to a drupal6 installation and import it there.
sv: Den vyn är inte kompatibel med denna version av Views. Om du har en vy från Views 1 måste du gå till en installation av Drupal 6 och importera den där.

en: The selected style or row format does not utilize fields.
sv: Den valda stilen eller radformatet använder inte fält.

en: Aggregation settings
sv: Inställningar för hopsamling

en: Display extenders
sv: Visningsändelser

en: Select extensions of the views interface.
sv: Välj ändelser för vyns gränssnitt.

en: You have configured display %display with a path which is an path alias as well. This might lead to unwanted effects so better use an internal path.
sv: Du har konfigurerat visning %display med en sökväg som också är ett sökvägsalias. Detta kan leda till oönskade effekter så det är bättre att använda en intern sökväg.

en: Configure aggregation settings for @type %item
sv: Konfigurera inställningar för hopsamling för @type %item

en: Select the aggregation function to use on this field.
sv: Välj funktionen för hopsamling att använda på detta fält.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
sv: Säkerställ att min tabell anropade men databasfråga har ingen metod för ensure_table.

en: Empty display extender
sv: Tom visningsändelse

en: Raw value from URL
sv: Obehandlat värde från URL

en: Apply (all displays)
sv: Tillämpa (alla visningar)

en: Apply (this display)
sv: Tillämpa (denna visning)

en: The date of the most recent new content on the feed.
sv: Datumet för det senaste nya innehållet på flödet.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
sv: ID-numret för noden som kommentaren är ett svar till.

en: Comments of the node
sv: Kommentarer till noden

en: Relate all comments on the node. This will create 1 duplicate record for every comment. Usually if you need this it is better to create a comment view.
sv: Relatera alla kommentarer på noden. Detta kommer att skapa 1 dubblett lagring för varje kommentar. Vanligtvis är det bättre att skapa en kommentarsvy istället om du behöver detta.

en: Reply to
sv: Svara på

en:  new
sv:  nytt

en: Appears in: @bundles.
sv: Förekommer i: @bundles.

en: This is an alias of @group: @field.
sv: Detta är ett alias för @group: @field.

en: @group (historical data): @field
sv: @group (historisk data): @field

en: Also known as: !also.
sv: Också känd som: !also.

en: Delta - Appears in: @bundles.
sv: Delta - Förekommer i: @bundles.

en: No backlinks found.
sv: Inga länkar tillbaka funna.

en: Pages that link to %1
sv: Sidor som länkar till %1

en: Popular (page)
sv: Populärt (sida)

en: Today (page)
sv: Idag (sida)

en: Popular (block)
sv: Populärt (block)

en: Today (block)
sv: Idag (block)

en: Today's popular content
sv: Populärt innehåll idag

en: User who uploaded
sv: Användare som laddade upp

en: The user that uploaded the file.
sv: Användaren som laddade upp filen.

en: The taxonomy vocabulary description
sv: Beskrivningen för taxonomivokabulären

en: Taxonomy term chosen from autocomplete or select widget.
sv: Taxonomitermen vald från gränssnittskomponent för automatisk komplettering eller val.

en: Representative node
sv: Representativ nod

en: Obtains a single representative node for each term, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje term, enligt ett valt sorteringskriterium.

en: The taxonomy term name.
sv: Namnet för taxonomitermen.

en: Content with term
sv: Innehåll med term

en: Relate all content tagged with a term.
sv: Relatera allt innehåll märkt med en term.

en: Has taxonomy term ID
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm

en: Display content if it has the selected taxonomy terms.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna.

en: Has taxonomy term
sv: Har taxonomiterm

en: Taxonomy terms on node
sv: Taxonomitermer på nod

en: All taxonomy terms
sv: Alla taxonomitermer

en: Display content if it has the selected taxonomy terms, or children of the selected terms. Due to additional complexity, this has fewer options than the versions without depth.
sv: Visa innehåll om det har de valda taxonomitermerna, eller underliggande av de valda termerna. På grund av ytterligare komplexitet har detta färre alternativ än versionerna utan djup.

en: Has taxonomy term ID (with depth)
sv: Har ID-nummer för taxonomiterm (med djup)

en: Has taxonomy terms (with depth)
sv: Har taxonomitermer (med djup)

en: Has taxonomy term ID depth modifier
sv: Har modifierare för djup av ID-nummer för taxonomiterm

en: @entity using @field
sv: @entity som använder @field

en: Relate each @entity with a @field set to the term.
sv: Relatera varje @entity med en @field inställd för termen.

en: Taxonomy term ID from URL
sv: ID-nummer för taxonomiterm från URL

en: Obtains a single representative node for each user, according to a chosen sort criterion.
sv: Erhåller en enstaka representativ nod för varje användare, enligt ett givet sorteringskriterium.

en: If checked, multiple values for this field will be shown in the same row. If not checked, each value in this field will create a new row. If using group by, please make sure to group by "Entity ID" for this setting to have any effect.
sv: Om markerad, kommer flera värden för detta fält visas på samma rad. Om inte markerad, kommer varje värde på detta fält skapa en ny rad. Om du använder gruppera på, var vänlig se till att gruppera på "ID för objekt" för att denna inställning skall ha någon effekt.

en: Display an icon representing the file type, instead of the MIME text (such as "image/jpeg")
sv: Visa en ikon som representerar filtypen, istället för MIME-texten (såsom "image/jpeg").

en: Load default filter from node page, that's good for related taxonomy blocks
sv: Ladda förvalt filter från nodsida, detta duger för relaterade taxonomiblock

en: Path component
sv: Sökvägskomponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
sv: Numreringen startar från 1, till exempel på sidan admin/structure/types, är den tredje sökvägskomponenten "types".

en: Use aggregation
sv: Använd gruppering

en: Display title may not be empty.
sv: Visningstitel får inte vara tomt.

en: When the filter value is <em>NOT</em> available
sv: När filtreringsvärdet <em>INTE</em> finns tillgängligt

en: When the filter value <em>IS</em> available or a default is provided
sv: När filtreringsvärdet <em>FINNS</em> tillgängligt eller ett förvalt tillhandahålls

en: This display does not have a source for contextual filters, so no contextual filter value will be available unless you select 'Provide default'.
sv: Denna visning har ingen källa för kontextuella filter, så inget filtervärde kommer att finnas tillgängligt om du inte väljer "Tillhandahåll förvalt".

en: The number of items to display. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet objekt att visa. Ange 0 för ingen begränsning.

en: The contextual filter values is provided by the URL.
sv: De kontextuella filtervärdena tillhandahålls av URL:en.

en: Autosubmit
sv: Skicka in automatiskt

en: Automatically submit the form once an element is changed.
sv: Skicka in formuläret automatiskt när ett element är ändrat.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
sv: Dölj inskickningsknapp om JavaScript är aktiverat.

en: Query Comment
sv: Kommentar för databasfråga

en: If set, this comment will be embedded in the query and passed to the SQL server. This can be helpful for logging or debugging.
sv: Om satt, kommer denna kommentar att bäddas in i databasfrågan och skickas med till SQL-servern. Detta kan vara hjälpsamt för loggning och felsökning.

en: When needed, add the field language condition to the query
sv: Vid behov, lägg till fältspråkets villkor till databasfrågan

en: Count DISTINCT
sv: Räkna ÅTSKILDA

en: Provide default field wrapper elements
sv: Tillhandahåll förvalt element för fältinbäddning

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
sv: Radvisa fält kommer att visas bredvid varandra istället för en i taget. Observera att några fält kommer att ignorera detta om de är blockelement, särskilt blockfält och annan formaterad HTML.

en: Hide the "Go" button
sv: Dölj knappen för att "köra"

en: Select the current contextual filter value
sv: Välj det aktuella kontextuella filtervärdet

en: Show the empty text in the table
sv: Visa den tomma texten i tabellen

en: Please select at least one item.
sv: Var vänlig välj åtminstone en post.

en: Pass ids as arguments to a page
sv: Skicka med ID-nummer som argument till en sida

en: Check this box to restrict selection to a single value.
sv: Kryssa för denna ruta för att begränsa urvalet till ett enstaka värde.

en: Date with repeat
sv: Datum med upprepande

en: Datestamp range
sv: Intervall för datumstämpel

en: Datetime
sv: Tidsdatum

en: Datetime range
sv: Intervall för tidsdatum

en: Migrate example - dates
sv: Exempel på migrering - datum

en: Example migration into date fields
sv: Exempel på migrering till datumfält

en: Source id
sv: Käll-ID

en: A simple date
sv: Ett enkelt datum

en: Start value for a date range
sv: Startvärde för ett intervall av datum

en: Simple datestamp
sv: Enkel datumstämpel

en: Start value for a datestamp range
sv: Startvärde för ett intervall av datumstämpel

en: Simple datetime
sv: Enkelt tidsdatum

en: Start value for a datetime range
sv: Startvärde för ett tidsdatumintervall

en: Sample of a repeating date field
sv: Exempel på ett upprepande datumfält

en: Examples of migrating with the Date module
sv: Exempel på migrering med modulen Date

en: Override label
sv: Åsidosätt etikett

en: You have no books.
sv: Du har inga böcker.

en: Choose a parent book
sv: Välj en ovanliggande bok

en: Show available tokens
sv: Visa tillgängliga ersättningstecken.

en: Line !line
sv: Rad !line

en: This listing was fetched !time ago. !refresh
sv: Denna lista hämtades för !time sedan. !refresh

en: !name Backup Options
sv: Alternativ för säkerhetskopiering !name

en: Check number of results returned by a VBO View
sv: Kontrollera antal resultat som returneras av en VBO-vy

en: View and display
sv: Vy och visning

en: Select the VBO view and display you want to check
sv: Välj den VBO-vy och visning som du vill kontrollera

en: Any arguments to pass to the view, one per line.
              You may use token replacement patterns.
sv: Argument som skall skickas med till vyn, en per rad. Du får använda mönster för ersättningstecken.

