Publisher 7 (7.x-2.2) - en to is translation catalogue (698 entries)

en: Home
is: Forsíða

en: Slideshow
is: Skyggnusýning

en: Title
is: Titill

en: Body
is: Meginmál

en: Next
is: Næsta

en: user
is: notandi

en: Pages
is: Síður

en: Save configuration
is: Vista stillingar

en: enable
is: virkja

en: context
is: samhengi

en: delete
is: eyða

en: title
is: titill

en: value
is: gildi

en: Status
is: Staða

en: Prefix
is: Forskeyti

en: Suffix
is: Viðskeyti

en: approve
is: samþykkja

en: E-mail
is: Netfang

en: Delete
is: Eyða

en: Operations
is: Aðgerðir

en: Content
is: Innihald

en: Value
is: Gildi

en: Username
is: Notendanafn

en: Email address
is: Netfang

en: Item
is: Hlutur

en: content
is: innihald

en: Development
is: Þróun

en: Group
is: Hópur

en: Type
is: Gerð

en: Author
is: Höfundur

en: Replies
is: Svör

en: Closed
is: Lokuð

en: yes
is: já

en: List
is: Listi

en: Subject
is: Viðfangsefni

en: Actions
is: Aðgerðir

en: Confirm
is: Staðfesta

en: Cancel
is: Hætta við

en: Remove
is: Fjarlægja

en: Description
is: Lýsing

en: Language
is: Tungumál

en: Read more
is: Lesa meira

en: more
is: meira

en: Create !type
is: Stofna !type

en: Enable
is: Virkja

en: Disable
is: Afvirkja

en: Access control
is: Aðgangsstýring

en: Article
is: Grein

en: Disabled
is: Óvirkt

en: Enabled
is: Virkt

en: Administration
is: Stjórnun

en: footer
is: fótur

en: Comments
is: Ummæli

en: More
is: Meira

en: Action
is: Aðgerð

en: On
is: Virkjað

en: For
is: Fyrir

en: Tags
is: Efnisorð

en: Block title
is: Titill á blokk

en: Taxonomy
is: Flokkun

en: Yes
is: Já

en: No
is: Nei

en: Content types
is: Efnisgerðir

en: Homepage
is: Heimasíða

en: Home page
is: Heimasíða

en: Version
is: Útgáfa

en: view
is: skoða

en: all
is: allt

en: File
is: Skrá

en: Login
is: Innskráning

en: Advanced options
is: Ítarlegri möguleikar

en: Edit
is: Breyta

en: Date
is: Dagsetning

en: Size
is: Stærð

en: Links
is: Hlekkir

en: Search
is: Leit

en: Reset
is: Endursetja

en: None
is: Engin

en: Use count
is: Notkun

en: Display settings
is: Birtingastillingar

en: This action cannot be undone.
is: Ekki er hægt að afturkalla þessa aðgerð.

en: Number
is: Númer

en: Message
is: Skilaboð

en: Password
is: Lykilorð

en: Block settings
is: Blokkastillingar

en: Comment form
is: Athugasemdaform

en: - None -
is: - Ekkert -

en: Weight
is: Vægi

en: The configuration options have been saved.
is: Stillingarnar hafa verið vistaðar.

en: Variable
is: Breyta

en: Link
is: Hlekkur

en: Center
is: Miðja

en: Hierarchy
is: Stigveldi

en: Required
is: Nauðsynleg(t)

