Publisher 7 (7.x-2.4) - en to mr translation catalogue (292 entries)

en: Home
mr: मुख्य पान

en: Slideshow
mr: चलचित्रे

en: Title
mr: शीर्षक

en: Body
mr: मुख्य

en: Next
mr: पुढील

en: user
mr: सदस्य

en: Pages
mr: पाने

en: Save configuration
mr: बदल संरक्षीत करा

en: enable
mr: समर्थ

en: context
mr: संदर्भ

en: delete
mr: मिटवा

en: title
mr: शीर्षक

en: value
mr: मूल्य

en: Status
mr: वर्तमानस्थिती

en: Markup
mr: मार्कअप

en: Prefix
mr: आधी जोडलेला शब्द

en: Suffix
mr: पुढे जोडलेला शब्द

en: approve
mr: स्वीकृत

en: E-mail
mr: विरोप (E-mail)

en: Delete
mr: मिटवा

en: Submit
mr: सुपूर्द करणे

en: Operations
mr: कृती

en: Content
mr: साहित्य

en: Value
mr: किंमत

en: Username
mr: सदस्यनाम

en: Email address
mr: ईमेल पत्ता

en: content
mr: मजकूर

en: Group
mr: समुह

en: Type
mr: प्रकार

en: Author
mr: लेखक

en: Replies
mr: प्रतिसाद

en: Closed
mr: बंद

en: yes
mr: हो

en: List
mr: यादी

en: Actions
mr: कृती

en: Confirm
mr: नक्की करा

en: Cancel
mr: रद्द

en: Remove
mr: काढा

en: Description
mr: अधिक माहिती

en: Language
mr: भाषा

en: Read more
mr: अधिक वाचा

en: more
mr: आणखी

en: Create !type
mr: !type बनवा

en: Enable
mr: समर्थ

en: Disable
mr: असमर्थ

en: Article
mr: लेख

en: Disabled
mr: असमर्थ

en: Enabled
mr: समर्थ

en: Administration
mr: व्यवस्थापन

en: footer
mr: तळ

en: Comments
mr: प्रतिक्रिया

en: More
mr: अधिक

en: Action
mr: कृती

en: On
mr: वर

en: For
mr: च्या साठी

en: Block title
mr: खंड शीर्षक

en: Taxonomy
mr: वर्गीकरण

en: Yes
mr: हो

en: No
mr: नाही.

en: cron
mr: कोर्ण (Corn)

en: Content types
mr: साहित्य प्रकार

en: Homepage
mr: मुख्य पान

en: Home page
mr: मुख्य पान

en: Version
mr: आवृत्ती

en: view
mr: दाखवा

en: all
mr: सर्व

en: File
mr: फाईल

en: Advanced options
mr: प्रगत पर्याय

en: Edit
mr: संपादन

en: Date
mr: दिनांक

en: Size
mr: आकार

en: Links
mr: दुवे

en: Search
mr: शोध

en: Reset
mr: पुर्ववत

en: None
mr: काहीच नाही

en: Use count
mr: उपयोगकर्त्यांची संख्या

en: This action cannot be undone.
mr: ही कृती परत घेता येणार नाही.