en: Minimum number of results
sv: Minsta antal resultat

en: This condition returns TRUE if the view has at
              least the given number of results.
sv: Detta villkor returnerar SANT om vyn har åtminstone det givna antalet resultat.

en: Select the view and display you want to use to
              create a list.
sv: Välj den vy och visning som du vill använda för att skapa en lista.

en: A list of entities
sv: En lista av enheter

en: Execute %label
sv: Utför %label

en: Set parameters for %operation
sv: Ställ in parametrar för %operation

en: Enqueued the selected operation (%operation).
sv: Köade den valda funktionen (%operation).

en: Skipped %operation on @type %title due to insufficient permissions.
sv: Hoppade över %operation på @type %title på grund av otillräckliga behörigheter.

en: Rules component
sv: Regelkomponent

en: Number of entities to load at once
sv: Antal enheter att ladda på en och samma gång

en: Improve execution performance at the cost of memory usage. Set to '1' if you're having problems.
sv: Förbättra utförandeprestanda på bekostnad av minnesanvändning. Sätt till "1" om du har problem.

en: Enqueue the operation instead of executing it directly
sv: Köa funktionen istället för att utföra den direkt

en: Provide label
sv: Tillhandahåll etikett

en: The field that is going to be used as the RSS item title for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektstitel för varje rad.

en: The field that is going to be used as the RSS item link for each row. This must be a drupal relative path.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektslänk för varje rad. Detta måste vara en relativ sökväg inom Drupal.

en: The field that is going to be used as the RSS item description for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektsbeskrivning för varje rad.

en: Creator field
sv: Fält för skapare

en: The field that is going to be used as the RSS item creator for each row.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektsskapare för varje rad.

en: Publication date field
sv: Datumfält för publicering

en: Row style plugin requires specifying which views fields to use for RSS item.
sv: Insticksprogram för radstil kräver att du specificerar vilka vyfält som skall användas för RSS-objekt.

en: A date in '@type' format. (%date)
sv: Ett datum i format "@type". (%date)

en: The root term of the taxonomy term.
sv: Källterm för taxonomitermen

en: File byte size
sv: Filstorlek i bytes

en: The size of the file, in bytes.
sv: Storleken på filen, i bytes.

en: Query string value
sv: Värde på databasfråga

en: The value of a specific query string field of the current page.
sv: Värdet på en specifik databasfrågas fält för den aktuella sidan.

en: A random number from 0 to @max.
sv: Ett slumpmässigt tal från 0 till @max.

en: A random hash. The possible hashing algorithms are: @hash-algos.
sv: En slumpmässig hash. De möjliga hashalgoritmerna är: @hash-algos.

en: Attempting to perform token replacement for token type %type without required data
sv: Försökte genomföra byte av ersättningstecken för ersättningstypen %type utan obligatorisk data

en: Honeypot Configuration
sv: Konfiguration av Honeypot

en: Protect all forms with Honeypot
sv: Skydda alla formulär med Honeypot

en: Honeypot element name
sv: Elementnamn för Honeypot

en: Honeypot time limit
sv: Tidsbegränsning för Honeypot

en: Minimum time required before form should be considered entered by a human instead of a bot. Set to 0 to disable.
sv: Minsta tid som krävs innan formuläret skall anses vara inmatat av en människa istället för en robot. Sätt till 0 för att inaktivera.

en: Honeypot Enabled Forms
sv: Aktiverade formulär för Honeypot

en: Check the boxes next to individual forms on which you'd like Honeypot protection enabled.
sv: Markera rutorna bredvid enskilda formulär som du vill ha skydd av Honeypot aktiverat för.

en: User Registration form
sv: Registreringsformulär för användare

en: The time limit must be a positive integer or 0.
sv: Tidsgränsen måste vara ett positivt heltal eller 0.

en: Leave this field blank
sv: Lämna detta fält tomt

en: There was a problem with your form submission. Please refresh the page and try again.
sv: Det uppstod ett problem med ditt inskickande av formulär. Uppdatera sidan och försök igen.

en: Honeypot configuration
sv: Konfiguration av Honeypot

en: Configure Honeypot spam prevention and the forms on which Honeypot will be used.
sv: Konfigurera spamförebyggande för Honeypot och de formulär som Honeypot kommer att användas på.

en: Mitigates spam form submissions using the honeypot method.
sv: Minskar inskickande av skräppostformulär med hjälp av metoden honungsfälla.

en: Manage view modes
sv: Hantera vylägen

en: Results for @type
sv: Resultat för @type

en: Entity Reference
sv: Objektsreferens

en: An autocomplete text field.
sv: Ett automatiskt kompletterande textfält.

en: Display the label of the referenced entities.
sv: Visa etiketten för de refererade objekten.

en: Rendered entity
sv: Genererat objekt

en: Display the referenced entities rendered by entity_view().
sv: Visa de refererade objekten som genererats av entity_view().

en: Link label to the referenced entity
sv: Länketikett till det refererade objektet

en: Link to the referenced entity
sv: Länk för det refererade objektet

en: Rendered as @mode
sv: Genererad som @mode

en: Provides a field that can reference other entities.
sv: Tillhandahåller ett fält som kan referera andra objekt.

en: Administer Honeypot
sv: Administrera Honeypot

en: Bypass Honeypot protection
sv: Åsidosätt skydd med Honeypot

en: Bypass Honeypot form protection.
sv: Åsidosätt skydd av formulär med Honeypot.

en: Are you sure you want to perform %operation on the selected items?
sv: Är du säker på att du vill genomföra %operation på de valda alternativen?

en: You selected the following <strong>!count</strong>:
sv: Du valde <strong>!count</strong>:

en: Performing %operation on the selected items...
sv: Genomför %operation på de valda objekten...

en: Performed %operation on @items.
sv: Genomförde %operation på @items.

en: Operation settings
sv: Inställningar för funktion

en: @type field.
sv: Fält @type.

en: Also known as %labels.
sv: Också känt som %labels.

en: Store a date in the database as a timestamp, deprecated format to support legacy data.
sv: Lagra ett datum i databasen som en tidsstämpel, föråldrat format för att stödja äldre data.

en: Pop-up calendar
sv: Popupkalender

en: A 'Start date' date is required for field %field #%delta.
sv: Ett "startdatum" är obligatoriskt för fält %field #%delta.

en: An 'End date' is required for field %field #%delta.
sv: Ett "startdatum" är obligatoriskt för fält %field #%delta.

en: The End date value.
sv: Värdet för slutdatum.

en: Choose how users view dates and times:
sv: Välj hur användare visar datum och tider:

en: To add or edit options, visit <a href="@date-time-page">Date and time settings</a>.
sv: För att lägga till eller redigera alternativ, gå till <a href="@date-time-page">Inställningar för datum och tid</a>.

en: Both Start and End dates
sv: Både start- och slutdatum

en: Start date only
sv: Enbart startdatum

en: End date only
sv: Enbart slutdatum

en: Display dates using the @format format
sv: Visa datum genom att använda formatet @format

en: Display both Start and End dates
sv: Visa både start- och slutdatum

en: Display Start date only
sv: Visa enbart startdatum

en: Display End date only
sv: Visa enbart slutdatum

en: Default date
sv: Förvalt datum

en: No default value
sv: Inget förvalt värde

en: Describe a time by reference to the current day, like '+90 days' (90 days from the day the field is created) or '+1 Saturday' (the next Saturday). See !strtotime for more details.
sv: Beskriv en tid som referens till den nuvarande dagen, såsom "+90 days" (90 dagar från den dag då fältet skapades), eller "+1 Saturday" (den nästa lördagen). Se !strtotime för fler detaljer.

en: Default end date
sv: Förvalt slutdatum

en: Relative default value for end date
sv: Relativt förvalt värde för slutdatum

en: The Strtotime default value for the End Date is invalid.
sv: Det förvalda värdet för Strtotime åt "Slutdatum" är ogiltigt.

en: Date entry options
sv: Alternativ för inlägg av datum

en: Control the order and format of the options users see.
sv: Styr ordningen på och formatet för alternativen som användaren ser.

en: Override the input format selected above. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
sv: Åsidosätta det valda inmatningsformatet ovan. Ange en sträng i PHP-datumformat, såsom "Y-m-d H:i" (se <a href="@link">http://php.net/date</a> för mer information).

en: Time increments
sv: Tidssteg

en: 10 minute
sv: 10 minuter

en: 30 minute
sv: 30 minuter

en: Please enter a custom date format, or choose one of the preset formats.
sv: Var vänlig ange ett anpassat datumformat, eller välj ett av de förhandsinställda formaten.

en: Select the date attributes to collect and store.
sv: Välj datumattributen att samla in och lagra.

en: Date attributes to collect
sv: Datumattribut att samla in

en: End dates are used to collect duration. E.g., allow an event to start on September 15, and end on September 16.
sv: Slutdatum används för att samla in varaktighet. Till exempel kan en händelse starta den 15 september och avslutas den 16 september.

en: Collect an end date
sv: Samla in ett slutdatum

en: Select the timezone handling method for this date field.
sv: Välj metod för hanteringen av tidszon för detta datumfält.

en: Empty 'End date' values will use the 'Start date' values.
sv: Tomma värden för "Slutdatum" kommer att använda värdena för "Startdatum".

en: @field_name Start date value #@delta
sv: @field_name värde för startdatum #@delta

en: @field_name End date value #@delta
sv: Värde för slutdatum åt @field_name #@delta

en: @field_name Start date
sv: Startdatum för @field_name

en: @field_name End date
sv: Slutdatum för @field_name

en: A 'Start date' date is required if an 'end date' is supplied for field %field #%delta.
sv: Ett "Startdatum" är obligatoriskt om ett "slutdatum" tillhandahålls för fält %field #%delta.