en: Parent
is: Foreldri

en: Parents
is: Foreldrar

en: Depth
is: Dýpt

en: none
is: engin

en: Category
is: Flokkur

en: Settings
is: Stillingar

en: Feed
is: Veita

en: Name
is: Nafn

en: edit
is: breyta

en: Import
is: Flytja inn

en: Book
is: Bók

en: Export
is: Flytja út

en: Taxonomy term
is: Flokkunarhugtak

en: General settings
is: Almennar stillingar

en: Description field
is: Lýsingarsvæði

en: settings
is: stillingar

en: Back
is: Til baka

en: Node ID
is: Auðkenni nóðu

en: Field
is: Svæði

en: header
is: haus

en: Label
is: Merking

en: Preview
is: Forskoða

en: Save
is: Vista

en: Help
is: Hjálp

en: True
is: Rétt

en: False
is: Rangt

en: Font
is: Leturgerð

en: Default
is: Sjálfgefið

en: Background
is: Bakgrunnur

en: Summary
is: Samantekt

en: Update
is: Uppfæra

en: Open
is: Opna

en: Top
is: Toppur

en: Small
is: Lítið

en: Large
is: Stórt

en: Core
is: Kjarni

en: Add new
is: Bæta við

en: Views
is: Gagnasýn

en: Access
is: Aðgangur

en: Add
is: Bæta við

en: View
is: Skoða

en: Format
is: Stílsnið

en: URL
is: vefslóð

en: Path
is: Slóð

en: Filename
is: Skráarnafn

en: Vocabularies
is: Flokkunarhugtök

en: Modules
is: Einingar

en: Manage
is: Stjórnun

en: Refresh
is: Endurnýja

en: Region
is: Svæði

en: Visible
is: Sýnilegt

en: Display
is: Sýna

en: Node type
is: Efnistegund

en: Menu
is: Valmynd

en: Advanced settings
is: Ítarlegar stillingar

en: results
is: niðurstöður

en: search
is: leita

en: Teaser
is: Úrdráttur

en: Event
is: Viðburður

en: Text
is: Texti

en: Theme
is: Þema

en: Layout
is: Útlit

en: Select a layout
is: Veldu útlit

en: style
is: stíll

en: Timestamp
is: Tímastimpill

en: Keywords
is: Lykilorð

en: Component
is: Íhlutur

en: Components
is: Íhlutir

en: Submitted by
is: Innsent af

en: ID
is: Kenni

en: Unknown
is: Óþekkt

en: Attachment
is: Viðhengi

en: Picture
is: Mynd

en: Titles
is: Titlar

en: Paths
is: Slóðir

en: type
is: gerð

en: Mail
is: Póstur

en: Before
is: Fyrir

en: After
is: Eftir

en: Database type
is: Tegund gagnagrunns

en: Promoted
is: Upphafið

en: User
is: Notandi

en: Content type
is: Efnisgerð

en: action
is: aðgerð

en: Continue
is: Halda áfram

en: Configure
is: Stilla

en: Email
is: Netfang

en: Default Settings
is: Sjálfgefnar stillingar

en: Check
is: Athuga

en: Files
is: Skrár

en: Email Address
is: Netfang

en: User ID
is: Auðkenni notanda

en: Error
is: Villa

en: Options
is: Möguleikar

en: Contact
is: Tengiliður

en: no
is: nei

en: Created
is: Stofnað

en: Node
is: Nóða

en: Number of columns
is: Fjöldi dálka

en: Data type
is: Gagnategund

en: Separator
is: Skilja

en: Exclude
is: Skilja eftir

en: Horizontal
is: Lárétt

en: Vertical
is: Lóðrétt

en: Are you sure you want to delete %title?
is: Ertu viss um að þú viljir eyða %title?

en: term
is: flokkunarhugtak

en: The name of the menu.
is: Nafnið á valmyndinni.

en: All
is: Allt

en: hours
is: klukkutímar

en: days
is: dagar

en: Active
is: Virkt

en: Access denied
is: Aðgangi hafnað

en: Year
is: Ár

en: Date format
is: Dagsetningarsnið

en: Add content
is: Bæta við efni

en: Page title
is: Titill síðu

en: CSS ID
is: CSS Kenni

en: Block
is: Blokk

en: CSS class
is: CSS klasi

en: Display links
is: Birta hlekki

en: Page
is: Síða

en: Three column 25/50/25
is: Þriggja dálka 25/50/25

en: Left side
is: Vinstri hlið

en: Middle column
is: Miðdálkur

en: Right side
is: Hægri hlið

en: Three column 25/50/25 stacked
is: Þriggja dálka staflað 25/50/25

en: Three column 33/34/33
is: Þriggja dálka 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
is: Þriggja dálka staflað 33/34/33