en: Number
mr: अंक

en: Message
mr: संदेश

en: Password
mr: परवलीचा शब्द

en: Block settings
mr: ब्लॉक चे सेटिंग्स

en: Comment form
mr: टिपण्णी अर्ज

en: User edit form
mr: वापरकर्ता संपादन अर्ज

en: User registration form
mr: सदस्य नोंदणी अर्ज

en: User contact form
mr: वापरकर्ता संपर्क अर्ज

en: - None -
mr: - काहीही नाही -

en: Country
mr: देश

en: Weight
mr: मुल्य

en: The configuration options have been saved.
mr: संरचना पर्याय संरक्षीत केले

en: Link
mr: दुवा

en: Center
mr: मध्य

en: Types
mr: प्रकार

en: Hierarchy
mr: पदक्रम

en: Required
mr: आवश्यक

en: Depth
mr: खोल

en: none
mr: काहीच नाही

en: Category
mr: वर्ग

en: Settings
mr: संरचना

en: Name
mr: नाव

en: edit
mr: संपादन

en: Import
mr: आयात

en: Book
mr: पुस्तक

en: Export
mr: निर्यात

en: Taxonomy term
mr: वर्गीकरण संज्ञा

en: General settings
mr: सामान्य संरचना

en: Back
mr: मागे

en: Node ID
mr: धागा क्रमांक

en: Label
mr: खूणचिठ्ठी

en: Preview
mr: पुर्वदृश्य

en: Save
mr: संरक्षीत

en: Help
mr: मदत

en: True
mr: सत्य

en: False
mr: चूक

en: Font
mr: मुद्रावर्ग

en: Default
mr: मुळस्वरुप

en: Background
mr: पार्श्वभूमी

en: Summary
mr: संक्षेप

en: Update
mr: अपडेट

en: Small
mr: लहान

en: Large
mr: मोठे

en: Core
mr: मूळ

en: Views
mr: याद्या

en: Add
mr: समाविष्ट करा

en: remove
mr: मिटवा

en: View
mr: बघा

en: Format
mr: रचना

en: Path
mr: रस्ता

en: Filename
mr: फाईलचे नाव

en: Manage
mr: व्यवस्थापन

en: Region
mr: क्षेत्र

en: Display
mr: दाखवा

en: Node type
mr: धाग्याचा प्रकार

en: results
mr: परिणाम

en: search
mr: शोधा

en: Event
mr: कार्यक्रम

en: Text
mr: अक्षर

en: Layout
mr: मांडणी

en: ID
mr: आय डी

en: Picture
mr: चित्र

en: type
mr: प्रकार

en: Mail
mr: ईमेल

en: Database type
mr: डेटाबेसचा प्रकार

en: User
mr: सदस्य

en: action
mr: कृती

en: Email
mr: ईमेल

en: Files
mr: फाईल्स

en: Error
mr: तृटी

en: Options
mr: विकल्प

en: Contact
mr: संपर्क

en: Created
mr: प्रकाशन

en: Node
mr: शाखा

en: Are you sure you want to delete %title?
mr: तुम्हाला खात्री आहे का हे %title मिटवायचा आहे ?

en: All
mr: सर्व

en: Active
mr: सक्रिय

en: Access denied
mr: प्रवेश प्रतिबंधीत

en: Year
mr: वर्ष

en: Date format
mr: तारीख आराखडा

en: Add content
mr: लिखाण समाविष्ट करा

en: Page title
mr: पृष्ठ शीर्षक

en: Block
mr: भाग

en: Page
mr: पान

en: 1 hour | @count hours
mr[0]: १ तास
mr[1]: @count तास

en: 1 day | @count days
mr[0]: १ दिवस
mr[1]: @count दिवस

en: Site name
mr: साइट चा नाव

en: Site slogan
mr: संकेतस्थळाचे ब्रीदवाक्य

en: PHP
mr: पी एच  पी

en: Off
mr: बंद

en: Never
mr: कधीही नाही

en: Inline
mr: आतील

en: Selected
mr: निवडलेले

en: To
mr: प्रति:

en: From
mr: कडून

en: Roles
mr: वर्तनमर्यादा

en: Comment
mr: प्रतिक्रिया

en: Hostname
mr: होस्टनेम

en: Published
mr: प्रकाशित

en: Signature
mr: हस्ताक्षर

en: Filter
mr: गाळणी

en: Location
mr: स्थळ

en: Log message
mr: आवागमन सुचना

en: Poll duration
mr: मतचाचणीचा कालावधी

en: Message type
mr: संदेशाचा प्रकार

en: Field name
mr: फील्डचे नाव

en: Is less than
mr: च्या पेक्षा कमी

en: Is less than or equal to
mr: च्या पेक्षा कमी किंवा समान

en: Is equal to
mr: समान

en: Is greater than or equal to
mr: च्या पेक्षा जास्त किंवा समान

en: Is greater than
mr: च्या पेक्षा जास्त

en: Is not equal to
mr: च्या पेक्षा समान नाही

en: Conditions
mr: अटी

en: Normal
mr: साधारण

en: %time ago
mr: %time पूर्वी

en: sources
mr: स्त्रोत

en: Width
mr: लांबी

en: Maximum
mr: जास्तीतजास्त

en: Month
mr: महिना

en: Phone
mr: दूरध्वनी

en: Address
mr: पत्ता

en: State
mr: राज्य

en: Postcode
mr: पोस्टकोड

en: Owner
mr: मालक

en: General
mr: साधारण

en: Method
mr: पद्धत(Method)

en: Day
mr: दिवस

en: here
mr: येथे

en: Text color
mr: अक्षराचा रंग

en: months
mr: महिने

en: User login
mr: सदस्य आगमन

en: Add new comment
mr: नवी प्रतिक्रिया द्या

en: String
mr: संज्ञा

en: Referrer
mr: शिफारसदार

en: Exists
mr: अस्तित्वात

en: Site off-line message
mr: साइट बंद असल्याचा संदेश

en: @site is currently under maintenance. We should be back shortly. Thank you for your patience.
mr: @site सध्या दुरुस्तीसाठी बंद आहे. आम्ही लवकरच परत येऊ. आपल्या संयमासाठी(patience) धन्यवाद.