en: A 'Start date' date is required if an 'End date' is supplied for field %field #%delta.
sv: Ett "Startdatum" är obligatoriskt om ett "slutdatum" tillhandahålls för fält %field #%delta.

en: The End date must be greater than the Start date.
sv: Slutdatumet måste vara större än startdatumet.

en: The Start date is invalid.
sv: Startdatumet är ogiltigt.

en: The End date is invalid.
sv: Slutdatumet är ogiltigt.

en: More settings and values
sv: Fler inställningar och värden

en: Date entry
sv: Inlägg av datum

en: Starting and ending year
sv: Startande och avslutande år

en: !start-date to !end-date
sv: !start-date till !end-date

en: Date part
sv: Datumdel

en: Makes date/time fields available.
sv: Gör datum- tidsfält tillgängliga.

en: Starting year
sv: Startande år

en: Enter a relative value (-9, +9) or an absolute year such as 2015.
sv: Ange ett relativt värde (-9, +9) eller ett absolut år såsom 2015.

en: Ending year
sv: Avslutande år

en: The value input for field %field is invalid:
sv: Inmatningsvärdet för fält %field är ogiltigt:

en: The value input for field %field is invalid.
sv: Inmatningsvärdet för fält %field är ogiltigt.

en: The value @date does not match the expected format.
sv: Värdet @date stämmer inte överens med det förväntade formatet.

en: Missing system date settings
sv: Saknar systeminställningar för datum

en: System date settings
sv: Systeminställningar för datum

en: @count year from now | @count years from now
sv[0]: @count år från nu
sv[1]: @count år från nu

[ctx: datetime]
en: Date
sv: Datum

[ctx: datetime]
en: Time
sv: Tid

en: Date Migration
sv: Migrering av datum

en: This content type is used for demonstrating and testing migration into Date fields.
sv: Denna innehållstyp används för att demonstrera och testa migrering till datumfält.

en: Date Migration Example
sv: Exempel på migrering av datum

en: E.g., @date
sv: Till exempel, @date

en: <p>The Date Popup module allows for manual time entry or use of a jQuery timepicker plugin. The Date module comes with a default jQuery timepicker which is already installed. The module also supports a dropdown timepicker that must be downloaded separately. The dropdown timepicker will not appear as an option until the code is available in the libraries folder. If you do not want to use a jQuery timepicker, you can choose the "Manual time entry" option below and users will get a regular textfield instead.</p>
sv: <p>Modulen Date Popup gör det möjligt för manuellt tidsinlägg eller tidsväljning med användning av ett insticksprogram av typen jQuery. Modulen Date levereras med en förvald tidsväljare av typen jQuery som redan är installerad. Modulen stöder även en nedrullningsbar tidsväljare som måste laddas ned separat. Den nedrullningsbara tidsväljaren visas inte som ett alternativ förrän koden finns i mappen "libraries". Om du inte vill använda en tidsväljare av typ jQuery kan du välja alternativet "Manuell tidsinmatning" nedan och användarna kommer istället få ett vanligt textfält.</p>

en: Use dropdown timepicker
sv: Använd nedrullningsbar tidsväljare

en: <p>To install the dropdown timepicker, create a <code>!directory</code> directory in your site installation. Then visit <a href="@download">@download</a>, download the latest copy and unzip it. You will see files with names like jquery.timepicker-1.1.2.js and jquery.timepicker-1.1.2.css. Rename them to jquery.timepicker.js and jquery.timepicker.css and copy them into <code>!directory</code>.</p>
sv: <p>För att installera nedrullningsbar tidsväljare, skapa en katalog <code>!directory</code> i din installation av webbplatsen. Besök sedan <a href="@download">@download</a>, ladda ned den senaste kopian och packa upp den. Du kommer att se filer med namn som jquery.timepicker-1.1.2.js och jquery.timepicker-1.1.2.css. Döp om dem till jquery.timepicker.js och jquery.timepicker.css och kopiera dem till <code>!directory</code>.</p>

en: <p>The Date Popup calendar includes some css for IE6 that breaks css validation. Since IE 6 is now superceded by IE 7, 8, and 9, the special css for IE 6 has been removed from the regular css used by the Date Popup. If you find you need that css after all, you can add it back in your theme. Look at the way the Garland theme adds special IE-only css in in its page.tpl.php file. The css you need is:</p>
sv: <p>Popupkalendern för datum innehåller en del CSS för IE6 som bryter validering av CSS. Eftersom IE 6 nu är ersatt av IE 7, 8 och 9, har den särskilda CSS:en för IE 6 tagits bort från den vanliga CSS:en som används av Date Popup. Om du upptäcker att du behöver den CSS:en trots allt, kan du lägga tillbaka den i ditt tema. Titta på hur temat Garland lägger till särskild CSS enbart för IE i sin fil page.tpl.php. CSS:en du behöver är:</p>

en: Display a matching second date field as a 'End date'.
sv: Visa ett matchande andra datumfält som ett "slutdatum".

en: The content type name must be no more than 12 characters long when using it to create a calendar and blocks.
sv: Namnet på innehållstypen skall vara högst 12 tecken långt vid användande av det för att skapa en kalender och block.

en: The field name must be no more than 26 characters long.
sv: Fältnamnet skall vara högst 26 tecken långt.

en: @label -  start date (!name)
sv: @label -  startdatum (!name)

en: @label -  start date
sv: @label -  startdatum

en: @label - end date (!name:!column)
sv: @label - slutdatum (!name:!column)

en: @label - end date:!column
sv: @label - slutdatum:!column

en: Page by date
sv: Paginera på datum

en: Page using the value of a date field.
sv: Paginera genom att använda värdet på ett datumfält.

en: Select one or more date fields to filter with this argument.
sv: Välj ett eller flera datumfält att filtrera med detta argument.

en: Add multiple value identifier
sv: Lägg till flera identifierare för värden

en: Dates to compare
sv: Datum att jämföra

en: Start/End date range
sv: Intervall på start/slutdatum

en: Only this field
sv: Enbart detta fält

en: If selected the view will check if any value starting with the 'Start' date and ending with the 'End' date matches the view criteria. Otherwise the view will be limited to the specifically selected fields. Comparing to the whole Start/End range is the recommended setting when using this filter in a Calendar. When using the Start/End option, it is not necessary to add both the Start and End fields to the filter, either one will do.
sv: Om valt kommer vyn kontrollera om något värde börjar med "startdatum" och slutar med "slutdatum" matchar vyns kriterium. Annars kommer vyn att begränsas till de särskilt utvalda fälten. Jämförelse av hela intervallet för start/slutdatum är den rekommenderade inställningen när du använder detta filter i en kalender. När du använder alternativet start/slutdatum, är det inte nödvändigt att lägga till både fälten start- och slutdatum på filtret, antingen eller fungerar.

en: Add an identifier to the view to show which multiple value date fields meet the filter criteria. Note: This option may introduce duplicate values into the view. Required when using multiple value fields in a Calendar or any time you want the node view of multiple value dates to display only the values that match the view filters.
sv: Lägg till en identifierare till vyn för att visa vilka flervärdiga datumfält som uppfyller filterkriteriet. Observera: Det här alternativet kan införa dubbla värden i vyn. Krävs när du använder flera värdefält i en kalender, eller när du vill att nodvyn av flera datumvärden skall visa endast de värden som matchar vyns filter.

en: Date selection form element
sv: Formulärselement för val av datum

en: Filter granularity
sv: Noggrannhet på filter

en: Relative start date
sv: Relativt startdatum

en: Relative end date
sv: Relativt slutdatum

en: Relative dates are computed when the view is displayed. Examples: now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
sv: Relativa datum beräknas när vyn visas. Exempel: "now", "now +1 day", "12:00 today", "Monday next week". <a href="@relative_format">Fler exempel på relativa datumformat i PHP-dokumentationen</a>.

en: Relative start date not specified.
sv: Relativt startdatum ej angivet.

en: Relative end date not specified.
sv: Relativt slutdatum ej angivet.

en: Relative date not specified.
sv: Relativt datum ej angivet.

en: This pager works together with a Date or Content date field contextual filter. If a Date filter has been added to the view, this pager will provide back/next paging to match the granularity of that filter (i.e. paging by year, month, week, or day). The filter must also be configured to use a DATE default value. If there is no Date contextual filter on this view, or if it has not been set to use a default date, the pager will not appear.
sv: Denna paginerare fungerar tillsammans med ett kontextuellt filter för datumfält eller datumfält för innehåll. Om ett datumfilter har lagts till vyn, kommer denna paginerare tillhandahålla paginering för tillbaka/framåt som matchar noggrannheten för det filtret (till exempel paginering på år, månad, vecka eller dag). Filtret måste också konfigureras för att använda ett förvalt datumvärde. Om det inte finns något kontextuellt filter i denna vy, eller om den inte har ställts in att använda ett förvalt datum kommer pagineraren inte att visas.

en: Date identifier
sv: Identifierare för datum

en: The query identifier to use when fetching date data from in the URL. Note that if you have more than one display in the same view that uses the date pager (like a page and a block), the pager id must be different for each one or both will change when the pager value changes.
sv: Databasfrågans identifierare som skall användas vid infångande av datumdata från URL:en Observera att om du har fler än en visning i samma vy som använder datumpaginerare (såsom en sida och ett block), måste ID-numret för pagineraren vara olika för var och en, annars kommer båda att ändras när paginerarens värde ändras.

en: Where to place the date pager, on the top, bottom, or both top and bottom of the content.
sv: Var pagineraren för datumet skall placeras på innehållet: längst upp, längst ned, eller både och.