en: Two column
is: Tveggja dálka

en: Two column stacked
is: Tveggja dálka staflað

en: 1 hour | @count hours
is[0]: 1 klukkutími
is[1]: @count klukkutímar

en: 1 day | @count days
is[0]: 1 dagur
is[1]: @count dagar

en: User picture
is: Mynd af notanda

en: Breadcrumb
is: Leiðsagnarslóð

en: Site name
is: Nafn vefs

en: Site slogan
is: Slagorð vefs

en: Database
is: Gagnagrunnur

en: Module
is: Eining

en: Off
is: Af

en: Host
is: Vél

en: Always
is: Alltaf

en: Never
is: Aldrei

en: Your changes have been saved.
is: Breytingarnar þínar hafa verið vistaðar.

en: Update available
is: Uppfærsla fáanleg

en: Update status
is: Uppfærslustaða

en: Header
is: Haus

en: Left sidebar
is: Vinstri dálkur

en: Right sidebar
is: Hæri dálkur

en: Footer
is: Fótur

en: Inline
is: Innfellt

en: Selected
is: Valið

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
is: Þú getur ekki sent meira en %number skilaboð á hvern klukkutíma. Vinsamlegast reynið aftur síðar.

en: To
is: Til

en: From
is: Frá

en: Custom
is: Sérsniðið

en: Roles
is: Hlutverk

en: Comment
is: Ummæli

en: Hostname
is: Vélarheiti

en: Published
is: Birt

en: Signature
is: Undirskrift

en: Filter
is: Sía

en: Location
is: Staðsetning

en: Promoted to front page
is: Kynna á forsíðu

en: Revisions
is: Útgáfur

en: Variable name
is: Nafn breytu

en: File name
is: Skráarnafn

en: File size
is: Skráarstærð

en: Vocabulary
is: Orðaforði

en: Term
is: Hugtak

en: Last login
is: Síðasta innskráning

en: Severity
is: Alvarleiki

en: Fields
is: Svæði

en: Contains
is: Inniheldur

en: Does not contain
is: Inniheldur ekki

en: Is less than
is: Er minna en

en: Is less than or equal to
is: Er minna en eða jafnt og

en: Is equal to
is: Er jafnt

en: Is greater than or equal to
is: Er stærra en eða jafnt og

en: Is greater than
is: Er stærra en

en: Is not equal to
is: Er ekki jafnt

en: Average
is: Meðaltal

en: Overridden
is: Yfirritað

en: Conditions
is: Skilyrði

en: item
is: hlutur

en: items
is: hlutir

en: Watchdog
is: Varðhundur

en: Mode
is: Hamur

en: Warning
is: Viðvörun

en: Items
is: Hlutir

en: Last update
is: Síðast uppfært

en: %time ago
is: %time síðan

en: Nodes
is: Nóður

en: Advanced
is: Ítarlegt

en: Sort order
is: Röðun

en: Up
is: Upp

en: Performance
is: Afköst

en: Width
is: Breidd

en: Medium
is: Miðlungs

en: Media
is: Margmiðlunarefni

en: Sortable
is: Raðanlegt

en: Caching
is: Flýtiminni

en: Month
is: Mánuður

en: System
is: Kerfi

en: Current
is: Núverandi

en: State
is: Fylki

en: Code
is: Kóði

en: Owner
is: Eigandi

en: OR
is: EÐA

en: General
is: Almennt

en: Day
is: Dagur

en: Table
is: Tafla

en: Now
is: Núna

en: Start date
is: Hefst þann:

en: End date
is: Lýkur þann:

en: Text color
is: Litur á texta

en: Basic
is: Einfalt

en: Role
is: Hlutverk

en: User login
is: Innskráning notanda

en: String
is: Strengur

en: Users
is: Notendur

en: Referrer
is: Tilvísandi

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
is: Unnið er að viðhaldi @site. Við komum aftur fljótlega. Kærar þakkir fyrir biðlundina.