en: Maximum length
mr: कमाल लांबी

en: Save changes
mr: बदल संरक्षित करा

en: Anonymous
mr: अज्ञात

en: Optional
mr: पर्यायी

en: Recent comments
mr: नव्या प्रतिक्रिया

en: Random
mr: अननुक्रमाने

en: Position
mr: स्थान

en: Integer
mr: पूर्णांक

en: Close
mr: बंद

en: reply
mr: प्रतिसाद

en: Sort by
mr: क्रमवारी नुसार लावा

en: Database name
mr: डेटाबेसचे नाव

en: Sources
mr: स्त्रोत

en: Search results
mr: शोध परिणाम

en: Your search yielded no results
mr: तुमच्या शोधातून कसलेच निष्पण्ण झाले नाही.

en: Front page
mr: मुखपृष्ठ

en: Request new password
mr: नवीन संकेताक्षरासाठी विनंती करा.

en: Languages
mr: भाषा

en: Publishing options
mr: प्रकाशित करण्यासाठीचे पर्याय

en: Negate
mr: रद्द

en: Days
mr: दिवस

en: Log out
mr: लॉग आऊट

en: Create new account
mr: नवीन खाते बनवा

en: Hours
mr: तास

en: Site information
mr: साइट ची माहिती

en: Blocked
mr: प्रतिबंधीत

en: open
mr: सुरु

en: Forums
mr: चर्चा

en: Not published
mr: अप्रकाशित

en: Color scheme
mr: रंग संगती

en: Minutes
mr: मिनीटे

en: comment
mr: प्रतिक्रिया

en: Unpublished
mr: अप्रकाशित

en: date
mr: दिनांक

en: Shortcuts
mr: शॉर्टकट्स

en: Default value
mr: मुलभूत मूल्य

en: Menus
mr: मेनूज

en: Every
mr: प्रत्येक

en: Used in
mr: कोठे वापरली आहे

en: Minimum
mr: किमान

en: Precision
mr: अचूकपणा

en: @user's picture
mr: @userचे चित्र

en: Book navigation
mr: पुस्तक वाहिणी

en: Add comment
mr: टिप्पणी द्या

en: !a comments per page
mr: !a प्रतिक्रिया प्रत्येक पानावर

en: 1 year | @count years
mr[0]: १ year
mr[1]: @count वर्षे

en: 1 week | @count weeks
mr[0]: १ आठवडा१ दिवस
mr[1]: @count आठवडे

en: 1 min | @count min
mr[0]: १ मिनिट
mr[1]: @count मिनिटे

en: 1 sec | @count sec
mr[0]: १ सेकंद
mr[1]: @count सेकंद

en: Locked
mr: कुपुपबंद

en: The e-mail address %mail is not valid.
mr: दिलेला विरोप %mail योग्य नाही

en: Account
mr: खाते

en: Case sensitive
mr: केस सेन्सेटिव्ह

en: Default theme
mr: मूलभूत थीम

en: After saving a new comment
mr: नवीन टिप्पणी सौरक्षित केल्यानंतर

en: After deleting a comment
mr: टिप्पणी मिटवल्यानंतर

en: Entity type
mr: एंटिटीचा प्रकार

en: Mime type
mr: Mime चा प्रकार

en: Upload date
mr: अपलोड केल्याची तारीख

en: Current date
mr: आजची तारीख

en: - Any -
mr: - काहीही -

en: Min
mr: किमान

en: And max
mr: आणि कमाल

en: And
mr: आणि

en: has word
mr: शब्द आहे

en: Contains all words
mr: सर्व शब्द समाविष्ट

en: Poll
mr: कौल

en: Contact form
mr: संपर्क अर्ज

en: 1 byte | @count bytes
mr[0]: 1 byte
mr[1]: @count बाइट्स

en: Search form
mr: शोध

en: Further instructions have been sent to your e-mail address.
mr: बाकी सगळ्या सुचना तुम्हाला विरोपाद्वारे(ईमेल) पाठवण्यात आल्या आहेत.

en: Text format
mr: टेक्सटचा फॉरमॅट

en: Optional features
mr: पर्यायी वैशिष्ट्ये

en: Structure
mr: आराखडा

en: Default values
mr: मुलभूत मुल्य

en: Basic page
mr: साधे पान

en: View mode
mr: दृश्य प्रस्थिती

en: Views plugins
mr: Views चे Plugins