en: Link format
sv: Länkformat

en: There was a problem with your form submission. Please wait @limit seconds and try again.
sv: Det uppstod ett problem med ditt inskickande av formulär. Vänta @limit sekunder och försök igen.

en: @name field is required.
sv: Fält @name är obligatoriskt.

en: No tokens available
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga

en: Token registry caches cleared.
sv: Registercache för ersättningstecken tömdes.

en: The path component of the URL.
sv: Sökvägskomponenten för URL:en.

en: Unaliased URL
sv: URL utan alias

en: The unaliased URL.
sv: URL:en utan alias

en: The specific value of the array.
sv: Det specifika värdet på arrayen.

en: Token registry
sv: Register för ersättningstecken

en: The list of available tokens that can be used in e-mails is provided below.
sv: Listan på tillgängliga ersättningstecken som kan användas i e-postmeddelanden finns nedan.

en: The following tokens or token types are not defined as arrays:
sv: Följande ersättningstecken eller typer är inte angivna som arrayer:

en: The following token types do not have any tokens defined:
sv: Följande typer av ersättningstecken har inga ersättningstecken angivna:

en: The following token types are not defined but have tokens:
sv: Följande typer av ersättningstecken är inte angivna, men har ersättningstecken:

en: The following token or token types are defined by multiple modules:
sv: Följande ersättningstecken eller typer anges av flera moduler:

en: Problems detected
sv: Problem som upptäckts

en: The node ID of the node a user created or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
sv: Nodens ID-nummer för noden en användare skapat eller kommenterat. Du måste använda ett argument eller filtrera på UID annars kommer du få missvisande resultat med hjälp av detta fält.

en: The user ID of a user who touched the node (either created or commented on it).
sv: Användarens ID-nummer för en användare som rörde noden (antingen skapade eller kommenterade den).

en: The date the node was last updated or commented on. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
sv: Datumet noden senast uppdaterades eller kommenterades. Du måste använda ett argument eller filtrera på UID annars kommer du få missvisande resultat om du använder det här fältet.

en: Change handler
sv: Byt hanterare

en: Autocomplete (Tags style)
sv: Automatisk komplettering (etiketter)

en: Is empty
sv: Är tom

en: file from !field_name
sv: fil från !field_name

en: Hide empty column
sv: Dölj tom kolumn

en: The %dependency library, which the %library library depends on, is not installed.
sv: Biblioteket %dependency som biblioteket %library behöver är inte installerat.

en: The version %dependency_version of the %dependency library is not compatible with the %library library.
sv: Version %dependency_version för biblioteket %dependency är inte kompatibel med biblioteket %library.

en: The %library library could not be found.
sv: Biblioteket %library kunde inte hittas.

en: The version of the %library library could not be detected.
sv: Versionen av biblioteket %library  kunde inte hittas.

en: The installed version %version of the %library library is not supported.
sv: Den installerade versionen %version för biblioteket %library stöds inte.

en: The %variant variant of the %library library could not be found.
sv: Varianten %variant för biblioteket %library kunde inte hittas.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
sv: Operanden är ogiltig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
sv: Inga giltiga värden funna på filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
sv: Värdet @value är inte en array för @operator på filter: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
sv: Ange PHP.kod som returnerar SANT eller FALSKT. Ingen retur är det samma som FALSKT så se till att returnera något om du inte vill deklarera argumentet ogiltigt. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Argumentet att validera kommer att vara "$argument" och vyn kommer att vara "$view". Du kan ändra argumentet genom att sätta "$handler->argument". Du kan ändra titeln som används för ersättningar för detta argument genom att sätta "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Om ej markerat kommer fält som inte är konfigurerade för att anpassa sina HTML-element inte att få några inbäddningar över huvud taget för sitt fält, etikett och fält + etikett. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn tillhandahåller som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Create an archive of selected files
sv: Skapa ett arkiv av valda filer

en: An archive has been created and can be downloaded from: !url
sv: Ett arkiv har skapats och kan laddas ned från: !url

en: The name of the archive file.
sv: Namnet på den arkiverade filen.

en: Select where the archive should be stored. Private file storage has significantly more overhead than public files, but allows restricted access.
sv: Välj var arkivet skall lagras. Välj var slutgiltiga filer skall lagras. Privat fillagring är avsevärt mer prestandakrävande än offentliga filer, men ger möjlighet till begränsad åtkomst.

en: Temporary files older than 6 hours are removed when cron runs.
sv: Tillfälliga filer äldre än sex timmar tas bort när schemalagda aktiviteter körs.

en: Enter a URL that the user will be sent to. A comma-separated list of selected ids will be appended.
sv: Ange en URL som användaren kommer att skickas till. En kommaseparerad lista av ID-nummer kommer att läggas till.

en: Enable "Select all items on all pages"
sv: Aktivera "Välj alla alternativ på alla sidor"

en: Check this box to enable the ability to select all items on all pages.
sv: Kryssa för denna ruta för att aktivera möjligheten att välja alla alternativ på alla sidor.

en: Header 2
sv: Sidhuvud 2

en: Select source view mode or form
sv: Välj källvisningsläge eller formulär

en: Clone fieldgroups from selected view mode to the current display
sv: Klona fältgrupper från valt visningsläge till den nuvarande visningen

en: Step %count of %total
sv: Steg %count av %total

en: Step %count of %total !label
sv: Steg %count av %total !label

en: General Forms
sv: Generella formulär

en: User Password Reset form
sv: Formulär för att återställa lösenord för användare

en: Node Forms
sv: Formulär för noder

en: @name node form
sv: Formulär för nod @name

en: Comment Forms
sv: Formulär för kommentar

en: Whether the user is active or blocked.
sv: Huruvida användaren är aktiv eller spärrad.

en: Generate automatic URL alias
sv: Generera automatiska URL-alias

en: Uncheck this to create a custom alias below.
sv: Avmarkera detta för att skapa ett anpassat alias nedan.

en: Configure URL alias patterns.
sv: Konfigurera mönster för URL-alias

en: View modes
sv: Visningsläge

en: Link the user picture to the user's profile
sv: Länka användarens bild till användarens profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
sv: Ange vilken visning eller anpassad URL som den skall länka till.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken finns tillgängliga för denna länk.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
sv: En sökväg i Drupal eller extern URL som länken "mer" kommer att peka mot. Observera att detta kommer åsidosätta inställningen för visningslänk ovan.

en: Log blocked form submissions
sv: Logga spärrade formulärsinlägg

en: Log submissions that are blocked due to Honeypot protection.
sv: Logga inlägg som spärrats på grund av skydd med Honeypot

en: submission of a value in the honeypot field
sv: inlägg av ett värde i fältet för honungsfälla

en: submission of the form in less than minimum required time
sv: inlämning av formuläret på mindre än minsta tid

en: Blocked submission of %form due to @cause.
sv: Spärrade inlägg av %form på grund av @cause.

en: Link to entity
sv: Länk för objekt

en: Bypass access checks
sv: Kringgå åtkomstkontroller

en: Same as Default date
sv: Samma som förvalt datum

en: Repeating date
sv: Upprepande datum

en: Repeating dates use an 'Unlimited' number of values. Instead of the 'Add more' button, they include a form to select when and how often the date should repeat.
sv: Upprepande datum använder ett "Obegränsat" antal värden. Istället för knappen "Lägg till" innehåller de ett formulär för att välja när och hur ofta datumet skall upprepas.

en: Allow user to see a page with all the times a date repeats.
sv: Tillåt användare att se en sida med alla de gånger ett datum upprepas.

en: The widgets for repeating dates have changed. Please check the Display Fields page for each content type that has repeating date fields and confirm that the right widget has been selected.
sv: Gränssnittskomponenterna för upprepande datum har ändrats. Var vänlig se sidan Visa fält för varje innehållstyp som har ett upprepande datumfält, och bekräfta att rätt gränssnittskomponent har valts.

en: Starting year must be in the format -9, or an absolute year such as 1980.
sv: Startår måste vara i formatet -9, eller ett absolut år såsom 1980.

en: Ending year must be in the format +9, or an absolute year such as 2030.
sv: Slutår måste vara i formatet -9, eller ett absolut år såsom 2030.

en: Set a condition based on the value of a date field
sv: Ställ in ett villkor baserat på värdet av ett datumfält

en: Is not Empty
sv: Är inte tom

en: The comparison to perform to determine if the date field meets the condition. For multiple value date fields, all values will be checked to see if any meet the condition.
sv: Jämförelsen att utföra för att avgöra om datumfältet uppfyller villkoret. För fält med flera datumvärden kommer alla värden kontrolleras för att se om något uppfyller villkoret.

en: The value the field should contain to meet the condition. This can either be an absolute date in ISO format (YYYY-MM-DDTHH:MM:SS) or a relative string like '12AM today'. Examples: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">More examples of relative date formats in the PHP documentation</a>.
sv: Värdet som fältet skall innehålla för att uppfylla villkoret. Detta kan antingen vara ett absolut datum i formatet ISO (ÅÅÅÅ-MM-DDTHH:MM:SS) eller en relativ sträng såsom "12AM today". Exempel: 2011-12-31T00:00:00, now, now +1 day, 12AM today, Monday next week. <a href="@relative_format">Fler exempel på relativa datumformat i dokumentationen för PHP</a>.

en: Date Context
sv: Sammanhang för datum

en: Adds an option to the Context module to set a context condition based on the value of a date field.
sv: Lägger till ett alternativ till modulen Context för att ställa in ett villkorssammanhang baserat på värdet av ett datumfält.

en: @from to @to
sv: @from till @to

en: View: @view - Display: @display
sv: Vy: @view - Visning: @display

en: Overview of fields used in all views.
sv: Översikt av fält som används i alla vyer.