en: Both
is: Bæði

en: Last
is: Síðasta

en: Maximum length
is: Hámarkslengd

en: Save changes
is: Vista breytingar

en: Cache
is: Flýtiminni

en: Argument
is: Rök

en: Anonymous
is: Nafnlaus

en: Clone
is: Klóna

en: Ascending
is: Hækkandi

en: Descending
is: Lækkandi

en: Empty text
is: Tómur texti

en: Down
is: Niður

en: Arguments
is: Rök

en: Filters
is: Síur

en: Optional
is: Valkvætt

en: Order
is: Pöntun

en: Recent comments
is: Nýleg ummæli

en: Uncategorized
is: Óflokkað

en: Position
is: Staðsetning

en: Integer
is: Heiltala

en: IP Address
is: IP vistfang

en: Basic settings
is: Grunnstillingar

en: Close
is: Loka

en: Term description
is: Hugtakalýsing

en: fields
is: svæði

en: Save settings
is: Vista stillingar

en: reply
is: svara

en: Weeks
is: Vikur

en: Defaults
is: Sjálfgildi

en: Sort by
is: Raða eftir

en: Created date
is: Dags. stofnað

en: Updated date
is: Dags. uppfært

en: Default language
is: Sjálfgefið tungumál

en: Delete rule
is: Eyða reglu

en: Rules
is: Reglur

en: Database name
is: Nafn gagnagrunns

en: Authoring information
is: Upplýsingar um höfund

en: Hidden
is: Falið

en: Approved
is: Samþykkt

en: seconds
is: sekúndur

en: Show
is: Sýna

en: Enabled languages
is: Virk tungumál

en: Week of @date
is: Vikan @date

en: Sources
is: Uppsprettur

en: 1 item | @count items
is[0]: 1 færsla
is[1]: @count færslur

en: Clear
is: Hreinsa

en: Date/Time
is: Dagsetning/Tími

en: Select a date
is: Veldu dag

en: The changes have been saved.
is: Breytingarnar hafa verið vistaðar.

en: Search results
is: Leitarniðurstöður

en: Your search yielded no results
is: Leitin skilaði engum niðurstöðum

en: Front page
is: Forsíða

en: Request new password
is: Óska eftir nýju lykilorði

en: Display name
is: Birta nafn

en: Languages
is: Tungumál

en: Publishing options
is: Útgáfustillingar

en: First
is: Fyrsta

en: Configure block
is: Stilla blokk

en: Period
is: Punktur

en: Hour
is: Klukkustund

en: Minute
is: Mínúta

en: Second
is: Sekúnda

en: Text field
is: Textareitur

en: Alignment
is: Jöfnun

en: author
is: höfundur

en: AND
is: OG

en: None.
is: Ekkert.

en: Empty
is: Tóm

en: logged in user
is: innskráður notandi

en: Log out
is: Útskrá

en: Left
is: Vinstri

en: Right
is: Hægri

en: Create new account
is: Stofna nýjan aðgang

en: Site information
is: Upplýsingar vefs

en: Blocked
is: Óvirkur

en: or
is: eða

en: open
is: opna

en: Convert
is: Umbreyta

en: Style
is: Stíll

en: revert
is: bakfæra

en: Revision
is: Útgáfa

en: Permissions
is: Réttindi

en: All tags
is: Öll tög

en: Date created
is: Dags stofnað

en: Not published
is: Ekki birt

en: Menu settings
is: Valmyndastillingar

en: Unformatted
is: Ósniðið

en: RSS Feed
is: RSS veita

en: New comments
is: Ný ummæli

en: New
is: Nýtt

en: Relationships
is: Tengsl

en: Relationship
is: Tengsl

en: relationships
is: tengsl

en: Sort criteria
is: Röðunarskilyrði

en: Security update
is: Öryggisuppfærsla

en: Unpublished
is: Ekki birt

en: Loading...
is: Hleð...

en: !name field is required.
is: Nauðsynlegt er að fylla út !name reitinn.

en: Tabs
is: Flipar

en: disable
is: afvirkja

en: Storage
is: Geymsla

en: date
is: dagsetning

en: Next page
is: Næsta síða

en: Shortcuts
is: Flýtivísar

en: Default value
is: Sjálfgildi

en: Timezone
is: Tímabelti

en: Slogan
is: Slagorð

en: Apply
is: Virkja

en: Enter the terms you wish to search for.
is: Skrifaðu þau skilyrði sem þú vilt leita eftir.

en: Bold
is: Feitletrað

en: Information
is: Upplýsingar

en: PHP Code
is: PHP kóði

en: Translation
is: Þýðing

en: Save blocks
is: Vista blokkir

en: If the PHP-mode is chosen, enter PHP code between %php. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site.
is: Ef PHP-sýn er valin, setjið þá PHP kóða milli %php. Athugið að ef settur er inn rangur PHP-kóði getur hann valdið því að Drupal vefurinn hættir að virka.

en: Menus
is: Valmyndir

en: @min and @max
is: @min og @max

en: Third
is: Þriðja

en: Fourth
is: Fjórða

en: Fifth
is: Fimmta

en: Add another item
is: Bæta við öðru atriði

en: Add field
is: Bæta við svæði

en: Title (link)
is: Titill (tengill)

en: Title (no link)
is: Titill (án tengils)

en: 1 minute
is: 1 mínúta

en: Permission
is: Réttindi

en: Grid
is: Grind

en: Hide
is: Fela

en: Image gallery
is: Myndasafn

en: Thread
is: Þráður

en: URL path settings
is: Stillingar URL slóða

en: Uppercase
is: Hástafa

en: Automatic alias
is: Sjálfvirkt samnefni

en: Language neutral
is: Tungumál hlutlaust

en: Account blocked
is: Notandi óvirkur

en: Loading
is: Hleð

en: The directory %directory is not writable
is: Ekki er hægt að skrifa í möppuna %directory

en: Rearrange
is: Endurraða

en: empty
is: tómt

en: All types
is: Allar gerðir

en: Miscellaneous
is: Ýmislegt

en: Attach to
is: Hengja við

en: Context
is: Samhengi

en: General form
is: Almennt form

en: Attached files
is: Viðhengdar skrár

en: Add comment
is: Bæta við ummælum

en: Identifier
is: Aðgreinir

en: Term description.
is: Hugtakalýsing.

en: List of related terms
is: Listi af tengdum hugtökum

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
is: Hugtök tengd hugtaki sem finnst núþegar, má vera undir-, hliðar- eða yfirflokkur.

en: The picture of a user.
is: Mynd af notanda.

en: All the terms in a vocabulary.
is: Öll hugtök í orðaforðalista.

en: Close window
is: Loka glugga

en: 1 year | @count years
is[0]: 1 ár
is[1]: @count ár

en: 1 week | @count weeks
is[0]: 1 vika
is[1]: @count vikur

en: 1 min | @count min
is[0]: 1 mín
is[1]: @count mín

en: 1 sec | @count sec
is[0]: 1 sek
is[1]: @count sek

en: No title
is: Enginn titill

en: Module name
is: Einingarnafn

en: More link
is: Tengill á meira

en: contains
is: inniheldur

en: Edit rule
is: Breyta reglu

en: Print
is: Prenta

en: The e-mail address %mail is not valid.
is: Netfangið %mail er ekki gilt.