en: Transform the case
sv: Omvandla värdet

en: When printing url paths, how to transform the case of the filter value.
sv: Hur omvandling av det gällande filtervärdet vid utskrift av URL-sökvägar skall ske.

en: Edit the administrative label displayed when referencing this relationship from filters, etc.
sv: Redigera den administrativa etiketten som visas vid hänvisning av denna relation från filter, etc.

en: Representative sort criteria
sv: Representativt sorteringskriterium

en: The sort criteria is applied to the data brought in by the relationship to determine how a representative item is obtained for each row. For example, to show the most recent node for each user, pick 'Content: Updated date'.
sv: Sorteringskriteriet läggs till på datan som förts in genom relationen för att avgöra hur ett ett representativt objekt erhålls för varje rad. Till exempel, för att visa den senaste noden för varje användare, välj "Innehåll: Uppdaterad datum".

en: The ordering to use for the sort criteria selected above.
sv: Ordningen att använda för sorteringskriteriet valt ovan.

en: And/Or, Rearrange
sv: Och/Eller, Ändra om

en: Revert to default
sv: Återgår till förvalt

en: Optionally, enter a comma delimited list of tags for this view to use in filtering and sorting views on the administrative page.
sv: Valfritt kan du skriva in en kommaseparerad lista med etiketter för denna vy som skall användas i filtrerings- och sorteringsvyer på den administrativa sidan.

en: Custom admin theme for the Views UI
sv: Anpassat administrationstema för Views UI

en: In some cases you might want to select a different admin theme for the Views UI.
sv: I vissa fall kanske du vill välja ett annan administrationstema för Views UI.

en: No fields have been used in views yet.
sv: Inga fält har används i vyer ännu.

en: Provide a simple link to approve the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att godkänna kommentaren.

en: Author uid
sv: UID för författare

en: Relate each @entity with a @field set to the file.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till filen.

en: image from !field_name
sv: bild från !field_name

en: Relate each @entity with a @field set to the image.
sv: Relatera varje @entity med ett @field satt till bilden.

en: The tid of a taxonomy term.
sv: TID för en taxonomiterm.

en: The user permissions.
sv: Behörigheterna för användare.

en: First and last only
sv: Enbart första och sista

en: Multiple-value handling
sv: Hantering av flera värden

en: Filter to items that share all terms
sv: Filter till objekt som delar alla termer

en: Filter to items that share any term
sv: Filter till objekt som delar en term

en: Use formatted username
sv: Använd formaterat användarnamn

en: If checked, the username will be formatted by the system. If unchecked, it will be displayed raw.
sv: Om markerat kommer användarnamnet formateras av systemet. Annars kommer det att visas obehandlat.

en: Link to user's profile
sv: Länka till användarens profil

en: Using <em>Default</em> will use the site-wide image style for user pictures set in the <a href="!account-settings">Account settings</a>.
sv: Används <em>Förvalt</em> kommer webbplatsens bildstil användas för användarprofiler som är inställt under <a href="!account-settings">Kontoinställningar</a>.

en: You don't have translatable entity types.
sv: Du har inte översättningsbara objektstyper.

en: Use a pager
sv: Använd en paginerare

en: Display all day checkbox
sv: Visa kryssruta för hela dagen

en: Determines whether to display the 'All Day' checkbox to the user.
sv: Avgör om du vill visa kryssrutan "Hela dagen" för användaren.

en: Date format options
sv: Alternativ för datumformat

en: The date format used in titles and summary links for this argument. The default format is based on the granularity of the filter, i.e. month: @example_month, day: @example_day.
sv: Datumformatet som används i titlar och summeringslänkar för detta argument. Det förvalda formatet baseras på noggrannheten för filtret, till exempel månad: @example_month, dag: @example_day.

en: Custom summary date format
sv: Anpassat datumformat för summering

en: A custom format for the title and summary date format. Define a php date format string like 'm-d-Y H:i' (see <a href="@link">http://php.net/date</a> for more details).
sv: Ett anpassat format för titeln och datumformat för summering. Ange en PHP-sträng för datumformat såsom "Y-m-d H:i" (se <a href="@link">http://php.net/date</a> för mer information).

en: Tokens related to views.
sv: Ersättningstecken relaterade till vyer.

en: The human-readable name of the view.
sv: Det synliga namnet för vyn.

en: The description of the view.
sv: Beskrivningen för vyn.

en: The machine-readable name of the view.
sv: Det maskinläsbara namnet för vyn.

en: The title of current display of the view.
sv: Titeln för den aktuella visningen av vyn.

en: The URL of the view.
sv: URL:en för vyn.

en: -Select-
sv: -Välj-

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
sv: Text att sätta in som "titel" som de flesta webbläsare visar som en hjälptext när man för musmarkören över länken.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
sv: Aktivera för att dölja detta fält om det är tomt. Observera att fältetikettet eller omskriven utmatning fortfarande kan visas. Kontrollera inställningarna för stil eller radstil för att dölja etiketter för tomma fält. Kryssa för Dölj utmatning om tomt för att dölja omskrivet innehåll.

en: Apostrophe
sv: Apostrof

en: Enable views performance statistics/debug messages via the Devel module
sv: Aktivera meddelanden om felavsökningar/prestanda via modulen Devel i Views

en: Check this to enable some Views query and performance statistics/debug messages <em>if Devel is installed</em>.
sv: Kryssa för detta för att aktivera Views databasfråga och meddelanden om felavsökningar/prestanda <em>om Devel är installerat</em>.

en: Devel message(dpm)
sv: Utvecklingsmeddelande (dpm)

en: Devel logging (tmp://drupal_debug.txt)
sv: Utvecklingslogg (tmp://drupal_debug.txt)

en: Page region to output performance statistics/debug messages
sv: Sidregion att mata ut meddelanden om felavsökningar/prestanda

en: Date in the form of CCYYMMDD.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMM.

en: Date in the form of YYYY.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
sv: Datum på formen MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
sv: Datum på formen DD (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
sv: Datum på formen WW (01-53).

en: If you need more fields than the uid add the comment: author relationship
sv: Om du behöver fler fält än UID, lägg till kommentar: relation till författare

en: Last comment uid
sv: UID för senaste kommentar

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
sv: ID-numret till författaren för den senaste kommentaren till en nod.

en: The user authoring the content. If you need more fields than the uid add the content: author relationship
sv: Användaren som författar innehållet. Om du behöver fler fält än UID, lägg till innehåll: relation till författare

en: Unique access event ID.
sv: ID-nummer för unik åtkomsthändelse.

en: Link field to the node if there is no comment.
sv: Länka fält till noden om det inte finns någon kommentar.

en: Convert spaces in term names to hyphens
sv: Konvertera mellanslag i termnamn till bindestreck

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
sv: Detta gör det möjligt för länkar att fungera med argument från Views taxonomiterm.

en: Enter PHP code that returns a value to use for this filter. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this filter. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
sv: Ange PHP-kod som returnerar ett värde att använda för detta filter. Använda inte &lt;?php ?&gt;. Du får bara returnera ett enskilt värde för just detta filter. Vissa variabler finns tillgängliga: vyobjektet kommer att vara  "$view". Argumenthanteraren kommer att vara "$argument". Till exempel kan du ändra titeln som används som ersättningar för detta argument genom att ange "argument->validated_title".

en: Use rendered output to group rows
sv: Används genererad utmatning för att gruppera rader

en: If enabled the rendered output of the grouping field is used to group the rows.
sv: Om aktiverad, kommer den genererade utmatningen för grupperingsfältet användas för att gruppera rader.

en: The <em>All Day</em> functionality has been moved into a separate module. This new module provides the option to add an <em>All Day</em> checkbox to toggle time on and off for date fields. It also contains the theme that displays the <em>All Day</em> text on fields that have no time. For consistency with prior code, it has been automatically enabled. If you don't want the <em>All Day</em> functionality you can disable this module.
sv: Funktionaliteten <em>Hela dagen</em> har flyttats till en separat modul. Den här nya modulen tillhandahåller alternativet att lägga till en kryssruta för <em>Hela dagen</em> för att slå på och av tid för datumfält. Den innehåller också temahanteringen som visar texten "<em>Hela dagen</em> på fält som inte har någon tid. För överensstämmelse med tidigare kod har den aktiverats automatiskt. Om du inte vill ha funktionaliteten <em>Hela dagen</em> kan du inaktivera denna modul.

en: The <em>Date Repeat</em> integration for Date fields is being moved into a separate module. For consistency with prior code, it has been automatically enabled if the Date Repeat API module is enabled. If you don't use <em>Date Repeat</em> functionality in your fields, you can disable this module.
sv: Integrationen <em>Date Repeat</em> för datumfält 
    har flyttats till en separat modul. För överensstämmelse med tidigare kod har den aktiverats automatiskt om modulen Date Repeat API är aktiverad. Om du inte använder funktionaliteten <em>Upprepning av datum</em> i dina fält kan du stänga av denna modul.

en: Date All Day
sv: Datum för hela dagen

en: Adds 'All Day' functionality to date fields, including an 'All Day' theme and 'All Day' checkboxes for the Date select and Date popup widgets.
sv: Lägger till funktionalitet "Hela dagen" till datumfält, inklusive temahantering och kryssrutor för gränssnittskomponenterna datumväljare och popup av datum.

[ctx: Date repeat]
en: Repeats
sv: Upprepas

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval days
sv: Var @interval dag

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval weeks
sv: Var @interval vecka

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval months
sv: Var @interval månad

[ctx: Date repeat]
en: Every @interval years
sv: Var @interval år

[ctx: Date repeat]
en: Repeat on
sv: Upprepa vid

[ctx: Date repeat]
en: Every weekday
sv: Varje veckodag

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
sv: Varje måndag, onsdag och fredag

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
sv: Varje tisdag och torsdag

[ctx: Date repeat]
en: Repeats every
sv: Upprepas varje

en: every weekday
sv: varje veckodag

en: monday wednesday friday
sv: måndag, onsdag och fredag

en: tuesday thursday
sv: tisdag och torsdag

[ctx: Date repeat]
en: On day @bymonthday of
sv: På dag @bymonthday av

[ctx: Date repeat]
en: Bymonth
sv: Per månad

[ctx: Date repeat]
en: On the @byday of
sv: På den @byday av

en: On day ... of ...
sv: På dag ... av ...

en: On the ... of ...
sv: På den ... av ...