en: Account
is: Aðgangur

en: No name
is: Ekkert nafn

en: Default order
is: Sjálfgefin röð

en: Ordered list
is: Raðaður listi

en: Unordered list
is: Óraðaður listi

en: About
is: Um

en: Case sensitive
is: Háð há/lágstöfum

en: Default theme
is: Sjálfgefið þema

en: Column
is: Dálkur

en: sort by @s
is: flokka eftir @s

en: and
is: og

en: Banned IP address %ip
is: Bönnuð IP tala %ip

en: Add @type
is: Bæta við @type

en: Author's website
is: Vefsíða höfundar

en: field
is: svæði

en: clone
is: klóna

en: Week @week
is: Vika @week

en: Translate
is: Þýða

en: Time ago
is: Síðan

en: Create @name
is: Stofna @name

en: User account
is: Notandaaðgangur

en: Rule
is: Regla

en: 1 month | @count months
is[0]: 1 mánuður
is[1]: @count mánuðir

en: Do not use a relationship
is: Ekki nota tengsl

en: Display type
is: Birta tegund

en: Compression
is: Þjöppun

en: Run cron
is: Keyra cron

en: of
is: af

en: No link
is: Enginn tengill

en: Is not one of
is: Er ekki eitt af

en: IP address
is: IP vistfang

en: Starts with
is: Byrjar á

en: Autocomplete
is: Sjálfvirk útfylling

en: Decimal point
is: Tugabrotsskil

en: Temporary
is: Tímabundið

en: Revision information
is: Upplýsingar um útgáfur

en: Is one of
is: Er eitt af

en: Comma
is: Komma

en: Semicolon
is: Semikomma

en: Ends with
is: Endar á

en: No role
is: Ekkert hlutverk

en: Delete link
is: Eyða tengli

en: User %name used one-time login link at time %timestamp.
is: Notandinn %name notaði einnota innskráningartengil hér þann %timestamp.

en: Logged in user
is: Innskráður notandi

en: Show title
is: Sýna titil

en: Not Approved
is: Hafnað

en: No fields available.
is: Engin svæði tiltæk.

en: Rule set
is: Reglusett

en: Bulk operations
is: Magnaðgerðir

en: - Choose an operation -
is: - Veldu aðgerð -

en: Alias: @alias
is: Samnefni: @alias

en: No alias
is: Ekkert samnefni

en: Edit link
is: Breyta tengli

en: Add comment link
is: Ummælahlekkur

en: Current date
is: Núverandi dagsetning

en: Invalid input
is: Ógildur innsláttur

en: Upper case
is: Hástafir

en: Lower case
is: Lágstafir

en: Capitalize each word
is: Byrja hvert orð með hástaf

en: What single character to use as a decimal point.
is: Hvaða staf á að nota sem tugabrotsskil.

en: What single character to use as the thousands separator.
is: Hvaða staf á að nota sem þúsundaskil.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
is: Texti til að setja fyrir framan tölustafinn, eins og tákn gjaldmiðils.

en: Display as link
is: Birta sem tengil

en: Remember
is: Muna

en: Remember the last setting the user gave this filter.
is: Muna síðustu stillingu sem notandi setti á þessa síu.

en: Invalid date format.
is: Ógilt dagsetningarsnið.

en: Is all of
is: Er allt af

en: Is none of
is: Er ekkert af

en: Is between
is: Er milli

en: between
is: milli

en: Is not between
is: Er ekki milli

en: not between
is: ekki milli

en: And
is: Og

en: Contains any word
is: Inniheldur hvaða orð sem er

en: has word
is: inniheldur orðið

en: Contains all words
is: Inniheldur öll orð

en: has all
is: hefur öll

en: begins
is: byrjar á

en: Invalid
is: Ógilt

en: Rearrange @type
is: Endurraða @type

en: Reduce duplicates
is: Fækka endurtekningum.

en: Displays rows one after another.
is: Birta raðir hverja á eftir annarri

en: The title of the comment.
is: Titill ummæla.

en: Language of the user
is: Tungumál notanda

en: Roles that a user belongs to.
is: Hlutverk sem notandi tilheyrir

en: contact
is: tengiliður

en: Dropdown
is: Fellivalslisti

en: Show hierarchy in dropdown
is: Sýna stigskiptingu í fellivalslista

en: To the user
is: Til notandans

en: Usernames
is: Notendanöfn

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
is[0]: Gat ekki fundið notanda: @users
is[1]: Gat ekki fundið notendur: @users

en: Unrestricted
is: Óhindrað

en: Use AJAX
is: Nota AJAX

en: Items per page
is: Hlutir per síðu

en: Change theme
is: Breyta þemu

en: No menu
is: Engin valmynd

en: Normal: @title
is: Hefðbundið: @title

en: Tab: @title
is: Flipi: @title

en: Menu tab
is: Valmyndarflipi

en: Default menu tab
is: Sjálfgefinn valmyndaflipi

en: Already exists
is: Er þegar til staðar

en: RSS description
is: RSS lýsing

en: @current of @max
is: @current af @max

en: PHP filter
is: PHP sía

en: - All -
is: - Allt -

en: The value of the variable.
is: Gildi breytunnar.

en: Contact form
is: Samskiptaform

en: 1 byte | @count bytes
is[0]: 1 bæti
is[1]: @count bæti

en: Search form
is: Leitarform

en: Popular content
is: Vinsælt efni

en: Date and time
is: Dag- og tímasetning

en: Content translation
is: Þýðing efnis

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
is: Nánari leiðbeiningar hafa verið sendar á netfangið þitt.

en: Hello world!
is: Halló heimur!

en: Text format
is: Textaforsnið

en: Greater than or equal to
is: Er stærra en eða jafnt og

en: Less than or equal to
is: Er minna en eða jafnt og

en: The name of the site.
is: Nafnið á vefnum.

en: CTools CSS Cache
is: CTools CSS flýtiminni

en: , and
is: , og

en: , or
is: , eða

en: In code
is: Í kóða

en: Import page
is: Flytja inn síðu

en: Hello <strong>@username</strong>
is: Hæ <strong>@username</strong>

en: Show shortcuts
is: Birta flýtilykla

en: Structure
is: Uppbygging

en: Hide if empty
is: Fela ef tómt

en: Does not start with
is: Byrjar ekki á

en: not_begins
is: endar_ekki

en: SQL Query
is: SQL fyrirspurn

en: MySQL Database
is: MySQL gagnagrunnur

en: Amazon S3 account
is: Amazon S3 aðgangur

en: Send an email if backup fails
is: Senda tölvupóst ef afritunartaka mistekst

en: Email Address for Failure Notices
is: Netfang sem tilkynna á til ef eitthvað fer úrskeiðis

en: The IP address of the computer the comment was posted from.
is: IP vistfang tölvunnar þar sem ummælin voru rituð.

en: Date changed
is: Dags breytt

en: The slogan of the site.
is: Slagorð vefsins.

en: The administrative email address for the site.
is: Stjórnunarlegt netfang vefsins.

en: The URL of the site's front page.
is: Vefslóðin á forsíðu.

en: Login page
is: Innskráningarsíða

en: The URL of the site's login page.
is: Slóðin á innskráningarsíðu vefsins.

en: Term count
is: Hugtakafjöldi

en: Is new
is: Er ný

en: (active tab)
is: (virkur flipi)

en: Account details for [user:name] at [site:name]
is: Aðgangsupplýsingar fyrir [user:name] hjá [site:name]

en: Enter a comma-separated list of words to describe your content.
is: Sláðu inn lista af orðum sem lýsa innihaldinu aðskilin með kommu.

en: Machine Name
is: Tölvuvænt nafn

en: All items
is: Öll atriði

en: - Choose -
is: - Veldu -

en: Current page
is: Núverandi síða

en: Site logo
is: Nafnmerki vefs

en: Custom content
is: Sértækt innihald

en: One-time login URL
is: Einskiptis innskráningarslóð

en: The URL of the one-time login page for the user account.
is: Vefslóð fyrir einskiptis innskráningarslóð notanda.