[ctx: Date repeat]
en: After @count occurrences
sv: Efter @count händelser

[ctx: Date repeat]
en: Count
sv: Antal

[ctx: Date repeat]
en: On
sv: På

[ctx: Date repeat]
en: Until
sv: Till

[ctx: Date repeat]
en: Stop repeating
sv: Avsluta upprepning

[ctx: Date repeat]
en: Exclude dates
sv: Uteslut datum

[ctx: Date repeat]
en: Include dates
sv: Inkludera datum

en: Repeat settings
sv: Inställningar för upprepning

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
sv: Dagligen

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
sv: Veckovis

[ctx: datetime_singular]
en: Monthly
sv: Månadsvis

[ctx: datetime_singular]
en: Yearly
sv: Årligen

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (UNTIL).
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning". (TILL).

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Year (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": År (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Month (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": Månad (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat': Day (UNTIL)
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning": Dag (TILL)

[ctx: Date repeat]
en: Missing value in 'Range of repeat'. (COUNT).
sv: Saknar värde i "Intervall för upprepning". (ANTAL).

[ctx: Date repeat]
en: Expanded
sv: Utfälld

[ctx: Date repeat]
en: Collapsed
sv: Hopfälld

[ctx: Date repeat]
en: Repeat display
sv: Visning av upprepning

[ctx: Date repeat]
en: Should the repeat options form start out expanded or collapsed? Set to 'Collapsed' to make those options less obtrusive.
sv: Skall formuläret för upprepande visas som utfälld eller hopfälld? Ange "Hopfälld" för att göra dessa alternativ mindre störande.

en: Date Repeat Field
sv: Fält för upprepning av datum

en: Creates the option of Repeating date fields and manages Date fields that use the Date Repeat API.
sv: Skapar alternativet upprepapande datumfält och hanterar datumfält som använder Date Repeat API.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
sv: Ersätt en befintlig vy om det finns en med samma namn

en: You may use HTML code in this field. The following tokens are supported:
sv: Du kan använda HTML-kod i detta fält. Följande ersättningstecken stöds:

en: Provide a simple link to the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för användaren.

en: Result summary
sv: Sammanfattning av resultat

en: Shows result summary, for example the items per page.
sv: Visar sammanfattning av resultat, till exempel artiklar per sida.

en: Use site default RSS settings
sv: Använd webbplatsens förvalda RSS-inställningar

en: Display list value as human readable
sv: Visa listvärde läsvänligt

en: Displays the link in contextual links
sv: Visar länken i sammanhängande länkar

en: Grouping field Nr.@number
sv: Grupperande fält nummer @number

en: Administer Panels styles
sv: Administrera Panels stilar

en: An array of all the term's parents, starting with the root.
sv: En array med alla ovanliggande termer, med början i roten.

en: An array of all the menu link's parents, starting with the root.
sv: En array med alla ovanliggande menylänkar, med början i roten.

en: Cache dates
sv: Cachade datum

en: Date objects can be created and cached as date fields are loaded rather than when they are displayed to improve performance.
sv: Datumobjekt kan skapas och cachas när datumfält laddas istället för när de visas, vilket ökar prestandan.

en: Maximum dates per field
sv: Största antal datum per fält

en: If set to '0', all date values on every entity will be cached. Note that caching every date on fields that may have a large number of multiple or repeating values may create a significant performance penalty when the cache is cleared. The suggested setting for multiple value and repeating fields is no more than 4 values per field.
sv: Om satt till "0" kommer alla datumvärden på varje objekt att cachas. Observera att om cachning av alla datum på fält som kan ha ett stort antal av flera eller upprepade värden kan det skapa betydande prestandaproblem när cachen rensas. Den föreslagna inställningen för flera värden och upprepande fält är att inte ha fler än 4 värden per fält.

en: The number of cache values must be a number.
sv: Antalet cachevärden måste vara ett tal.

en: The number of cache values must be a number 0 or greater.
sv: Antalet cachevärden måste vara ett tal som är 0 eller större.

en: Settings for modules the use the Date API.
sv: Inställningar för moduler som använder Date API.

en: The selected selection handler is broken.
sv: Den valda urvalshanteraren är trasig.

en: Display the id of the referenced entities.
sv: Visa ID-numret för de refererade objekten.

en: to:
sv: till:

en: Add a read-more link if output is trimmed.
sv: Lägg till länk för att läsa mer om utmatning är nedkortad.

en: If checked, a read-more link will be added at the end of the trimmed output
sv: Om markerad, kommer en länk för att läsa mer att läggas till i slutet av den nedkortade utmatningen

en: The text which will be displayed on the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
sv: Texten som kommer att visas på länken för att läsa mer. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" ovan.

en: The path which is used for the more link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" above.
sv: Sökvägen som kommer att användas på länken för att läsa mer. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" ovan.

en: Display field as machine name.
sv: Visa fält som maskinläsbart namn.

en: Show the embed display in the ui.
sv: Visa den inbäddade visningen i gränssnittet.

en: Allow advanced user to use the embed view display. The plugin itself works if it's not visible in the ui
sv: Tillåt avancerade användare att använda den inbäddade visningen av vyn. Själva insticksprogrammet fungerar om det inte är synligt i gränssnittet.

en: All Views-generated queries will include the name of the views and display 'view-name:display-name' as a string  at the end of the SELECT clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
sv: Alla databasfrågor genererade från Views kommer att inkludera namnet från vyn och visa "view-name:display-name" som en sträng i slutet av "SELECT"-satsen. Det gör det enklare att identifiera databasfrågor från Views i databasloggar, men skall endast användas vid problemlösning.

en: Provide a display which can be embedded using the views api.
sv: Tillhandahåll en visning som kan bäddas in genom att använda Views API.

en: Display the user with standard user view.
sv: Visa användaren med förvald användarvy.

en: Only has the 'authenticated user' role
sv: Enbart har rollen "verifierad användare"

en: Has roles in addition to 'authenticated user'
sv: Har roller utöver "verifierad användare"

en: Display the user with standard user view. It might be necessary to add a user-profile.tpl.php in your themes template folder, because the default <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a>e template don't show the username per default.
sv: Visa användaren med förvald användarvy. Det kan vara nödvändigt att lägga till "user-profile.tpl.php" till din mallkatalog eftersom den förvalda mallen <a href="@user-profile-api-link">user-profile</a> inte visar användarnamnet som standard.

en: Please insert the items per page (@items_per_page) from above.
sv: Infoga antalet poster per sida (@items_per_page) från ovan.

en: Remove tags from rendered output
sv: Tag bort taggar från genererad utmatning

en: Fields to be included as contextual links.
sv: Fält som skall inkluderas som sammanhängande länkar.

en: Include destination
sv: Inkludera mål

en: Include a "destination" parameter in the link to return the user to the original view upon completing the contextual action.
sv: Inkludera en "mål"-parameter i länken för att vidarebefordra användaren till den ursprungliga vyn efter att den sammanhängande åtgärden genomförts.

en: Contextual Links
sv: Sammanhängande länkar

en: Display fields in a contextual links menu.
sv: Visa fält i en sammanhängande länkmeny.

en: <h2>Tools for Dates and Calendars</h2>
sv: <h2>Verktyg för datum och kalendrar</h2>

en: Fill out the following form to auto-create a date content type, with a datetime field and matching pre-configured calendar. If the calendar module is enabled and the option to create a calendar is chosen, a calendar and upcoming events block will be created, an ical feed will be added to the calendar. Nodes created from this new content type will include a link to the calendar, and the calendar will have a link to the 'add new date' form. You can also add new date fields to an existing content type by entering the existing content type name instead of creating a new one.
sv: Fyll i följande formulär för att automatiskt skapa en innehållstyp för datum, med ett fält för tidsdatum och matchande förkonfigurerad kalender. Om kalendermodulen är aktiverad och möjligheten att skapa en kalender är vald kommer ett block för kalender och kommande aktiviteter skapas. Ett innehållsflöde för iCal kommer läggas till i kalendern. Noder som skapats från den nya innehållstypen kommer att innehålla en länk till kalendern och kalendern kommer att ha en länk till formuläret "lägg till nytt datum". Du kan också lägga till nya datumfält i en befintlig innehållstyp genom att ange det nuvarande namnet på innehållstypen istället för att skapa en ny.

en: Only a limited set of options are displayed here to make this easy to set up. Once the date has been created you will be able to make other changes to the date settings and add other fields to your new content type on the Manage fields screen. You can also make changes to the calendar on the Views edit page.
sv: Endast en begränsad uppsättning alternativ visas här för att göra detta enkelt att ställa in. När datumet har skapats kommer du att kunna göra andra ändringar av datuminställningarna och lägga till andra fält till din nya innehållstyp på sidan "Hantera fält". Du kan också göra ändringar på kalendern på redigeringssidan i Views.

en: Date Wizard and other tools to manage and create dates and calendars.
sv: Datumguide och andra verktyg för att hantera och skapa datum och kalendrar.

en: Use PASV transfers
sv: Använd överföringar av typ PASV

en: Due to drupal.org code hosting policies, the S3 library needed to use an S3 destination is no longer distributed with this module. You must download the library from !link and place it in one of these locations: %locations.
sv: På grund av värdpolicy för kod på drupal.org följer inte det nödvändiga biblioteket S3 med längre för denna modul. Du måste ladda ned biblioteket från !link och lägga det i någon av dessa platser: %locations.