en: - Use default -
is: - Nota sjálfgefið -

en: Action set
is: Aðgerðaruna

en: Add a variable
is: Bæta við breytu

en: Upload an image to go with this article.
is: Hlaða upp mynd sem á að fylgja þessari grein.

en: Link 1
is: Hlekkur 1

en: Link 2
is: Hlekkur 2

en: Link 3
is: Hlekkur 3

en: Last Comment
is: Síðasta ummæli

[ctx: datetime]
en: Year
is: Ár

[ctx: datetime]
en: Month
is: Mánuður

[ctx: datetime]
en: Week
is: Vika

[ctx: datetime]
en: Day
is: Dagur

en: Display:
is: Birta:

[ctx: datetime]
en: Hour
is: Klukkustund

[ctx: datetime]
en: Minute
is: Mínúta

[ctx: datetime]
en: Second
is: Sekúnda

[ctx: ampm]
en: am
is: f.h.

[ctx: ampm]
en: pm
is: e.h.

[ctx: day_name]
en: Sunday
is: sunnudagur

[ctx: day_name]
en: Monday
is: mánudagur

[ctx: day_name]
en: Tuesday
is: þriðjudagur

[ctx: day_name]
en: Wednesday
is: miðvikudagur

[ctx: day_name]
en: Thursday
is: fimmtudagur

[ctx: day_name]
en: Friday
is: föstudagur

[ctx: day_name]
en: Saturday
is: laugardagur

en: Machine name:
is: Vélrænt nafn:

en: Display a summary
is: Birta samantekt

[ctx: Sort order]
en: Default sort
is: Sjálfgefin röð

[ctx: Sort order]
en: Date
is: Dagsetningaröð

[ctx: Sort order]
en: Numerical
is: Töluröð

[ctx: Sort order]
en: Alphabetical
is: Stafrófsröð

en: * All changes are stored temporarily. Click Save to make your changes permanent. Click Cancel to discard your changes.
is: * Allar breytingar eru vistaðar tímabundið. Til að gera breytingar varanlegar ýttu þá á vista. Til að hundsa breytingar ýttu þá á hætta við.

en: Add and configure @types
is: Bæta við og setja upp @types

en: All status
is: Allar stöður

en: No tags
is: Engin tög

en: @group (historical data)
is: @group (söguleg gögn)

en: Plus sign
is: Plús tákn

en: Percent sign
is: Prósentutákn

en: Dollar sign
is: Dollaramerki

en: Less-than sign
is: Minna-en tákn

en: Greater-than sign
is: Stærra-en tákn

en: @group (historical data): @field
is: @group (söguleg gögn): @field

[ctx: datetime]
en: Date
is: Dagsetning

en: E.g., @date
is: Td., @date

en: @from to @to
is: @from til @to

en: -Select-
is: -velja-

[ctx: Date repeat]
en: Every Mon, Wed, Fri
is: Hvern mán, mið, fös

[ctx: Date repeat]
en: Every Tue, Thu
is: Hvern Þri, fim

en: every weekday
is: alla virka daga

en: monday wednesday friday
is: mánudag miðvikudag föstudag

en: tuesday thursday
is: þriðjudag fimmtudag

[ctx: datetime_singular]
en: Daily
is: Dagur

[ctx: datetime_singular]
en: Weekly
is: Vikulega

en: to:
is: til:

en: Only has the 'authenticated user' role
is: Hefur aðeins 'auðkenndur notandi' hlutverkið

en: Please choose a year.
is: Vinsamlegast veldu ár.

en: Please choose a month.
is: Vinsamlegast veldu mánuð.

en: Please choose a day.
is: Vinsamlegast veldu dag.

en: Please choose an hour.
is: Vinsamlegast veldu klukkustund.

en: Please choose a minute.
is: Vinsamlegast veldu mínútu.

en: Please choose a second.
is: Vinsamlegast veldu sekúndu.

en: Clean URL
is: Hreinar vefslóðir

en: The user's default theme.
is: Sjálfgefið þema notanda.

en: - No value -
is: - Ekkert gildi -