en: User name.
sv: Användarnamn.

en: Change layouts with the Panels In-Place Editor
sv: Ändra layouter med Panels redigerare

en: Allows a user to change layouts with the IPE.
sv: Tillåter en användare att ändra layouter med IPE.

en: The element name cannot contain spaces or other special characters.
sv: Elementnamnet kan inte innehålla mellanslag eller andra specialtecken.

en: How to display the time ago or time hence for this field.
sv: Hur "tiden sedan" eller "tid från nu" skall visas för detta fält.

en: No valid timezone name was provided.
sv: Inget giltigt namn för tidszon tillhandahölls.

en: Please choose a year.
sv: Var vänlig välj ett år.

en: Please choose a month.
sv: Var vänlig välj en månad.

en: Please choose a day.
sv: Var vänlig välj en dag.

en: Please choose an hour.
sv: Var vänlig välj en timme.

en: Please choose a minute.
sv: Var vänlig välj en minut.

en: Please choose a second.
sv: Var vänlig välj en sekund.

en: Original @entity
sv: Ursprunglig @entity

en: The original @entity data if the @entity is being updated or saved.
sv: Den ursprungliga data för @entity om @entity uppdateras eller sparas.

en: The base name of the file.
sv: Filens grundnamn.

en: This field supports tokens.
sv: Detta fält stöder ersättningstecken.

en: The following tokens or token types are missing required name and/or description information:
sv: Följande ersättningstecken eller typer av ersättningstecken saknar nödvändig information för namn och/eller beskrivning:

en: Language - Appears in: @bundles.
sv: Språk - Visas i: @bundles

en: Clean URL
sv: Rena URL:er

en: The format for pager link urls. With the Pager format, the links look like 'calendar/?date=2020-05'. The Clean URL format links look like 'calendar/2020-05'. The Clean format links look nicer but the Pager format links are likely to work better if the calendar is used in blocks or panels.
sv: Formatet för länkar till paginerare. Med pagineringsformatet kommer länkarna se ut så här: "calendar/?date=2020-05". Länkformatet för rena URL:er ser ut så här: "calendar/2020-05". Länkformatet för rena URL:er ser bättre ut, men länkar med pagineringsformat fungerar troligtvis bättre om kalendern används i block eller paneler.

en: List of @type values
sv: Lista av värden av typ @type

en: Tokens for lists of @type values.
sv: Ersättningstecken för listor av värden av typ @type.

en: CSS and JavaScript
sv: CSS och JavaScript

en: Use mysqldump command
sv: Använd kommandot mysqldump

en: Joined path
sv: Hopslagna sökvägar

en: The array values each cleaned by Pathauto and then joined with the slash into a string that resembles an URL.
sv: Matrisvärdena har var och en rensats av Pathauto och sen sammanfogats med snedstreck till en sträng som liknar en webbadress.

en: Update node alias
sv: Uppdatera nodalias

en: Update taxonomy term alias
sv: Uppdatera alias för taxonomiterm

en: Update user alias
sv: Uppdatera alias för användare

en: View used to select the entities
sv: Vy som används för att välja objekten

en: Choose the view and display that select the entities that can be referenced.<br />Only views with a display of type "Entity Reference" are eligible.
sv: Välj vyn och visning som väljer de objekt som kan refereras.<br />Endast vyer med en visning av typ "Objektsreferens" kan väljas.

en: No eligible views were found. <a href="@create">Create a view</a> with an <em>Entity Reference</em> display, or add such a display to an <a href="@existing">existing view</a>.
sv: Inga valbara vyer hittades. <a href="@create">Skapa en vy</a> med en visning av typ <em>Objektsreferens</em>, eller lägg till en sådan visning till en <a href="@existing">befintlig vy</a>.

en: Views: Filter by an entity reference view
sv: Vyer: Filtrera på en vy av objektsreferens

en: Entity Reference Source
sv: Källa för Objektsreferens

en: Entity Reference list
sv: Lista för Objektsreferens

en: Display "@display" needs a selected search fields to work properly. See the settings for the Entity Reference list format.
sv: Visning "@display" behöver ett valt sökfält som fungerar på rätt sätt. Se inställningarna för listformatet Objektsreferens.

en: Display "@display" uses field %field as search field, but the field is no longer present. See the settings for the Entity Reference list format.
sv: Visning "@display" använder fält %field som sökfält men fältet finns inte längre. Se inställningarna för listformatet Objektsreferens.

en: <strong>Note:</strong> In 'Entity Reference' displays, all fields will be displayed inline unless an explicit selection of inline fields is made here.
sv: <strong>Observera:</strong> I visningar för "Objektsreferens" kommer alla fält visas på samma rad såvida inte ett uttryckligt val av radfält görs här.

en: Select the field(s) that will be searched when using the autocomplete widget.
sv: Välj fältet/fälten som skall sökas igenom vid användning av den automatiskt kompletterande gränssnittskomponenten.

en: The timezone has been set to <a href="@regional_settings">@timezone</a>.
sv: Tidszonen har ställts in till <a href="@regional_settings">@timezone</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_settings">webbplatsens tidszon</a> för att fungera på rätt sätt.

en: The first day of the week has been set to <a href="@regional_settings">@day</a>.
sv: Första veckodagen har ställts in till <a href="@regional_settings">@day</a>.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site first day of week settings</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_settings">inställningarna för webbplatsens första veckodag</a> för fungera på rätt sätt.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_date_time">system date formats</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_date_time">format för systemets datum</a> för att fungera på rätt sätt.

en: The Date API requires that you set up the <a href="@regional_settings">site timezone and first day of week settings</a> and the <a href="@regional_date_time">date format settings</a> to function correctly.
sv: Date API kräver att du ställer in <a href="@regional_settings">inställningar för webbplatsens tidszon och första veckodag</a> och <a href="@regional_date_time">inställningarna för datumformat</a> för att fungera på rätt sätt.

en: Display dates using the default format because the specified format (@format) is not defined
sv: Visa datum genom att använda det förvalda formatet eftersom det angivna formatet (@format) inte är definierat

en: Date text widgets have been updated to use an increment of 1.
sv: Gränssnittskomponenten för textdatum har uppdaterats till att använda en ökning av 1.

en: Used in views
sv: Används i vyer

en: Views plugins
sv: Insticksprogram i Views

en: Overview of plugins used in all views.
sv: Översikt av insticksprogram som används i alla vyer.

en: Display "Access Denied"
sv: Visa "Åtkomst nekad"

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters '[' and ']' please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken är tillgängliga för detta fält. Observera att på grund av genereringsordningen kan du inte använda fält som kommer efter detta fält. Ordna om dina fält om du behöver ett fält som inte visas här. Om du vill ha tecknen "[" och "]", vänligen använd HTML-koderna "%5B" eller "%5D" annars kommer de att ersättas med tomt utrymme.</p>

en: @date_format format
sv: Format @date_format

en: If "Custom", see the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for date formats. Otherwise, enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
sv: Om "Anpassad", se <a href="@url" target="_blank">PHP:s manual </a> för datumformat. Annars anger du antalet olika tidsenheter att visa, vilket som förvalt är 2.

en: Timezone to be used for date output.
sv: Tidszon som skall användas för utskrift av datum.

en: - Default site/user timezone -
sv: - Förvald tidszon för webbplats/användare -

en: Grouped filters allow a choice between predefined operator|value pairs.
sv: Grupperade filter tillåter ett val mellan fördefinierad par av operand|värde.

en: Filter type to expose
sv: Filtertyp att exponera

en: Single filter
sv: Enstaka filter

en: Grouped filters
sv: Grupperade filter

en: Remember exposed selection only for the selected user role(s). If you select no roles, the exposed data will never be stored.
sv: Kom ihåg exponerat urval endast för den valda användarrollen/rollerna. Om du inte väljer någon roll kommer exponerad data aldrig lagras.

en: The value is required if title for this item is defined.
sv: Värdet är obligatoriskt om titel för detta objekt angivits.

en: The title is required if value for this item is defined.
sv: Titeln är obligatoriskt om värde för detta objekt angivits.

en: Select which kind of widget will be used to render the group of filters
sv: Välj vilken typ av gränssnittskomponent som kommer att användas för att generera gruppen av filter

en: grouped
sv: grupperad

en: Choose fields to combine for filtering
sv: Välj fält att kombinera för filtrering

en: This filter doesn't work for very special field handlers.
sv: Detta filter fungerar inte för mycket speciella fälthanterare.

en: You have to add some fields to be able to use this filter.
sv: Du måste lägga till några fält för att kunna använda det här filtret.

en: @entity types
sv: Typer för @entity

en: Sort within each hierarchy level
sv: Sortera inom varje hiearkinivå

en: Enable this to sort the items within each level of the hierarchy by weight and title.  Warning: this may produce a slow query.
sv: Aktivera detta för att sortera objekten inom varje nivå i hierarkin per vikt och titel. Varning: detta kan ge en långsam databasfråga.

en: There is no lock on view %name to break.
sv: Det finns inget lås på vy %name att låsa upp.

en: &lt;Any&gt;
sv: &lt;Vilken som helst&gt;

en: There are no enabled views.
sv: Det finns inga aktiverade vyer.

en: Display fields as RSS items.
sv: Visa fält som RSS-objekt.

en: The language the comment is in.
sv: Språket kommentaren är i.

en: - No value -
sv: - Inget värde -

en: Provide a simple link to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till versionen.

en: The ID of the entity that is related to the file.
sv: ID-numret för objektet som är relaterat till filen.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" by the parent pid.
sv: Filtrera resultaten för "Taxonomi: Term" på ovanliggande pid.

en: The raw numeric user ID.
sv: Det obearbetade numeriska ID-numret för användare.

en: Unfiltered text
sv: Ofiltrerad text

en: Add unrestricted, custom text or markup. This is similar to the custom text field.
sv: Lägg till obegränsad valfri text eller uppmärkning. Det här är liknande det anpassade textfältet.

en: Combine fields filter
sv: Kombinera filterfält

en: Combine two fields together and search by them.
sv: Kombinera ihop två fält och sök på dem.

en: Column used for click sorting
sv: Kolumn som används för klickbar sortering

en: Use path alias instead of internal path.
sv: Använd sökvägsalias istället för intern sökväg.

en: Length of time in seconds raw query results should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder obearbetade databasfrågeresultat skall cachas.

en: Length of time in seconds rendered HTML output should be cached.
sv: Tidslängd i sekunder genererad HTML-utmatning skall cachas.

en: Custom time values must be numeric.
sv: Anpassade tidsvärden måste vara numeriska.

en: Change whether or not to display contextual links for this view.
sv: Ändra huruvida sammanhängande länkar skall visas eller ej för den här vyn.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' section under advanced. You can override the url at the link display setting.
sv: Detta kommer att lägga till en länk "mer" längst ned på vyn som kommer att länka till sidvyn. Om du har fler än en sidvy kommer länken peka på visningen som anges i sektionen "Visningslänk" under utökat. Du kan åsidosätta URL:en vid inställningen för visningslänken.

en: Display 'more' link only if there is more content
sv: Visa länk "mer" enbart om det finns mer innehåll

en: Leave this unchecked to display the 'more' link even if there are no more items to display.
sv: Lämna detta avbockat för att visa länk "mer" även om det inte finns mer objekt att visa.

en: View: !view: !display
sv: Vy: !view: !display

en: Exposed filters in block displays require "Use AJAX" to be set to work correctly.
sv: Synliga filter i blockvisningar kräver "Använd AJAX" att vara inställt för att fungera på rätt sätt.

en: Number of pager links visible
sv: Antal synliga pagineringslänkar

en: Specify the number of links to pages to display in the pager.
sv: Ange antalet länkar att visa i pagineraren.

en: Query Tags
sv: Taggar för databasfråga

en: If set, these tags will be appended to the query and can be used to identify the query in a module. This can be helpful for altering queries.
sv: Om inställt kommer dessa taggar läggas till databasfrågan och kan användas för att identifiera frågan i en modul. Detta kan vara användbart för byte mellan frågor.

en: The query tags may only contain lower-case alphabetical characters and underscores.
sv: Etiketterna för databasfrågorna får bara innehålla gemena bokstäver och understreck.

en: The field that is going to be used as the RSS item pubDate for each row. It needs to be in RFC 2822 format.
sv: Fältet som kommer användas som RSS-objektet pubDate för varje rad. Det måste vara i formatet RFC 2822.

en: GUID settings
sv: Inställningar för GUID

en: GUID field
sv: Fält för GUID

en: The globally unique identifier of the RSS item.
sv: Den globalt unika identifieraren för RSS-objektet

en: GUID is permalink
sv: GUID är permanent länk

en: The RSS item GUID is a permalink.
sv: RSS-objektet GUID är en permanent länk.

en: Add views row classes
sv: Lägg till radklasser för vyer

en: Add the default row classes like views-row-1 to the output. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Lägg till förvalda radklasser som views-row-1 till utmatningen. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn ger som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Add striping (odd/even), first/last row classes
sv: Lägg till radklasser för ränder (udda/jämn), första/sista

en: Add css classes to the first and last line, as well as odd/even classes for striping.
sv: Lägg till CSS-klasser till första och sista raden, liksom även klasser för udda/jämna för att göra ränder.

en: Force using fields
sv: Tvinga användning av fält

en: If neither the row nor the style plugin supports fields, this field allows to enable them, so you can for example use groupby.
sv: Om varken insticksprogrammet för rad eller stil stöder fält tillåter detta fält att du aktiverar dem, så att du till exempel kan använda gruppera på.

en: Browse available tokens.
sv: Bläddra igenom tillgängliga ersättningstecken.

en: Loading token browser...
sv: Laddar hanterare för ersättningstecken...

en: Allows version-dependent and shared usage of external libraries.
sv: Tillåter versionsberoende och delade användning av externa bibliotek.

en: Do not display links
sv: Visa inte länkar

en: The views entity selection mode requires a view.
sv: Vyns objektsväljarläge kräver en vy.

en: Host entity type
sv: Typ av värdobjekt

en: Host entity ID
sv: ID för värdobjekt

en: Provide text to display if this field contains an empty result. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
sv: Tillhandahåll en text som skall visas om det här fältet innehåller ett tomt resultat. Du kan inkludera HTML. Du kan mata in data från denna vy enligt de "Översättningsmönster" i sektionen "Skriv om resultat" nedan.

en: Expose sort order
sv: Exponera sorteringsordning

en: Use a custom %field_name
sv: Använd ett anpassat %field_name

en: Placeholder for empty or inaccessible "@title"
sv: Platshållare för saknad eller oåtkomlig "@title"

en: Tracker - User
sv: Spårare - Användare

en: Whether or not the node is published. You must use an argument or filter on UID or you will get misleading results using this field.
sv: Huruvida noden är publicerad eller ej. Du måste använda ett argument eller filtrera på UID annars kommer du få missvisande resultat med hjälp av detta fält.

en: No path is set
sv: Ingen sökväg är inställd

en: Filter list by module. Use the query operator "perm" to filter by permission, e.g., perm:access.
sv: Filtrera listan per modul. Använd sökoperatorn "perm" för att filtrera per behörighet, till exempel: perm:access.

en: Field Group
sv: Fältgrupp

en: Custom output for TRUE
sv: Anpassad utmatning för SANT

en: Custom output for FALSE
sv: Anpassad utmatning för FALSKT

en: Adjust settings for using features module.
sv: Justera inställningar för användning av modulen Features.

en: Adjust adminimal menu settings.
sv: Justera admininmals menyinställningar.

en: Left field
sv: Vänster fält

en: Right field
sv: Höger fält

en: If enabled, access permissions for rendering the entity are not checked.
sv: Om aktiverad kommer inte åtkomstbehörigheter för generering av objekt kontrolleras.

en: Enable Honeypot protection for ALL forms on this site (it is best to only enable Honeypot for the forms you need below).
sv: Aktivera skydd med Honeypot för ALLA formulär på denna webbplats (det är bäst att endast aktivera Honeypot för de formulär du behöver nedan).

en: <strong>Page caching will be disabled on any page where a form is present if the Honeypot time limit is not set to 0.</strong>
sv: <strong>Sidcache kommer att inaktiveras på alla sidor där ett formulär finns när tidsbegränsningen för Honeypot inte är inställd på 0.</strong>

en: <strong>Page caching will be disabled if there is a form protected by time limit on the page.</strong>
sv: <strong>Sidcache kommer att inaktiveras om det finns ett formulär som skyddas av tidsbegränsning på sidan.</strong>

en: Choose how render dates and times
sv: Välj hur datum och tider skall genereras

en: Mark group as required if it contains required fields.
sv: Gör gruppen obligatorisk om den innehåller obligatoriska fält.

en: - Restricted access -
sv: - Begränsad åtkomst -

en: Recurring event rule
sv: Återkommande regelhändelse

en: End date date
sv: Slutdatum

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'Within' inserts the label as the first option in the select list and in blank textfields. 'None' doesn't visually label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
sv: Placeringen av etiketter för datumdelar, såsom "År", "Månad" eller "Dag". "Ovanför" visar etiketten som titlar ovanför varje datumdel. "Inom" infogar etiketten som första alternativ i rullgardinsmenyn och i tomma textfält. "Ingen" kommer inte synligt etikettera någon av datumdelarna. Temafunktioner såsom "date_part_label_year" och "date_part_label_month" styr etikettexten.

en: The location of date part labels, like 'Year', 'Month', or 'Day' . 'Above' displays the label as titles above each date part. 'None' doesn't visually label any of the date parts. Theme functions like 'date_part_label_year' and 'date_part_label_month' control label text.
sv: Placeringen av etiketter för datumdelar, såsom "År", "Månad" eller "Dag". "Ovanför" visar etiketten som titlar ovanför varje datumdel. "Ingen" kommer inte synligt etikettera någon av datumdelarna. Temafunktioner såsom "date_part_label_year" och "date_part_label_month" styr etikettexten.

en: Changes to date attributes only effects new or updated content.
sv: Ändringar för datumattribut berör enbart nytt eller uppdaterat innehåll.

en: Obsolete data migration module. Disable if no other modules depend on it.
sv: Föråldrade modul för datamigrering. Inaktivera om inga andra moduler är beroende av den.

en: After Content
sv: Efter Innehåll

en: Provides the ability to group your fields on both form and display.
sv: Ger möjlighet att gruppera fält både i redigeringsformulär och vid visning.

en: The name of the Honeypot form field. It's usually most effective to use a generic name like email, homepage, or link, but this should be changed if it interferes with fields that are already in your forms. Must not contain spaces or special characters.
sv: Namnet på formuläret för Honeypot. Det är vanligtvis mest effektivt att använda ett generiskt namn som <em>email</em>, <em>homepage</em> eller <em>ink</em>, men detta bör ändras om det stör de fält som redan finns i dina formulär. Får inte innehålla mellanslag eller specialtecken.

en: The element name cannot match one of the common Drupal form field names (e.g. @names).
sv: Elementnamnet får inte överensstämma med något av de vanliga formfältnamnen i Drupal (till exempel @names).

en: Date (ISO format)
sv: Datum (ISO-format)

en: Date (Unix timestamp)
sv: Datum (Unix tidsstämpel)
